Thursday, August 16, 2018
Concursuri

0 948

Concursul s-a desfasurat cu ocazia Zilelor orasului Draganesti-olt, pe data de 28 septembrie 2013. Datorita premiilor in bani anuntate, au venit sportivi din toate colturile tarii, fiind cel mai valoros concurs de skandenberg din acest an, dupa Nationale. Au participat medaliati la mondiale si multi campioni nationali.

Concursul s-a desfasurat la doua mese de concurs, arbitrii fiind: Mircea Simionescu-Simicel, Victor Barbu, Eduard Dimian, Alin Cuemjiev, Cristian Anheliuc si Ramona Nicolae.

Vezi 300 de poze aici.

Vezi video aici.

Rezultate complete:
Juniori 16 Open Right
1 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
2 Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
3 Marin ANGHEL – Draganesti Olt (OT)
4 Paul ANDREI – Draganesti Olt (OT)
5 Gabriel PERCEA – Draganesti Olt (OT)
6 Ilie BALTEANU – Sibiu (SB)
7 Leon BARBULESCU – Draganesti Olt (OT)
8 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
9 Marin TABACU – Craiova (DJ)
10 Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
11 Marius NICULICI – Draganesti Olt (OT)
12 Nicolae SANDESCU – Draganesti Olt (OT)
13 George TROANA – Draganesti Olt (OT)
14 Silviu IOVA – Draganesti Olt (OT)
15 Razvan BUCICA – Draganesti Olt (OT)
16 Razvan PASCU – Comani (OT)
17 Albert COTTA – Sibiu (SB)
18 Ovidiu PASCU – Comani (OT)
19 Ionut PATAINEA – Comani (OT)

Juniori 18 Open Right

1 Andrei JURCA – Timisoara (TM)
2 Andrei NAGODA – Pitaru (DB)
3 Teodor DUMITRU – Caracal ()
4 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)
5 Catalin APRODU – Tia Mare (OT)
6 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
7 Vasile SLUSAREC – Ulma (SV)
8 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
9 Cristian NEDA – Caracal (OT)
10 Petru LUCAN – Ulma (SV)
11 Ionut NECULAI – Draganesti Olt (OT)
12 Tony MARDALE – Draganesti (OT)
13 Nelut LUPU – Corzu (MH)
14 Cristian ILIE – Sarbii Magura (OT)
15 Adrian COTENEANU – Draganesti Olt (OT)
16 Alexandru JIGA – Draganesti Olt (OT)
17 Adrian CIOBANU – Tia Mare (OT)
18 Marinica NEACSU – Slatina (OT)
19 Marius PRUNA – Draganesti Olt (OT)
20 Daniel PETCAN – Caracal (OT)
21 Catalin IRIMIA – Bucuresti (B)
22 Cristinel COCOSATU – Comani (OT)
23 Doinel MITRICA – Maruntei (OT)
24 Alin BARAITARU – Caracal (OT)
25 Ionut COTARCEA – Draganesti Olt (OT)
26 Vasile GHETES – Brodina (SV)
27 Cristian NITISOR – Daneasa (OT)
28 Ionel SLUSAREC – Ulma (SV)
29 Daniel SULEA – Draganesti Olt (OT)

Juniori Open Stg Left

1 Andrei JURCA – Timisoara (TM)
2 Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
3 Andrei NAGODA – Pitaru (DB)
4 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)
5 Adrian CIOBANU – Tia Mare (OT)
6 Teodor DUMITRU – Caracal ()
7 Vasile GHETES – Brodina (SV)
8 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
9 Petru LUCAN – Ulma (SV)
10 Tony MARDALE – Draganesti (OT)
11 Ionel SLUSAREC – Ulma (SV)
12 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
13 Catalin APRODU – Tia Mare (OT)
14 Daniel PETCAN – Caracal (OT)
15 Marius NICULICI – Draganesti Olt (OT)
16 Gabriel PERCEA – Draganesti Olt (OT)
17 Alexandru JIGA – Draganesti Olt (OT)
18 Alin BARAITARU – Caracal (OT)
19 George TROANA – Draganesti Olt (OT)
20 Alin IORGA – Draganesti (OT)
21 Paul ANDREI – Draganesti Olt (OT)
22 Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
23 Catalin IRIMIA – Bucuresti (B)
24 Cristinel COCOSATU – Comani (OT)
25 Cristian NEDA – Caracal (OT)
26 Ovidiu PASCU – Comani (OT)
27 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
28 Adrian COTENEANU – Draganesti Olt (OT)
29 Silviu IOVA – Draganesti Olt (OT)
30 Vasile SLUSAREC – Ulma (SV)
31 Leon BARBULESCU – Draganesti Olt (OT)
32 Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
33 Ilie BALTEANU – Sibiu (SB)
34 Ionut PATAINEA – Comani (OT)
35 Nicolae SANDESCU – Draganesti Olt (OT)
36 Cristian NITISOR – Daneasa (OT)
37 Marin ANGHEL – Draganesti Olt (OT)
38 Albert COTTA – Sibiu (SB)
39 Marius MITALA – Comani (OT)
40 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
41 Razvan PASCU – Comani (OT)
42 Doinel MITRICA – Maruntei (OT)

Seniori 75 kg Right

1 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
2 Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
3 Paul AVRAM – Lipova (AR)
4 Mihai HAJ – Volovat (SV)
5 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
6 Lucian BOZU – Radauti (SV)
7 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
8 Marius BALUTA – Pitesti (AG)
9 George BADEA – Bucuresti (B)
10 Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
11 Ionut RACESCU – Draganesti Olt (OT)
12 Traian VORNICU – Bucuresti (B)
13 Marian CALOTA – Bucuresti (B)
14 Eduard STAN – Breaza (PH)
15 Cristian BULFAN – Draganesti (OT)
16 Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
17 Catalin PETCULESCU – Comani (OT)
18 Marian CIRSTEA – Draganesti Olt (OT)
19 Marius NEDELEA – Comani (OT)

Seniori 90 kg Right

1 Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
2 Daniel BARBU – Optasi (OT)
3 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
4 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
5 Darius PUIAC – Ludus (MS)
6 Cristian ANGHELACHE – Bucuresti (B)
7 Alexandru UNTEA – Zimbreasca (TR)
8 Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
9 Dragos BALUTA – Pitesti (AG)
10 Stefan TANASE – Podu Brosteni (AG)
11 Ion CHITU – Breaza (PH)
12 Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
13 Liviu STEFAN – Draganesti Olt (OT)
14 George FIERARU – Slatina (OT)
15 Alexandru COVRIG – Breaza (PH)

Seniori 100 kg Right

1 Mihai BREZOI – Strehaia (MH)
2 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
3 Edmond CRISTESCU – Bucuresti (B)
4 Ion GHICA – Draganesti (OT)
5 Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
6 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)
7 Marius NICOARA – Alba Iulia (AB)
8 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
9 Aurel BACIU – Caracal (OT)
10 Marius DURSAN – Caracal (OT)
11 Adrian DRAGUT – Draganesti Olt (OT)

Seniori +100 kg Right

1 Mircea BICA – Bucuresti (B)
2 Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
3 Adrian TUDOSE – Rosiori de Vede (TR)
4 Florin RADA – Pitesti (AG)
5 Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)
6 Mihai-Songoku DUMITRASCU – Bucuresti (B)
7 Daniel HOITAN – Adunati (PH)
8 George PITIGOI – Draganesti Olt (OT)

Open Dr Right

1 Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
2 Daniel BARBU – Optasi (OT)
3 Mircea BICA – Bucuresti (B)
4 Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
5 Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
6 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
7 Mihai BREZOI – Strehaia (MH)

Seniori Open Stg Left

1 Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
2 Mircea BICA – Bucuresti (B)
3 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
4 Florin RADA – Pitesti (AG)
5 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
6 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
7 Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
8 Edmond CRISTESCU – Bucuresti (B)
9 Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
10 Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
11 Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
12 Mihai BREZOI – Strehaia (MH)
13 Traian VORNICU – Bucuresti (B)
14 Aurel BACIU – Caracal (OT)
15 Adrian TUDOSE – Rosiori de Vede (TR)
16 Daniel BARBU – Optasi (OT)
17 Cristian ANGHELACHE – Bucuresti (B)
18 Darius PUIAC – Ludus (MS)
19 Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)
20 Stefan TANASE – Podu Brosteni (AG)
21 George FIERARU – Slatina (OT)
22 Marian CALOTA – Bucuresti (B)
23 Marius NICOARA – Alba Iulia (AB)
24 Lucian BOZU – Radauti (SV)
25 Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
26 Ion GHICA – Draganesti (OT)
27 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)
28 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
29 Marian CIRSTEA – Draganesti Olt (OT)
31 Ionut RACESCU – Draganesti Olt (OT)
32 Alexandru COVRIG – Breaza (PH)
33 Catalin PETCULESCU – Comani (OT)
34 Daniel HOITAN – Adunati (PH)
35 George BADEA – Bucuresti (B)
36 Marius NEDELEA – Comani (OT)
37 Adrian DRAGUT – Draganesti Olt (OT)
38 Cristian BULFAN – Draganesti (OT)

0 715

Concursul s-a desfasurat pe data de 21 septembrie, in Targu Neamt, la Hotel Ozana. Din partea Asociatiei Romana de Skandenberg “Brat de Fier” au fost invitati Radu Valahu si arbitrii Mircea Simionescu-Simicel si Alexandru Bolborici.

Au fost 3 categorii de greutate atat la juniori cat si la seniori, plus openuri. Multe meciuri foarte disputate, cu rasturnari de situatie. Castigatorul absolut, Cosmin Alexandrescu, a inceput cu stangul, pierzand primul meci pe greseli de cot, insa a castigat apoi totul.

Vezi poze aici.

Vezi video aici.

SteelMan201343

Juniori 70 kg
1. Traian Avacaretei – Vinatori Neamt (NT)
2. Ioan Anitulesei – Radauti (SV)
3. Eduard Brinzei – Targu Neamt (NT)
4. Emanuel Leonte – Oglinzi (NT)
5. Remus Balut- Petricani (NT)
6. Iustin Lazar – Vinatori (NT)
7. Andrei Bodron – Timisesti (NT)
8. Cristian Pinzariu – Targu Neamt (NT)
9. Dragos Tomiuc – Galanesti (SV)
10. Ionut Scutaru – Filioara (NT)
11. Constantin Ticu – Vinatori (NT)
12. Razvan Movila – Brusturi (NT)
13. Radu Oltianu – Agapia (NT)
14. Cosmin Sodomanu – Targu Neamt (NT)
15. Ionut Venin – Gura Humorului (SV)
16. Dumitru Ursache – Targu Neamt (NT)

Juniori 80 kg
1. Andrei Cerbu – Poiana Teiului (NT)
2. Cosmin Aflorei – Poiana Teiului (NT)
3. Laviniu Apostoae – Oglinzi (NT)
4. Gabriel Moisii – Targu Neamt (NT)
5. Bogdan Crismariu – Urecheni (NT)
6. Marius Obreja – Brusturi (NT)

Juniori +80 kg
1. Ionut Buhaianu – Siret (NT)
2. Vlad Ignea – Targu Neamt (NT)
3. Ioan Onea – Vinatori (NT)

Juniori Open Right
1. Cosmin Aflorei – Poiana Teiului (NT)
2. Ionut Buhaianu – Siret (NT)
3. Traian Avacaretei – Vinatori Neamt (NT)
4. Ioan Anitulesei – Radauti (SV)
5. Andrei Cerbu – Poiana Teiului (NT)
6. Vlad Ignea – Targu Neamt (NT)

Seniori 70 kg
1. Dumitru Tanu – Frasin (SV)
2. Claudiu Olar – Vascauti (SV)
3. Cristian Pop – Tihau (SJ)
4. Mihai Ichim – Targu Neamt (NT)
5. Leonid Pintea – Targu Neamt (NT)
6. Traian Avacaretei – Vinatori Neamt (NT)
7. Gabriel Popa – Brusturi (NT)
8. Ioan Anitulesei – Radauti (SV)
9. Dragos Tomiuc – Galanesti (SV)
10. Robert Tepelus – Braila (BR)
11. Alin Betianu – Targu Neamt (NT)

Seniori 80 kg
1. Mihai Haj – Volovat (SV)
2. Laurentiu Gusavan – Vanatori (NT)
3. Gabriel Ursachi – Radauti (SV)
4. Rainer Brasoveanu – Radauti (SV)
5. Cosmin Aflorei – Poiana Teiului (NT)
6. Andrei Cerbu – Poiana Teiului (NT)
7. Paul Daila – Petricani (NT)
8. Laviniu Apostoae – Oglinzi (NT)
9. Florin Oncioiu – Ianca (BR)

Seniori +80 kg
1. Cosmin Alexandrescu – Radauti (SV)
2. Ovidiu Istrate – Targu Neamt (NT)
3. Vasile Vrinceanu – Targu Neamt (NT)
4. Ioan Ursu – Campu Lung Moldovenesc (SV)
5. Robert Murariu – Petricani (NT)
6. Lucian Maftei – Urecheni (NT)
7. Adrian Oresciuc – Fundu Moldovei (SV)
8. Robert Ungureanu – Suceava (SV)

Seniori Open Right
1. Cosmin Alexandrescu – Radauti (SV)
2. Mihai Haj – Volovat (SV)
3. Dumitru Tanu – Frasin (SV)
4. Laurentiu Gusavan – Vanatori (NT)
5. Ovidiu Istrate – Targu Neamt (NT)
6. Claudiu Olar – Vascauti (SV)

Dupa ce a obtinut primul titlu mondial din istoria skandenbergului romanesc in 2004, Mirela Pirjol a revenit in competitii anul acesta si, la Campionatele Mondiale care s-au desfasurat in perioada 04-07 septembrie, in Polonia, a reusit sa devina din nou campioana mondiala, chiar dubla
campioana mondiala pentru ca a castigat titlul la ambele brate.

Senzational este faptul ca si fiica sa, Simona, a devenit campioana mondiala la junioare bratul stang si vicecampiona la bratul drept. Este prima oara in sportul romanesc si mondial cand mama si fiica devin campioane mondiale la acelasi concurs, in aceeasi zi, pe 4 septembrie,
cand ambele au cucerit titluri mondiale la bratul stang.

Si alti sportivi romani au obtinut rezultate excelente, urcand pe podium:

– Danut Borbil a obtinut medalia de argint la categoria +110, bratul stang masters

– Viorel Dobrin a obtinut medalie de bronz, brat drept, categoria 70 kg seniori

– Marius Jurovschi a castigat argintul la stanga, cat 75 kg juniori

– Alin Sandu a castigat argint la dreapta, cat 90 kg, juniori.

In total Romania a obtinut 8 medalii la acest campionat, cea mai buna performanta de cand participam la mondiale.

Stefan Tamas si Danut Borbil au ocupat primele doua locuri la Liga Balcanica 2013, concurs desfasurat pe 10 august in Elenite, Bulgaria. Este pentru prima data cand romanii se claseaza pe primele doua locuri ale ligii. Pe brate, Stefan Tamas a ocupat locul 6 la bratul stang si locul 1 la bratul drept iar Danut Borbil a ocupat locul 1, respectiv locul 4.

0 927

In data de 17 august 2013, la Galleria Piatra neamt a avut loc cea de-a doua editie a concursului “Skandenberg cu Radu Valahu”. S-au inscris 60 de sportivi la cele 3 categorii de greutate. Arbitrajul a fost asigurat de Mircea Simionescu-Simicel si Alexandru Bolborici iar Radu Valahu a intretinut atmosfera.

Vezi alte poze aici.

Vezi video aici.

Seniori 75 Right
1. Lucian BOZU – Radauti (SV)
2. Luigi GOREA – Piatra Neamt (NT)
3. Laurentiu GUSAVAN – Vanatori (NT)
4 Leonid PINTEA – Targu Neamt (NT)
5. Traian AVACARETEI – Vinatori Neamt (NT)
6. Claudiu NISTOR – Hagu (NT)
7. Vasile GHETES – Brodina (SV)
8. Mihai ICHIM – Targu Neamt (NT)
9. Giovani CATANA – Piatra Neamt (NT)
10. Bogdan PATRAUCIANU – Roman (NT)
11. Dumitru-Razvan MANCASI – Piatra Neamt (NT)
12. Razvan TANASE – Piatra Neamt (NT)
13. Octavian STANESCU – Piatra Neamt (NT)
14. Andrei HORCIU – Piatra Neamt (NT)
15. Alin BETIANU – Targu Neamt (NT)
16. Iustin LAZAR – Vinatori (NT)
17. George SIMIONESCU – Hangu (NT)
18. Costel STANESCU – Piatra Neamt (NT)
19. Constantin CEAUSU – Cornesti (NT)
20. Razvan GHERMAN – Piatra Neamt (NT)
21. Doru CERCELARU – Piatra Neamt (NT)
22. Lucian IONASC – Pingarati (NT)
23. Andrei TANASESCU – Piatra Neamt (NT)
24. Ioan ONTANU – Pingarati (NT)
25. Iulian NETU – Piatra Neamt (NT)

Seniori 90 Right
1. Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
2. Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
3. Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
4. Andrei CERBU – Poiana Teiului (NT)
5. Ovidiu ISTRATE – Targu Neamt (NT)
6. Ioan URSU – Campu Lung Moldovenesc (SV)
7. Mihai HAJ – Volovat (SV)
8. Cosmin AFLOREI – Poiana Teiului (NT)
9. Matei MATIES – Piatra Neamt (NT)
10. Andrei FINARIU – Piatra Neamt (NT)
11. Corneliu BUSTIHAN – Piatra Neamt (NT)
12. Dragos STANESCU – Piatra Neamt (NT)
13. Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
14. Robert UNGUREANU – Suceava (SV)
15. Mihai SIRBU – Piatra Neamt (NT)
16. Andrei PARASCHIV – Barlad (VS)
17.Nicolae GAVRILA – Ploiesti (PH)
18. Constantin TURCANU – Borlesti (NT)
19. Mihai MUNTEANU – Bistrita (NT)
20. Mihai CHIPERI – Piatra Neamt (NT)
21. Mihai POPA – Borlesti (NT)
22. Catalin PUSCASU – Hangu (NT)
23. Claudiu LUNGU – Piatra Neamt (NT)
24. Cozmin AMARIUTEI – Piatra Neamt (NT)
25. Paul SCUTARIU – Piatra Neamt (NT)
26. Radu MOBIS – Piatra Neamt (NT)
27. Costel LALAU – Piatra Neamt (NT) .

Seniori +90 Right
1. Ovidiu IACOB – Piatra Neamt (NT)
2. Mihai SABAU – Ictar-Budint (TM)
3. Dinu DOBREAN – Subcetate (HR)
4. Andrei GOSAVAN – Vanatori (NT)
5. George PINTILIE – Piatra Neamt (NT)
6. Victor ARSU – Gaesti (DB)
7. Constantin CAPRIOARA – Bistrita (NT)
8. Ilie AILINCAI – Piatra Neamt (NT)

Seniori Open Right
1. Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
2. Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
3. Ovidiu IACOB – Piatra Neamt (NT)
4. Mihai SABAU – Ictar-Budint (TM)
5. Dinu DOBREAN – Subcetate (HR)
6. Lucian BOZU – Radauti (SV)
7. Andrei CERBU – Poiana Teiului (NT)
8 Luigi GOREA – Piatra Neamt (NT)

0 961

Concursul s-a desfasurat in data de 18 august 2013. S-au inscris 56 de sportivi la cele 3 categorii. Arbitrajul a fost asigurat de Mircea Simionescu-Simicel si Alexandru Bolborici iar invitat special a fost Radu Valahu.

Vezi alte poze aici.

Vezi video aici.

Seniori 75 Right
1. Madalin LAZAR – Slanic (PH)
2. Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
3. Gabriel GROZAVU – Buzau (BZ)
4. Alexandru UNTEA – Zimbreasca (TR)
5. Teofil LITOIU – Baicoi (PH)
6. Marian POTIRNICHE – Zarnesti (BZ)
7. Daniel STOICA – Parscov (BZ)
8. Rudolf MACELARU – Buzau (BZ)
9. Andrei COSMA – Viperesti (BZ)
10. Constantin COJOCARU – Viperesti (BZ)
11. Dumitru IOSEF – Mizil (BZ)
12. Jean IRIMIA – Buzau (BZ)
13. Lucian GRIGORE – Buzau (BZ)
14. Adrian IOSEF – Buzau (BZ)
15. Andrei NEG – Rosiori de Vede (TR)
16. Adrian DEDU – Sarata Monteoru (BZ)
17. Nicolae OLTEANU – Buzau (BZ)
18. Razvan TANASE – Buzau (BZ)
19. Constantin IANCU – Mizil (PH)
20. Ionut SAFTOIU – Buzau (BZ)
21. Iulian GROSCHI – Buzau (BZ)
22. Alexandru CIOCAN – Buzau (BZ)
23. Bogdan GHEORGHITA – Buzau (BZ)
24. Gheorghe RADUCAN – Sarata Monteoru (BZ)
25. Andrei PETCU – Buzau (BZ)
26 Alexandru BRATOSIN – Zarnesti (BZ)
27. Viorel COSCONEL – Buzau (BZ)

Seniori 90 Right
1. Bogdan STOICA – Campina (PH)
2. Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
3. Claudiu STINGA – Zarnesti (BZ)
4. Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
5. Daniel NITOI – Blejoi (PH)
6. Alexandru COVRIG – Breaza (PH)
7. Bogdan PANAETE – Sarata Monteoru (BZ)
8. Mihai ILINA – Buzau (BZ)
9. George BADEA – Bucuresti (B)
10. Marius CHIRBEA – Mizil (PH)
11. Ion AIRINEI – Buzau (BZ)
12. Edison MARINESCU – Buzau (BZ)
13. Lucian RUSU – Ramnicu Sarat (BZ)

Seniori +90 Right
1. Edmond CRISTESCU – Bucuresti (B)
2. Alin CUEMJIEV – Bucuresti (B)
3. Ion GHICA – Draganesti (OT)
4. Madalin CHIRBEA – Mizil (PH)
5. Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
6. Catalin VASCHIU – Suceava (SV)
7. Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
8. Adrian TUDOSE – Rosiori de Vede (TR)
9. Mirel NICULAE – Buzau (BZ)
10. Marian CHIRBEA – Mizil (PH)
11. Florentin RADU – Panatou (BZ)
12. Cosmin BURDUCEA – Buzau (BZ)
13. Leonard VOICILA – Buzau (BZ)
14. Alex SERBANICA – Buzau (BZ)
15. Bogdan ILIE – Buzau (BZ)
16. Gheorghe NITU – Vadu Pasii (BZ)

Seniori Open Right
1. Edmond CRISTESCU – Bucuresti (B)
2. Bogdan STOICA – Campina (PH)
3. Ion GHICA – Draganesti (OT)
4. Madalin LAZAR – Slanic (PH)
5. Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
6. Gabriel GROZAVU – Buzau (BZ)

0 1096

Intr-o atmosfera destinsa, la stradul Aquaventura din Rosiori de Vede a avut loc, pe data de 10 august 2013, un concurs national de skandenberg. Organizatori au fost Adi Tudose, stardul Aquaventura si asociatia Romana de Skandenberg “Brat de Fier”.

S-au inscris peste 100 de sportivi, meciurile au fost arbitrate de Mircea Simionescu-Simicel, Tiberiu Mihalcea, Denis Ibram, Alexandru Bolborici si Adi Tudose.

Vezi video aici.

Rezultate complete:

Juniori 12 Right
1. Alin TUDOR – Bucuresti (B)
2. Raul MOCANU – Rosiori de Vede (TR)
3. Hagi MARIN – Rosiori (TR)
4. Cristian PIRJOL – Rosiori de Vede (TR)
5. Marius STOIAN – Rosiori de Vede (TR)
6. Ronaldo MARIN – Rosiori (TR)
7. Geovani MARIN – Rosiori de Vede (TR)
8. Robert IVAN – Rosiori de Vede (TR)
9. Mihai LETCANU – Rosiori de Vede (TR)

Juniori 14 Right
1. Paul ANDREI – Draganesti Olt (OT)
2. Florin ZIMBRESTEANU – Zambreasca (TR)
3. Dragos CALDARUSA – Nenciulesti (TR)
4. Nicu MUSTAFA – Rosiori de Vede (TR)
5. Alin TUDOR – Bucuresti (B)
6. Alin MIHAI – Zambreasca (TR)
7. Catalin PARVA – Plosca (TR)
8. Alexandru BULGARU – Rosiori de Vede (TR)
9. Denis OPREA – Peretu (TR)
10. Liviu MIHAI – Rosiori de Vede (TR)

Juniori 18 Right
1. Alin HASIUC – Constanta (CT)
2. Catalin APRODU – Tia Mare (OT)
3. Marian NICOLAE – Bucuresti (B)
4. Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
5. Radu RADULESCU – Vitanesti (TR)
6. Adrian ALEXANDRU – Optasi (OT)
7. Cristian NEDA – Caracal (OT)
8. Andrei FODOR – Rosiori de Vede (TR)
9. Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
10. Bogdan MARDALE – Tia Mare (OT)
11. Adrian CIOBANU – Tia Mare (OT)
12. Gabriel GOSA – Bascov (AG)
13. Madlin ION – Calinesti (TR)
14. Florin PARVA – Plosca (TR)
15. Cristian ILIE – Sarbii Magura (OT)
16. Mihai IORDACHE – Rosiori de Vede ()
17. Marin TABACU – Craiova (DJ)
18. Relu SCARLAT – Baciu-Blejesti (TR)
19. Mohmed REGEP – Rosiori de Vede (TR)
20. Silviu BRATASANU – Rosiori de Vede (TR)
21. Florin ZIMBRESTEANU – Zambreasca (TR)
22. Daniel SIMION – Maldaieni (TR)
23. Georgica MIHAI – Balta Sarata (TR)
24. Ionut TUGUI – Caracal (OT)

Feminin Open Right
1. Bianca BONIFATE – Bucuresti (B)

Seniori 70kg Right
1. Marian FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)
2. Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
3. Mihai TALA – Bucuresti (B)
4. Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
5. Marius BALUTA – Pitesti (AG)
6. Alexandru DRAGAN – Campina (PH)
7. Ruslan BALAIUSS – Bucuresti (B)
8. Gabriel GOSA – Bascov (AG)
9. Adrian ALEXANDRU – Optasi (OT)
10. Catalin APRODU – Tia Mare (OT)
11. Mircea DAVID – Bucuresti (B)
12. Cristian SOARE – Brebina (TR)
13. Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
14. Costel IACOB – Silistea (TR)
15. Mircea-Alexandru GRIGORESCU – Orbeasca de Sus
16. Marius MORCOV – Maldaeni (TR)
17. Marius BAICEA – Scornicesti (OT)
18. Alexandru STAN – Mavrodin (TR)
19. Daniel SIMION – Maldaieni (TR)
20. Alexandru JIGO – Draganesti Olt (OT)

Seniori 85kg Right
1. Daniel BARBU – Optasi (OT)
2. George BADEA – Bucuresti (B)
3. Alin HASIUC – Constanta (CT)
4. Cristian ILIE – Sarbii Magura (OT)
5. Alexandru UNTEA – Zimbreasca (TR)
6. Cristi Valentin GABRIAN – Bucuresti (B)
7. Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
8. Marian MERCONE – Baldana (DB)
9. Paul TUDOSA – Rosiori de Vede (TR)
10. Victor OLTEANU – Rosiori de Vede (TR)
11. Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
12. Adrian BOBARNILA – alexandria (TR)
13. Florin SANDU – Rosiori de Vede (TR)
14. Ionut STAVARACHE – alexandria (TR)
15. Catalin SOFARU – Rosiori (TR)
16. Alexandru DINCA – Rm. Valcea (VL)
17. Andrei NEG – Rosiori de Vede (TR)
18. Lucian TUDOR – Bucuresti (B)
19. Radu RADULESCU – Vitanesti (TR)
20. Vali PENCEA – Maldateni (TR)
21. Valentin PRODAN – Ciolanesti (TR)
22. Marius DICULESCU – Silistea Gumesti (TR)

Seniori 100kg Right
1. Alin SANDU – Lehliu Gara (CL)
2. Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
3. Andrei LUPSA – Techirghiol (CT)
4. Ion GHICA – Draganesti (OT)
5. Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)
6. Bogdan STOICA – Campina (PH)
7. Stefan TANASE – Podu Brosteni (AG)
8. Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
9. George PRODAN – Ciolanesti (TR)
10. Andrei STAMATE – Bucuresti (B)
11. Catalin NEAGU – Bucuresti (B)
12. Adrian CRISTOAICA – Peretu (TR)
13. Aurel BACIU – Caracal (OT)
14. Dorel STOIAN – Zambreasca (TR)
15. Razvan COACA – Maldaeni (TR)
16. Adrian NICULA – Rosiori de Vede (TR)
17. Ionut CRACIUN – Rosiori de Vede (TR)
18. Ionut CATARGIU – Rosiori de Vede (TR)
19. Ciprian ALECU – Constanta (CT)

Seniori +100 kg Right
1. Mircea BICA – Bucuresti (B)
2. Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
3. Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
4. Ion GRIGORE – alexandria (TR)
5. Gabriel TOCU – Dor Marunt (BZ)
6. Tudor MARIN – Rosiori de Vede (TR)
7. Eugen MILITARU – Mavrodin (TR)
8. Constantin DAMIAN – Pitesti (AG)
9. Iulian CHELARU – Bucuresti (B)
10. George PISICOI – Draganesti Olt (OT)

Seniori Open Stg
1. Mircea BICA – Bucuresti (B)
2. Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
3. Bogdan STOICA – Campina (PH)
4. ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
5. Ion GHICA – Draganesti (OT)
6. Daniel BARBU – Optasi (OT)
7. Alin HASIUC – Constanta (CT)
8. Andrei STAMATE – Bucuresti (B)
9. Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
10. Andrei LUPSA – Techirghiol (CT)
11. Catalin NEAGU – Bucuresti (B)
12. Marian NICOLAE – Bucuresti (B)
13. Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)
14. Radu RADULESCU – Vitanesti (TR)
15. Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
16. Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
17. Alexandru DRAGAN – Campina (PH)
18. Mihai TALA – Bucuresti (B)
19. Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
20. Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
21. George PRODAN – Ciolanesti (TR)
22. George BADEA – Bucuresti (B)
23. Alexandru UNTEA – Zimbreasca (TR)
24. Gabriel TOCU – Dor Marunt (BZ)
25. Victor OLTEANU – Rosiori de Vede (TR)
26. Paul TUDOSA – Rosiori de Vede (TR)
27. Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
28. Ion GRIGORE – alexandria (TR)
29. Andrei MINA – Silistea (TR)
30. Marian MERCONE – Baldana (DB)
31. Alexandru DINCA – Rm. Valcea (VL)
32. Catalin PARVA – Plosca (TR)
33. Adrian BOBARNILA – alexandria (TR)
34. Marius BAICEA – Scornicesti (OT)
35. Cosmin MINOIU – Dumbraveni (CT)
36. Relu SCARLAT – Baciu-Blejesti (TR)
37. Aurel BACIU – Caracal (OT)
38. Andrei FODOR – Rosiori de Vede (TR)
39. Florin PARVA – Plosca (TR)
40. Iulian CHELARU – Bucuresti (B)

0 668

Luni, 10 iunie 2013, in direct la televiziunea Sport.ro a avut loc prima Vendetta din Romania cu sportivi de la categoria cu dizabilitati. S-au intalnit campionii Romaniei, Vasile Scurtu, de la 70 kg si Tihomir Trifonov, campionul Bulgariei, de la aceeasi categorie. S-a impus romanul Vasi care se pregateste pentru participarea la Mondialele din acest an

.

Romania a obtinut la cea de-a 23- a editie a Campionatelor Europene de Skandenberg, desfasurate in Lituania, o medalie de aur, doua de argint si una de bronz. Alte patru medalii au fost pierdute pe muchie de cei trei sportivi care au obtinut doar locul 4.

AURUL a fost adus acasa de Cristian PITICAR, din Frasin (Suceava). Evolutia acestui sportiv este spectaculoasa iar daca ar merge pe acest trend, la mondialele din acest an ar putea deveni al treilea campion mondial al romaniei la skandenberg. Acesta a obtinut in ordine cronologica, BRONZ la europene (2012), ARGINT la mondiale (2012) si acum AUR la europene (2013).

Andrei “Glontul” CHIPREANOV, a obtinut ARGINTUL la stanga si BRONZUL la dreapta, seniori 80 kg iar Juniorul Andrei JURCA din Timisoara a obtinut ARGINTUL.

Vezi video aici!

Romania a fost reprezentata de un lot de 12 sportivi si doi oficiali:

1. Alina Cocaneanu (senioare 55)

2. Daniel ANDRONACHE (seniori 80)

3. Viorel Dobrin (seniori 70)

4. Alin Hasiuc (juniori 80)

5. Puscasu Ioan (seniori 110+)

6. Claudiu Diaconescu (juniori si seniori 55)

7. Iakabos Darius (juniori si seniori 55)

8. Alin Sandu (tineret 90)

9. Ghica Ion (seniori 100)

10. Andrei Jurca (juniori 75)

11. Gheorghe LUCUTA (juniori 65)

12. Marius JUROVSCHI (tineret 75)

13. Cristian PITICAR (tineret 85)

14. Andrei CHIPREANOV (seniori 85)

15. Mircea Simionescu-Simicel – Sef Lot National / Secretar General Federatia Europeana

16. Tiberiu Mihalcea – Arbitru

In clasamentele europene generale, Rusia conduce detasat fiind urmata de Ukraina si Turcia. Loturile lor au fost de asemenea impresionante numarand peste 150 concurenti. Suedia este lider la categoria de veterani iar in clasamentele de seniori este pe locul 3, propulsata fiind de reprezentantele sexului frumos.

Cu toate ca participarea a fost minora fata de cea a celorlalte tari, echipa Romaniei a reusit sa obtina rezultate onorabile si mai bune decat cele de anul trecut:
In clasamentul general locul 13 din 26, la Juniori locul 11, la tineret locul 10 si la Seniori locul 13.

0 531

În data de 4 aprilie, în cadrul săptămânii ,, Şcoala altfel ” s-a
desfăşurat competiţia sportivă de skandenberg în sala de sport de
la Colegiul Tehnic ,,Simion Mehedinţi” din Codlea. Organizatori Power Gym Codlea
şi Clubul Sportiv Municipal Codlea. Cei 30 de tinerii şi-au măsurat
forţa sub directa supraveghere şi jurizare a lui Dan Vlad şi Andrei
Vlad.


POWER GYM CODLEA & CSM CODLEA

-70 kg
1. Lucian Stoica
2. Paul Oltean
3. Eduard Cozac

+70 kg
1. Iulian Muntean
2. Dragos Carjan
3. Adrian Popa

open – Lucian Stoica

SOCIAL

3,662FansLike