Friday, November 24, 2017
Concursuri

0 1169

In data de 8 noiembrie 2014, a avut loc cea de-a doua editie a concursului de skandenberg Trofeul Steel Man, desfasurat la Casa de Cultura “Ion Creanga” din Targu Neamt. Principalul organizator a fost dl. Gligor Mosor in colaborare cu Asociatia Romana de Skandenberg “Brat de Fier”. Arbitrii competitiei au fost Mircea Simionescu-Simicel si Ana-Maria Lazar, iar invitat special a fost Radu Valahu.

Vezi poze aici.

Vezi video aici.

TGNeamt2014

Iata rezultatele complete:
juniori -70 kg
1. Cristian Panzariu
2. Alin Tudor
3. Vasile Ciausu
4. Iustin Andrei Lazar
5. Claudiu Ciausu
6. Narcis Cojocaru
7. C-tin Cobzariu
8. Eduard Afloarei
9. laurentiu Haripca
10. Andrei Ciobanu
juniori -80 kg
1. Traian Avacaritei
2. Silviu Puscasu
3. Toma Ciocarlan
juniori +80 kg
1. Iulian Mihaila
2. Vlad Ignea
3. Mirel Bobric
4. Silviu Afloarei
5. Gabriel Moisii
seniori -75 kg
1. Dumitru Mihalschi
2. Florin Spiridon
3. Remus Balut
4. Leonid Pintea
5. Ioan Ripan
6. Lucian Tudor
7. C-tin Letan
8. Silviu Diaconu
9. Sorin Ursu
10. Vasile Gabor
seniori -90 kg
1. Sebastian Cojocaru
2. Gheorghe Lucuta
3. Laurentiu Gusavan
4. Ruslan Gutsanu
5. Sergiu Sas
6. Nicolae Iovita
7. Paul Pitian
8. Valentin Hutopila
9. Daniel Pascar
10. Aleandru Florut
seniori +90 kg
1. Ioan Ursu
2. Iulian Mihaila
3. Dinu Dobrean
4. Ionut Blaga
5. Tiberiu Popa
6. Attils Solyom
7. Ovidiu Istrate
open – Cristian Panzariu

Lotul national al Romaniei a facut o figura frumoasa la aceasta editie a Campionatelor Mondiale de skandenberg, desfasurate in perioada 15-20 septembrie 2014, prin castigarea a sase medalii, 3 de aur si 3 de bronz. Medaliile da aur au fost aduse de Mirela Pirjol, care nu a lasat nicio sansa, la niciun brat, celorlalte sportive inscrise la master +80 kg. Cea de-a treia medalie de aur a fost castigata surprinzator de Catalin Aprodu la juniori 18 ani, bratul stang. Medaliile de bronz au fost aduse de Adrian Laurus si Istvan Dobray la juniori 21 ani si de Viorel Dobrin la seniori 75 kg.


Si alti sportivi au fost foarte aproape de podium, dupa cum vedeti in lista de mai jos:
loc. nume, categoria
1. Mirela Pirjol, master stanga+80 kg
1. Mirela Pirjol, master women dreapta+80 kg
1. Catalin Aprodu, junior18 stanga 65 kg
3. Adrian Laurus, junior21 dreapta +90 kg
3. Dobray Istvan, juniori21 stanga 80 kg
3. Viorel Dobrin, seniori stanga 75 kg
4. Dobray Istvan, juniori21 dreapta 80 kg
5. Alin Hasiuc, juniori18 stanga 80 kg
5. Viorel Dobrin, seniori dreapta 75 kg
6. Adrian Laurus, juniori21 stanga +90 kg
6. Alin Hasiuc, juniori18 dreapta 80 kg
6. Alin Sandu, juniori21 dreapta 90 kg
6. Daniel Patrascu, master dreapta 80 kg
6. Eduard Kolosvari, master dreapta 90 kg
7. Catalin Aprodu, juniori18 dreapta 65 kg
8. Daniel Patrascu, master stanga 80 kg
9. Alin Tudor, juniori18 dreapta 70 kg
10. Alin Sandu, juniori21 stanga 90 kg
10. Daniel Andronache, seniori dreapta 85 kg
11. Daniel Andronache, seniori stanga 85 kg
11. Eduard Kolosvari, master stanga 90 kg
11. Ioan Puscasu, seniori stanga +110 kg
13. Alin Tudor, juniori18 stanga 70 kg
13. Bogdan Guta, master stanga +100 kg
13. Bogdan Guta, master dreapta +100 kg
14. Adrian Laurus, seniori dreapta 110 kg
16. Adrian Laurus, seniori stanga 110 kg
16. Liviu Lita, master stanga 100 kg
17. Ioan Puscasu, seniori dreapta +110 kg
17. Liviu Lita, master dreapta 100 kg
19. Alin Hasiuc, seniori stanga 80 kg
20. Ervin Szekely, seniori stanga 85 kg
22. Ervin Szekely, seniori dreapta 85 kg
22. Lucian Tudor, master dreapta 80 kg
32. Alin Tudor, seniori stanga 70 kg

Arbitrii nostri au fost Mircea Simionescu-Simicel, Victor Barbu, Tiberiu Mihalcea si Eduard Dimiean. Romania s-a clasat pe locul 16 la echipe din 46 tari participante.

Au fost aproape 400 de meciuri la acest concurs international, cu 4 francezi si 4 ucraineni printre sportivii inscrisi. S-au impus multiplii campioni nationali, surpriza venind de la Marian Rotaru care a castigat openul la bratul stang seniori si a ajuns in finala de la bratul drept, unde a fost invins de Sabin Badulescu. Arbitrii au fost Alexandru Marin, Deniz Ibram, Daniel Petre, Ramona Nicolae, Ana Maria Lazar si Bogdan Purnavel.

2014-Tiger-ska

Vezi video aici

Juniori -78 kg Left

1 Madalin LAZAR – Slanic (PH)

2 Alexandru MAIANU – Rasi (CL)

3 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)

4 Cristi MIGIT – Constanta (CT)

5 Cristian STEFAN – Lehliu-Gara (CL)

6 Vladut SERBAN – Raciu (DB)

7 Alin TUDOR – Bucuresti (B)

8 Valentin BOROSOIU – (DB)

9 Cosmin ANDREI – Draganesti (OT)

Juniori +78 kg Left

1 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)

2 Iulian MIHAILA – Capu Campului (SV)

3 George ISPAS – Ploiesti (PH)

4 Alin IORGA – Draganesti (OT)

5 Gabriel MICE – Dobrosloveni (OT)

6 Andrei MINA – Silistea Gumesti (TR)

7 Florin CRISTIAN – Draganesti (TR)

8 Adrian MATAC – Ploiesti (PH)

Masters Open Left

1 Ion GROSU – Constanta (CT)

2 Dragos MECU – Bucuresti (B)

3 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)

4 Gilles DANIEL – Franta ()

5 Marian CHIRBEA – Mizil (PH)

6 Bruno BIAVA – Franta ()

7 Aurel BACIU – Caracal (OT)

Seniori -70 kg Left

1 Florin ICHIM – Constanta (CT)

2 Daniel CHIVU – Pitesti (AG)

3 Alexandru DRAGAN – Campina (PH)

4 Alin BARAITARU – Caracal (OT)

5 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)

6 Ionuţ GHIDIA – Mizil (PH)

7 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)

8 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)

9 Daniel SANDU – Voluntari (IF)

10 Valentin TUNARU – Silistea (TR)

11 Marian CALOTA – Bucuresti (B)

12 Relu DRAGOMIR – Baldovinesti (TR)

13 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)

14 Robert HAIDUCU – Farcasele (OT)

Seniori -86 kg Left

1 Florin ROTARU – Bucuresti (B)

2 Daniel BARBU – Optasi (OT)

3 Ciprian X-MAN – Franta ()

4 Lucian TACHE – Fundeni (PH)

5 Cristi Valentin GABRIAN – Bucuresti (B)

6 Paul PITIAN – Capu Campului (SV)

7 Nicu POPA – Constanta (CT)

8 Sebastian COJOCARU – Brosteni (SV)

9 Robert TOCEA – Caracal (OT)

10 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)

11 Florin ION – Urziceni (IL)

12 Marius BAIKA – Ucraina ()

13 Jeremy DICHARRY – Franta ()

14 Daniel NITOI – Blejoi (PH)

15 Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)

16 Ovidiu STINGA – Tecuci (GL)

17 Mykola ARICHUK – Ucraina ()

Seniori -100 kg Left

1 Mircea BICA – Bucuresti (B)

2 Bogdan STOICA – Campina (PH)

3 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)

4 Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)

5 Ion GHICA – Draganesti (OT)

6 Tiberiu POPA – Iasi (IS)

7 Dan SCARLAT – Baciu (TR)

8 Stefan TANASE – Costesti (AG)

9 Adrian IONITA – Bolintin-Vale (GR)

10 Cristian PLOPEANU – Caracal (OT)

11 Stepan PYNZARU – Ucraina ()

12 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)

13 Marius CHIRBEA – Mizil (PH)

Seniori +100 kg Left

1 Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)

2 Constantin MIHAI – Bucuresti (B)

3 Bogdan MOLDOVAN – Cluj Napoca (CJ)

4 Florin RADA – Pitesti (AG)

5 Robert GEORGESCU – Afumati (IF)

6 Gabriel ŢOCU – Bucuresti (B)

7 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)

8 Madalin CHIRBEA – Mizil (PH)

Juniori -78 kg Right

1 Madalin LAZAR – Slanic (PH)

2 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)

3 Cristi MIGIT – Constanta (CT)

4 Cristian STEFAN – Lehliu-Gara (CL)

5 Alexandru MAIANU – Rasi (CL)

6 Alin TUDOR – Bucuresti (B)

7 Vladut SERBAN – Raciu (DB)

8 Cosmin ANDREI – Draganesti (OT)

9 Valentin BOROSOIU – (DB)

10 Costel ANGHEL – Pucioasa (DB)

11 Aurelian PETRE – Brezoaia ()

12 Marius IAMANDI – Carpenisu (GR)

13 Razvan NEDELCU – Breaza (PH)

14 Mihail GROSU – Constanta` (CT)

Juniori +78 kg Right

1 Iulian MIHAILA – Capu Campului (SV)

2 Catalin UOCARU – (DB)

3 Alin IORGA – Draganesti (OT)

4 Florin CRISTIAN – Draganesti (TR)

5 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)

6 George ISPAS – Ploiesti (PH)

7 Andrei DONCIU – Buftea (IF)

8 Gabriel MICE – Dobrosloveni (OT)

9 Adrian MATAC – Ploiesti (PH)

10 Andrei MINA – Silistea Gumesti (TR)

Masters Open Right

1 Ion GROSU – Constanta (CT)

2 Dragos MECU – Bucuresti (B)

3 Marian CHIRBEA – Mizil (PH)

4 Bruno BIAVA – Franta ()

5 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)

6 Gilles DANIEL – Franta ()

7 Razvan TICA – Bucuresti (B)

8 Corneliu CANDREA – Bucuresti (B)

Seniori -70 kg Right

1 Marian FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)

2 Florin ICHIM – Constanta (CT)

3 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)

4 Alexandru DRAGAN – Campina (PH)

5 Ionuţ GHIDIA – Mizil (PH)

6 Daniel CHIVU – Pitesti (AG)

7 Robert HAIDUCU – Farcasele (OT)

8 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)

9 Florin DANILESCU – Mioveni (AG)

10 Daniel SANDU – Voluntari (IF)

11 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)

12 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)

13 Alin BARAITARU – Caracal (OT)

14 Valentin TUNARU – Silistea (TR)

15 Mihai TALA – Bucuresti (B)

Seniori -86 kg Right

1 Florin ROTARU – Bucuresti (B)

2 Daniel BARBU – Optasi (OT)

3 Andreas SAFTA – Bucuresti (B)

4 Emanuel CIUTA – Murgeanca (AB)

5 Nicu POPA – Constanta (CT)

6 Mykola ARICHUK – Ucraina ()

7 Paul PITIAN – Capu Campului (SV)

8 Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)

9 Robert TOCEA – Caracal (OT)

10 George CIOCIRLAN – Bucuresti (B)

11 Marius BAIKA – Ucraina ()

12 Cristi Valentin GABRIAN – Bucuresti (B)

13 Catalin STANCIU – Otopeni (IF)

14 Alexandru COVRIG – Breaza (PH)

15 Daniel NITOI – Blejoi (PH)

16 Cristian IVAN – Fetesti (IL)

17 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)

18 Sebastian COJOCARU – Brosteni (SV)

19 Ovidiu STINGA – Tecuci (GL)

20 Laurentiu PICIU – Slobozia (IL)

21 Jeremy DICHARRY – Franta ()

22 Costin TRANDAFIR – Urziceni (IL)

Seniori -100 kg Right

1 Ionut CALTOSU – Bucuresti (B)

2 Mircea BICA – Bucuresti (B)

3 Bogdan STOICA – Campina (PH)

4 Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)

5 Ion GHICA – Draganesti (OT)

6 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)

7 Cristian PLOPEANU – Caracal (OT)

8 Marius CHIRBEA – Mizil (PH)

9 Casian CIUTA – VALEA CIORII (IL)

10 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)

11 Stepan PYNZARU – Ucraina ()

12 Tiberiu POPA – Iasi (IS)

13 Stefan TANASE – Costesti (AG)

14 Adrian IONITA – Bolintin-Vale (GR)

15 Bogdan MIHAI – Bucuresti (B)

16 Dorel CHITU – Breaza (BV)

17 Sergiu TECU – Racari (DB)

18 Flaviu BUSTAN – Cp Turzii (CJ)

19 Dan SCARLAT – Baciu (TR)

Seniori +100 kg Right

1 Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)

2 Constantin MIHAI – Bucuresti (B)

3 Mihai-Songoku DUMITRASCU – Bucuresti (B)

4 Florin RADA – Pitesti (AG)

5 Bogdan MOLDOVAN – Cluj Napoca (CJ)

6 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)

7 Madalin CHIRBEA – Mizil (PH)

8 Igor UNGURYAN – Ucraina ()

9 Robert GEORGESCU – Afumati (IF)

10 Gabriel ŢOCU – Bucuresti (B)

Miercuri, 17 septembrie 2014, incep Campionatele Mondiale de skandenberg, in orasul Vilnius din Litaunia. In prima zi vor debuta categoriile de la bratul stang pentru juniori (pina in 18 ani), tineret (pana in 21 ani) si masters (peste 40 de ani), joi vor fi aceleasi categorii dar la bratul drept iar vineri si sambata vor fi seniorii.
Iata componenta lotului:
Alin Sandu T90 // T90+M90
Alin Hasiuc J80+M80 // J80
Alin Tudor J75 // J75
Lucian Tudor V80 // V80
Catalin Aprodu J65 // J65
Adrian Laurus T+90 M110 // T+90 M110
Ioan Puscasu M+110 // M+110
Eduard Kolosvari V90 // V90
Istvan Dobray T80 // T80
Szekely Ervin M85 // M85
Ion Grosu V+100 // V+100
Bogdan Guta V+100 // V+100
Viorel Dobrin M75 // M75
Liviu Lita V100 // V100
Daniel Patrascu V80 // V80
Mirela Pirjol VF+80 // VF+80
Arbitrii care intregesc lotul sunt Mircea Simionescu-Simicel, Victor Barbu, Tiberiu Mihalcea si Eduard Dimiean.

Logo Asociatia Romana de Skandenberg "Brat de Fier"
Logo Asociatia Romana de Skandenberg “Brat de Fier”

0 1134

Datorită locatiei si premiilor atractive, peste 100 de sportivi au venit la concursul de skandenberg organizat la initiativa lui Valentin Bădescu, la Promenada Mall Shopping Sibiu. Concursul a fost un adevărat maraton, tinand 8 ore, punand la grea încercare atat sportivii cat si arbitrii prezenti: Mircea Simionescu-Simicel si Ana-Maria Lazăr. Radu Valahu a întretinut atmosfera, în concurs fiind înscrisi foarte multi campioni nationali.
Au fost meciuri cu adevărat spectaculoase, cu înfruntări dintre actuali campioni nationali de la categorii diferite, multi dintre ei întalnindu-se pentru prima oară într-o confruntare directă, nestiind nimeni care va fi rezultatul final.
Desi cu o greutate în jur de 75 kg, Viorel Dobrin s-a înscris la categoria -85 kg si s-a impus foarte clar. Multi, inclusiv eu, îi atribuiau titulatura de „adevărată fortă a naturii“, care însă trebuie schimbată pentru că a depăsit-o. El este seniorul cu cele mai mari sanse la Campionatul Mondial din septembrie, din Lituania, anul trecut castigand bronzul la -70 kg, bratul drept.

Vezi poze aici.

Vezi video aici.

Juniori 14 Open Right
1 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
2 David DINCULETE – Sibiu (SB)
3 Vlad TUFIS – Sibiu (SB)
4 Bogdan TERTECI – Talmaciu (SB)
Juniori 18 Open Right
1 Iulian MIHAILA – Capu Campului (SV)
2 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
3 Gabriel GOSA – Bascov (AG)
4 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
5 Horatiu AJDEROF – Racovita (SB)
6 Cristian SEFAN – Lehliu Gara (CL)
7 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
8 Cristinel PADURARU – Sibiu (SB)
9 Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
10 Adrian SABAU – (MS)
11 Sergiu BALTEANU – Talmaciu (SB)
12 Alexandru STRAUTIU – Sibiu (SB)
13 Ioan AJDEROF – Racovita (SB)
14 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
15 Daniel VASS – Cisnadie (SB)
16 Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
17 Cosmin MANIUTIU – Avrig (SB)
18 Ioan GELERIU – Sibiu (SB)
19 Alexandru DAVID – Telna (AB)
20 Catalin VELTAN – Vesten (SB)
21 Mihai VASIU – Rocovita (SB)
Seniori 70 kg Right
1 Madalin SABAU – Ludus (MS)
2 Gabriel POPESCU – Lipanesti (PH)
3 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
4 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
5 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
6 Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
7 Radu CRAFCIC – Vesteu (SB)
8 Ionel POP – Ilva Mare (BN)
9 Rashad ABBASOV – Bucuresti (B)
10 Dumitru ANGHEL – Prundeni (VL)
11 Marian CALOTA – Bucuresti (B)
12 Valentin BADESCU – Prundeni (VL)
13 Alexandru STRAUTIU – Sibiu (SB)
14 Florin DANILESCU – Mioveni (AG)
15 Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
16 Claudiu MOLDOVAN – Sibiu (SB)
17 Mihai TALA – Bucuresti (B)
18 Horatiu AJDEROF – Racovita (SB)
19 Dan-Critian CODOREAN – Sibiu (SB)
20 Gabriel ZAHARIA – Fagaras (BV)
21 Alexandru COMAN – Selimbar (SB)
22 Cristinel PADURARU – Sibiu (SB)
23 Claudiu MITEA – Sibiu (SB)
24 Alexandru BARSAN – Talmaciu (SB)
25 Alexandru POJAR – Badon (SJ)
Seniori 85 kg Right
1 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
2 Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
3 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
4 Paul AVRAM – Lipova (AR)
5 Daniel BARBU – Optasi (OT)
6 Simion ROBA – Timisoara (TM)
7 Marius TRIF – Atintis (MS)
8 Adrian ENACHE – Stolnici (AG)
9 Paul PITIAN – Capu Campului (SV)
10 Darius PUIAC – Ludus (MS)
11 Ciprian GIOSU – Huedin (CJ)
12 Cosmin ROMANESCU – Targu Jiu (GJ)
13 Ioan AJDEROF – Racovita (SB)
14 Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
15 Gigel NEAGU – Bucuresti (B)
16 Ruslan GUTSANU – Iasi (IS)
17 Florin IONESCU – Sibiu (SB)
18 Marius PASTIU – Sibiu (SB)
19 Florin CARAGEA – Scoarta (GJ)
20 Dumitru FIRACHE – Caracal (OT)
21 Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)
22 Bogdan TINT – Orlat (SB)
Seniori 100 kg Right
1 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
2 Stefan TANASE – Costesti (AG)
3 Raul BIDIU – Hunedoara (HD)
4 Sorin COSMA – Bucium (AB)
5 Gabriel NICOARA – Ludus (MS)
6 Artur GYARMATI – Ludus (MS)
7 Daniel MOSIN – Sibiu (SB)
8 Olivu DAVID – Sibiu (SB)
9 Andrei MANTA – Rm Valcea (VL)
10 Mihai HARSAN – Sibiu (SB)
11 Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
12 Tiberiu POPA – Iasi (IS)
13 Florin IVANOAIE – Timisoara (TM)
14 Bobi ANTONIE – Rovinari (GJ)
15 Ferencz FEKETE – Ludus (MS)
Seniori +100 kg Right
1 Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
2 Bogdan MOLDOVAN – Cluj Napoca (CJ)
3 Florin RADA – Pitesti (AG)
4 Marius HINCIANU – Simleu Silvaniei (SJ)
5 Paul FEDIUC – Radauti (SV)
Juniori 18 Open Left
1 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
2 Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
3 Iulian MIHAILA – Capu Campului (SV)
4 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
5 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
6 Ioan AJDEROF – Racovita (SB)
7 Gabriel GOSA – Bascov (AG)
8 Cristinel PADURARU – Sibiu (SB)
9 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
10 Alexandru STRAUTIU – Sibiu (SB)
11 Mihai VASIU – Rocovita (SB)
12 Cristian SEFAN – Lehliu Gara (CL)
13 Ioan GELERIU – Sibiu (SB)
14 Daniel VASS – Cisnadie (SB)
15 Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
16 Alexandru DAVID – Telna (AB)
17 Horatiu AJDEROF – Racovita (SB)
18 Danut TOMOROGA – Rapoltu Mare (HD)
19 Andrei PLESA – Vestem (SB)
20 Vlad TUFIS – Sibiu (SB)
21 Florin BOGYA – Sibiu (SB)
22 Cosmin MANIUTIU – Avrig (SB)
Seniori 70 kg Left
1 Madalin SABAU – Ludus (MS)
2 Gabriel POPESCU – Lipanesti (PH)
3 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
4 Rashad ABBASOV – Bucuresti (B)
5 Alexandru STRAUTIU – Sibiu (SB)
6 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
7 Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
8 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
9 Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
10 Mihai TALA – Bucuresti (B)
11 Gabriel ZAHARIA – Fagaras (BV)
12 Dan-Critian CODOREAN – Sibiu (SB)
13 Alexandru BARSAN – Talmaciu (SB)
14 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
15 Liviu NEAGU – Sibiu (SB)
16 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
17 Alexandru COMAN – Selimbar (SB)
18 Ionel POP – Ilva Mare (BN)
19 Valentin BADESCU – Prundeni (VL)
20 Alexandru POJAR – Badon (SJ)
21 Dumitru ANGHEL – Prundeni (VL)
Seniori 85 kg Left
1 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
2 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
3 Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
4 Daniel BARBU – Optasi (OT)
5 Alexandru SALAJANU – Bucuresti (B)
6 Darius PUIAC – Ludus (MS)
7 Gigel NEAGU – Bucuresti (B)
8 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
9 Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
10 Paul PITIAN – Capu Campului (SV)
11 Simion ROBA – Timisoara (TM)
12 Ruslan GUTSANU – Iasi (IS)
13 Cosmin ROMANESCU – Targu Jiu (GJ)
14 Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)
15 Ciprian GIOSU – Huedin (CJ)
16 Ioan AJDEROF – Racovita (SB)
17 Adrian ENACHE – Stolnici (AG)
18 Usama SYED – PAKISTAN (SB)
19 Marius TRIF – Atintis (MS)
20 Florin IONESCU – Sibiu (SB)
Seniori 100 kg Left
1 Raul BIDIU – Hunedoara (HD)
2 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
3 Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
4 Stefan TANASE – Costesti (AG)
5 Gabriel NICOARA – Ludus (MS)
6 Tiberiu POPA – Iasi (IS)
7 Raul ROMAN – Rapold (HD)
8 Ferencz FEKETE – Ludus (MS)
Seniori +100 kg Left
1 Bogdan MOLDOVAN – Cluj Napoca (CJ)
2 Florin RADA – Pitesti (AG)
3 Olivu DAVID – Sibiu (SB)
4 Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
5 Marius HINCIANU – Simleu Silvaniei (SJ)

0 1087
Add content here
Add content here
Add content here
In data de 23 august 2014, la Promenada Mall din Targu Mures, a avut loc un concurs de skandenberg pentru seniori, numai la bratul drept. Invitat special a fost Radu Valahu iar arbitrii, din partea Asociatiei Romane de Skandenberg „Brat de Fier“, au fost Mircea Simionescu Simicel si Ana-Maria Lazăr.

S-au înscris 32 de sportivi , multi dintre ei medaliati la nationale. O figură frumoasă a făcut Alex Cucli, care a castigat categoria -75 kg. Echipa din Ludus a ocupat locuri fruntas e iar campionul absolut al competitiei este castigătorul nationalelor din acest an, Ciprian Tapaszto.
Vezi poze aici.
Vezi video aici.

Seniori -75 kg Right
1 Alex CUCLI – Constanta (CT)
2 Gabriel BAN – Bacau (BC)
3 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
4 Filip TIRSU – Ludus (MS)
5 Sorin BERKI – Bogata (MS)
6 Simion GERGELY – Targu Mures (MS)
7 Istvan PETELEY – Targu Mures (MS)
8 Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
9 Raul SAVA – Targu Mures (MS)
10 Bogdan MOLDOVAN – Nazna (MS)
11 Andrei SUTEU – Targu Mures (MS)
12 Mihai GROZA – Idicel (MS)
13 Dorin MARGINEAN – Copsa Mica (SB)
14 Daniel VALEA – Singeru (MS)
15 Hunor MARKOS – Targu Mures (MS)
Seniori -90 kg Right
1 Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
2 Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
3 Ruslan GUTSANU – Iasi (IS)
4 Marius TRIF – Ludus (MS)
5 Dorin ION – Valchid (SB)
6 Florin MUSTA – Bahnea (MS)
7 Lehel NAGY – Targu Mures (MS)
8 Catalin GHIOCA – Dedrad (MS)
9 Vasile SABAU – Silivasu de Campie (MS)
Seniori +90 kg Right
1 Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
2 Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
3 Artur GYARMATI – Ludus (MS)
4 Karoly HAYNAL – Bagaciu (MS)
5 Ferencz FEKETE – Ludus (MS)
6 Tiberiu POPA – Iasi (IS)
7 Gicu ZABALA – Tg. Mures (MS)
8 Vlad FARCAS – Ludus (MS)
Open Right
1 Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
2 Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
3 Alex CUCLI – Constanta (CT)
4 Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
5 Artur GYARMATI – Ludus (MS)
6 Gabriel BAN – Bacau (BC)

În data de 06 iunie 2014, a avut loc prima Liga Balcanică, la categoria +90 kg, în Pomorie, Bulgaria. Arbitrajul a fost asigurat de Hristo Delidzhakov și Eduard Dimiean.
România a fost reprezentata de 3 sportivi: Sabin Bădulescu, Ștefan Tămaș și Alin Sandu. Alin a avut ghinion încă de la startul competiției, o mai veche accidentare recidivand la cot și nu a putut concura la capacitate maximă. Ștefan Tămaș a demonstrat încă o dată că deține printre cele mai puternice brațe dintre sportivi, incheietura fiind punctul sensibil, majoritatea meciurilor pierdute fiind în top-roll. Sabin Bădulescu s-a luptat de la egal la egal pentru locul 1 cu Mitko Petrov campionul mondial en-titre la tineret + 90 kg

LB2014-01

Clasament final:
1. Mitko Petrov 225 p = 103 (3) +122 (1)
2. Sabin Badulescu 208 p = 96 (4) + 112 (2)
3. I. Mladenov 189 p = 108 (2) + 81 (6)
4. M. Pantaleev 182 p = 79 (7) + 103 (3)
5. Xris. Marinov 180 p = 84 (6) + 96 (4)
6. L. Milanov 179 p = 111 (1) + 68 (7)
7. Stefan Tamas 167 p = 84 (5) + 83 (5)
8. Alin Sandu 129 p = 63 (8) + 66 (8)

Bilant peste asteptari pentru Lotul National al Romaniei la Campionatul
European 2009 desfasurat recent in Sofia, Bulgaria.
In frunte cu Iron Oncescu si Radu Valahu, lotul nostru, cel mai numeros
aliniat vreodata la startul unei competitii de un asemenea nivel, compus
din 31 de sportivi si doi arbitri, a dovedit ca skandenberg-ul romanesc
este in crestere accelerata de valoare.
Prescurtat, am obtinut 5 medalii, doua de aur, doua de argint si una de
bronz.

Daca altadata toata lumea astepta de la Oncescu sau de la Mirela Pirjol sa
iasa campioni, acum si alti sportivi au confirmat si au urcat pe podiumul
de premiere.

Iron Oncescu a avut obiectivul declarat de a adauga primul titlu
continental din cariera celor patru titluri mondiale pe care le detine
deja! Faptul ca a iesit dublu campion european nu mira pe nimeni, ci este
doar o confirmare a valorii sale iesite din comun.

Concursul s-a adresat atat juniorilor, cat si seniorilor, veteranilor si
persoanelor cu dizabilitati. Din acest punct de vedere, Romania a avut in
lot 25 de seniori, 5 juniori si un veteran.
EUROARM 2009 a fost o manifestare de amploare deosebita. La startul
intrecerilor s-au aliniat 24 de tari europene si peste 500 de sportivi.

Campionatul a fost rezervat doar elitelor, numarul de concurenti din
fiecare tara fiind restrictionat la 2 pe fiecare categorie de greutate.

Expunerea mediatica a insemnat transmisiuni TV live sau inregistrate, in
fiecare din cele 4 zile de competitie, in peste 50 de tari din intreaga
lume.

In primele doua zile de competitie, cele mai bune rezultate au fost cele
doua locuri 5 obtinute de juniorul Darius „Cuceritoru” Puiac din Chetani –
Mures, la categoria 80 kg, ambele brate, precum si locurile 4 la bratul
stang si 5 la bratul drept, pe care s-a clasat Mircea „Fighter” Carloganu
din Brasov la grand masters 90 kg.

In cea de-a treia zi a EUROARM 2009 au intrat in lupta seniorii, la bratul
stang.
Iron Oncescu, non-conformist prin excelenta, a uimit din nou pe toata
lumea, dupa ce a reusit “performanta” sa ajunga la sala de concurs abia in
turul al doilea, primul meci pierzandu-l asadar prin neprezentare. Asta
deoarece s-a trezit cu intarziere si in ciuda faptului ca pentru a ajunge
la timp, a fost escortat spre sala de de doua motociclete de politie, pe
contrasens. Ca o mica paranteza, Oncescu inca este mult mai cunoscut in
afara decat in tara natala, ceea ce uneori ii poate fi de ajutor, cum a
fost in aceasta situatie.
Cu tot acest dezavantaj al meciului pierdut, el a castigat toate meciurile
dupa aceea si a reusit sa acceada in finala, unde si-a invins de doua ori
consecutiv adversarul, noua senzatie poloneza Lucjan Fudala,
adjudecandu-si primul titlu european din cariera, la categoria 100 kg,
bratul stang.

In aceeasi zi, Danut “Uriasu” Borbil din Ludus bifeaza si el cea mai buna
performanta a sa, prin medalia de bronz obtinuta la categoria supergrea,
+110 kg, bratul stang. Borbil a facut progrese mari si a demonstrat ca
victoria de la nationale, contra lui Radu „Valahu” Georgescu, nu a fost
intamplatoare. Radu Valahu s-a luptat si el cu supergreii insa nu a reusit
clasarea pe podium. In schimb, a fost declarat cel mai bun sef de galerie,
o bila alba in palmaresul sau de show-man.

Rezultate bune au obtinut si „Chucky” Paul Barbelian din Bucuresti,
locul 5 la 55 kg, precum si „Glontu” Andrei Chipreanov din Radauti, care
a terminat categoria 75 kg tot pe locul 5. „SAS” Lucian Tache a punctat
doar la impresia artistica, efortul mare de slabi pentru a-si face
categoria de greutate punandu-si amprenta asupra evolutiei sale.

In cea de-a patra zi a EUROARM 2009 au avut loc meciurile seniorilor la
bratul drept, in urma carora alti trei romani au urcat pe podium.

“Iron” Ion Oncescu din Bucuresti, s-a impus si la bratul drept, la
categoria 100 kg. Decizia de a lupta si la acest brat a fost luata in
ultimul moment, deoarece Iron s-a temut sa solicite bratul drept cu
putin inainte de meciul de la Las Vegas din 19.06.2009. Categoria sa a
fost una deosebit de dificila, cu masivul ucrainean Taras Ivakin si
rusul Viaceslav Muriev favoriti si ei la castigarea titlului.
Ucraineanul avea ascendentul psihologic al faptului ca, pana la acest
concurs, nu fusese infrant niciodata de Oncescu. Cvadruplul campion
mondial a urcat pe scena decis sa puna punct tuturor indoielilor
referitoare la un meci direct intre ei. L-a batut pe Ivakin de doua ori,
o data chiar in finala si a castigat neinvins al doilea sau titlul
european.

Romanii au mai luat inca doua medalii de argint in aceeasi zi. “Glontu”
Andrei Chipreanov din Radauti, la categoria 75 kg, a pierdut doar in
finala la campionul Rusiei, Khadzimurat Zoloev. El a obtinut astfel
medalia de argint, prima pentru el la un asemenea nivel. “Ursu” Ioan
Puscasu din Fagaras, la categoria +110 kg, nu a putut trece in finala de
campionul Ucrainei, Andriy Pushkar. Argintul reprezinta pentru roman a
doua medalie din cariera obtinuta la europene, dupa bronzul de acum doi
ani.

S-a remarcat si Dorin Tofanescu de la CS Nord Arena Suceava, care a luat
un merituos loc 5 la categoria 60 kg.
Dupa o saptamana de evenimente si intreceri, s-a incheiat Campionatul
European de Skandenberg 2009, care s-a desfasurat in perioada
01-06.06.2009 la Sofia, in Bulgaria. Bilantul este unul peste asteptari,
doua medalii de aur, doua medalii de argint si una de bronz. Din lot au
mai facut parte, alaturi de cei amintiti mai devreme, seniorii Ruslan
Balaius, Ionut Marin, Filip Tirsu, Valentin Mihalache, Ioan Iovanescu,
Matei Truta, Radu Anghel, Mircea Draguleanu, Vasile Manole, Stefan Tamas,
Daniel Andronache, Edward Kolozsvari, Adrian Paslariu, Dinu Dobrean,
Olimpiu Fat, Istvan Tapaszto, Alin Cuemjiev si juniorii Ervin Szekely,
Dorin Moldovan, Marius Matei si Adrian Laurus. Felicitari tuturor
sportivilor pentru curajul dovedit in luptele cu elita continentului.
Capitanul echipei Romaniei, multiplul campion mondial „Iron” Ion Oncescu,
impreuna cu „Valahu” Radu Georgescu, au mers cu Oltenia pe piept la aceste
campionate. La initiativa dlui primar Antonie Solomon, Consiliul Local si
Primaria Craiova au decis sa-i sprijine in aventura lor europeana, intr-un
schimb de imagine prin proiectul „I love Craiova City”, inscriptionat pe
tricourile celor doi.

Alaturi de Asociatia Romana de Skandenberg „Brat de Fier” au contribuit la
deplasarea la europene a echipei noastre companiile Redis Nutritie, Wind
Expert, BridgeConcept.ro si CasaSelect.ro, in timp ce compania de
securitate SAS – Siguranta si Incredere a vegheat sa nu li se intample
nimic celor din lot.

Dragos Corcoveanu si Mircea Simionescu-Simicel, cel de-al doilea in
premiera, pe langa managerierea intregului lot, au fost arbitri seniori si
au impartit dreptatea in toate cele 4 zile de concurs.

Fara indoiala ca rezultatele bune au avut la baza si stagiul de pregatire
centralizata din luna mai, desfasurat cu sprijinul municipalitatii din
Caracal, in judetul Olt, in cabana Romsilva din padurea Resca.

Urmeaza ligile profesioniste balcanice PAL, precum si meciul profesionist
al lui Iron Oncescu din Las Vegas.

video CE 2009

0 2246

Cea de-a 8-a editie s-a desfasurat in orasul Codlea. Principalul organizator, dl. Dan Vlad, impreuna
cu autoritatile locale si cu Asociatia Romana de Skandenberg, „Brat de Fier“, au facut posibila
desfasurarea in foarte bune conditii a acestui eveniment
de mare anvergura. La campionat au fost invitati presedintele WAF, dl. Assen Hadjitodorov, precum si doi arbitrii straini reputati, croatul Alecsandar Jakovac
si bulgarul Hristo Delidzhakov. In opinia mea a fost cel mai
spectaculos concurs de skandenberg de la noi, multe meciuri
electrizante, cu finaluri neasteptate, 252 de participanti la bratul stång si 323 la bratul drept.

CN2014-c

Vezi poze aici.

Vezi video bratul stang si bratul drept.

Juniori 55 kg Bratul Stang
1. Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
2. Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)

Juniori 60 kg Bratul Stang
1. Cristian PINZARIU – Tirgu Neamt (NT)
2. Florin FUNIGANA – Brasov (BV)
3. Darius URDEA – Rasnov (BV)

Juniori 65 kg Bratul Stang
1. Catalin APRODU – Tia Mare (OT)
2. Gabriel GOSA – Bascov (AG)
3. Cristi MIGIT – Constanta (CT)
4. Marius LICUT – Craiova (DJ)
5. Eduard BAN – Bascov (AG)
6. Leonard HIRSCHKORN – Galati (GL)
7. George TROANA – Draganesti Olt (OT)
8. Marin TABACU – Craiova (DJ)

Juniori 70 kg Bratul Stang
1. Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
2. Ionel SLUSAREC – Ulma (SV)
3. Cosmin ANDREI – Draganesti-Olt (OT)

Juniori 75 kg Bratul Stang
1. Dorin PITIAN – Capu Campului (SV)
2. Madalin LAZAR – Slanic (PH)
3. Claudiu CODREAN – Oradea (BH)
4. Alin TUDOR – Bucuresti (B)
5. Gabriel MICE – Dobrosloveni (OT)
6. Adrian SABAU – (MS)
7. Horatiu HADAREAN – Ludus (MS)

Juniori 80 kg Bratul Stang
1. Alin HASIUC – Constanta (CT)
2. Petru LUCAN – Ulma (SV)
3. David BULUGU – Galati (GL)

Juniori +80 kg Bratul Stang
1. Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
2. Alin IORGA – Draganesti (OT)
3. Csongor CSEGODI – Oradea (BH)
4. Sergiu PAVEN – Sat Iosifalau Lugoj (TM)
5. George ISPAS – Berceni (PH)
6. Cosmin MORAR – Hodosa (HR)

Junioare -55 kg Bratul Stang
1. Miruna NOVITCHI – Breaza (PH)
2. Ramona BELA – Brasov (BV)

Tineri 60 kg Bratul Stang
1. Alexandru ROTARU – Valea Padurii (MS)
2. Cristian POP – Tihau (SJ)
3. Marius VOICU – Varbilau (PH)
4. Gheorghe GHIZDAVET – campulung (AG)
5. George JINGA – Rasnov (BV)

Tineri 65 kg Bratul Stang
1. Gabriel POPESCU – Caianu (CJ)
2. Florin ICHIM – Constanta (CT)
3. Bogdan MOLDOVAN – Brasov (BV)
4. Alin BARAITARU – Caracal (OT)
5. Bogdan PRIPON – Lugoj (TM)
6. Catalin GAVRILA – Gheorghe Lazar (IL)
7. Paul LASCU – Brasov (BV)
8. Marian FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)
9. Marian NENCIU – Brasov (BV)
10 Leonid PINTEA – Targu Neamt (NT)

Tineri 70 kg Bratul Stang
1. Gheorghe LUCUTA – Oradea (BH)
2. Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
3. Daniel SANDU – Voluntari (IF)
4. Vlad EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)
5. Gheorghe VAIDOS – Subcetate (HR)
6. Adrian RADUCAN – Zarnesti (BV)
7. Vladislav GATCAN – (BC)
8. Stefan SARBU – Zarnesti (BV)
9. Marius BALUTA – Pitesti (AG)

Tineri 75 kg Bratul Stang
1. Ionut DOMNITEI – Radauti (SV)
2. Razvan IONUTAS – Sisesti (MM)
3. Adrian MURESAN – Cetatele (MM)
4. Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
5. Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
6. David KUPAS – Sisesti (MM)
7. Robert TOCEA – Caracal (OT)
8. Alexandru OARNA – Constanta (CT)
9. Calin SACALIU – Bucuresti (B)

Tineri 80 kg Bratul Stang
1. Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
2. Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
3. Florin CARAGEA – Scoarta (GJ)
4. Lucian VASILE – Caracal (OT)
5. Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)
6. Vasile TANASA – Brasov (BV)
7. Eduard ARITON – Urechesti (BC)

Tineri 85 kg Bratul Stang
1. Vasile GHETES – Brodina (SV)
2. Sergiu MAL – Somcuta Mare (MM)

Tineri 90 kg Bratul Stang
1. Paul PITIAN – Capu Campului (SV)
2. ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
3. Marius CHIRBEA – Mizil (PH)

Tineri +90 kg Bratul Stang
1. Adrian LAURUS – Milisauti (SV)
2. Alexandru EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)
3. Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
4. Gergo FODOR – Sisesti (MM)
5. Marian NICOLAE – Bucuresti (B)
6. Alexandru DECA – Caracal (OT)
7. Adrian MOLDOVAN – Toplita (HR)

Tinere +55 kg Bratul Stang
1. Talida MITURCA – Fintinele (PH)

Senioare -65 kg Bratul Stang
1. Alina COCANEANU – Bucuresti (B)
2. Miruna NOVITCHI – Breaza (PH)
3. Talida MITURCA – Fintinele (PH)
4. Ana-Maria MIHAI – Brasov (BV)
5. Ionela BERBECE – Brasov (BV)

Veterani 80 kg Bratul Stang
1. Constantin DELIU – Alexeni (IL)
2. Lucian TUDOR – Bucuresti (B)
3. Alexandru CRACIUN – Codlea (BV)
4. Laurentiu RADUCANU – Urziceni (IL)
5. Eugen MARICA – Brasov (BV)
6. Corneliu CANDREA – Bucuresti (B)

Veterani 90 kg Bratul Stang
1. Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
2. Gigel NEAGU – Bucuresti (B)
3. Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
4. Valentin MARELE – Brasov (BV)

Veterani 100 kg Bratul Stang
1. Raul BIDIU – Hunedoara (HD)
2. Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
3. Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)
4. Augustin MANTOG – Insuratei (GJ)
5. Aurel BACIU – Caracal (OT)

Seniori -55 kg Bratul Stang
1. Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
2. Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
3. Laurentiu GHEORGHE – Pitesti (AG)
4. Alexandru BARSAN – Talmaciu (SB)
5. Alexandru POJAR – Badon (SJ)

Seniori -65 kg Bratul Stang
1. Florin RIZEA – Pitesti (AG)
2. Ruslan BALAIUS – Bucuresti (B)
3. Valentin BADESCU – Prundeni (VL)
4. Marian CALOTA – Bucuresti (B)
5. Andrei IVANESCU – Zarnesti (BV)
6. Florin LUCUTA – Oradea (BH)
7. Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
8. Filip TIRSU – Ludus (MS)
9. Marian FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)
10 Adrian IOSEF – sarata (BZ)
11 Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
12 Marian ZDRAILA – Codlea (BV)
13 Ionel SPIREA – Pitesti (AG)
14 Georgian CRACIUN – Brasov (BV)

Seniori -70 kg Bratul Stang
1. Gheorghe LUCUTA – Oradea (BH)
2. George DIACONESCU – Bucuresti (B)
3. Ionel SLUSAREC – Ulma (SV)
4. Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
5. Alexandru DRAGAN – Campina (PH)
6. Madalin SABAU – Ludus (MS)
7. Mihai TALA – Bucuresti (B)
8. Stefan SARBU – Zarnesti (BV)
9. Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
10 Bogdan IONUTAS – Sisesti (MM)
11 George TIRLUI – Dr. Tr. Severin (MH)
12 Alin IOVANESCU – Ictar-Budinti (TM)

Seniori -75 kg Bratul Stang
1. Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
2. Florin SPIRIDON – Deleni (IS)
3. Gabriel BAN – Bacau (BC)
4. Daniel CHIVU – Pitesti (AG)
5. Alexandru RUS – Brasov (BV)
6. Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
7. Dorin APOSTOL – Galati (GL)
8. Ion URSEI – Stoilesti (VL)
9. David BOTAR – Ictar Budinti (TM)
10 Sebastian ANDRUSCA – Brasov (BV)
11 Madalin LAZAR – Slanic (PH)
12 Marian PRELUCA – Gura Humorului (SV)
13 Tudor VODA – Toplita (HR)
14 Daniel STAN – Valea Doftanei (PH)
15 Ionut DOMNITEI – Radauti (SV)

Seniori -80 kg Bratul Stang
?. Lelius PREDA – Carpenisu (GR)
1. Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
2. Alin HASIUC – Constanta (CT)
3. Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
4. Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)
5. Florin MOSCALU – Cernavoda (CT)
6. Cosmin EVU – Calan (HD)
7. Lucian TACHE – Fundeni (PH)
8. Sebastian COJOCARU – Brosteni (SV)
9. Cristi Valentin GABRIAN – Bucuresti (B)
10 Marian NINACS – Seini (MM)
11 Alexandru STEFAN –
12 George DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
13 Petru LUCAN – Ulma (SV)
14 Bogdan HAGAU – Ludus (MS)
15 Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
16 George BADEA – Bucuresti (B)
17 Csaba PUSKAS – Galautas (HR)
18 Cezar BAJENARU – Pitesti (AG)
19 Razvan POPESCU – Brasov (BV)
20 Vasile SCURTU – Vladeni-Frumusica (BT)
21 Cristi PRAF – Gratia (TR)

Seniori -85 kg Bratul Stang
1. Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
2. Marius TRIF – Ludus (MS)
3. Ionut DINU – Bucuresti (B)
4. Simion ROBA – Timisoara (TM)
5. Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
6. Mihai COPOS – Husia (SJ)
7. Alexandru SALAJANU – Bucuresti (B)
8. Vasile GHETES – Brodina (SV)
9. Daniel NITOI – Blejoi (PH)
10 Daniel GLIGORAS – Holbav (BV)
11 Ioan ALEXEI – Tecuci (GL)
12 Mihai CUREA – Pitesti (AG)
13 Mihai NEAGU – Bucuresti (B)

Seniori -90 kg Bratul Stang
1. Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
2. Andrei KOPANDI – Bucuresti (B)
3. Florin ROTARU – Bucuresti (B)
4. Florin VLAD – Alba Iulia (AB)
5. Mihai ROBA – Timisoara (TM)
6. Gabriel NICOARA – Ludus (MS)
7. Darius PUIAC – Ludus (MS)
8. Dinu DOBREAN – Subcetate (HR)
9. Alexandru DINCA – Rm. Valcea (VL)

Seniori -100 kg Bratul Stang
1. Bogdan STOICA – Campina (PH)
2. Dumitru PODAC – Negresti Oas (SM)
3. Alexandru MARIN – Bucuresti (B)
4. Ion GHICA – Draganesti (OT)
5. Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)
6. Vladut PUPAZAN – Bucuresti (B)
7. Alexandru GRUMEZA – Chisinau (B)
8. Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
9. Mihai SABAU – Ictar-Budint (TM)
10 Tiberiu POPA – Iasi (IS)
11 Stefan TANASE – Costesti (AG)
12 Alin NASAUDEAN – Hunedoara (HD)
13 Raul BIDIU – Hunedoara (HD)
14 Ferencz FEKETE – Ludus (MS)
15 Adrian IONITA – Bolintin-Vale (GR)

Seniori -110 kg Bratul Stang
1. Olimpiu FAT – Sisesti (MM)
2. Ovidiu IACOB – Piatra Neamt (NT)
3. Adrian LAURUS – Milisauti (SV)
4. Gabriel TOCU – Dor Marunt (BZ)
5. Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
6. Madalin CHIRBEA – Mizil (PH)
7. Robert GEORGESCU – Afumati (IF)
8. Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
9. Ionut NEDELCU – Buzau (BZ)
10 Marius HINCIANU – Simleu Silvaniei (SJ)

Seniori +110 kg Bratul Stang
1. Ioan PUSCASU – Fagaras (BV)
2. Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)
3. Danut BORBIL – Ludus (MS)
4. Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
5. Florin RADA – Pitesti (AG)
6. Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
7. Raul BERGHEA – Brasov (BV)
8. Mirel NICULAE – Buzau (BZ)
9. Daniel ILISAN – Galautas (HR)

Seniori Open Bratul Stang
1. Olimpiu FAT – Sisesti (MM)
2. Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
3. Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
4. Andrei KOPANDI – Bucuresti (B)
5. Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)
6. Marius TRIF – Ludus (MS)
7. Florin SPIRIDON – Deleni (IS)
8. Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
9. Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
10 Alexandru ROTARU – Valea Padurii (MS)
11 Dumitru PODAC – Negresti Oas (SM)
12 Danut BORBIL – Ludus (MS)
13 Florin RIZEA – Pitesti (AG)
14 Alin HASIUC – Constanta (CT)
15 Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)

Veterani +100 kg Bratul Drept
1. Danut BORBIL – Ludus (MS)
2. Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
3. Ion GROSU – Constanta (CT)
4. Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
5. Marin MURESAN – Cluj Napoca (CJ)
6. Benone BULUGU – (GL)
7. Marian CHIRBEA – Mizil (PH)
8. Gabriel STEFAN – Bucuresti (B)

Veterani +100 kg Bratul Stang
1. Danut BORBIL – Ludus (MS)
2. Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
3. Ion GROSU – Constanta (CT)
4. Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
5. Benone BULUGU – (GL)
6. Marian CHIRBEA – Mizil (PH)

Juniori 55 kg Bratul Drept
1. Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
2. Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)

Juniori 60 kg Bratul Drept
1. Cristian PINZARIU – Tirgu Neamt (NT)
2. Daniel VALEA – Singeru (MS)
3. Vasile POPA – Dumbravita (BV)
4. Darius URDEA – Rasnov (BV)

Juniori 65 kg Bratul Drept
1. Catalin APRODU – Tia Mare (OT)
2. Gabriel GOSA – Bascov (AG)
3. Cristi MIGIT – Constanta (CT)
4. George TROANA – Draganesti Olt (OT)
5. Marius LICUT – Craiova (DJ)
6. Alexandru PREDA – Sibiu (SB)
7. Eduard BAN – Bascov (AG)
8. Samuel MOSNEAGU – Rasnov (BV)
9. Marin TABACU – Craiova (DJ)
10 Leonard HIRSCHKORN – Galati (GL)

Juniori 70 kg Bratul Drept
1. Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
2. Vladut SERBAN – Raciu (DB)
3. Ionel SLUSAREC – Ulma (SV)
4. Florentin MIHAI – Carpenisu (GR)
5. Lucian STOICA – Codlea (BV)
6. Cosmin ANDREI – Draganesti-Olt (OT)
7. Ilie STEFAN – Sighisoara (MS)
8. Sorin DUMITRESCU – Vilcanesti (PH)

Juniori 75 kg Bratul Drept
1. Madalin LAZAR – Slanic (PH)
2. Claudiu CODREAN – Oradea (BH)
3. Sergiu BALTEANU – Talmaciu (SB)
4. Dorin PITIAN – Capu Campului (SV)
5. Marius IAMANDI – Carpenisu (GR)
6. Gabriel MICE – Dobrosloveni (OT)
7. Horatiu HADAREAN – Ludus (MS)
8. Adrian SABAU – (MS)
9. Alin TUDOR – Bucuresti (B)
10 Costel ANGHEL – Pucioasa (DB)

Juniori 80 kg Bratul Drept
1. Alin HASIUC – Constanta (CT)
2. Petru LUCAN – Ulma (SV)
3. Gheorghe ONAC – Statesti (DB)
4. Cosmin OLTEANU – Constanta (CT)
5. Sandor BIRTALAN – Sighisoara (MS)
6. David BULUGU – Galati (GL)

Juniori +80 kg Bratul Drept
1. Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
2. George ISPAS – Berceni (PH)
3. Csongor CSEGODI – Oradea (BH)
4. Sergiu PAVEN – Sat Iosifalau Lugoj (TM)
5. Cosmin MORAR – Hodosa (HR)
6. Alin IORGA – Draganesti (OT)
7. Andrei MINA – Silistea Gumesti (TR)
8. Razvan BUCICA – Draganesti Olt

Junioare -55 kg Bratul Drept
1. Miruna NOVITCHI – Breaza (PH)
2. Ramona BELA – Brasov (BV)

Tineri 60 kg Bratul Drept
1. Cristian POP – Tihau (SJ)
2. Marius VOICU – Varbilau (PH)
3. Gheorghe GHIZDAVET – campulung (AG)
4. George JINGA – Rasnov (BV)
5. Alexandru ROTARU – Valea Padurii (MS)

Tineri 65 kg Bratul Drept
1. Gabriel POPESCU – Caianu (CJ)
2. Florin ICHIM – Constanta (CT)
3. Bogdan MOLDOVAN – Brasov (BV)
4. Paul LASCU – Brasov (BV)
5. Bogdan PRIPON – Lugoj (TM)
6. Marian FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)
7. Marian NENCIU – Brasov (BV)
8. Leonid PINTEA – Targu Neamt (NT)
9. Alin BARAITARU – Caracal (OT)
10 Catalin GAVRILA – Gheorghe Lazar (IL)

Tineri 70 kg Bratul Drept
1. Gheorghe LUCUTA – Oradea (BH)
2. Marius BALUTA – Pitesti (AG)
3. Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
4. Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
5. Albert DRAGHICI – Pucioasa (DB)
6. Gheorghe VAIDOS – Subcetate (HR)
7. Stefan SARBU – Zarnesti (BV)
8. Vladislav GATCAN – (BC)
9. Florin PIOARU – Pucioasa (DB)
10 Adrian RADUCAN – Zarnesti (BV)
11 Daniel SANDU – Voluntari (IF)

Tineri 75 kg Bratul Drept
1. Adrian MURESAN – Cetatele (MM)
2. Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
3. Calin SACALIU – Bucuresti (B)
4. Ionut DOMNITEI – Radauti (SV)
5. Razvan IONUTAS – Sisesti (MM)
6. Alexandru OARNA – Constanta (CT)
7. Robert MACSIM – Constanta (CT)
8. David KUPAS – Sisesti (MM)
9. Florin BONEA – Craiova (DJ)
10 Dan SARACUT – Bulz (BH)
11 Robert TOCEA – Caracal (OT)

Tineri 80 kg Bratul Drept
1. Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
2. Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
3. Dan-Andreas DEDIU – Bacau (BC)
4. Eduard ARITON – Urechesti (BC)
5. Florin CARAGEA – Scoarta (GJ)
6. Daniel POP – Dumbravita (MM)
7. Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)
8. Adrian POPA – Dumbravita (BV)
9. Lucian VASILE – Caracal (OT)
10 Cosmin BULARCA – Sita Buzaului (CV)

Tineri 85 kg Bratul Drept
1. Vlad EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)
2. Alexandru NAE – Mizil (PH)
3. Vasile GHETES – Brodina (SV)
4. Sergiu MAL – Somcuta Mare (MM)

Tineri 90 kg Bratul Drept
1. ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
2. Georgian RADULESCU – Mizil (PH)
3. Paul PITIAN – Capu Campului (SV)
4. Marius CHIRBEA – Mizil (PH)
5. Stelut GHERASIM – Timisoara (TM)

Tineri +90 kg Bratul Drept
1. Adrian LAURUS – Milisauti (SV)
2. Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
3. Gergo FODOR – Sisesti (MM)
4. Alexandru DECA – Caracal (OT)
5. Marian NICOLAE – Bucuresti (B)
6. Adrian MOLDOVAN – Toplita (HR)
7. Alexandru EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)

Tinere +55 kg Bratul Drept
1. Talida MITURCA – Fintinele (PH)
2. Andra NOVITCHI – Breaza (PH)
3. Madalina MURESAN – Cluj Napoca (CJ)

Senioare -65 kg Bratul Drept
1. Miruna NOVITCHI – Breaza (PH)
2. Talida MITURCA – Fintinele (PH)
3. Alina COCANEANU – Bucuresti (B)
4. Ionela BERBECE – Brasov (BV)
5. Andra NOVITCHI – Breaza (PH)
6. Ana-Maria MIHAI – Brasov (BV)

Veterani 80 kg Bratul Drept
1. Lucian TUDOR – Bucuresti (B)
2. Corneliu CANDREA – Bucuresti (B)
3. Eugen MARICA – Brasov (BV)
4. Alexandru CRACIUN – Codlea (BV)

Veterani 90 kg Bratul Drept
1. Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
2. Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
3. Gigel NEAGU – Bucuresti (B)
4. Valentin MARELE – Brasov (BV)

Veterani 100 kg Bratul Drept
1. Raul BIDIU – Hunedoara (HD)
2. Dragos MECU – Bucuresti (B)
3. Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
4. Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)
5. Augustin MANTOG – Insuratei (GJ)

Seniori -55 kg Bratul Drept
1. Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
2. Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
3. Alexandru POJAR – Badon (SJ)
4. Laurentiu GHEORGHE – Pitesti (AG)
5. Alexandru BARSAN – Talmaciu (SB)

Seniori -60 kg Bratul Drept
1. Ruslan BALAIUS – Bucuresti (B)
2. Cristian POP – Tihau (SJ)
3. Alexandru ROTARU – Valea Padurii (MS)

Seniori -65 kg Bratul Drept
1. Florin RIZEA – Pitesti (AG)
2. Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
3. Marian FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)
4. Filip TIRSU – Ludus (MS)
5. Cristian ZIDARU – Tatomiresti (DJ)
6. Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
7. Marian CALOTA – Bucuresti (B)
8. Andrei IVANESCU – Zarnesti (BV)
9. Valentin BADESCU – Prundeni (VL)
10 Georgian CRACIUN – Brasov (BV)
11 Ionel SPIREA – Pitesti (AG)
12 Florin LUCUTA – Oradea (BH)

Seniori -70 kg Bratul Drept
1. Madalin SABAU – Ludus (MS)
2. Ionut GHIDIA – Mizil (PH)
3. Eduard BANU – Mizil (PH)
4. George DIACONESCU – Bucuresti (B)
5. Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
6. Alin IOVANESCU – Ictar-Budinti (TM)
7. Daniel LEAH – Cimpeni (AB)
8. Gheorghe LUCUTA – Oradea (BH)
9. Ovidiu STINGA – Tecuci (GL)
10 Mihai TALA – Bucuresti (B)
11 Bogdan IONUTAS – Sisesti (MM)
12 Ionel SLUSAREC – Ulma (SV)
13 Alexandru DRAGAN – Campina (PH)
14 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
15 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
16 George TIRLUI – Dr. Tr. Severin (MH)
17 Stefan SARBU – Zarnesti (BV)
18 Vlad STEJEROIU – Brasov (BV)
19 Marius BALUTA – Pitesti (AG)

Seniori -75 kg Bratul Drept
1. Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
2. Paul AVRAM – Lipova (AR)
3. Gabriel BAN – Bacau (BC)
4. Daniel CHIVU – Pitesti (AG)
5. Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
6. Florin SPIRIDON – Deleni (IS)
7. Adrian MURESAN – Cetatele (MM)
8. Razvan IONUTAS – Sisesti (MM)
9. Dorin APOSTOL – Galati (GL)
10 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
11 Ionut ENESCA – Lugoj (TM)
12 Laurentiu PICIU – Slobozia (IL)
13 Daniel STAN – Valea Doftanei (PH)
14 Constantin SILAV – Bacau (BC)
15 Vasile SCURTU – Vladeni-Frumusica (BT)
16 Ion OPREA – Rm Valcea (VL)
17 Robert MACSIM – Constanta (CT)
18 Ionut DOMNITEI – Radauti (SV)
19 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
20 Alexandru RUS – Brasov (BV)
21 Marian PRELUCA – Gura Humorului (SV)
22 David BOTAR – Ictar Budinti (TM)
23 Florin BONEA – Craiova (DJ)
24 Istvan PETELEY – Targu Mures (MS)
25 Madalin LAZAR – Slanic (PH)
26 Valentin SANDU – Varbilau (PH)
27 Ion URSEI – Stoilesti (VL)
28 Tudor VODA – Toplita (HR)
29 Sebastian ANDRUSCA – Brasov (BV)

Seniori -80 kg Bratul Drept
1. Denis IONESCU – Constanta (CT)
2. Emanuel STANCIU – Rm. Valcea (VL)
3. Alin HASIUC – Constanta (CT)
4. Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
5. Cosmin EVU – Calan (HD)
6. Sebastian COJOCARU – Brosteni (SV)
7. Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
8. Radu LIXANDRU –
9. Cristi Valentin GABRIAN – Bucuresti (B)
10 George DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
11 Alexandru UNTEA – Zimbreasca (TR)
12 Cezar BAJENARU – Pitesti (AG)
13 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)
14 Lucian TACHE – Fundeni (PH)
15 George BADEA – Bucuresti (B)
16 Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
17 Florin MOSCALU – Cernavoda (CT)
18 Alexandru STEFAN –
19 Petru LUCAN – Ulma (SV)
20 Lucian TUDOR – Bucuresti (B)
21 Alexandru NAE – Mizil (PH)
22 Csaba PUSKAS – Galautas (HR)
23 Razvan POPESCU – Brasov (BV)
24 Bogdan HAGAU – Ludus (MS)
25 Lelius PREDA – Carpenisu (GR)
26 Marian NINACS – Seini (MM)

Seniori -85 kg Bratul Drept
1. Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
2. Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
3. Marius TRIF – Ludus (MS)
4. Simion ROBA – Timisoara (TM)
5. Ioan ALEXEI – Tecuci (GL)
6. Claudiu MITREA – Baile Olanesti (VL)
7. Mihai CUREA – Pitesti (AG)
8. Daniel NITOI – Blejoi (PH)
9. Nicolae NICA – Codlea (BV)
10 Mihai NEAGU – Bucuresti (B)
11 Mihai COPOS – Husia (SJ)

Seniori -90 kg Bratul Drept
1. Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
2. Florin ROTARU – Bucuresti (B)
3. Bogdan ROMAN – Borsa (MM)
4. Florian LAZAR – Arad (AR)
5. Sorin COSMA – Coleseni (AB)
6. Mihai ROBA – Timisoara (TM)
7. Cosmin ROMANESCU – Targu Jiu (GJ)
8. Gabriel NICOARA – Ludus (MS)
9. Darius PUIAC – Ludus (MS)
10 Andrei KOPANDI – Bucuresti (B)
11 Claudiu PUSCAS – Dumbravita (BV)
12 Ionut STANCU – Racari (DB)
13 Alexandru DINCA – Rm. Valcea (VL)
14 Florin VLAD – Alba Iulia (AB)
15 Florin SOFRONIE – Bucuresti (B)
16 Dorel CHITU – Breaza (BV)
17 Emanuel PANFIL – Bucuresti (B)
18 Dinu DOBREAN – Subcetate (HR)
19 Alexandru VLAJOAGA – Pitesti (AG)
20 Marius CHIRBEA – Mizil (PH)

Seniori -100 kg Bratul Drept
1. Bogdan STOICA – Campina (PH)
2. Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
3. Dumitru PODAC – Negresti Oas (SM)
4. Ionut CALTOSU – Bucuresti (B)
5. Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)
6. Artur GYARMATI – Ludus (MS)
7. Mihai SABAU – Ictar-Budint (TM)
8. Ion GHICA – Draganesti (OT)
9. Alexandru GRUMEZA – Chisinau (B)
10 Andrei LUPSA – Techirghiol (CT)
11 Andras EGYED – Baraolt (CV)
12 Cristian ANGHELACHE – Bucuresti (B)
13 Stefan TANASE – Costesti (AG)
14 Alin NASAUDEAN – Hunedoara (HD)
15 Tiberiu POPA – Iasi (IS)
16 Cosmin MUREA – Sita Buzaului (BZ)
17 Alexandru MINCU – Campina (PH)
18 Adrian IONITA – Bolintin-Vale (GR)
19 Ferencz FEKETE – Ludus (MS)
20 Vladut PUPAZAN – Bucuresti (B)
21 Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)

Seniori -110 kg Bratul Drept
1. Olimpiu FAT – Sisesti (MM)
2. Adrian LAURUS – Milisauti (SV)
3. Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
4. Ovidiu IACOB – Piatra Neamt (NT)
5. Adrian TUDOSE – Rosiori de Vede (TR)
6. Robert GEORGESCU – Afumati (IF)
7. Gabriel TOCU – Dor Marunt (BZ)
8. Cosmin SOTREANU – Comarnic (PH)
9. Ionut NEDELCU – Buzau (BZ)
10 Marian CHIRBEA – Mizil (PH)
11 Madalin CHIRBEA – Mizil (PH)
12 Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)

Seniori +110 kg Bratul Drept
1. Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
3. Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)
4. Danut BORBIL – Ludus (MS)
5. Florin RADA – Pitesti (AG)
6. Daniel ILISAN – Galautas (HR)
7. Mirel NICULAE – Buzau (BZ)
8. Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
2. Ioan PUSCASU – Fagaras (BV)

Seniori Open Bratul Drept
1. Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)
2. Adrian LAURUS – Milisauti (SV)
3. Olimpiu FAT – Sisesti (MM)
4. Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
5. Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
6. Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
7. Madalin SABAU – Ludus (MS)
8. Bogdan STOICA – Campina (PH)
9. Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
10 Denis IONESCU – Constanta (CT)
11 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
12 Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
13 Paul AVRAM – Lipova (AR)
14 Bogdan ROMAN – Borsa (MM)

0 669

Pe data de 27 ianuarie, in direct la televiziunea Sport.ro, a avut loc finala mult asteptatului concurs. Din calificari au intrat in finala: Sabin Badulescu, Viorel Dobrin, Alin Sandu si Constantin Mihai. Datorita faptului ca din cei 4 calificati din oficiu, Olimpiu Fat nu a putut veni, din cauza unei accidentari, cel clasat pe locul 5 in calificari, Daniel Barbu, a intrat in finala.
Sistemul competitiei a fost tip liga, bratul stang si drept.
S-a inceput cu bratul stang, unde, dupa cele 26 de meciuri, primii 5 au fost foarte apropiati, locul 1 si 5 fiind la diferenta de doar 14 puncte. Danut Borbil a iesit pe primul loc, acumuland 110 puncte, fiind favorit la castigarea titlului.
Din pacate, Danut s-a accidentat la bratul drept, in meciul direct cu Sabin Badulescu. Fiind primul meci de la bratul drept, nu a mai putut continua la capacitate maxima, in final iesind abia pe locul 5.
Glontul, Andrei Chipreanov, a fost cel mai constant, obtinand locul secund la ambele brate si total. Un moment important a fost cand a pierdut, din neatentie, prin doua greseli de cot, o confruntare ce parea usoara.
Viorel Dobrin, cel mai usor dintre sportivi, doar 75 kg, este o adevarata forta a naturii, obtinand acelasi punctaj cu Stefan Tamas, 200 puncte, departajarea in clasamentul general facandu-se printr-un meci suplimentar dintre ei, castigat de Stefan.
Surpriza a facut-o Sabin Baduleascu, care nu a pierdut niciun meci la bratul drept, el fiind castigatorul absolut.
Arbitrjaul a fost asigurat de Victor Barbu, Mircea Simionescu-Simicel, Eduard Dimiean si Daniel Petre.

Vezi alte poze aici.

Stanga

Dreapta

Total

Pct.

Loc

Pct.

Loc

Pct.

1.

Sabin Badulescu

103

3

119

1

222

2.

Andrei Chipreanov

108

2

105

2

213

3.

Stefan Tamas

96

5

104

3

200+

4.

Viorel Dobrin

101

4

99

4

200

5.

Danut Borbil

110

1

71

7

181

6.

Alin Sandu

70

7

84

5

154

7.

Daniel Barbu

74

6

70

8

144

8.

C-tin Mihai

66

8

76

6

142

 

SOCIAL

3,437FansLike