Gashevski Cup 2008 – La vanatoare de bulgari!

Orasul bulgar Gorna Oriahovitsa a fost gazda turneului international de skandenberg Gashevski Cup 2008. Concursul a prilejuit mai mult o confruntare de forte între echipele Romaniei si Bulgariei, capitol la care am cam suferit în ultimii ani… si am venit cu gandul revansei.

Din lotul nostru, Andrei “Glontul” Chipreanov s-a impus la 75 kg bratul drept, plus înca un bronz la 80 kg bratul stang, Ioan “Ursul” Puscasu a castigat +95 kg seniori bratul drept si a luat argintul la Open, acelasi brat. Performerul concursului a fost dublul campion mondial Ion “Iron” Oncescu, care a ocupat locul doi la bratul stang +85 kg si a luat doua medalii de aur la bratul drept, la categoriile 95 kg si Open.

De la noi s-au mai remarcat campionii nationali Daniel “Calugarul” Andronache si Florin Rizea, în clara crestere de forma.

Competitia, ce tinde sa devina traditionala, a fost organizata de multiplul campion mondial, bulgarul Cvetan Gashevski.