Monday, December 18, 2017
Competitii internationale

A 39-a ediție a campionatului mondial de skandenberg a avut loc în perioada 2-11 septembrie în minunata capitală a Ungariei, Budapesta.
Lotul Romaniei a înregistrat un adevarat succes prin Alin Tudor, care a reușit să obțină titlul mondial la categoria juniori 18 ani, 75 kg brațul drept, devenind cel mai tânăr campion mondial la skandenberg din istoria României. Nu a fost însă singura medalie de aur a Romaniei, maestrul Mircea Cârloganu a obținut titlul mondial la categoria senior grand masters, 90 kg brațul stâng, și titlul de vice-campion la brațul drept.
Medalii de argint au mai obținut Dan Borbil la categoria master +100 kg, brațul stâng, în cea mai grea categorie dedicată veteranilor, Olimpiu Făt la categoria masters 100 kg și Daniel Patrascu la grand master men 75 kg.
La seniori, campionul european en-titre Viorel Dobrin, a avut o evoluție impresionată trecându-și în palmares argintul mondial, într-una din cele mai grele categorii de la acest campionat mondial, 80 kg bratul drept. De notat este și meciul de la categoria seniori +110 kg unde Sabin Badulescu a reușit să-l învingă pe colosul georgian Levan Saginashvili, sportiv care era considerat de neînfrânt înainte de startul competiției. În aceeasi categorie Ioan Pușcașu s-a clasat pe locul 4, o performanta apropiată de cea mai bună clasare a sa în topul greilor, bronzul mondial din 2010.
Arbitrii români prezenți la acest concurs au fost: Tiberiu Mihalcea, Deniz Ibram, Dragoș Corcoveanu și subsemnatul. De precizat este absența resimtita de catre echipa de arbitrii WAF a maestrului Victor Barbu, trecut în neființă în 2016.

Eduard Dimiean

Alin Tudor
Mircea Carloganu
Danut Borbil
Olimpiu Fat
Gabriel Patrascu
Viorel DObrin

 

Campionatul European de Skandenberg 2017 desfasurat in Polonia la Katowice a reprezentat un real succes pentru Lotul Romaniei care a avut in componenta sa 12 sportivi.
Viorel Dobrin a reusit sa devina campion european la bratul stang, in categoria de 80 kg seniori, reusind sa obtina cea mai buna performanta din ultimii ani pentru skandenbergul romanesc la nivel de seniori.
Sabin Badulescu a obtinut la categoria suprema +110 kg, medalia de bronz, fiind infrant in semifinala dupa un meci spectaculos de catre legenda skandenbergului mondial, georgianul Genadi Kvikvinia.
Ruslan Balaius a obtinut medalia de bronz in categoria 55 kg seniori, bratul drept.
Mircea Carloganul, a obtinut ambele medalii de aur atat la bratul stang cat si la cel drept in categoria  Senior Grand Master (peste 60 ani) 90 kg, confirmand parcursul impecabil pe care l-a avut in ultimii ani, dominand autoritar aceasta categorie.
Dinu Dobrean a obtinut medalia de bronz la bratul drept in categoria Master Men 90 de kg iar Augustin Mantog medalia de argint la categoria 90 kg Grand Master Men bratul drept.
Vasile Scurtu a obtinut doua medalii de bronz, amble brate, la categoria disablead 65 kg seniori.
La juniori Ghisa Bogdan si Alin Tudor au ratat o medalie clasandu-se in final pe locul 4 in categoriile lor de greutate.
La acest campionat Romania a fost reprezentata de 5 arbitrii: Eduard Dimiean, Tiberiu Mihalcea, Deniz Ibram, Daniel Petre si Dragos Corcoveanu, fiind tara cu cei mai multi arbitri prezenti, asa cum ne-a obisnuit in ultimii ani. Deniz Ibram a reusit performanta de a obtine titlu de cel mai bun arbitru din cadrul campionatului european, la doar doi ani distanta de ultimul roman care a obtinut aceasta distinctie, regretatul arbitru Master la nivel mondial, Victor Barbu, trecut in nefiinta la finele anului trecut. De mentionat este faptul ca Romania este singura tara care a obtinut titlul de cel mai bun arbitru al Campionatului European de 4 ori, record absolut in arbitrajul continental.
Urmatoarea competitie majora pentru Lotul National va fi Campionatul Mondial de Skandeberg din Ungaria care va avea loc la inceputul lunii Septembrie.
Eduard Dimiean
Viorel Dobrin
Viorel Dobrin
Ioan Puscasu
Sabin Badulescu
Mircea Carloganu
Ruslan Balaius
Augustin Mantog (dr)
Dinu Dobrean
Vasile Scurtu

Video Viorel Dobrin

Video Sabin Badulescu

Video Ruslan Balaius

Video Mircea Carloganu

CODLEA POWER CUP editia a-2-a
Data: 29.10.2016
Inscriere si cantar: 09.00 – 11.30
Startul competitiei: 12.00

Categorii:
– juniori bratul drept (cei nascuti intre 1998 si 2002 inclusiv) -70 kg, +70 kg
– seniori bratul drept (peste 18 ani) -75 kg, -85 kg, -95 kg, +95 kg, OPEN
– seniori bratul stang (peste 18 ani) -85 kg, +85 kg
– open masters bratul drept (cei nascuti in 1976 sau mai devreme)
– open feminin bratul drept

Premiile:
Locul 1 – 500 lei + suplimente nutritive
Locul 2 – 300 lei + suplimente nutritive
Locul 3 – 200 lei + suplimente nutritive

Taxa inscriere: 30 lei/brat
La inscriere sportivii primesc kit-ul de participare (suplimente+tricou)

Alte precizari:
*Competitia se va face in colaborare cu Asociatia Romana de Skandenberg ”Brat de Fier” si cu arbitrii acreditati de aceasta.
*Vor fi doua mese de concurs.
*Sportivii trebuie sa aiba un act de identitate la ei.
*Juniorii pot concura si la categoria de seniori (cu achitare diferenta taxe)
*Seniorii care doresc sa participe la ambele brate vor plati 60 lei.

2016codlea-1

[Vezi POZE]

 

 

 

 

 

Seniori 85 kg Left
  1       DOBRIN, VIOREL – Romania
  2       KALCHEV, SVETOSLAV – Bulgaria
  3       BARBU, DANIEL – Romania
  4       TODOROV, MIROSLAV – Bulgaria
  5       HASIUC, ALIN – Romania
  6       BAN, GABRIEL – Romania
  7       BUCUR, PAUL – Romania
  8       FLOROAICA, STEFAN – Romania
  9       MANOLE, VASILE – Romania
  10     DRAGAN, ALEXANDRU – Romania
  11     IONITA, ADRIAN – Romania
  12     ANGHEL, DANIEL – Romania
  13     TRIF, MARIUS – Romania
  14     BARTA, NORBERT – Romania
  15     BOJICA, RADU – Romania
  16     TUDOREAN, OLEG – Moldova
  17     AVRAM, PAUL – Romania
  18     GHEORGHITA, SILVIU – Romania
  19     MOLDOVAN, BOGDAN – Romania
  20     BARAITARU, ALIN – Romania
  21     TUDOSIE, VLAD – Romania
  22     LAZAR, SILVIU – Romania
  23     GERMAN, LIVIU – Romania
  24     BOSHANKOV, YORDAN – Bulgaria
  25     SABAU, ILIE – Romania
  26     MUHSIN, ERKAN – Bulgaria
  Seniori +85 kg Left
  1       TSONEV, YORDAN – Bulgaria
  2       BADULESCU, SABIN – Romania
  3       PUSCASU, IOAN – Romania
  4       MINASCURTA, ANDREI – Moldova
  5       GIFEI, SORIN – Romania
  6       MIHAI, CONSTANTIN – Romania
  7       IORGA, ALIN – Romania
  8       PUIAC, DARIUS – Romania
  9       GHISA , BOGDAN – Romania
  10     SANDU , ALIN – Romania
  11     NICOARA, GABRIEL – Romania
  12     PAVEN, SERGIU – Romania
  13     GRUMEZA, ALEXANDRU – Moldova
  14     FAT, OLIMPIU – Romania
  15     COVRIG, ALEXANDRU – Romania
  16     SABAU, ADRIAN – Romania
  17     NEAGU, CATALIN – Romania
  18     POPESCU, ADRIAN – Romania

Juniori -70 kg Right
  1       MIGIT, CRISTI – Romania
  2       RADU, TUDOR – Romania
  3       SABOU, SERGIU – Romania
  4       NEDELEA, VLADUT – Romania
  5       MIHAI, GHEORGHE – Romania
  6       NEDELESCU, ALIN – Romania
  7       BOACA, PETRUT – Romania
  8       BALAN, FLORIN – Romania
  9       JURJESCU, RAUL – Romania
  Juniori +70 kg Right
  1       IORGA, ALIN – Romania
  2       GHISA , BOGDAN – Romania
  3       SABAU, ADRIAN – Romania
  4       BARTA, NORBERT – Romania
  5       LAZAR, SILVIU – Romania
  6       ANDREI, COSMIN – Romania
  7       SAVU, ANTONIOS – Romania
  8       CARAMAN, LILIAN – Moldova
  9       VOICU, VLAD – Romania
  10     MUHSIN, ERKAN – Bulgaria
  11     MARIN, ANDREI – Romania
  12     CINTA, IONUT – Romania
  13     SPIREA, PETRUT – Romania
  Veterani Open Right
  1       FAT, OLIMPIU – Romania
  2       DOBREAN, DINU – Romania
  3       NEAGU, CATALIN – Romania
  4       KOLOZSVARI, EDWARD – Romania
  5       CARLOGANU, MIRCEA – Romania
  6       BACIU, AUREL – Romania
  Women Open Right
  1       LAZARI, MIHAELA – Moldova
  2       BERBECE, IONELA – Romania
  3       HOHOIU, ANDRA – Romania
  4       NICOARA, TIMEA – Romania
  Seniori -75 kg Right
  1       TUDOREAN, OLEG – Moldova
  2       MIGIT, CRISTI – Romania
  3       GHEORGHITA, SILVIU – Romania
  4       SABAU, MADALIN – Romania
  5       IOVANESCU, ALIN – Romania
  6       DRAGAN, ALEXANDRU – Romania
  7       BOJICA, RADU – Romania
  8       SECAREA, RAZVAN – Romania
  9       CIOBANU, NICOLAE – Romania
  10     SINHUR, VASYL – Ukraine
  11     VOROBETS, MYKHAILO – Ukraine
  12     MOLDOVAN, BOGDAN – Romania
  13     BARAITARU, ALIN – Romania
  14     BOSHANKOV, YORDAN – Bulgaria
  15     ZDRAILA, MARIAN – Romania
  16     BACI, TUDOR – Romania
  17     TALA, MIHAI – Romania
  Seniori 85 kg Right
  1       MANOLE, VASILE – Romania
  2       BARBU, DANIEL – Romania
  3       AVRAM, PAUL – Romania
  4       HASIUC, ALIN – Romania
  5       SZEKELY, ERVIN – Romania
  6       HAJ, MIHAI – Romania
  7       ANGHEL, DANIEL – Romania
  8       ROMANESCU, COSMIN – Romania
  9       TODOROV, MIROSLAV – Bulgaria
  10     GERMAN, LIVIU – Romania
  11     KALCHEV, SVETOSLAV – Bulgaria
  12     ANDREI, COSMIN – Romania
  13     FLOROAICA, STEFAN – Romania
  14     CIRJAN, DRAGOS – Romania
  15     BUCUR, PAUL – Romania
  16     IONITA, ADRIAN – Romania
  17     HADAREAN, HORATIU – Romania
  18     TUDOSIE, VLAD – Romania
  19     TRIF, MARIUS – Romania
  20     DINCA, ALEXANDRU – Romania
  21     BAN, GABRIEL – Romania
  22     MUNTEAN, IULIAN – Romania
  23     HAIDAU, CORNELIU – Romania
  Seniori 95 kg Right
  1       TSONEV, YORDAN – Bulgaria
  2       SANDU , ALIN – Romania
  3       MIHAI, CONSTANTIN – Romania
  4       MINASCURTA, ANDREI – Moldova
  5       NICOARA, GABRIEL – Romania
  6       COVRIG, ALEXANDRU – Romania
  7       POPESCU, ADRIAN – Romania
  8       GIFEI, SORIN – Romania
  9       POP, IOAN – Romania
  10     PUIAC, DARIUS – Romania
  Seniori +95 kg Right
  1       BADULESCU, SABIN – Romania
  2       PUSCASU, IOAN – Romania
  3       GRUMEZA, ALEXANDRU – Moldova
  4       PAVEN, SERGIU – Romania
  5       IACOB, MADALIN – Romania
  6       DECA, ALEXANDRU – Romania
  7       FEKETE, FERENCZ – Romania
  8       POPOVICI, SEBASTIAN – Romania
  9       UNGURYAN, IGOR – Romania
  10     ILUT, RADU – Romania
  Seniori Open Right
  1       BADULESCU, SABIN – Romania
  2       TSONEV, YORDAN – Bulgaria
  3       MIHAI, CONSTANTIN – Romania
  4       SANDU , ALIN – Romania
  5       FLOROAICA, STEFAN – Romania
  6       MANOLE, VASILE – Romania
  7       NICOARA, GABRIEL – Romania
  8       BARBU, DANIEL – Romania
  9       KALCHEV, SVETOSLAV – Bulgaria
  10     MIGIT, CRISTI – Romania

 

 

Cea de-a 38-a editie, desfasurata in Blagoevgrad, Bulgaria, a adunat la startul ei peste 1200 de participanti din 52 de tari, stabilind astfel un nou record de participare.

A fost primul Campionat Mondial desfasurat pe parcursul a 6 zile, primele doua zile fiind rezervate juniorilor, urmatoarele doua veteranilor si persoanelor cu dizabilitati iar ultimele doua seniorilor.

Romania a obtinut la acest campionat 5 medalii. Mai intai a venit argintul la categoria junior boys 75 kg, bratul drept, obtinut de Cristi Migit, in aceeasi categorie Alin Tudor obtinand medalia de bronz. Apoi au venit 3 medalii la categoria Disabled Sitting men, aur la bratul drept si argint la bratul stang prin Vasile Scurtu la 65 kg si un bronz la 75 kg, bratul stang prin Aleodor Tudorache.

|n cadrul congresului anual gazduit de catre Federatia Mondiala de Skandenberg WAF, Mircea Simionescu-Simicel, actualul secretar general al federatiei mondiale a fost votat in unanimitate de catre tarile membre, obtinand un nou mandat de 4 ani. De asemenea, s-a decis ca in 2020 Campionatul Mondial sa aiba loc in Romania, dupa succesul avut prin organizarea Campionatului European din acest an la Bucuresti. De mentionat este ca Romania a fost reprezentata de 5 arbitri la acest mondial: subsemnatul, Victor Barbu, Dragos Corcoveanu, Tiberiu Mihalcea si Deniz Ibram. Primii 3 au obtinut gradul de arbitri  master, cel mai inalt grad din skandenbergul mondial. Pentru al doilea an la rand Romania a fost tara care a avut cei mai multi arbitri, toti 5 avand dreptul de a arbitra in toate zilele de competitie. Anul viitor Campionatul Mondial va avea loc in Ungaria, tara care a demonstrat de fiecare data ca poate asigura cele mai bune conditii de organizare pentru un eveniment de asemenea anvergura.

Eduard Dimiean
244-ska3 244-ska2 244-ska1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[poze ziua 2][poze ziua 3][poze ziua 4][poze ziua 5][poze ziua 6]

 

Data: 5 august 2016
Locatie: Bansko, Bulgaria
Sistem desfasurare: liga profesionista, bratul stang si drept, 80 kg
Galerie foto.
Video

Rezultate:
1. Daniel Procopciuc – Moldova – 238 points
2. Daniel Barbu – Romania – 216 points
3. Kaloyan Tumbev – Bulgaria – 208 points
4. Valentin Gospodinov – Bulgaria – 204 points
5. Petar Manojlovic – Serbia – 159 points
6. Alexandru Dragan – Romania – 151 points
7. Georgi Georgiev – Bulgaria – 151 points
8. Jovan Tepic – Serbia – 129 points

13882165_1297969730243346_552118825907058730_n 13923830_1297968670243452_2187479119276400052_o 13923864_1297961386910847_2662970093916975116_o 13938157_1297960376910948_3043029292693387283_o 13882213_1300378860002433_336688257280757302_n

Data:
vineri, 02.09.2016 – antrenamente
sambata, 03.09.2016, ora 14:00 – concurs bratul stang
duiminca, 04.09.2016, ora 14:00 – concurs bratul drept
Locatie: ROMEXPO, Pavilion C2
Inscriere/cantar:
– vineri, 02.09, orele 17:00 – 20:00 – bratul stang si drept
– sambata, 03.09, orele 11:00 – 13:00 – bratul stang
– duminica, 04.09, orele 11:00 – 13:00 – bratul drept
Categorii:
– juniori (nascuti 1995-2002 inclusiv): 75 kg si +75 kg
– seniori (nascuti in 1995 sau mai devreme): 80 kg, 90 kg, 100 kg, +100 kg si OPEN
– masters (nascuti 1976 sau mai devreme): sistem OPEN
Premii: cupe, medalii, diplome, accesorii sportive, suplimente nutritive.
Taxa de inscriere: nu exista, dar trebuie platita taxa de intrare in Romexpo, 25lei/persoana/zi sau abonament pe mai multe zile

aaaaaa

 

 

 

 

 

 

Poze gasiti aici.
tig2016

 

 

 

 

 

Rezultate complete:


STANGA
Juniori 75 kg
1 CIRTOJANU, MARIAN – Romania
2 TANASESCU, VLAD – Romania
3 CALAFETEANU, TUDOR – Romania
Juniori +75 kg
1 IORGA, ALIN – Romania
2 GHISA , BOGDAN – Romania
3 YLDIRIM, ALEX – Romania
4 BESTEA, BOGDAN – Romania
5 TOTEV, ASPARUH – Bulgaria
6 NEGRARU, ANDREI – Romania
Masters Open
1 GEORGESCU, RADU – Romania
2 NEAGU, CATALIN – Romania
3 CARLOGANU, MIRCEA – Romania
4 BACIU, AUREL – Romania
Seniori 80 kg
1 DETELIN, YONCHEV – Bulgaria
2 DRAGAN, ALEXANDRU – Romania
3 BAN, GABRIEL – Romania
4 BOJICA, RADU – Romania
5 PANA, CLAUDIU – Romania
6 MOLDOVAN, BOGDAN – Romania
7 SANDU, DANIEL – Romania
8 DUICA, FLORIN – Romania
9 GABRIAN, CRISTI – Romania
10 IONITA, ADRIAN – Romania
11 HAMEED, AMIR – Romania
12 CIRTOJANU, ROBERT – Romania
13 CUREA, MIHAI – Romania
14 TUDOSIE, VLAD – Romania
15 BUCUR, PAUL – Romania
16 STAYKOV, MITKO – Bulgaria
17 NEAGU, CATALIN – Romania
18 CIOBANU, ANDREI – Romania
Seniori 90 kg
1 ROTARU, FLORIN – Romania
2 BARBU, DANIEL – Romania
3 STROE, DORU – Romania
4 POPESCU, ADRIAN – Romania
5 SAFTA, ANDREAS – Romania
6 TOTEV, ASPARUH – Bulgaria
7 NEAGU, CATALIN – Romania
8 BUSE, CONSTANTIN – Romania
9 DONCIU, TEODOR – Romania
10 MAL, SERGIU – Romania
Seniori 100 kg
1 GIFEI, SORIN – Romania
2 SANDU , ALIN – Romania
3 MIHAI, CONSTANTIN – Romania
4 STANESCU, ALEXANDRU – Romania
5 GHISA , BOGDAN – Romania
Seniori +100 kg
1 BADULESCU, SABIN – Romania
2 IORGA, ALIN – Romania
3 RADUICA, COSMIN – Romania
4 TITEI, ADRIAN – Romania
5 GEORGESCU , ROBERT – Romania
Seniori Open
1 BADULESCU, SABIN – Romania
2 GIFEI, SORIN – Romania
3 DETELIN, YONCHEV – Bulgaria
4 DRAGAN, ALEXANDRU – Romania
5 ROTARU, FLORIN – Romania
6 BARBU, DANIEL – Romania
7 STROE, DORU – Romania
8 DUICA, FLORIN – Romania

DREAPTA
Juniori 75 kg
1 MIGIT, CRISTI – Romania
2 ANDREI, COSMIN – Romania
3 APRODU, CATALIN – Romania
4 ILIE, STEFAN – Romania
5 SNIHUR, VASYL – Ukraine
6 BALAN, FLORIN – Romania
7 CENUSA, NIKI – Romania
8 IVASCU, ANDREI – Romania
9 CIOBANU, ANDREI – Romania
10 STAYKOV, MITKO – Bulgaria
11 GEAUCA, OVIDIU – Romania
12 NECULAIE, ANDREI – Romania
13 CIRTOJANU, MARIAN – Romania
14 BRATULESCU, EDUARD – Romania
15 PIRLECI, ALEXANDRU – Romania
16 TANASESCU, VLAD – Romania
17 CALAFETEANU, TUDOR – Romania
Juniori +75 kg
1 IORGA, ALIN – Romania
2 POPESCU, ADRIAN – Romania
3 GHISA , BOGDAN – Romania
4 BALAN, ANDREI – Romania
5 TOTEV, ASPARUH – Bulgaria
6 NEGRARU, ANDREI – Romania
Masters Open
1 KOLOZSVARI, EDWARD – Romania
2 MECU, DRAGOS – Romania
3 NEAGU, CATALIN – Romania
4 BACIU, AUREL – Romania
5 GEORGESCU, RADU – Romania
Seniori 80 kg
1 DETELIN, YONCHEV – Bulgaria
2 MIGIT, CRISTI – Romania
3 DRAGAN, ALEXANDRU – Romania
4 STAN, DANIEL – Romania
5 BOJICA, RADU – Romania
6 CENUSA, NIKI – Romania
7 SANDU, DANIEL – Romania
8 ILIE, STEFAN – Romania
9 GEAUCA, OVIDIU – Romania
10 TUDOSIE, VLAD – Romania
11 CALOTA, MARIAN – Romania
12 STAYKOV, MITKO – Bulgaria
13 BALAN, ANDREI – Romania
14 CIRTOJANU, ROBERT – Romania
15 BUCUR, PAUL – Romania
16 UNTEA, ALEXANDRU – Romania
17 CIOBANU, ANDREI – Romania
18 RIZEA, GHEORGHE – Romania
20 APRODU, CATALIN – Romania
21 HAMEED, AMIR – Romania
22 SNIHUR, VASYL – Ukraine
Seniori 90 kg
1 BARBU, DANIEL – Romania
2 GIFEI, SORIN – Romania
3 BAN, GABRIEL – Romania
4 KOLOZSVARI, EDWARD – Romania
5 MAL, SERGIU – Romania
6 POPESCU, ADRIAN – Romania
7 SAFTA, ANDREAS – Romania
8 ROMANESCU, COSMIN – Romania
9 TOTEV, ASPARUH – Bulgaria
10 NEAGU, CATALIN – Romania
11 DONCIU, TEODOR – Romania
Seniori 100 kg
1 SANDU , ALIN – Romania
2 MIHAI, CONSTANTIN – Romania
Seniori +100 kg
1 BADULESCU, SABIN – Romania
2 GEORGESCU , ROBERT – Romania
3 RADUICA, COSMIN – Romania
4 DUMITRASCU, MIHAI-SONGOKU – Romania
5 UNGURYAN, IGOR – Romania
6 YLDIRIM, ALEX – Romania
7 TITEI, ADRIAN – Romania
Seniori Open
1 BADULESCU, SABIN – Romania
2 DETELIN, YONCHEV – Bulgaria
3 SANDU , ALIN – Romania
4 MIHAI, CONSTANTIN – Romania
5 BARBU, DANIEL – Romania
6 GIFEI, SORIN – Romania
7 GHICA, ION – Romania
8 GEORGESCU , ROBERT – Romania
9 UNGURYAN, IGOR – Romania

Organizatori: FEDERATIA EUROPEANA DE SKANDENBERG (EAF) si ASOCIATIA ROMANA DE SKANDENBERG „BRAT DE FIER”

 

Program:
Duminica 22 mai 2016
09:00 Inregistrare echipa (Simicel)
12:00 Seminar si certificare clasificare (Rin Grand Hotel)
Luni 23 Mai 2016
09:00 – CANTAR OFICIAL – JUNIORI 18, TINERET 21 SI VETERANI. CLASIFICARE SI CANTAR OFICIAL PENTRU PERSOANELE CU DIZABILITATI – PREZENTA SPORTIVILOR OBLIGATORIE (Rin Grand Hotel)
10:00 – Seminar de arbitraj
Marti 24 Mai 2016  – Centrul Sportiv Apollo
09:00 – CEREMONIA DE DESCHIDERE – PREZENTA SPORTIVILOR OBLIGATORIE
09:30 – BRATUL STANG – JUNIORI 18, TINERET 21 si VETERANI;
16:30 – FINALE si PREMIERE.
Miercuri 25 Mai 2016  – Centrul Sportiv Apollo
09:00 – BRATUL DREPT – JUNIORI 18, TINERET 21 si VETERANI;
16:30 – FINALE si PREMIERE.
Joi 26 Mai 2016 – Centrul Sportiv Apollo
09:00 – CANTAR OFICIAL SENIORI – PREZENTA SPORTIVILOR OBLIGATORIE
09:00 – BRATUL STANG – PERSOANE CU DIZABILITATI;
11:30 – FINALE si PREMIERE.
14:30 – BRATUL DREPT – PERSOANE CU DIZABILITATI;
16:30 – FINALE si PREMIERE.
Vineri 27 Mai 2016  – Centrul Sportiv Apollo
09:00 – BRATUL STANG – SENIORI;
16:30 – FINALE si PREMIERE.
Sambata 28 Mai 2016  – Centrul Sportiv Apollo
09:00 – BRATUL DREPT – SENIORI;
16:30 – FINALE si PREMIERE.
21:00 – PETRECERE DE INCHEIERE
Duminica 29 Mai 2016 – Rin Grand Hotel
Plecarea delegatiilor.

CATEGORII GREUTATE:
JUNIORI 18 ANI
BAIETI stanga si dreapta: – 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, +80 kg
FETE stanga si dreapta: – 45, 50, 55, 60, 65, 70, +70 kg
TINERI 21 ANI
BAIETI stanga si dreapta: – 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, +90 kg
FETE stanga si dreapta: – 50, 55, 60, 65, 70, +70 kg
SENIORI
BARBATI stanga si dreapta: – 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 100, 110, 110+kg
FEMEI stanga si dreapta: – 50, 55, 60, 65, 70, 80, 80+ kg.
VETERANI
MASTERS 40 ani si peste:
BARBATI stanga si dreapta: – 70, 80, 90, 100, 100+ kg
FEMEI stanga si dreapta: – 60, 70, 80, 80+ kg
GRAND MASTERS 50 ani si peste:
BARBATI Grand Masters stanga si dreapta: – 75, 90, 100, 100+ kg
SENIOR GRAND MASTERS 60 ani si peste, nu puncteaza la echipa:
BARBATI Senior Grand Masters stanga si dreapta: – 75, 90, 100, 100+ kg
DISABLED
Physical Impairment athletes (PID – sitting athletes)
Men: – 55 kg, 65 kg, 75 kg, +75 kg Women: – 65 kg, +65 kg
Physical Impairment athletes (PIU – standing athletes)
Men: – 60 kg, 70 kg, 80 kg, 90 kg, +90 kg Women: – 65 kg, +65 kg
Junior men: – 55 kg, +55 kg Junior women: – 50 kg, +50 kg
Visual impairment athletes (VI)
Men: – 60 kg, 70 kg, 80 kg, 90 kg, 100 kg, +100 kg Women: – 60 kg, 70 kg, +70 kg
Hearing impairment athletes (HI)
Men: – 60 kg, 70 kg, 80 kg, 90 kg, 100 kg, +100 kg Women: – 60 kg, 70 kg, +70 kg

OBSERVATII SI CONDITII
– termenul de inscriere si plata este Sambata 14 Mai 2016 !!!! In cazul depasirii acestui termen se percepe o taxa de 250 lei/Atlet;
– una dintre cele mai importante conditii EAF de care trebuie sa tineti cont este ca sportivii inscrisi in concurs TREBUIE sa fie cazati la hotelurile oficiale. Asociatia nu poate fi facuta raspunzatoare daca organizatorul refuza inregistrarea in competitie din aceasta cauza;
– in cazul in care alegeti sa va organizati singuri aceasta deplasare trebuie sa achitati in avans asociatiei, cel tarziu 14 Mai, taxele de participare, taxa de mebru EAF.

PERSOANA DE CONTACT
Detalii despre aceasta competitie si alte informatii puteti obtine de la:
Ana-Maria Lazar
Tel: 0749254237
email: contact@bratdefier.roLayout 1 (Page 1)
Layout 1 (Page 1)Layout 1 (Page 1)Layout 1 (Page 1)Layout 1 (Page 1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[poze1][poze2][poze3][poze4][poze5][poze6][poze7][VIDEO HD COMPLET]
Rezultatele sportivilor romani:

BRATUL STANG
Alin Nedelescu – locul 8 Junior Boys 55 kg
Petrut Boaca – locul 7 Junior Boys 60 kg
Cristian Pinzariu – locul 4 Junior Boys 70 kg
Petrut Spirea – locul 7 Junior Boys 70 kg
Alin Tudor – locul 7 Junior Boys 75 kg
Radu Tudor – locul 10 Junior Boys 75 kg
Adrian Sabau – locul 10 Junior Boys 80 kg
Daniel Ungureanu – locul 11 Junior Boys 80 kg
Alin Iorga – locul 9 Junior Boys +80 kg
Alex Yldirim – locul 11 Junior Boys +80 kg
Marius Licut – locul 11 Youth Men 65 kg
Catalin Aprodu – locul 6 Youth Men 70 kg
Ovidiu Geauca,– locul 11 Youth Men 70 kg
Gheorghe Lucuta – locul 4 Youth Men 75 kg
Alin Hasiuc – locul 6 Youth Men 80 kg
Cristian Ionescu –locul 7 Youth Men 90 kg
Doru Stroe – locul 9 Youth Men 90 kg
Sorin Gifei – locul 10 Youth Men +90 kg
Marian Nicolae – locul 12 Youth Men +90 kg
Roxana Georgescu – locul 9 Master Women 60 kg
Florin Albu – locul 6 Master Men 80 kg
Catalin Neagu – locul 9 Master Men 80 kg
Dinu Dobrean – locul 7 Master Men 90 kg
Edward Kolozsvari – locul 8 Master Men 90 kg
Olimpiu Fat – locul 1 Master Men 100 kg
Raul Bidiu – locul 12 Master Men 100 kg
Danut Borbil – locul 1 Master Men +100 kg
Radu Georgescu – locul 2 Master Men +100 kg
Cornel Novitchi – locul 4 Grand Master Men 90 kg
Mircea Carloganu – locul 1 Senior Grand Master 100 kg
Lavinia Craciun – locul 8 Senior Women 50 kg
Alina Cocaneanu – locul 8 Senior Women 55 kg
Gabriela Gherghe –locul 9 Senior Women 55 kg
Ionela Berbece – locul 6 Senior Women 60 kg
Ana Maria Mihai – locul 8 Senior Women 65 kg
Ioana Popescu – locul 10 Senior Women 65 kg
Andra  Petrescu – locul 9 Senior Women 80 kg
Ruslan Balaius – locul 2 Senior Men 55 kg
Florin Rizea – locul 14 Senior Men 60 kg
Cristinel Paduraru – locul 14 Senior Men 60 kg
Filip Tirsu – locul 16 Senior Men 65 kg
Madalin Sabau – locul 17 Senior Men 70 kg
Alexandru Dragan – locul 19 Senior Men 70 kg
Viorel Dobrin – locul 2 Senior Men 75 kg
Gabriel Ban – locul 17 Senior Men 75 kg
Daniel Andronache – locul 14 Senior Men 80 kg
Stefan Floroaica – locul 11 Senior Men 85 kg
Daniel Barbu – locul 15 Senior Men 85 kg
Marian Rotaru – locul 7 Senior Men 90 kg
Marian Dufar – locul 11 Senior Men 90 kg
Ion Oncescu – locul 3 Senior Men 100 kg
Sabin Badulescu – locul 6 Senior Men 110 kg
Cosmin Raduica – locul 14 Senior Men 110 kg
Danut Borbil – locul 5 Senior Men +110 kg
Ioan Puscasu – locul 6 Senior Men +110 kg
Aleodor Tudorache – locul 3 Sitting Disabled -75 kg



BRATUL DREPT
Alin Nedelescu – locul 6 Junior Boys 55 kg
Petrut Boaca – locul 7 Junior Boys 60 kg
Cristian Pinzariu – locul 2 Junior Boys 70 kg
Cristi Migit – locul 4 Junior Boys 70 kg
Alin Tudor – locul 2 Junior Boys 75 kg
Andrei Cosmin – locul 10 Junior Boys 75 kg
Daniel Ungureanu –locul 4 Junior Boys 80 kg
Adrian Sabau – locul 11 Junior Boys 80 kg
Alin Iorga – locul 5 Junior Boys +80 kg
Alex Yldirim – locul 9 Junior Boys +80 kg
Marius Licut – locul 7 Youth Men 65 kg
Catalin Aprodu – locul 6 Youth Men 70 kg
Ovidiu Geauca – locul 10 Youth Men 70 kg
Alin Hasiuc – locul 7 Youth Men 80 kg
Mihai Nedelea – locul 12 Youth Men 80 kg
Sorin Gifei – locul 10 Youth Men +90 kg
Roxana Georgescu – locul 11 Master Women 60 kg
Florin Albu – locul 6 Master Men 80 kg
Catalin Neagu – locul 9 Master Men 80 kg
Edward Kolozsvari – locul 7 Master Men 90 kg
Dinu Dobrean – locul 9 Master Men 90 kg
Olimpiu Fat – locul 3 Master Men 100 kg
Raul Bidiu – locul 14 Master Men 100 kg
Radu Georgescu – locul 8 Master Men +100 kg
Cornel Novitchi – locul 3, Grand Master Men 90 kg
Dragos Mecu – locul 1 Grand Master Men 100 kg
Corneliu Candrea – locul 2 Senior Grand Master 75 kg
Mircea Carloganu – locul 3 Senior Grand Master 100 kg
Gabriela Gherghe – locul 5 Senior Women 55 kg
Alina Cocaneanu – locul 10, Senior Women 55 kg
Ionela Berbece – locul 9 Senior Women 60 kg
Raluca Nica – locul 13 Senior Women 60 kg
Ruslan Balaius – locul 6 Senior Men 55 kg
Florin Rizea – locul 14 Senior Men 60 kg
Marian Frunza – locul 7 Senior Men 65 kg
Filip Tirsu – locul 11 Senior Men 65 kg
Madalin Sabau – locul 11 Senior Men 70 kg
Alexandru Dragan – locul 18 Senior Men 70 kg
Viorel Dobrin – locul 4 Senior Men 75 kg
Paul Avram – locul 10 Senior Men 75 kg
Daniel Andronache – locul 13 Senior Men 80 kg
Radu Bojica – locul 18 Senior Men 80 kg
Nicu Popa – locul 9 Senior Men 85 kg
Daniel Barbu – locul 12 Senior Men 85 kg
Marian Dufar – locul 10 Senior Men 90 kg
Marian Rotaru – locul 12 Senior Men 90 kg
Ion Oncescu – locul 3 Senior Men 100 kg
Sabin Badulescu – locul 8 Senior Men 110 kg
Florian Lazar – locul 12 Senior Men 110 kg
Ioan Puscasu – locul 8 Senior Men +110 kg
Ciprian Tapaszto – locul 12 Senior Men +110 kg
Aleodor Tudorache – locul 3 Sitting Disabled -75 kg
Vasile Scurtu – locul 1 Standing Disabled -70 kg


Data: 05.12.2015
Locatie: Romexpo, Bucuresti
Inscrierea sportivilor: ora 12:00
Startul competitiei: ora 14:00
Categorii:
-bratul drept 70 kg, 80 kg, 90 kg, 100 kg, +100 kg si open
-bratul stang 75 kg, 85 kg, +85 kg
Taxa inscriere: 20 lei/brat

Premiile:
locul 1 – 300 lei + cupa + suplimente nutritive + diploma + medalie
locul 2 – 200 lei + cupa + suplimente nutritive + diploma + medalie
locul 3 – 100 lei + cupa + suplimente nutritive + diploma + medalie
open bratul drept – 400 lei + cupa open
Suplimentele nutritive vor fi oferite de catre Weider, Redis, Pro Nutrition

12240089_170487433302324_2324232486612444267_n
Competitia se va face in colaborare cu Asociatia Romana de Skandenberg si cu arbitrii acreditati de aceasta.
Sportivii trebuie sa aiba un act de identitate la ei.
Evenimentul va fi transmis live!

https://www.facebook.com/ogsportsfestival/?fref=photo

 

 

 

 

Rezultate:

Seniori 75 kg Left
1 DOBRIN, VIOREL – Romania
2 HRISTOV, NEDALIN – Bulgaria
3 TUDOR, ALIN – Romania
4 CHIVU, DANIEL – Romania
5 SANDU, DANIEL – Romania
6 VORNICU, TRAIAN – Romania
7 APRODU, CATALIN – Romania
8 GEAUCA, OVIDIU – Romania
9 CHOTOKLIEV, TOSHO – Bulgaria
10 BALAIUS, RUSLAN – Romania
11 ZAMFIR, ALEXANDRU – Romania
12 DUMITRESCU, COSMIN – Romania
13 CHIONEA, GEORGE – Romania
14 NEREUTA, RODION – Moldova
15 SALAJANU, ALEXANDRU – Romania
16 MIHALCEA, TIBERIU – Romania
17 ALEXANDRU, ADRIAN – Romania
18 PETRE , EMIL – Romania
19 BOACA, VALENTIN – Romania
20 TOHANEANU, TOMI – Romania
21 NEDELEA, MIHAI – Romania

Seniori 85 kg Left
1 DIMITROV, PLAMEN – Bulgaria
2 HASIUC, ALIN – Romania
3 BARBU, DANIEL – Romania
4 GABRIAN, CRISTI – Romania
5 BOJICA, RADU – Romania
6 OARNA, ALEXANDRU – Romania
7 CUREA, MIHAI – Romania
8 NEAGU, CATALIN – Romania
9 MARINESCU, GEO – Romania
10 SEVGIN, ISMAILOV – Bulgaria
11 BAJENARU, CEZAR – Romania

Seniori +85 kg Left
1 RADA, FLORIN – Romania
2 GIFEI, SORIN – Romania
3 BADULESCU, SABIN – Romania
4 BICA, MIRCEA – Romania
5 NICOLAE, MARIAN – Romania
6 MIHAI, CONSTANTIN – Romania
7 TANASE, STEFAN – Romania
8 TOCEA, ROBERT – Romania
9 IONITA, ADRIAN – Romania
10 SCARLAT, COSTINEL – Romania
11 GEORGESCU , ROBERT – Romania

Seniori -70 kg Right
1 MIGIT, CRISTI – Romania
2 APRODU, CATALIN – Romania
3 NEREUTA, RODION – Moldova
4 ROTARU , COSTEL – Romania
5 SANDU, DANIEL – Romania
6 ALEXANDRU, ADRIAN – Romania
7 GHIORGHE, SAMUEL – Romania
8 CHIVU, DANIEL – Romania
9 CHIONEA, GEORGE – Romania
10 BALAIUS, RUSLAN – Romania
11 PETRE , EMIL – Romania
12 POP, RAZVAN – Romania
13 LAZAR, MARIAN – Romania
14 NICA, GEORGE – Romania
15 GEAUCA, OVIDIU – Romania

Seniori 80 kg Right
1 DOBRIN, VIOREL – Romania
2 HASIUC, ALIN – Romania
3 HRISTOV, NEDALIN – Bulgaria
4 BAN, GABRIEL – Romania
5 VORNICU, TRAIAN – Romania
6 ZAMFIR, ALEXANDRU – Romania
7 TUDOR, ALIN – Romania
8 PETRE, ROMEO – Romania
9 DUMITRESCU, COSMIN – Romania
10 NISTOR, IULIAN – Romania
11 CHOTOKLIEV, TOSHO – Bulgaria
12 GHIORGHE, BENEAMIN – Romania
13 BAJENARU, CEZAR – Romania
14 MARINESCU, GEO – Romania
15 TOHANEANU, TOMI – Romania

Seniori 90 kg Right
1 DIMITROV, PLAMEN – Bulgaria
2 SAFTA, ANDREAS – Romania
3 BARBU, DANIEL – Romania
4 FLOROAICA, STEFAN – Romania
5 BOJICA, RADU – Romania
6 DUFAR, MARIAN – Romania
7 TOCEA, ROBERT – Romania
8 IONITA, ADRIAN – Romania
9 CUPRINSU, GABRIEL – Romania
10 GABRIAN, CRISTI – Romania
11 SEVGIN, ISMAILOV – Bulgaria
12 CUREA, MIHAI – Romania
13 SCARLAT, COSTINEL – Romania
14 GRECU, NICOLAE – Romania
15 NEAGU, CATALIN – Romania
16 TECU, SERGIU – Romania
17 OARNA, ALEXANDRU – Romania

Seniori 100 kg Right
1 SANDU , ALIN – Romania
2 MIHAI, CONSTANTIN – Romania
3 GIFEI, SORIN – Romania

Seniori +100 kg Right
1 BADULESCU, SABIN – Romania
2 BICA, MIRCEA – Romania
3 RADA, FLORIN – Romania
4 GEORGESCU , ROBERT – Romania
5 TANASE, STEFAN – Romania
6 LEANCA , IONUT – Romania

Seniori Open Right
1 BADULESCU, SABIN – Romania
2 DIMITROV, PLAMEN – Bulgaria
3 SANDU , ALIN – Romania
4 MIHAI, CONSTANTIN – Romania
5 BICA, MIRCEA – Romania
6 BARBU, DANIEL – Romania
7 HRISTOV, NEDALIN – Bulgaria
8 APRODU, CATALIN – Romania

Data: 12.12.2015
Inscrierea sportivilor: 09.00 – 11.30
Startul competitiei: 12.30
Categorii:
-seniori bratul stang: 85 kg, +85 kg
-juniori bratul drept:  70 kg, +70 kg
-feminin bratul drept:  open
-seniori bratul drept: 75 kg, 85 kg, 95 kg, +95 kg si open
-masters bratul drept: open

Premii
JUNIORI:
locul 1 – 300 lei + suplimente nutritive + diploma + medalie
locul 2 – 200 lei + suplimente nutritive + diploma + medalie
locul 3 – 100 lei + suplimente nutritive + diploma + medalie
SENIORI:
locul 1 – 500 lei + suplimente nutritive + diploma + medalie
locul 2 – 300 lei + suplimente nutritive + diploma + medalie
locul 3 – 200 lei + suplimente nutritive + diploma + medalie
MASTER/FEMININ:
locul 1 – suplimente nutritive + diploma + medalie
locul 2 – suplimente nutritive + diploma + medalie
locul 3 – suplimente nutritive + diploma + medalie
Taxa inscriere:
Juniori/Seniori 25 lei/brat
Master/Feminin – fara taxa

Alte precizari:
*Competitia se va face in colaborare cu Asociatia Romana de Skandenberg ”Brat de Fier” si cu arbitrii acreditati de aceasta.
*Vor fi doua mese de concurs.
*Sportivii trebuie sa aiba un act de identitate la ei.
*Juniorii nu pot concura si la categoria de seniori.
*Un senior care doreste sa participe la ambele brate va plati 50 lei.

Seniori 85 kg Left
1 DIMITROV, PLAMEN – Bulgaria
2 HASIUC, ALIN – Romania
3 PROCOPCIUC, DANIEL – Moldova
4 DOBRIN, VIOREL – Romania
5 BIDIU, RAUL – Romania
6 MINASCURTA, ANDREI – Moldova
7 TRIF, MARIUS – Romania
8 MOLDOVAN, BOGDAN – Romania
9 TOADER , DORIN – Romania
10 PRODAN, DUMITRU – Moldova
11 STRAUTIU, ALEXANDRU – Romania
12 BARAITARU, ALIN – Romania
13 NEAGU, CATALIN – Romania
14 ANGHEL, DANIEL – Romania
15 SCURATCOV, VASILII – Moldova
16 HRISTOV, NEDALIN – Bulgaria
17 TUDOR, ALIN – Romania
18 SZEKELY, ERVIN – Romania
19 ROMAN, RAUL – Romania
20 GROZAVU, GABRIEL – Romania
21 GHERLEA, DANIEL – Romania
22 BARLADEANU, Constantin – Moldova
23 DUICA, FLORIN – Romania

Seniori +85 kg Left
1 PUSCASU, IOAN – Romania
2 GIFEI, SORIN – Romania
3 IORGA, ALIN – Romania
4 GEORGESCU, RADU – Romania
5 GRUMEZA, ALEXANDRU – Romania
6 LAZAR, FLORIAN – Romania
7 NICOARA, GABRIEL – Romania
8 NOVICOV, ROMAN – Moldova
9 PLOPEANU, CRISTIAN – Romania
10 GIUGA, AUGUSTIN – Romania
11 MOTOC, MARIAN – Romania
12 FEKETE, FERENCZ – Romania

Juniori -70 kg Right
1 MIGIT, CRISTI – Romania
2 VASIU, IOAN – Romania
3 TABACU, MARIN – Romania
4 IAKABOS, DARIUS – Romania
5 SPIREA, PETRUT – Romania

Juniori +70 kg Right
1 HRISTOV, NEDALIN – Bulgaria
2 ZAMFIR, ALEXANDRU – Romania
3 IORGA, ALIN – Romania
4 TUDOR, ALIN – Romania
5 SABAU, ADRIAN – Romania
6 BARLADEANU, Constantin – Moldova
7 AJDEROF, IOAN – Romania
8 RADU, TUDOR – Romania
9 ANGHEL, DANIEL – Romania
10 SECAREA, RAZVAN – Romania
11 CIMPEANU, ALEXANDRU – Romania

Masters Open Right
1 OPREA, LILIAN – Moldova
2 CARLOGANU, MIRCEA – Romania
3 GASHEVSKI, CVETAN – Bulgaria
4 GEORGESCU, RADU – Romania
5 NEAGU, CATALIN – Romania
6 BACIU, AUREL – Romania
7 TATAR, DOREL – Romania
8 BIDIU, RAUL – Romania

Feminin Open Right
1 GHERGHE, GABRIELA – Romania
2 BERBECE, IONELA – Romania
3 SCURATCOVA, NATALIA – Moldova
4 SZEKRENY, EMESE – Romania
5 BACIU, ADA – Romania
6 CIOBANU , ANDRA – Romania

Seniori -75 kg Right
1 DOBRIN, VIOREL – Romania
2 PROCOPCIUC, DANIEL – Moldova
3 MIGIT, CRISTI – Romania
4 SABAU, MADALIN – Romania
5 SCURATCOV, VASILII – Moldova
6 STRAUTIU, ALEXANDRU – Romania
7 MARINESCU, GEO – Romania
8 SZABO, RICARDO – Romania
9 BONEV, TODOR – Bulgaria
10 CIOBANU, NICOLAE – Romania
11 AJDEROF, HORATIU – Romania
12 EROSS, HUNOR – Romania
13 SCURTU , NICUSOR – Romania
14 GROZAVU, GABRIEL – Romania
15 MOLDOVAN, BOGDAN – Romania
16 PONCI, MARIUS – Romania
17 DUICA, FLORIN – Romania
18 ZDRAILA, MARIAN – Romania
19 TUDOR, ALIN – Romania
20 TUDORACHE, ALEODOR – Romania
21 BALTA, IURIE – Moldova

Seniori 85 kg Right
1 DIMITROV, PLAMEN – Bulgaria
2 SAFTA, ANDREAS – Romania
3 HASIUC, ALIN – Romania
4 GASHEVSKI, CVETAN – Bulgaria
5 SZEKELY, ERVIN – Romania
6 TRIF, MARIUS – Romania
7 HRISTOV, NEDALIN – Bulgaria
8 MINASCURTA, ANDREI – Moldova
9 FLOROAICA, STEFAN – Romania
10 GHERLEA, DANIEL – Romania
11 PRODAN, DUMITRU – Moldova
12 ROMANESCU, COSMIN – Romania
13 TOADER , DORIN – Romania
14 LAZEA, FLAVIUS – Romania
15 NEAGU, CATALIN – Romania
16 ROMAN, RAUL – Romania

Seniori 95 kg Right
1 SANDU , ALIN – Romania
2 MIHAI, CONSTANTIN – Romania
3 BARBU, DANIEL – Romania
4 IONESCU, DENIS – Romania
5 GIFEI, SORIN – Romania
6 GIUGA, AUGUSTIN – Romania
7 NICOARA, GABRIEL – Romania
8 HADAREAN, HORATIU – Romania
9 GRUMEZA, ALEXANDRU – Romania

Seniori +95 kg Right
1 PUSCASU, IOAN – Romania
2 LAZAR, FLORIAN – Romania
3 TAPASZTO, CIPRIAN – Romania
4 NOVICOV, ROMAN – Moldova
5 PLOPEANU, CRISTIAN – Romania
6 FEKETE, FERENCZ – Romania
7 MOTOC, MARIAN – Romania

Seniori Open Right
1 DIMITROV, PLAMEN – Bulgaria
2 SANDU , ALIN – Romania
3 PROCOPCIUC, DANIEL – Moldova
4 MIGIT, CRISTI – Romania
5 HRISTOV, NEDALIN – Bulgaria
6 MIHAI, CONSTANTIN – Romania
7 VASIU, IOAN – Romania
8 ZAMFIR, ALEXANDRU – Romania

Cea de-a 37-a editie a Campionatului Mondial de Skandenberg, desfasurata in Malaezia, Kuala Lumpur, a adunat la startul ei 784 de concurenti veniti din toate colturile lumii.
Echipa Romaniei a obtinut la aceasta editie 3 medalii, doua de argint si una de bronz fiind reprezentata de 6 sportivi: Mircea Carloganu care a obtinut doua medalii de argint la categoria Senior Grand Master 90 kg, atat la bratul stang cat si la cel drept, confirmand forma buna din acest an. Alin Sandu medaliat cu bronz la categoria Junior 21 90 kg, bratul drept a completat numarul de medalii de la aceasta editie pentru Romania.
Restul sportivilor romani au obtinut urmatoarele clasari: Stefan Tamas locul 5 la ambele brate in categoria Senior 90 kg, Viorel Dobrin locul 4 bratul stang si locul 5 bratul drept la categoria Senior 75 kg, Sabin Badulescu locul 7 bratul stang si locul 9 bratul drept la categoria Senior 110 kg si Dinu Dobrean locul 11 bratul stang respectiv locul 6 bratul drept la categoria Master 90 kg.
De mentionat este ca Romania a fost reprezentata de 4 arbitri la acest campionat mondial: Eduard Dimiean, Victor Barbu, Dragos Corcoveanu si Tiberiu Mihalcea, fiind tara care a aliniat cei mai multi arbitri depasind tari cu traditie in skandenberg-ul mondial precum Statele Unite, Canada sau Rusia.
ee8d7c_dsc-9892 12087083_448797168660584_3722119060876093717_oUrmeaza anul viitor Campionatul European gazduit de Romania, o competitie de maxima amploare unde sportivii romani vor fi prezenti intr-un numar mult mai mare.

SOCIAL

3,449FansLike