Liga Profesionista Romana de Skandenberg, categoria 86 kg

Al doilea concurs de acest gen, organizat de Ion Oncescu, s-a desfasurat in data de 3 martie la Bucuresti.
Arbitrajul a fost asigurat de Mihai Serban, arbitru principal, si de Dan Diaconescu si Florin Rizea, arbitrii
secunzi, secretariatul de Mircea Simionescu, iar comentatori au fost Ion Oncescu si Olimpiu Fat.

Din cauza ca un sportiv nu a putut confirma participarea, Ion Oncescu a adus un invitat special, Peter Kovacs,
campionul Ungariei la 90 kg. Peter este o mai veche cunostinta a noastra, el participand la Brat de Fier
Show – Romania vs. Ungaria.
Toti sportivii au fost bine pregatiti, am avut parte de meciuri spectaculoase si echilibrate. Clasamentele
intermediare, de la bratul stang si cel drept, au fost diferite, departajarea finala dintre sportivi fiind foarte mica.

Castigatorul a fost Peter Kovacs. In forma si foarte motivat, Bogdan Ghita a ocupat locul secund devansandu-l, cu 8 puncte, pe eternul sau rival de categorie, Stefan Tamas. Remarcabila prestatia ocupantului locului 4, suceveanul Andrei Chipreanov, 19 ani si 79 kg.