Saturday, August 13, 2022
Competitii internationale

Sala Polivalenta din municipiul Caracal a gazduit weekendul trecut competitia internationala de skandenberg Romania International Open – Cupa Romanatiului 2012.

Concursul, devenit unul traditional, s-a aflat la cea de-a patra editie si a reunit la start un numar record de 216 participanti din 4 tari, clasamentul fiind: Romania, Bulgaria, Azerbaijan si Marea Britanie.

In acest an cupa, inscrisa in calendar de catre Federatia Mondiala de Skandenberg (WAF), s-a dovedit a fi cel mai mare concurs international de skandenberg organizat vreodata in Romania.

Festivitatile de deschidere si premiere au urmat tiparul emotionant al competitiilor internationale consacrate, cu prezentarea natiunilor participante, arborarea drapelelor tarilor prezente si intonarea imnurilor de stat.
Municipalitatea locala a onorat si ea cu prezenta prin secretarul orasului dl Ionut Galea.

Traditiile oltenesti au fost evidentiate printr-un moment coregrafic sustinut de Calusarii din Caracal, urmati de ceva modern, un dans Thriller executat de fetele din echipa de handbal Prietenia a clubului local. Intru cinstirea istoriei locului, s-a impartit publicului ultimul numar al ziarului „Romanatul” oferit de Fundatia Iancu Jianu.

Partenerul general CRESC, prin d-l presedinte Stefan Ganuci, a premiat reprezentantii gazdelor.

In memoria d-lui Prof. Ilie Corcoveanu (1949-2009), initiatorul competitiei, s-a tinut un moment de reculegere in debut, apoi un concurs – surpriza de rebus si integrame, pe tema de skandenberg, adresat celor prezenti in Polivalenta. Responsabil de show-ul ce a urmat a fost binecunoscutul Radu Valahu.

In categoriile juniorilor s-au remarcat bulgarii Petyr Ivanov si Mitko Petrov, alaturi de Alexandru Nae (PH), Ionut Haramuz (AG) si Robert Nicula (SB). Robert Tocea a adus singura medalie (argint) pentru clubul gazda – Prietenia Caracal.

Veteranii au fost dominati de Daniel Patrascu (PH), ce a construit o puternica echipa in Mizil.

La seniori bratul stang s-au impus doar sportivi bulgari: la categoriile mici Hristo Delidzhakov si Daniel Golemanov, iar la categoria grea Krasimir Kostadinov. Acesta a desfasurat un adevarat razboi in urma caruia Danut Borbil (Paco Power Gym Ludus) a luat argintul, iar Mircea Bica (B) a luat bronzul.

La bratul drept, romanii s-au evidentiat prin medaliile de aur obtinute de Florin Rizea, Daniel Andronache si Stefan Tamas. Categoria supergrea +95 kg, a fost castigata detasat de tot de Krasimir Kostadinov, secondat de Mircea Bica, favoritul Ioan Puscasu parasind din pacate competitia accidentat.

Marele premiu, Trofeul memorial „Profesor Ilie Corcoveanu”, acordat celui mai bun sportiv din competitie, castigatorul categoriei Open bratul drept, a trecut din nou granita la vecini, campionul mondial en-titre Krasimir Kostadinov (23 ani, 99 kg) impunandu-se clar in fata lui Stefan Tamas. Bronzul aici l-a luat legendarul bulgar Cvetan Gashevski ( 6 titluri mondiale si 10 europene in palmares).
Vedeta IRON Ion Oncescu nu a participat la concurs din cauza unei accidentari la cot.

Arbitru Sef si Supervisor al Federatiei Europee (EAF) a fost Mr. David Shead – Marea Britanie.

Premiile puse in joc au fost bani, trofee, medalii, echipamente sportive si suplimente nutritive.

Organizatori: As CS Prietenia Caracal (presed. Aurel Baciu), Asociatia Romana de Skandenberg „Brat de Fier” (secretar general Dragos Corcoveanu), Consiliul Local si Primaria Municipiului Caracal.

Se cuvin multumiri sponsorilor, mass-mediei si tuturor celor ce sprijina an de an manifestarea.

Evenimentul a fost transmis live pe internet pe www.sport.ro, fiind vizionat in lumea intreaga.

Cupa Romanatiului a fost primul mare concurs din acest an.


Peste 2000 de poze gasiti aici.

Rezultate podium in format pdf aici.

Video bratul stang    bratul drept

Rezultate:

Juniori -70 kg stanga left

1 Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
2 Robert TOCEA – Caracal (OT)
3 Vladimir MLADENOV – Selanovci (BG)
4 Adrian ALEXANDRU – Optasi (OT)
5 Vlad EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)
6 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
7 Gabriel GOSA – Bascov (AG)
8 Mihnea MICU – Stoenesti (OT)
9 Valdut RADOI – Pitesti (AG)
10 Catalin CONSTANDA – Stoenesti (OT)


Juniori -78 kg stanga left

1 Petyr IVANOV – Gorna Oriabovitsa (BG)
2 Andrei STAMATE – Bucuresti (B)
3 Andrei JURCA – Timisoara (TM)
4 Marius BALUTA – Pitesti (AG)
5 Ionut BUTUSINA – Traian (OT)
6 Tony MARDALE – Draganesti (OT)
7 Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
8 Teodor DUMITRU – Caracal ()
9 Laurentiu NUTU – Bucuresti (B)
10 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)


Juniori +78 kg stanga left

1 Mitko PETROV – Selanovci (BG)
2 Plamen IVANOV – Tutrakan (BG)
3 Vladut LEAHU – Bucuresti (B)
4 Cristian PLOPEANU – Caracal (OT)
5 Alexandru DECA – Caracal (OT)
6 Dragos BALUTA – Pitesti (AG)
7 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
8 Razvan CAZACU – Voluntari (IF)
9 Mihai ACHIM – Bucuresti (B)
10 Sorin NICOLAESCU – Radauti (SV)
11 Valeri VASELINOV – Selanovci (BG)
12 Daniel PETCAN – Caracal (OT)
13 Marius CHIRBEA – Mizil (PH)
14 Bogdan IONESCU – Pitesti (AG)
15 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)


Seniori -70 kg stanga left

1 Hristo DELIDZHAKOV – Sofia (BG)
2 Daniel CHIVU – Pitesti (AG)
3 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
4 Plamen BAMBOV – Kozloduy (BG)
5 Traian VORNICU – Bucuresti (B)
6 Rashad ABBASOV – Bucuresti (B)
7 Florin RIZEA – Pitesti (AG)
8 Cosmin BODRON – Tg Neamt (NT)
9 Orlando BIZGAN – Volovat (SV)
10 Ionut GHIDIA – Mizil (PH)
11 Svetoslav KALCHEV – Tutrakan (BG)
12 Aurel MIRCEA – Draganesti (OT)
13 Mihai TALA – Bucuresti (B)
14 Marian CALOTA – Bucuresti (B)
15 Ruslan BALAIUS – Bucuresti (B)
16 Valentin MIHALACHE – Bucuresti (B)
17 Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
18 Casian MARES – Miercurea Ciuc (HR)
19 Florin MINTAS – Marca (SJ)
20 Iulian DUMITRACHE – Ploiesti (PH)
21 Venislav MAMULSKI – Selanovci (BG)
22 Marian LUPU – Corzu (MH)
23 Cristian BULFAN – Draganesti (OT)


Seniori -86 kg stanga Left

1 Daniel GOLEMANOV – Gorna Oriaovitsa (BG)
2 Plamen DIMITROV – Gorna Oriahovitsa (BG)
3 Daniel ANDRONACHE – Galati (GL)
4 Ionel VASILOVSCHI – Marginea (SV)
5 Alexander BALABANOV – Kozloduy (BG)
6 Edmond CRISTESCU – Bucuresti (B)
7 Vanyo VALKOV – Pleven (BG)
8 Iordan IVANOV – Kozloduy (BG)
9 Anton MARINOV – Koslodui (BG)
10 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)
11 Daniel BARBU – Optasi (OT)
12 Bogdan STOICA – Campina (PH)
13 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
14 Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
15 Paul POPESCU – Ploiesti (PH)
16 Mihai CUREA – Pitesti (AG)
17 Ovidiu ISTRATE – Targu Neamt (NT)
18 Alexandru RUS – Brasov (BV)
19 George TUDOR – Clinceni (IF)
20 Stefan GORDEAN – Bucuresti (B)
21 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
22 Blagovest BORISOV – Selanovci (BG)
23 Mihai ACHIM – Bucuresti (B)
24 Costin ION – Ploiesti (PH)
25 Ovidiu PADURARIU – Bucuresti (B)
26 Mihai HAJ – Volovat (SV)
27 Alexandru NEAGOE – Osica de Jos (OT)
28 Razvan CAZACU – Voluntari (IF)
29 Daniel VIZUROIU – Minaltan Tepe (TL)
30 Nikolay KOLEV – Selanovci (BG)
31 Stefan PETRESCU – Dragasani (VL)
32 Mihai NEAGU – Bucuresti (B)
33 Valentin PEEV – Selanovci (BG)
34 Alexandru DAVID – 1 Decembrie (GR)
35 Krum PRIBILOVSKI – Sofia (BG)
36 George BADEA – Bucuresti (B)
37 Cezar BAJENARU – Pitesti (AG)


Seniori +86 kg stanga Left

1 Krasimir KOSTADINOV – Tutrakan (BG)
2 Danut BORBIL – Ludus (MS)
3 Mircea BICA – Bucuresti (B)
4 Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)
5 Ioan PUSCASU – Fagaras (BV)
6 Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
7 Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
8 Radu ENACHE – Bucuresti ()
9 Florin RADA – Pitesti (AG)
10 Ivan MLADENOV – Kozloduy (BG)
11 Vladut PUPAZAN – Bucuresti (B)
12 Cosmin SOTREANU – Comarnic (PH)
13 Detelin YONCHEV – SOFIA (BG)
14 Zoltan ILYES – Remetea (HR)
15 Ion GHICA – Draganesti (OT)
16 Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
17 Stefan TODOROV – Sofia (BG)
18 Raul BERGHEA – Sibiu (SB)
19 Alexandru EPURAN – Drobeta Turnu Severin
20 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
21 Cosmin BURDUCEA – Buzau (BZ)
22 Adrian TEODORESCU – Bucuresti (B)
23 Nicolae MANOLE – Bucuresti (B)
24 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)
25 Mihai GHITA – Pitesti (AG)


Veterani open stanga Left

1 Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
2 Vasil TSENKOV – Enitsa (BG)
3 Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)
4 Augustin MANTOG – Insuratei (GJ)
5 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
6 Marian CHIRBEA – Mizil (PH)


Juniori -70 kg dreapta Right

1 ROBERT NICULA – Sibiu (SB)
2 Petru FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)
3 Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
4 Vladimir MLADENOV – Selanovci (BG)
5 Catalin DANCIU – Slatina (OT)
6 Catalin APRODU – Tia Mare (OT)
7 Cristian POP – Zalau (SJ)
8 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
9 Robert TOCEA – Caracal (OT)
10 Mihnea MICU – Stoenesti (OT)
11 Dragos POPONECI – Mizil (PH)
12 Vlad EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)
13 Valdut RADOI – Pitesti (AG)
14 Gabriel GOSA – Bascov (AG)
15 Adrian ALEXANDRU – Optasi (OT)
16 Costin MIHAI – Filipesti de Tirg (PH)
17 Madalin BREZOI – Biclesi (MH)
18 Raul MANUTOIU – Sibiu (SB)
19 Cosmin ANDREI – Draganesti (OT)
20 Catalin CONSTANDA – Stoenesti (OT)
21 Madalin FOTESCU – Vladila (OT)
22 Corneliu BOLOCAN – Caracal (OT)


Juniori -78 kg dreapta Right

1 Alexandru NAE – Mizil (PH)
2 Petyr IVANOV – Gorna Oriabovitsa (BG)
3 Georgian RADULESCU – Mizil (PH)
4 Marius BALUTA – Pitesti (AG)
5 Andrei JURCA – Timisoara (TM)
6 Cristian NEDA – Caracal (OT)
7 Alin NEGHINA – Motru (GJ)
8 Florin BONEA – Craiova (DJ)
9 Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
10 Teodor DUMITRU – Caracal ()
11 Marinica NEACSU – Slatina (OT)
12 Razvan NEACSU – Marsani (DJ)
13 Ionut PODEANU – Filipestii de Tirg (PH)
14 Andrei STAMATE – Bucuresti (B)
15 Cornel PENESCU – Corabia (OT)
16 Tony MARDALE – Draganesti (OT)
17 Laurentiu NUTU – Bucuresti (B)
18 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)


Juniori +78 kg dreapta Right

1 Mitko PETROV – Selanovci (BG)
2 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
3 Plamen IVANOV – Tutrakan (BG)
4 Cristian PLOPEANU – Caracal (OT)
5 Sorin NICOLAESCU – Radauti (SV)
6 Daniel PETCAN – Caracal (OT)
7 Valeri VASELINOV – Selanovci (BG)
8 Bogdan FLOROIU – Totea (GJ)
9 Dragos BALUTA – Pitesti (AG)
10 Marius ISIDOR – Caracal (OT)
11 Adrian STAN – Stoenesti (OT)
12 Andrei Marcel MANOLE – Ploiesti (PH)
13 Marius CHIRBEA – Mizil (PH)
14 Alexandru DECA – Caracal (OT)
15 Razvan CAZACU – Voluntari (IF)
16 Vladut LEAHU – Bucuresti (B)
17 Daniel NEMOIANU – Caracal (OT)
18 Mihai ACHIM – Bucuresti (B)
19 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)


Senioare open dreapta Right

1 Lavinia CRACIUN – Slatina (OT)


Veterani open dreapta Right

1 Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
2 Augustin MANTOG – Insuratei (GJ)
3 Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)
4 Vasil TSENKOV – Enitsa (BG)
5 Lyuben IVANOV – Kozloduy (BG)
6 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
7 Marian CHIRBEA – Mizil (PH)


Seniori -63 kg dreapta Right

1 Florin RIZEA – Pitesti (AG)
2 Ruslan BALAIUS – Bucuresti (B)
3 Paul BARBELIAN – Bucuresti (B)
4 Cosmin BODRON – Tg Neamt (NT)
5 Casian MARES – Miercurea Ciuc (HR)
6 Catalin FLOAREA – Mioveni (AG)
7 Stefan STEFANOV – Gorna Oriakovitsa (BG)
8 Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
9 Orlando BIZGAN – Volovat (SV)
10 Venislav MAMULSKI – Selanovci (BG)
11 Marian CALOTA – Bucuresti (B)
12 Ionel SPIREA – Pitesti (AG)
13 Matei ANITESCU – Iasi-Gorj (GJ)
14 Alexandru DUMITRESCU – Giubega (DJ)
15 Cristian ALAN – Rosiori de Vede (TR)


Seniori -70 kg dreapta Right

1 Hristo DELIDZHAKOV – Sofia (BG)
2 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
3 Svetoslav KALCHEV – Tutrakan (BG)
4 Daniel CHIVU – Pitesti (AG)
5 Plamen BAMBOV – Kozloduy (BG)
6 Eduard BANU – Mizil (PH)
7 Traian VORNICU – Bucuresti (B)
8 Adrian UNGUREANU – Mirsani (DJ)
9 Rashad ABBASOV – Bucuresti (B)
10 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
11 Constantin SILAV – Bacau (BC)
12 Cristian ZIDARU – Tatomiresti (DJ)
13 Dorin BOBOCEL – Draghicesti (OT)
14 Cici FERARU –
15 Iosif BORA – Motru (GJ)
16 Valentin MIHALACHE – Bucuresti (B)
17 Ionut GHIDIA – Mizil (PH)
18 Adrian MITREA – Rosiorii de vede (TR)
19 Cristian BARAITARU – Caracal (OT)
20 Florin MINTAS – Marca (SJ)
21 Florin DANILESCU – Mioveni (AG)
22 Mihai TALA – Bucuresti (B)
23 Emanuel POLCOVNICU – Muntenii de Jos (VS)
24 Cristian BARAITARU – Caracal (OT)


Seniori -78 kg dreapta Right

1 Plamen DIMITROV – Gorna Oriahovitsa (BG)
2 Cvetan GASHEVSKI – Grona Oriahovitza (BG)
3 Emanuel STANCIU – Rm. Valcea (VL)
4 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)
5 George BADEA – Bucuresti (B)
6 Blagovest BORISOV – Selanovci (BG)
7 George TUDOR – Clinceni (IF)
8 Gabriel BAN – Bacau (BC)
9 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
10 Nikolay KOLEV – Selanovci (BG)
11 Petrica RADUCANU – Caracal (OT)
12 Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
13 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
14 Alexandru RUS – Brasov (BV)
15 Florin ILINCA – Bucuresti (B)
16 Viorel VIZIREANU – Dedulesti (BR)
17 Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)
18 Paul POPESCU – Ploiesti (PH)
19 Anton MARINOV – Koslodui (BG)
20 Mihai HAJ – Volovat (SV)
21 Ion OPREA – Rm Valcea (VL)
22 Daniel VIZUROIU – Minaltan Tepe (TL)
23 Florin CARAGEA – Scoarta (GJ)
24 Paul TUDOSA – Rosiori de Vede (TR)
25 Valentin PEEV – Selanovci (BG)
26 Mihai CUREA – Pitesti (AG)
27 Alexandru NAE – Mizil (PH)
28 Cezar BAJENARU – Pitesti (AG)


Seniori -86 kg dreapta Right

1 Daniel ANDRONACHE – Galati (GL)
2 Daniel GOLEMANOV – Gorna Oriaovitsa (BG)
3 Alexander BALABANOV – Kozloduy (BG)
4 Edmond CRISTESCU – Bucuresti (B)
5 Marian ROTARU – Bucuresti (B)
6 Stefan GORDEAN – Bucuresti (B)
7 Ionel VASILOVSCHI – Marginea (SV)
8 Bogdan STOICA – Campina (PH)
9 Costin ION – Ploiesti (PH)
10 Daniel BARBU – Optasi (OT)
11 Ovidiu PADURARIU – Bucuresti (B)
12 Stefan PETRESCU – Dragasani (VL)
13 Iordan IVANOV – Kozloduy (BG)
14 Mihai ACHIM – Bucuresti (B)
15 Claudiu MITREA – Baile Olanesti (VL)
16 Vanyo VALKOV – Pleven (BG)
17 Razvan CAZACU – Voluntari (IF)
18 Ovidiu ISTRATE – Targu Neamt (NT)
19 Adrian ROTARU – Bacau (BC)
20 Mihai NEAGU – Bucuresti (B)
21 Krum PRIBILOVSKI – Sofia (BG)
22 Ionut VIZUROIU – Mina Altan (TL)


Seniori -95 kg dreapta Righ

1 Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
2 Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
3 Mihai BREZOI – Strehaia (MH)
4 Ivan MLADENOV – Kozloduy (BG)
5 Alexandru MARIN – Bucuresti (B)
6 Detelin YONCHEV – SOFIA (BG)
7 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
8 Alexandru EPURAN – Drobeta Turnu Severin
9 Emanuel PANFIL – Bucuresti (B)
10 Mihai GHITA – Pitesti (AG)
11 Alexandru DINCA – Rm. Valcea (VL)
12 Adrian TEODORESCU – Bucuresti (B)
13 Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
14 Florian MITREA – P Campina (PH)
15 Ion GHICA – Draganesti (OT)
16 Rares NISTOR – Bucuresti (B)
17 Stefan TODOROV – Sofia (BG)
18 Daniel BRULEA – Caracal (OT)
19 Vladut PUPAZAN – Bucuresti (B)
20 Gabriel PARIS – Craiova (DJ)
21 Cristian ANGHELACHE – Bucuresti (B)


Seniori +95 kg dreapta Right

1 Krasimir KOSTADINOV – Tutrakan (BG)
2 Mircea BICA – Bucuresti (B)
3 Cosmin SOTREANU – Comarnic (PH)
4 Florin RADA – Pitesti (AG)
5 Ioan PUSCASU – Fagaras (BV)
6 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)
7 Zoltan ILYES – Remetea (HR)
8 Nicolae MANOLE – Bucuresti (B)
9 Marian COBZARU – Mioveni (AG)
10 Raul BERGHEA – Sibiu (SB)
11 Adrian TUDOSA – Rosiori de Vede (TR)
12 Cosmin BURDUCEA – Buzau (BZ)
13 Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
14 Daniel HOLTAN – Adunati (PH)


Seniori open dreapta Right

1 Krasimir KOSTADINOV – Tutrakan (BG)
2 Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
3 Cvetan GASHEVSKI – Grona Oriahovitza (BG)
4 Daniel ANDRONACHE – Galati (GL)
5 Mircea BICA – Bucuresti (B)
6 Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
7 Plamen DIMITROV – Gorna Oriahovitsa (BG)
8 Cosmin SOTREANU – Comarnic (PH)

In data de 12.02.2012 a avut loc in Italia un concurs de skandenberg international in Torino (Italia) cu urmatoarele categori: -65 kg, -75 kg, -85 kg, -95 kg, +95 kg.

Au participat doi romani:
Bazgan Emanuel la -75 kg, ocupand locul trei si
Adrian-CatalinPaslariu la +95 kg ocupand locu 1 si 2 la OPEN.

Pentru Adrian-Catalin Paslariu a fost a doua cupa castigata in Italia la -95kg.

In data de 27-29 martie se va desfasura internationalul Super Match cu primii

in valoare de pana la 1800 de euro.

Lotul Romaniei, format din 12 sportivi si 2 arbitri, s-a intors de la Campionatul European de skandenberg 2011, din Antalya (Turcia), cu 3 medalii.

Medalia de aur, primul titlu european castigat la juniori, i-a revenit lui Adrian Laurus, la categoria +80 kg juniori, bratul drept. De asemenea, medalia de argint, a fost castigata tot de el, la bratul stang.

Medalia de bronz a fost castigata de Marius Jurovschi la categoria juniori -70 kg, bratul drept.

Si ceilalti sportivi din lot au avut clasari foarte bune, unii dintre ei ratand de putin podiumul.

Vezi video aici.

Sala Polivalenta din municipiul Caracal a fost gazda competitiei internationale de skandenberg Romania International Open – Cupa Romanatiului 2011.

Aflat la cea de-a treia editie, concursul a fost dominat de reprezentantii Bulgariei, care la categoriile seniorilor bratul drept au cucerit primul loc la 3 din cele 5 categorii de greutate, aurul la categoria senioarelor si chiar premiul cel mare de la categoria Open.

Fata de primele editii, cea zonala din 2009 si cea nationala din 2010, intrecerea a urcat mult ca si valoare si popularitate, fiind inscrisa in premiera in calendarul competitiilor internationale de catre Federatia Mondiala de Skandenberg (WAF).

Debutul manifestarilor a fost unul omagial. Consiliul Local al Municipiului Caracal, prin intermediul primarului Gheorghe Anghel, a acordat titlul de cetatean de onoare post-mortem d-lui profesor Ilie Corcoveanu, initiatorul intrecerii. Titlul a fost inmanat sotiei acestuia, d-na profesoara Marieta Corcoveanu, fiind precedat de un moment de reculegere tinut cei aproape 1000 de spectatori.
De asemenea, Asociatia Romana de Skandenberg „Brat de Fier” a oferit un premiu de excelenta pentru intreaga activitate d-lui avocat Victor Barbu, arbitru international si militant in lupta antidrog si antidoping. Acesta, la varsta de 37 de ani, este si un sportiv activ in ramura de culturism si fitness.

Cifrele oficiale indica urmatoarele date record: 158 de sportivi la start (104 seniori, 5 veterani, 49 juniori), 210 intrari pe listele din cele 12 categorii si 444 de meciuri disputate la 2 mese in peste 9 ore.

La bratul stang s-au impus detasat la -86 kg Vasile „Chinezu” Manole din Bucuresti, iar la +86 kg Ioan”Ursu” Puscasu din Fagaras.

La bratul drept, bulgarii au facut legea prin Katrin Konstantinova, aur la senioare, fratii Viktor si Alexander Balabanov, invingatori la -78 kg si -86 kg si campionul mondial Krasimir Kostadinov, ce a luat +95 kg si Openul. Lotul national al tarii vecine, alcatuit din sportivi experimentati, medaliati la campionate europene si mondiale, a avut, normal, clasari pe podium cam la toate categoriile de greutate.

Printre performerii romani s-a aflat Viorel Dobrin din Poiana Lacului (Arges), care s-a impus greu dar meritat la -70 kg, in fata mult mai titratilor Plamen Bambov si Daniel Chivu. Bucuresteanul Sabin Badulescu este campionul necontestat de la -95 kg, in timp ce o alta vedeta, Daniel „Instalatorul” Andronache, a trebuit sa se multumeasca doar cu doua medalii de argint la -86 kg, una la bratul stang si una la bratul drept. El a facut meciuri spectacol si a primit multe aplauze si ovatii de la cei cei prezenti.

Marele premiu, Trofeul memorial „Profesor Ilie Corcoveanu”, acordat celui mai bun sportiv din competitie, castigatorul categoriei Open bratul drept, a trecut granita la vecini, campionul mondial Krasimir Kostadinov (22 ani, 97 kg) impunandu-se clar in fata supergreului, bronz mondial, Ioan „Ursu” Puscasu (32 ani, 125 kg). Surprinzator, pe 3, un alt bulgar de doar 71 kg, Hristo Delidzhakov din Sofia.

Premiile puse in joc au fost bani, trofee, medalii, echipamente sportive si suplimente nutritive.

Organizatori: As CS Prietenia Caracal (presed. Aurel Baciu), Asociatia Romana de Skandenberg „Brat de Fier” (secretar general Dragos Corcoveanu), Consiliul Local si Primaria Municipiului Caracal.

Se cuvin multumiri sponsorilor, mass-mediei si tuturor celor ce sprijina an de an manifestarea.

Evenimentul a fost transmis live pe internet pe www.sport.ro si a permis iubitorilor acestui sport din intreaga lume sa urmareasca in direct desfasurarea ostilitatilor.

Cupa Romanatiului a fost primul mare concurs din acest an.

For english click here.


235 de poze gasiti aici.

Vezi video aici.

CM2010-1-Ion-Oncescu
Dupa cucerirea a patru titluri de campion mondial la skandenberg, Ion Oncescu a reusit sa faca senzatie in skandenbergul mondial, obtinand inca unul la Campionatul Mondial din acest an care a avut loc in perioada 6 – 12 decembrie 2010 in Mesquite, Nevada, SUA. El a evoluat la categoria 100 kg, impunande-se in finale impotriva reprezentantului tarii gazda, americanul Tom Nelson si a reprezentantului Kazakstanului, Alexander Fugarov.

Ioan Pușcașu a concurat la categoria +110 kg, reusind o evolutie foarte buna si obtinand cel mai bun rezultat din cariera sa, medalia de bronz. Si ceilalti sportivi ai lotului au obtinut rezultate foarte bune: Adrian Laurus, locul 4 la juniori +80 kg si Florin Rizea, locul 5 la seniori 60 kg.

Prin aceste noi victorii ale sportivilor nostri, Romania devine o forta mondiala in acest sport.
La acest Campionat Mondial o fost o participare record, 1300 sportivi din 40 de tari.

Vezi video aici cum a castigat Ion Oncescu finala la bratul stang.


Andrei “Glontul” Chipreanov a obtinut locul 2 la categoria 78 kg, bratul drept la Nemiroff World Cup 2010, competitia suprema unde participa cei mai buni armwrestleri profesionisti ai lumii.
Drumul pana pana la semifinala nu a fost lipsit de peripetii. In semifinala cu Alexander Voronetskiy: doua avertismente consecutive pentru Chipreanov = o greseala, pentru “falanga” (knuckles), arbitru D. Shead; start rapid si castiga Andrei, rusul a protestat cerand false start (nu a avut dreptate; dupa concurs rusul a mai vrut cateva meciuri cu Andrei, pe deep hook castiga rusul dar cu start castiga Chipreanov.

In finala cu Janis Amolins: start rapid si Amolins da drumul la mana; arbirul polonez a decis strap; in strap, Andrei intra surprinzator in push si putea castiga sigur, dar arbitrul da false start; Andrei intra mai bine in meci, vazand ca are o sansa si in strap (in preliminarii pierduse clar in strap la Amolins), trage back pressure si la un moment dat se ridica masa (nu era prinsa cu nimic in podea) si Andrei face greseala de cot; am protestat si meciul s-a reluat fara nici o greseala dupa analiza video; din nou rematch (am urcat si eu pe scena sa tin de masa), Amolins castiga clar. Chipreanov era prea pompat si n-a mai putut trage. Amolins e mai tehnic deocamdata.
Andrei a obtinut maximum din aceasta categorie, el a disputat multe meciuri grele, si-a pastrat sangele rece si s-a impus si cand a avut o greseala.

Aceasta este cea mai buna performanta de pana acum a Glontului.

Pe 17.07.2010 s-a desfasurat in Bulgaria Liga Profesionista Balcanica de Skandenberg 2010, etapele 4 si 5.


La o etapa iau parte 8 sportivi, care fac meciuri fiecare cu fiecare, mai intai cu bratul drept si apoi cu bratul stang. (14 meciuri in total).

Liga are in total 8 etape, 4 dintre ele la categoria -86 kg, iar 4 dintre ele la categoria +86 kg.
Punctajul realizat de un sportiv la o etapa conteaza si pentru clasamentul general anual.

Competitia a avut loc pe malul marii, in frumoasa statiune Sunny Beach, pe o scena amenajata in aer liber langa piscina hotelului Chaika Beach.
Meciurile au fost spectaculoase si urmarite de spectatori entuziasti (majoritatea romani!)

Etapa 4 a fost la categoria -86 kg

Romanii: Daniel Instalatorul Andronache a obtinut locul 3, iar Daniel Chivu a obtinut locul 8. Andronache a obtinut cel mai bun rezultat de cand participa la aceasta liga, si cu putin noroc putea urca si mai sus. Chivu a debutat cu trac si a revenit pe parcurs, sigur data viitoare poate demonstra mai mult. Atunci cand a fost primul la start, a castigat cu oricine, pacat ca era concursul pe terminate.
La aceasta etapa a participat si campionul Poloniei David Bartosiewici, foarte bun pe bratul drept.

Andronache si Chivu au luptat in echipa si nu s-au fortat in meciul direct, pe care Chivu le-a cedat pentru ca celalalt era mai bine clasat la acel moment.
Au arbitrat Victor Barbu si Cvetan Gashevski.

Etapa 5 a fost la categoria +86 kg
Radu Valahu s-a clasat pe locul 8, dar s-a luptat exemplar si mi-au spus toti ca avea o forta incredibila, pacat ca pierdea incheietura usor si lupta din acest dezavantaj. A castigat cateva meciuri si a obosit totusi prea usor zic eu. A avut ca de obicei show-ul cu el…

Ioan Ursu Puscasu a obtinut locul 2. Ursu a fost prea sigur pe el si a platit pentru asta.
La bratul stang a pierdut cateva meciuri si i-a si recidivat accidentarea la umar de la Europene. Krasimir Kostandinov a castigat tot la bratul stang, cel mai greu meci avandu-l cu… Valahu.

La bratul drept, Ursu si Krasi au castigat pe linie primele 6 meciuri si s-au intalnit in meciul direct in ultima runda, cea de-a saptea. A castigat relativ usor Krasi, dupa ce l-a bagat in hook pe Ursu. Ursu a fost asa sigur pe el ca l-a lasat pe Krasi sa traga si n-a mai putut sa-l intoarca.

La acesta etapa au arbitrat Dragos Corcoveanu si Hristo Delidzhakov.

In data de 12 iunie 2010, in satul de vacanta Elenite din Bulgaria, a avut locul runda a doua a Ligii Profesioniste Balcanice la categoria 86 kg. Daniel “Instalatorul” Andronache s-a clasat al 6-lea cu 160 puncte iar Daniel “The Professor” Chivu s-a clasat al 8-lea, cu 126 puncte.

2010_LPB_runda2_86kg

Iata rezultatele partiale cumulate de la cele doua runde desfasurate:
1. Stefan Lengarov („Vitosha Armwrestling” – Sofia) – 468 points
2. Todor Genov („Vitosha Armwrestling” – Sofia) – 395 points
3. Dimitar Yulev („Armsport Club” – Bansko) – 374 points
4. Daniel Andronache (Romania) – 342 points
5. Georgi Gaydardjiev („Armsport” – Blagoevgrad) – 325 points
6. Plamen Bambov (“AEC” – Kozloduy) – 309 points
7. Martin Georgiev (“Etur-87” – Veliko Turnovo) – 285 points
8. Daniel Chivu (Romania) – 263 points
9. Hristo Delidjakov („Vitosha Armwrestling” – Sofia) – 202 points
10. Viktor Balabanov („Vitosha Armwrestling” – Sofia) – 201 points

In data de 12 iunie 2010, in satul de vacanta Elenite din Bulgaria, a avut locul runda a doua a Ligii Profesioniste balcanice la categoria +86 kg. Proaspatul medaliat cu bronz la europene, Ioan “Ursu” Puscasu, nu a lasat nicio sansa celorlalti sportivi, castigand toate meciurile. Iata clasamentul intermediar, dupa 3 runde:

2010_LPB_runda3_p86kg

1. Ion Puscasu (Romania) – 230 p
2. Georgi Cvetkov (“Armsport Club” – Bansko) – 222 p
3. Marin Pantaleev („Vitosha Armwrestling” – Sofia) – 213 p
4. Nikolay Ivanov (“Adrenaline” – Sofia) – 191 p
5. Stefan Mitov (“Dinamis” – Oryahovo) – 167 p
6. Nedko Petkov (“Kronos” – Sofia) – 151 p
7. Danut Borbil (Romania) – 148 p
8. Kaloyan Petrov (“Adrenaline” – Sofia) – 134 p

SOCIAL

4,056FansLike