Campionul Campionilor 2014 – finala

Pe data de 27 ianuarie, in direct la televiziunea Sport.ro, a avut loc finala mult asteptatului concurs. Din calificari au intrat in finala: Sabin Badulescu, Viorel Dobrin, Alin Sandu si Constantin Mihai. Datorita faptului ca din cei 4 calificati din oficiu, Olimpiu Fat nu a putut veni, din cauza unei accidentari, cel clasat pe locul 5 in calificari, Daniel Barbu, a intrat in finala.
Sistemul competitiei a fost tip liga, bratul stang si drept.
S-a inceput cu bratul stang, unde, dupa cele 26 de meciuri, primii 5 au fost foarte apropiati, locul 1 si 5 fiind la diferenta de doar 14 puncte. Danut Borbil a iesit pe primul loc, acumuland 110 puncte, fiind favorit la castigarea titlului.
Din pacate, Danut s-a accidentat la bratul drept, in meciul direct cu Sabin Badulescu. Fiind primul meci de la bratul drept, nu a mai putut continua la capacitate maxima, in final iesind abia pe locul 5.
Glontul, Andrei Chipreanov, a fost cel mai constant, obtinand locul secund la ambele brate si total. Un moment important a fost cand a pierdut, din neatentie, prin doua greseli de cot, o confruntare ce parea usoara.
Viorel Dobrin, cel mai usor dintre sportivi, doar 75 kg, este o adevarata forta a naturii, obtinand acelasi punctaj cu Stefan Tamas, 200 puncte, departajarea in clasamentul general facandu-se printr-un meci suplimentar dintre ei, castigat de Stefan.
Surpriza a facut-o Sabin Baduleascu, care nu a pierdut niciun meci la bratul drept, el fiind castigatorul absolut.
Arbitrjaul a fost asigurat de Victor Barbu, Mircea Simionescu-Simicel, Eduard Dimiean si Daniel Petre.