Tuesday, November 21, 2017
Competitii interne

0 742

S-au inscris 68 de sportivi. Nivelul a fost foarte ridicat, datorita participarii mai multor campioni nationali.

La seniori -75 kg, s-a impus clar Alexandru Nae, care este inca junior, confirmand ascensiunea lui din ultima vreme.

La categoria -90 kg, Daniel Instalatorul Andronache a castigat finala cu bucuresteanul Edmond Cristescu, pe locul 3 venind juniorul Alin Sandu.

La categoria fetelor, s-a impus vicecampioana europeana de box la 48 kg, Steluta Duta.

La categoria +90 kg, s-au dat meciuri frumoase intre Mircea Bica, Mihai Constantin si Alin Cuemjiev, clasandu-se in aceasta ordine in urma lui Vasile Chinezu Manole, in fata caruia nu au avut nicio sansa.

Arbitrajul a fost asigurat de Mircea Simionescu-Simicel, Tiberiu Mihalcea si Alexandru Bolborici iar atmosfera a fost intretinuta de Radu Valahu.

Alte poze gasiti aici.

Vezi video aici.

seniori 75 kg
1 Alexandru NAE – Mizil (PH)
2 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
3 Gabriel GROZAVU – Buzau (BZ)
4 Alexandru DRAGAN – Campina (PH)
5 Tiberiu MIHALCEA – Constanta (CT)
6 Traian VORNICU – Bucuresti (B)
7 Razvan POPESCU – Brasov (BV)
8 Alexandru RUS – Brasov (BV)
9 Marius CHIRBEA – Mizil (PH)
10 Adrian DOCHIOIU – Vernesti (BZ)
11 Sebastian PLAIASU – Slanic (PH)
12 Bogdan GHEORGHITA – Buzau (BZ)
13 Liviu UNGUREANU – Buzau (BZ)
14 Madalin LAZAR – Slanic (PH)
15 Marius VOICU – Varbilau (PH)
16 Ionut MOGOS – Buzau (BZ)
17 Sorin ALECU – Buzau (BZ)
18 Iulian GROSCHI – Buzau (BZ)
19 Ovidiu CATARGIU – Vadu Pasii (BZ)
20 Costel GHEORGHE – Buzau (BZ)
21 Gabriel ISPAS – Buzau (BZ)
22 Andrei PETCU – Buzau (BZ)
23 Lucian GRIGORE – Buzau (BZ)
24 Cosmin MATEI – Vadu Pasii (BZ)
25 Alexandru DEAF – Buzau (BZ)
26 Catalin IRIMIA – Bucuresti (B)
27 Emilian CIOATA – Buzau (BZ)

seniori 90 kg
1 Daniel ANDRONACHE – Galati (GL)
2 Edmond CRISTESCU – Bucuresti (B)
3 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL
4 Bogdan STOICA – Campina (PH)
5 George BADEA – Bucuresti (B)
6 Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
7 Razvan CAZACU – Voluntari (IF)
8 Sorin VISAN – Cochirleanca (BZ)
9 Viorel VIZIREANU – Dedulesti (BR)
10 Petrica BORCAU – Buzau (BZ)
11 Mircea DRAGULEANU – Bucuresti (B)
12 Florin BADEA – Cochirleanca (BZ)
13 Ion BARBU – Buzau (BZ)
14 Paul POPESCU – Ploiesti (PH)
15 Nicolae STROE – Filipesti de Targ (PH)
16 Viorel (BZ) STANESCU – Maracineni (BZ)
17 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)
18 Costel PRIPAS – Peris (IF)
19 Viorel SCURTU – Albina (BR)
20 Bogdan PARTAL – Buzau (BZ)
21 Stefan IORDACHE – Buzau (BZ)
22 Lucian RUSU – Buzau (BZ)
23 Alexandru ZAMFIRA – Buzau (BZ)

seniori +90 kg
1 Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
2 Mircea BICA – Bucuresti (B)
3 Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
4 Alin CUEMJIEV – Bucuresti (B)
5 Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)
6 Madalin CHIRBEA – Mizil (PH)
7 Gabriel TOCU – Buzau (BZ)
8 Cosmin BURDUCEA – Buzau (BZ)
9 Ionut NEDELCU – Buzau (BZ)
10 Florentin RADU – Buzau (BZ)
11 Mirel NICULAE – Buzau (BZ)
12 Nicolae LUPASCU – Buzau (BZ)
13 Gabriel NISTOR – Peris (IF)
14 Adrian JIPA – Buzau (BZ)
15 Cosmin SOTREANU – Comarnic (PH)
16 Marian CHIRBEA – Mizil (PH)
17 Dorin POPOVICI – Buzau (BZ)
18 Alex CIOCAN – Buzau (BZ)

senioare Open
1 Steluta DUTA – Buzau (BZ)
2 Mariana RADUCAN – Buzau (BZ)
3 Petruta DRAGHICI – Buzau (BZ)
4 Elena NITA – Buzau (BZ)

0 875

In data de 29 iulie, la Polus Center din Cluj Napoca, s-a desfasurat un concurs national de skandenberg. Au fost aproape 100 de sportivi inscrisi la cele 3 categorii de baieti si una de fete.

Sistemul de desfasurare a fost dubla eliminare. Arbitrii au fost Mircea Simionescu-Simicel si Alexandru Bolborici iar atmosfera a fost intretinuta de Radu Valahu.

Vezi alte poze aici. Vezi video aici.

Senioare Open Dreapta
1 Nicoleta STINEA – Cluj-Napoca (CJ)
2 Mihaela MURESAN – Cluj-Napoca (CJ)
3 Ruxandra SALANTA – Cluj-Napoca (CJ)
4 Alina CATUNA – Cluj-Napoca (CJ)

Seniori si Juniori 75 kg Drapta
1 Silviu HAN – Arad (AR)
2 Paul AVRAM – Lipova (AR)
3 Razvan IONUTAS – Sisesti (MM)
4 Madalin SABAU – Ludus (MS)
5 Cristian POP – Zalau (SJ)
6 Filip TIRSU – Ludus (MS)
7 Andrei JURCA – Timisoara (TM)
8 Claudiu URSU – Cluj-Napoca (CJ)
9 Robert-Attila BANYAI – Cluj-Napoca (CJ)
10 Gabriel POPESCU – Cluj-Napoca (CJ)
11 Raul POPA – Cluj-Napoca (CJ)
12 Luigi MOLDOVAN – Cluj-Napoca (CJ)
13 Ciprian GIOSU – Huedin (CJ)
14 Horea GINSCA – Cluj-Napoca (CJ)
15 Szilard FEKETE – Cluj-Napoca (CJ)
16 Alexandru BLAG – Cluj-Napoca (CJ)
17 Marian MURESAN – Cluj-Napoca (CJ)
18 Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
19 Raymond LUCA – Cluj-Napoca (CJ)
20 Mihai CORPODEAN – Cluj-Napoca (CJ)
21 Alexandru BEKE – Cluj-Napoca (CJ)
22 Bela DANDOS – Cluj-Napoca (CJ)
23 Horea CHICINAS – Cluj-Napoca (CJ)
24 Alin BOBAR – Cluj-Napoca (CJ)
25 Ioan SICOE – Cluj-Napoca (CJ)
26 Florin BUCUR – Cluj-Napoca (CJ)
27 Bogdan COLCERIU – Cluj-Napoca (CJ)
28 Bogdan CATUNA – Cluj-Napoca (CJ)
29 Dorin MOLDOVAN – Ludus (MS)
30 Vlad POP – Cluj-Napoca (CJ)
31 Cosmin VISAN – Cluj-Napoca (CJ)
32 Mircea CHINTOAN – Cluj-Napoca (CJ)
33 Gabriel TRIF – Cluj-Napoca (CJ)
34 Neculai TURLEA – Cluj-Napoca (CJ)
35 Andrei CHETAN – Cluj-Napoca (CJ)
36 Mihai BONTIDEAN – Cluj-Napoca (CJ)
37 Anton KINCSES – Cluj-Napoca (CJ)
38 Tudor ISAC – Cluj-Napoca (CJ)
39 Razvan SERBAN – Cluj-Napoca (CJ)
40 Gerhard CSETE – Cluj-Napoca (CJ)
41 Hand MUSTAFI – Cluj-Napoca (CJ)

Seniori si Juniori 90 kg Drapta
1 Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
2 Sorin COSMA – Coleseni (AB)
3 Darius PUIAC – Ludus (MS)
4 Catalin FICUT – Cluj-Napoca (CJ)
5 Mircea IGNAT – Tarnaveni (MS)
6 Claudiu DANCIU – Cluj-Napoca (CJ)
7 Ion-Augustin FILIPOI – Copaceni (CJ)
8 Ovidiu IANCU – Cluj-Napoca (CJ)
9 Florin VLAD – Cluj-Napoca (CJ)
10 florin RUS – Agries (BN)
11 Marius TRIF – Cluj-Napoca (CJ)
12 George NARITA – Ciuruleasa (AB)
13 Adrian POP – Cluj-Napoca (CJ)
14 Bogdan CRISAN – Cluj-Napoca (CJ)
15 Jozsef SZABOPAL – Cluj-Napoca (CJ)
16 Cristian RADU – Cluj-Napoca (CJ)
17 Cornel FILIPOI – Cluj-Napoca (CJ)
18 Lucian CATINAS – Cluj-Napoca (CJ)
19 Cristian MOIGRADAN – Cluj-Napoca (CJ)
20 Istvan SZABO – Cluj-Napoca (CJ)
21 Razvan VAIDA – Cluj-Napoca (CJ)
22 Flaviu VAIDA – Cluj-Napoca (CJ)
23 Stefan DINEA – Cluj-Napoca (CJ)
24 Razvan TODICA – Cluj-Napoca (CJ)
25 Sebastian JUCAN – Cluj-Napoca (CJ)
26 Ioan POP – Cluj-Napoca (CJ)
27 Ioan BIRIS – Cluj-Napoca (CJ)
28 Csongor KIS GAL – Cluj-Napoca (CJ)
29 Mihai BAJKO – Cluj-Napoca (CJ)
30 Ionut MURESAN – Cluj-Napoca (CJ)
31 Alin URCAN – Cluj-Napoca (CJ)
32 Alexandru LUKACS – Cluj-Napoca (CJ)
33 Sergiu GABALEAN – Cluj-Napoca (CJ)
34 Sergiu CRISTEA – Cluj-Napoca (CJ)

Seniori si Juniori +90 kg Drapta
1 Olimpiu FAT – Sisesti (MM)
2 Florian LAZAR – Arad (AR)
3 Bogdan MOLDOVAN – Cluj-Napoca (CJ)
4 Radu DRAGAN – Cluj-Napoca (CJ)
5 Attila FEHER – Cluj-Napoca (CJ)
6 Gabriel NICOARA – Ludus (MS)
7 Tica CIOCOTISAN – Sisesti (MM)
8 Laszlo TOROK – Cluj-Napoca (CJ)
9 Ion GHICA – Draganesti (OT)
10 Artur GYARMATI – Cluj-Napoca (CJ)
11 Catalin NISTOR – Cluj-Napoca (CJ)
12 Catalin STOLERU – Cluj-Napoca (CJ)
13 Septimiu BOSCA – Cluj-Napoca (CJ)
14 Otto SZEKELY – Cluj-Napoca (CJ)
15 Ferenc FEKETE – Cluj-Napoca (CJ)
16 Gabriel GROZAV – Cluj-Napoca (CJ)
17 Calin RUS – Cluj-Napoca (CJ)
18 Dan HANDREA – Cluj-Napoca (CJ)
19 Aurelian MOS – Cluj-Napoca (CJ)

0 753

Concursul s-a desfasurat la Galleria Mall Piatra Neamt. S-au inscris 39 de sportivi, competitia desfasurandu-se in sistem dubla eliminare. Au fost doua categorii pentru baieti, -75 kg si +75 kg si o categorie pentru fete.

Alte poze gasiti aici.

Vezi video aici.
seniori 75 kg
1. Matei MATIES – Piatra Neamt (NT)
2. Cosmin BODRON – Tg Neamt (NT)
3. Dragosa STANESCU – Piatra Neamt (NT)

fete open
1. Rodica DARABAN – Piatra Neamt (NT)
2. Paula ANDREI – Piatra Neamt (NT)
3. Andreea BARBULET – Piatra Neamt (NT)

seniori +75 kg
1. Ovidiu IACOB – Piatra Neamt (NT)
2. Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
3. Gabriel VLAD – Satu Mare (SV)

0 552

Conform traditiei, pe 1 iunie 2012 a avut loc ce-a de-a 3-a editie a concursului de skandenberg pentru copiii, SPORTUL TE FACE MARE!

S-au inscris aproape 100 de baieti si fete la cele 5 categorii, desfasurate in sistem dubla eliminare.

Din partea Asociatiei Romane de Skandenberg au fost invitati Ion Oncescu, Radu Valahu si Mircea Simionescu-Simicel.

Vezi video aici.

Fete Open – 9 concurente
1. Miruna Novitschi – Adunati (PH)
2. Alexandra Cristea – Baicoi (PH)
3. Ana Maria Dumitrascu – Baicoi (PH)
4. Roxana Cismaru – Baicoi (PH)
5. Justina Baciu – Baicoi (PH)
6. Alexandra Cosma – Baicoi (PH)

Baieti 40 kg – 22 concurenti

1. Emanuel Podeanu – Baicoi (PH)
2. Madalin Lupea – Baicoi (PH)
3. Adi Vasile – Baicoi (PH)
4. Andrei Bigiu – Baicoi (PH)
5. Antonio Gheorghiu – Baicoi (PH)
6. Andrei Codirla – Baicoi (PH)

Baieti 50 kg – 19 concurenti

1. Marian Cirstea – Baicoi (PH)
2. Andrei Adam – Baicoi (PH)
3. Razvan Guster – Baicoi (PH)
4. Radu Nitu – Baicoi (PH)
5. Emanuel Voicila – Baicoi (PH)
6. Mugurel Tabarca – Baicoi (PH)

Baieti 65 kg – 37 concurenti

1. Andrei Comendant – Baicoi (PH)
2. Catalin Dinu – Baicoi (PH)
3. Laurentiu Smoleanu – Baicoi (PH)
4. Andrei Tudorie – Baicoi (PH)
5. Ionut Nemes – Baicoi (PH)
6. Onisim Vasile – Baicoi (PH)

Baieti +65 kg – 31 concurenti

1. Alin Pana – Filipesti de Targ (PH)
2. Alexandru Nae – Mizil (PH)
3. Robert Muscalu – Baicoi (PH)
4. Bogdan Stir – Baicoi (PH)
5. Ionut Podeanu – Filipestii de Tirg (PH)
6. Dardu Gheorghe Banica – Baicoi (PH)

0 786

In data de 27 mai 2012 a avut loc un concurs de skandenberg la
Promenada Mall din Sibiu. Au fost 3 categorii de greutate in sistemul dubla eliminare. Din partea Asociatiei Romana de Skandenberg Brat de Fier au fost invitati Radu Valahu si arbitrul international Mircea Simionescu-Simicel.


Vezi video aici.

-75 kg
1. Robert Nicula
2. Radu Crafciuc
3. C-tin Silvan
4. Gabriel Popescu
5. Andrei Neagu
6. Valentin Bădescu
7. Dan Codorean
8. Raul Măniuțiu
9. Alexandru Murăruș
10. Laurențiu Ilina
11. Florin Bițoiu
12. Daniel Mihai
13. Istvan Molnar
14. Ovidiu Aftenie
15. Cosmin Măniuțiu
16. Cristinel Păduraru

-90 kg
1. Andraș Egyed
2. Claudiu Mitrea
3. Artur Gyarmati
4. Drăgoiu Tică
5. Radu Neagu
6. Adrian Dobrin
7. Dan Aldea
8. Marius Nuță
9. Bogdan Șofrana
10. Florin Mărculescu
11. Marius Bleoca
12. Ioan Ostaș

+90 kg
1. Ciprian Tapaszto
2. Gabriel Nicoară
3. Daniel Natea
4. Șandor Trinfa
5. Marius Hîncianu
6. Liviu Liță
7. Marian Dinu
8. Virgil Nemeș
9. Ilie Dumitru
10. Dan Dobra
11. Sebastian Buta
12. Dumitru Floca

0 656

Concursul a avut loc in data de 25 mai 2012 la Galleria Mall din Suceava. S-au inscris 68 de sportivi din toata tara. Sistemul de jos a fost dubla eliminare. Din partea Asociatiei Romana de Skandenberg Brat de Fier au fost invitati Radu Valahu si arbitrul international Mircea Simionescu-Simicel.
Meciurile au fost foarte disputate, s-a luptat pana la capat. Au avut drept de participare toti sportivii din tara.


Vezi video aici.

-70 kg bratul drept
1. Gheorghe Mnesciuc
2. Cosmin Bodron
3. Muresan Marian
4. Dorin Burciu
5. Claudiu Olar
6. Adrian Domnitei
7. Orlando Bizgan
8. Razvan Ionutas
9. Dumitru Tanu
10. Catalin Barta
11. Leonid Pintea
12. Cristian Maftei
13. Ionut Domnitei
14. Alexandru Daniliuc
15. Mihai Cretu
16. Ionut Maftei
17. Ioan Frasiniuc
18. Danut Pascariu
19. Lucian Bozu
20. Catalin Sandu
21. Ionut Senciuc
22. Popovici Cosmin
23. Bogdan Ionutas
24. Andrei Gabor
25. Ionut Nicoara
26. Gheorghe Buceac
27. Adrian Bratiloveanu
28. Daniel Gutu

-90 kg bratul drept

1. Marius Jurovschi
2. Gabriel Vlad
3. Ovidiu Istrate
4. Mihai Haj
5. Anton Diaconescu
6. Ionel Vasilovschi
7. Stefan Lanca
8. Vladut Stirbu
9. Laurentiu Gusavan
10. Alexandru Bogza
11. Catalin Crisan
12. Andrei Seretiuc
13. Dumitru Bosorog
14. Lucean Baghiceanu
15. Ioan Ursu
16. Abel Rotarescu
17. Petru Boloca
18. Ionut Ursachi
19. Iosif Scepanschi
20. Robert Ungureanu
21. Sorin Nicolaescu
22. Costel Ieremie
23. Mihai Botosan
24. Marian Nastase
25. Ionel Prelipceanu
26. Bogdan Apavaloaie
27. Eduard Plamada
28. Ciprian Morosan
29. Vasile Iacentiuc

+90 kg bratul drept
1. Adrian Laurus
2. Adrian Paslariu
3. Florin Hatmean
4. Alin Buculei
5. Pavel Calance
6. Romica Nastase
7. Adrian Cioltan
8. Beniamin Maruseac
9. Ionut Bucevschi
10. Aburas Mohammed
11. Ciprian Calance

0 520

In data de 5 mai 2012 la sala de sport a universitatii Politehnice din Bucuresti a avut loc un concurs de skandenberg pentru studenti – BRAT DE INGINER.

Organizatori au fost dl. Asist. Univ. Dr. Claudiu Hortopan si d-na Liliana Becea iar din partea Asociatiei Romane de Skandenberg Brat de Fier au fost invitati arbitrii Dragos Corcoveanu, Victor Barbu si Alexandru Bolborici. Sistemul de concurs a fost dubla eliminare, pentru bratul drept.

Rezultate:

Fete – 15 concurente
1. Oana Fulgheci
2. Georgiana Pruna
3. Andreea Ene

-70 kg – 24 concurenti
1. Alin Dutu
2. Andrei Ciobanu
3. Ionut Cojanu

-80 kg – 18 concurenti
1. Costinel Scarlat
2. Marian Ilie
3. Florin Georgescu

+80 kg – 17 concurenti
1. Cosmin Patrascu
2. Alin Untea
3. Razvan Gheorghe

open – Costinel Scarlat

0 520

La prima editie a concursului Cupa Bucovinei au fost invitati campionii Radu Valahu si Ion Oncescu.
In ziua precedenta concursului, cei doi au fost invitati la colegiile din Campulung Moldovenesc unde au fost primiti traditional, conform obiceiurilor din Bucovina.

Sportivii au venit foarte pregatiti iar concursul a fost un adevarat show transmis live pe internet.

Fiind prima editie si inainte cu doar 2 saptamani de nationale, participarea nu a fost atat de numeroasa, dar a fost de calitate.

Zona in care s-a desfasurat concursul este nemaipomenit de frumoasa iar localnicii sunt foarte primitori.

Arbitrajul a fost asigurat de catre Tiberiu Mihalcea, doi arbitri incepatori (Adriana Paunescu si Vaman Vasile), care s-au descurcat destul de bine, Mircea Simionescu-Simicel si finalele de catre Ion Oncescu iar atmosfera a fost intretinuta de Radu Valahu.

Multumiri speciale domnilor Liviu Anton si Adrian Urdoi.

Alte poze aici.

Vezi video aici.

REZULTATE

Juniori -75 kg Dreapta
1 Gabriel VLAD – Satu Mare (SV)
2 Laurentiu GUSAVAN – Vanatori (NT)
3 Claudiu OLAR – Vascauti (SV)

Juniori +75 kg Dreapta
1 Cristian PITICAR – Frasin (SV)
2 Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
3 Paul PITIAN – Capu Campului (SV)

Seniori -75 kg Dreapta
1 Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
2 Gabriel VLAD – Satu Mare (SV)
3 Dumitru TANU – Frasin (SV)

Seniori -90 kg Dreapta
1 Ovidiu ISTRATE – Targu Neamt (NT)
2 Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
3 Sebastian COJOCARU – Brosteni (SV)

Seniori +90 kg Dreapta
1 Adrian LAURUS – Milisauti (SV)
2 Adrian PASLARIU – Radauti (SV)
3 Ovidiu IACOB – Piatra Neamt (NT)

Seniori Open Stanga
1 Danut BORBIL – Ludus (MS)
2 Ovidiu IACOB – Piatra Neamt (NT)
3 Adrian LAURUS – Milisauti (SV)

0 653

Concursul s-a bucurat de un numar foarte mare de participanti, peste 120. Categoriile au fost facute inainte de inceperea concursului, in functie de inscrieri.

Datorita numarului mare de juniori, s-a facut o categorie pentru ei, in sistem open, in sistem simpla eliminare.

La seniori s-au facut 4 categorii, iar castigatorii s-au intalnit la un open pentru impartirea premiilor puse la dispozitie de organizatori.

Din partea Asociatiei Romane de Skandenberg “Brat de Fier” au fost invitati arbitrul Mircea Simionescu Simicel si Radu Valahu.


Vezi alte poze aici.

Vezi video aici.

Rezultate:

juniori – 34 participanti
1. Florin Petrescu
2. Dragos Baluta
3. Mihai Stancea
4. Florin Gionete

seniori 70 kg – 21 participanti
1. Traian Vornicu
2. Catalin Dimulescu
3. George Dobrin
4. Catalin Florea
5. Alexandru Ion
6. Florin Danilescu

seniori 80 kg – 32 participanti
1. Viorel Dobrin
2. George Badea
3. Andrei Baluta
4. Alin Preda
5. Cosmin Ilie
6. Cosmin Tanase

seniori 90 kg – 17 participanti
1. Marian Dufar
2. Marian Albu
3. Daniel Barbu
4. Stefan Laurentiu
5. Adrian Enache
6. Tony Gionete

seniori +90 kg – 26 participanti
1. Rada Florin
2. Mihai Constantin
3. Razvan Barbulescu
4. Ionut Tanase
5. C-tin Davidoiu
6. Mihai Ghita

open seniori – Viorel Dobrin

SOCIAL

3,437FansLike