Cupa Romanatiului 2012

Cupa Romanatiului 2012

Sala Polivalenta din municipiul Caracal a gazduit weekendul trecut competitia internationala de skandenberg Romania International Open – Cupa Romanatiului 2012.

Concursul, devenit unul traditional, s-a aflat la cea de-a patra editie si a reunit la start un numar record de 216 participanti din 4 tari, clasamentul fiind: Romania, Bulgaria, Azerbaijan si Marea Britanie.

In acest an cupa, inscrisa in calendar de catre Federatia Mondiala de Skandenberg (WAF), s-a dovedit a fi cel mai mare concurs international de skandenberg organizat vreodata in Romania.

Festivitatile de deschidere si premiere au urmat tiparul emotionant al competitiilor internationale consacrate, cu prezentarea natiunilor participante, arborarea drapelelor tarilor prezente si intonarea imnurilor de stat.
Municipalitatea locala a onorat si ea cu prezenta prin secretarul orasului dl Ionut Galea.

Traditiile oltenesti au fost evidentiate printr-un moment coregrafic sustinut de Calusarii din Caracal, urmati de ceva modern, un dans Thriller executat de fetele din echipa de handbal Prietenia a clubului local. Intru cinstirea istoriei locului, s-a impartit publicului ultimul numar al ziarului „Romanatul” oferit de Fundatia Iancu Jianu.

Partenerul general CRESC, prin d-l presedinte Stefan Ganuci, a premiat reprezentantii gazdelor.

In memoria d-lui Prof. Ilie Corcoveanu (1949-2009), initiatorul competitiei, s-a tinut un moment de reculegere in debut, apoi un concurs – surpriza de rebus si integrame, pe tema de skandenberg, adresat celor prezenti in Polivalenta. Responsabil de show-ul ce a urmat a fost binecunoscutul Radu Valahu.

In categoriile juniorilor s-au remarcat bulgarii Petyr Ivanov si Mitko Petrov, alaturi de Alexandru Nae (PH), Ionut Haramuz (AG) si Robert Nicula (SB). Robert Tocea a adus singura medalie (argint) pentru clubul gazda – Prietenia Caracal.

Veteranii au fost dominati de Daniel Patrascu (PH), ce a construit o puternica echipa in Mizil.

La seniori bratul stang s-au impus doar sportivi bulgari: la categoriile mici Hristo Delidzhakov si Daniel Golemanov, iar la categoria grea Krasimir Kostadinov. Acesta a desfasurat un adevarat razboi in urma caruia Danut Borbil (Paco Power Gym Ludus) a luat argintul, iar Mircea Bica (B) a luat bronzul.

La bratul drept, romanii s-au evidentiat prin medaliile de aur obtinute de Florin Rizea, Daniel Andronache si Stefan Tamas. Categoria supergrea +95 kg, a fost castigata detasat de tot de Krasimir Kostadinov, secondat de Mircea Bica, favoritul Ioan Puscasu parasind din pacate competitia accidentat.

Marele premiu, Trofeul memorial „Profesor Ilie Corcoveanu”, acordat celui mai bun sportiv din competitie, castigatorul categoriei Open bratul drept, a trecut din nou granita la vecini, campionul mondial en-titre Krasimir Kostadinov (23 ani, 99 kg) impunandu-se clar in fata lui Stefan Tamas. Bronzul aici l-a luat legendarul bulgar Cvetan Gashevski ( 6 titluri mondiale si 10 europene in palmares).
Vedeta IRON Ion Oncescu nu a participat la concurs din cauza unei accidentari la cot.

Arbitru Sef si Supervisor al Federatiei Europee (EAF) a fost Mr. David Shead – Marea Britanie.

Premiile puse in joc au fost bani, trofee, medalii, echipamente sportive si suplimente nutritive.

Organizatori: As CS Prietenia Caracal (presed. Aurel Baciu), Asociatia Romana de Skandenberg „Brat de Fier” (secretar general Dragos Corcoveanu), Consiliul Local si Primaria Municipiului Caracal.

Se cuvin multumiri sponsorilor, mass-mediei si tuturor celor ce sprijina an de an manifestarea.

Evenimentul a fost transmis live pe internet pe www.sport.ro, fiind vizionat in lumea intreaga.

Cupa Romanatiului a fost primul mare concurs din acest an.


Peste 2000 de poze gasiti aici.

Rezultate podium in format pdf aici.

Video bratul stang    bratul drept

Rezultate:

Juniori -70 kg stanga left

1 Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
2 Robert TOCEA – Caracal (OT)
3 Vladimir MLADENOV – Selanovci (BG)
4 Adrian ALEXANDRU – Optasi (OT)
5 Vlad EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)
6 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
7 Gabriel GOSA – Bascov (AG)
8 Mihnea MICU – Stoenesti (OT)
9 Valdut RADOI – Pitesti (AG)
10 Catalin CONSTANDA – Stoenesti (OT)


Juniori -78 kg stanga left

1 Petyr IVANOV – Gorna Oriabovitsa (BG)
2 Andrei STAMATE – Bucuresti (B)
3 Andrei JURCA – Timisoara (TM)
4 Marius BALUTA – Pitesti (AG)
5 Ionut BUTUSINA – Traian (OT)
6 Tony MARDALE – Draganesti (OT)
7 Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
8 Teodor DUMITRU – Caracal ()
9 Laurentiu NUTU – Bucuresti (B)
10 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)


Juniori +78 kg stanga left

1 Mitko PETROV – Selanovci (BG)
2 Plamen IVANOV – Tutrakan (BG)
3 Vladut LEAHU – Bucuresti (B)
4 Cristian PLOPEANU – Caracal (OT)
5 Alexandru DECA – Caracal (OT)
6 Dragos BALUTA – Pitesti (AG)
7 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
8 Razvan CAZACU – Voluntari (IF)
9 Mihai ACHIM – Bucuresti (B)
10 Sorin NICOLAESCU – Radauti (SV)
11 Valeri VASELINOV – Selanovci (BG)
12 Daniel PETCAN – Caracal (OT)
13 Marius CHIRBEA – Mizil (PH)
14 Bogdan IONESCU – Pitesti (AG)
15 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)


Seniori -70 kg stanga left

1 Hristo DELIDZHAKOV – Sofia (BG)
2 Daniel CHIVU – Pitesti (AG)
3 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
4 Plamen BAMBOV – Kozloduy (BG)
5 Traian VORNICU – Bucuresti (B)
6 Rashad ABBASOV – Bucuresti (B)
7 Florin RIZEA – Pitesti (AG)
8 Cosmin BODRON – Tg Neamt (NT)
9 Orlando BIZGAN – Volovat (SV)
10 Ionut GHIDIA – Mizil (PH)
11 Svetoslav KALCHEV – Tutrakan (BG)
12 Aurel MIRCEA – Draganesti (OT)
13 Mihai TALA – Bucuresti (B)
14 Marian CALOTA – Bucuresti (B)
15 Ruslan BALAIUS – Bucuresti (B)
16 Valentin MIHALACHE – Bucuresti (B)
17 Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
18 Casian MARES – Miercurea Ciuc (HR)
19 Florin MINTAS – Marca (SJ)
20 Iulian DUMITRACHE – Ploiesti (PH)
21 Venislav MAMULSKI – Selanovci (BG)
22 Marian LUPU – Corzu (MH)
23 Cristian BULFAN – Draganesti (OT)


Seniori -86 kg stanga Left

1 Daniel GOLEMANOV – Gorna Oriaovitsa (BG)
2 Plamen DIMITROV – Gorna Oriahovitsa (BG)
3 Daniel ANDRONACHE – Galati (GL)
4 Ionel VASILOVSCHI – Marginea (SV)
5 Alexander BALABANOV – Kozloduy (BG)
6 Edmond CRISTESCU – Bucuresti (B)
7 Vanyo VALKOV – Pleven (BG)
8 Iordan IVANOV – Kozloduy (BG)
9 Anton MARINOV – Koslodui (BG)
10 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)
11 Daniel BARBU – Optasi (OT)
12 Bogdan STOICA – Campina (PH)
13 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
14 Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
15 Paul POPESCU – Ploiesti (PH)
16 Mihai CUREA – Pitesti (AG)
17 Ovidiu ISTRATE – Targu Neamt (NT)
18 Alexandru RUS – Brasov (BV)
19 George TUDOR – Clinceni (IF)
20 Stefan GORDEAN – Bucuresti (B)
21 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
22 Blagovest BORISOV – Selanovci (BG)
23 Mihai ACHIM – Bucuresti (B)
24 Costin ION – Ploiesti (PH)
25 Ovidiu PADURARIU – Bucuresti (B)
26 Mihai HAJ – Volovat (SV)
27 Alexandru NEAGOE – Osica de Jos (OT)
28 Razvan CAZACU – Voluntari (IF)
29 Daniel VIZUROIU – Minaltan Tepe (TL)
30 Nikolay KOLEV – Selanovci (BG)
31 Stefan PETRESCU – Dragasani (VL)
32 Mihai NEAGU – Bucuresti (B)
33 Valentin PEEV – Selanovci (BG)
34 Alexandru DAVID – 1 Decembrie (GR)
35 Krum PRIBILOVSKI – Sofia (BG)
36 George BADEA – Bucuresti (B)
37 Cezar BAJENARU – Pitesti (AG)


Seniori +86 kg stanga Left

1 Krasimir KOSTADINOV – Tutrakan (BG)
2 Danut BORBIL – Ludus (MS)
3 Mircea BICA – Bucuresti (B)
4 Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)
5 Ioan PUSCASU – Fagaras (BV)
6 Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
7 Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
8 Radu ENACHE – Bucuresti ()
9 Florin RADA – Pitesti (AG)
10 Ivan MLADENOV – Kozloduy (BG)
11 Vladut PUPAZAN – Bucuresti (B)
12 Cosmin SOTREANU – Comarnic (PH)
13 Detelin YONCHEV – SOFIA (BG)
14 Zoltan ILYES – Remetea (HR)
15 Ion GHICA – Draganesti (OT)
16 Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
17 Stefan TODOROV – Sofia (BG)
18 Raul BERGHEA – Sibiu (SB)
19 Alexandru EPURAN – Drobeta Turnu Severin
20 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
21 Cosmin BURDUCEA – Buzau (BZ)
22 Adrian TEODORESCU – Bucuresti (B)
23 Nicolae MANOLE – Bucuresti (B)
24 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)
25 Mihai GHITA – Pitesti (AG)


Veterani open stanga Left

1 Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
2 Vasil TSENKOV – Enitsa (BG)
3 Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)
4 Augustin MANTOG – Insuratei (GJ)
5 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
6 Marian CHIRBEA – Mizil (PH)


Juniori -70 kg dreapta Right

1 ROBERT NICULA – Sibiu (SB)
2 Petru FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)
3 Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
4 Vladimir MLADENOV – Selanovci (BG)
5 Catalin DANCIU – Slatina (OT)
6 Catalin APRODU – Tia Mare (OT)
7 Cristian POP – Zalau (SJ)
8 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
9 Robert TOCEA – Caracal (OT)
10 Mihnea MICU – Stoenesti (OT)
11 Dragos POPONECI – Mizil (PH)
12 Vlad EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)
13 Valdut RADOI – Pitesti (AG)
14 Gabriel GOSA – Bascov (AG)
15 Adrian ALEXANDRU – Optasi (OT)
16 Costin MIHAI – Filipesti de Tirg (PH)
17 Madalin BREZOI – Biclesi (MH)
18 Raul MANUTOIU – Sibiu (SB)
19 Cosmin ANDREI – Draganesti (OT)
20 Catalin CONSTANDA – Stoenesti (OT)
21 Madalin FOTESCU – Vladila (OT)
22 Corneliu BOLOCAN – Caracal (OT)


Juniori -78 kg dreapta Right

1 Alexandru NAE – Mizil (PH)
2 Petyr IVANOV – Gorna Oriabovitsa (BG)
3 Georgian RADULESCU – Mizil (PH)
4 Marius BALUTA – Pitesti (AG)
5 Andrei JURCA – Timisoara (TM)
6 Cristian NEDA – Caracal (OT)
7 Alin NEGHINA – Motru (GJ)
8 Florin BONEA – Craiova (DJ)
9 Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
10 Teodor DUMITRU – Caracal ()
11 Marinica NEACSU – Slatina (OT)
12 Razvan NEACSU – Marsani (DJ)
13 Ionut PODEANU – Filipestii de Tirg (PH)
14 Andrei STAMATE – Bucuresti (B)
15 Cornel PENESCU – Corabia (OT)
16 Tony MARDALE – Draganesti (OT)
17 Laurentiu NUTU – Bucuresti (B)
18 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)


Juniori +78 kg dreapta Right

1 Mitko PETROV – Selanovci (BG)
2 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
3 Plamen IVANOV – Tutrakan (BG)
4 Cristian PLOPEANU – Caracal (OT)
5 Sorin NICOLAESCU – Radauti (SV)
6 Daniel PETCAN – Caracal (OT)
7 Valeri VASELINOV – Selanovci (BG)
8 Bogdan FLOROIU – Totea (GJ)
9 Dragos BALUTA – Pitesti (AG)
10 Marius ISIDOR – Caracal (OT)
11 Adrian STAN – Stoenesti (OT)
12 Andrei Marcel MANOLE – Ploiesti (PH)
13 Marius CHIRBEA – Mizil (PH)
14 Alexandru DECA – Caracal (OT)
15 Razvan CAZACU – Voluntari (IF)
16 Vladut LEAHU – Bucuresti (B)
17 Daniel NEMOIANU – Caracal (OT)
18 Mihai ACHIM – Bucuresti (B)
19 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)


Senioare open dreapta Right

1 Lavinia CRACIUN – Slatina (OT)


Veterani open dreapta Right

1 Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
2 Augustin MANTOG – Insuratei (GJ)
3 Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)
4 Vasil TSENKOV – Enitsa (BG)
5 Lyuben IVANOV – Kozloduy (BG)
6 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
7 Marian CHIRBEA – Mizil (PH)


Seniori -63 kg dreapta Right

1 Florin RIZEA – Pitesti (AG)
2 Ruslan BALAIUS – Bucuresti (B)
3 Paul BARBELIAN – Bucuresti (B)
4 Cosmin BODRON – Tg Neamt (NT)
5 Casian MARES – Miercurea Ciuc (HR)
6 Catalin FLOAREA – Mioveni (AG)
7 Stefan STEFANOV – Gorna Oriakovitsa (BG)
8 Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
9 Orlando BIZGAN – Volovat (SV)
10 Venislav MAMULSKI – Selanovci (BG)
11 Marian CALOTA – Bucuresti (B)
12 Ionel SPIREA – Pitesti (AG)
13 Matei ANITESCU – Iasi-Gorj (GJ)
14 Alexandru DUMITRESCU – Giubega (DJ)
15 Cristian ALAN – Rosiori de Vede (TR)


Seniori -70 kg dreapta Right

1 Hristo DELIDZHAKOV – Sofia (BG)
2 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
3 Svetoslav KALCHEV – Tutrakan (BG)
4 Daniel CHIVU – Pitesti (AG)
5 Plamen BAMBOV – Kozloduy (BG)
6 Eduard BANU – Mizil (PH)
7 Traian VORNICU – Bucuresti (B)
8 Adrian UNGUREANU – Mirsani (DJ)
9 Rashad ABBASOV – Bucuresti (B)
10 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
11 Constantin SILAV – Bacau (BC)
12 Cristian ZIDARU – Tatomiresti (DJ)
13 Dorin BOBOCEL – Draghicesti (OT)
14 Cici FERARU –
15 Iosif BORA – Motru (GJ)
16 Valentin MIHALACHE – Bucuresti (B)
17 Ionut GHIDIA – Mizil (PH)
18 Adrian MITREA – Rosiorii de vede (TR)
19 Cristian BARAITARU – Caracal (OT)
20 Florin MINTAS – Marca (SJ)
21 Florin DANILESCU – Mioveni (AG)
22 Mihai TALA – Bucuresti (B)
23 Emanuel POLCOVNICU – Muntenii de Jos (VS)
24 Cristian BARAITARU – Caracal (OT)


Seniori -78 kg dreapta Right

1 Plamen DIMITROV – Gorna Oriahovitsa (BG)
2 Cvetan GASHEVSKI – Grona Oriahovitza (BG)
3 Emanuel STANCIU – Rm. Valcea (VL)
4 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)
5 George BADEA – Bucuresti (B)
6 Blagovest BORISOV – Selanovci (BG)
7 George TUDOR – Clinceni (IF)
8 Gabriel BAN – Bacau (BC)
9 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
10 Nikolay KOLEV – Selanovci (BG)
11 Petrica RADUCANU – Caracal (OT)
12 Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
13 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
14 Alexandru RUS – Brasov (BV)
15 Florin ILINCA – Bucuresti (B)
16 Viorel VIZIREANU – Dedulesti (BR)
17 Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)
18 Paul POPESCU – Ploiesti (PH)
19 Anton MARINOV – Koslodui (BG)
20 Mihai HAJ – Volovat (SV)
21 Ion OPREA – Rm Valcea (VL)
22 Daniel VIZUROIU – Minaltan Tepe (TL)
23 Florin CARAGEA – Scoarta (GJ)
24 Paul TUDOSA – Rosiori de Vede (TR)
25 Valentin PEEV – Selanovci (BG)
26 Mihai CUREA – Pitesti (AG)
27 Alexandru NAE – Mizil (PH)
28 Cezar BAJENARU – Pitesti (AG)


Seniori -86 kg dreapta Right

1 Daniel ANDRONACHE – Galati (GL)
2 Daniel GOLEMANOV – Gorna Oriaovitsa (BG)
3 Alexander BALABANOV – Kozloduy (BG)
4 Edmond CRISTESCU – Bucuresti (B)
5 Marian ROTARU – Bucuresti (B)
6 Stefan GORDEAN – Bucuresti (B)
7 Ionel VASILOVSCHI – Marginea (SV)
8 Bogdan STOICA – Campina (PH)
9 Costin ION – Ploiesti (PH)
10 Daniel BARBU – Optasi (OT)
11 Ovidiu PADURARIU – Bucuresti (B)
12 Stefan PETRESCU – Dragasani (VL)
13 Iordan IVANOV – Kozloduy (BG)
14 Mihai ACHIM – Bucuresti (B)
15 Claudiu MITREA – Baile Olanesti (VL)
16 Vanyo VALKOV – Pleven (BG)
17 Razvan CAZACU – Voluntari (IF)
18 Ovidiu ISTRATE – Targu Neamt (NT)
19 Adrian ROTARU – Bacau (BC)
20 Mihai NEAGU – Bucuresti (B)
21 Krum PRIBILOVSKI – Sofia (BG)
22 Ionut VIZUROIU – Mina Altan (TL)


Seniori -95 kg dreapta Righ

1 Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
2 Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
3 Mihai BREZOI – Strehaia (MH)
4 Ivan MLADENOV – Kozloduy (BG)
5 Alexandru MARIN – Bucuresti (B)
6 Detelin YONCHEV – SOFIA (BG)
7 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
8 Alexandru EPURAN – Drobeta Turnu Severin
9 Emanuel PANFIL – Bucuresti (B)
10 Mihai GHITA – Pitesti (AG)
11 Alexandru DINCA – Rm. Valcea (VL)
12 Adrian TEODORESCU – Bucuresti (B)
13 Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
14 Florian MITREA – P Campina (PH)
15 Ion GHICA – Draganesti (OT)
16 Rares NISTOR – Bucuresti (B)
17 Stefan TODOROV – Sofia (BG)
18 Daniel BRULEA – Caracal (OT)
19 Vladut PUPAZAN – Bucuresti (B)
20 Gabriel PARIS – Craiova (DJ)
21 Cristian ANGHELACHE – Bucuresti (B)


Seniori +95 kg dreapta Right

1 Krasimir KOSTADINOV – Tutrakan (BG)
2 Mircea BICA – Bucuresti (B)
3 Cosmin SOTREANU – Comarnic (PH)
4 Florin RADA – Pitesti (AG)
5 Ioan PUSCASU – Fagaras (BV)
6 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)
7 Zoltan ILYES – Remetea (HR)
8 Nicolae MANOLE – Bucuresti (B)
9 Marian COBZARU – Mioveni (AG)
10 Raul BERGHEA – Sibiu (SB)
11 Adrian TUDOSA – Rosiori de Vede (TR)
12 Cosmin BURDUCEA – Buzau (BZ)
13 Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
14 Daniel HOLTAN – Adunati (PH)


Seniori open dreapta Right

1 Krasimir KOSTADINOV – Tutrakan (BG)
2 Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
3 Cvetan GASHEVSKI – Grona Oriahovitza (BG)
4 Daniel ANDRONACHE – Galati (GL)
5 Mircea BICA – Bucuresti (B)
6 Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
7 Plamen DIMITROV – Gorna Oriahovitsa (BG)
8 Cosmin SOTREANU – Comarnic (PH)

ARTICOLE SIMILARE

NU SUNT COMENTARII

Lasa-ne un mesaj