Wednesday, December 12, 2018
Autori Scris deBolbo

Bolbo

241 ARTICOLE 0 COMENTARII

0 1324

Confruntarea, la bratul stang, a stabilit campionul absolut al Romaniei la bratul stang. Dupa primele doua meciuri castigate de Uriasul Borbil, Paco Olimpiu Fat a revenit spectaculos, incheind confruntarea cu scorul de 4-2.

0 786

In data de 27 mai 2012 a avut loc un concurs de skandenberg la
Promenada Mall din Sibiu. Au fost 3 categorii de greutate in sistemul dubla eliminare. Din partea Asociatiei Romana de Skandenberg Brat de Fier au fost invitati Radu Valahu si arbitrul international Mircea Simionescu-Simicel.


Vezi video aici.

-75 kg
1. Robert Nicula
2. Radu Crafciuc
3. C-tin Silvan
4. Gabriel Popescu
5. Andrei Neagu
6. Valentin Bădescu
7. Dan Codorean
8. Raul Măniuțiu
9. Alexandru Murăruș
10. Laurențiu Ilina
11. Florin Bițoiu
12. Daniel Mihai
13. Istvan Molnar
14. Ovidiu Aftenie
15. Cosmin Măniuțiu
16. Cristinel Păduraru

-90 kg
1. Andraș Egyed
2. Claudiu Mitrea
3. Artur Gyarmati
4. Drăgoiu Tică
5. Radu Neagu
6. Adrian Dobrin
7. Dan Aldea
8. Marius Nuță
9. Bogdan Șofrana
10. Florin Mărculescu
11. Marius Bleoca
12. Ioan Ostaș

+90 kg
1. Ciprian Tapaszto
2. Gabriel Nicoară
3. Daniel Natea
4. Șandor Trinfa
5. Marius Hîncianu
6. Liviu Liță
7. Marian Dinu
8. Virgil Nemeș
9. Ilie Dumitru
10. Dan Dobra
11. Sebastian Buta
12. Dumitru Floca

0 656

Concursul a avut loc in data de 25 mai 2012 la Galleria Mall din Suceava. S-au inscris 68 de sportivi din toata tara. Sistemul de jos a fost dubla eliminare. Din partea Asociatiei Romana de Skandenberg Brat de Fier au fost invitati Radu Valahu si arbitrul international Mircea Simionescu-Simicel.
Meciurile au fost foarte disputate, s-a luptat pana la capat. Au avut drept de participare toti sportivii din tara.


Vezi video aici.

-70 kg bratul drept
1. Gheorghe Mnesciuc
2. Cosmin Bodron
3. Muresan Marian
4. Dorin Burciu
5. Claudiu Olar
6. Adrian Domnitei
7. Orlando Bizgan
8. Razvan Ionutas
9. Dumitru Tanu
10. Catalin Barta
11. Leonid Pintea
12. Cristian Maftei
13. Ionut Domnitei
14. Alexandru Daniliuc
15. Mihai Cretu
16. Ionut Maftei
17. Ioan Frasiniuc
18. Danut Pascariu
19. Lucian Bozu
20. Catalin Sandu
21. Ionut Senciuc
22. Popovici Cosmin
23. Bogdan Ionutas
24. Andrei Gabor
25. Ionut Nicoara
26. Gheorghe Buceac
27. Adrian Bratiloveanu
28. Daniel Gutu

-90 kg bratul drept

1. Marius Jurovschi
2. Gabriel Vlad
3. Ovidiu Istrate
4. Mihai Haj
5. Anton Diaconescu
6. Ionel Vasilovschi
7. Stefan Lanca
8. Vladut Stirbu
9. Laurentiu Gusavan
10. Alexandru Bogza
11. Catalin Crisan
12. Andrei Seretiuc
13. Dumitru Bosorog
14. Lucean Baghiceanu
15. Ioan Ursu
16. Abel Rotarescu
17. Petru Boloca
18. Ionut Ursachi
19. Iosif Scepanschi
20. Robert Ungureanu
21. Sorin Nicolaescu
22. Costel Ieremie
23. Mihai Botosan
24. Marian Nastase
25. Ionel Prelipceanu
26. Bogdan Apavaloaie
27. Eduard Plamada
28. Ciprian Morosan
29. Vasile Iacentiuc

+90 kg bratul drept
1. Adrian Laurus
2. Adrian Paslariu
3. Florin Hatmean
4. Alin Buculei
5. Pavel Calance
6. Romica Nastase
7. Adrian Cioltan
8. Beniamin Maruseac
9. Ionut Bucevschi
10. Aburas Mohammed
11. Ciprian Calance

0 520

In data de 5 mai 2012 la sala de sport a universitatii Politehnice din Bucuresti a avut loc un concurs de skandenberg pentru studenti – BRAT DE INGINER.

Organizatori au fost dl. Asist. Univ. Dr. Claudiu Hortopan si d-na Liliana Becea iar din partea Asociatiei Romane de Skandenberg Brat de Fier au fost invitati arbitrii Dragos Corcoveanu, Victor Barbu si Alexandru Bolborici. Sistemul de concurs a fost dubla eliminare, pentru bratul drept.

Rezultate:

Fete – 15 concurente
1. Oana Fulgheci
2. Georgiana Pruna
3. Andreea Ene

-70 kg – 24 concurenti
1. Alin Dutu
2. Andrei Ciobanu
3. Ionut Cojanu

-80 kg – 18 concurenti
1. Costinel Scarlat
2. Marian Ilie
3. Florin Georgescu

+80 kg – 17 concurenti
1. Cosmin Patrascu
2. Alin Untea
3. Razvan Gheorghe

open – Costinel Scarlat

0 520

La prima editie a concursului Cupa Bucovinei au fost invitati campionii Radu Valahu si Ion Oncescu.
In ziua precedenta concursului, cei doi au fost invitati la colegiile din Campulung Moldovenesc unde au fost primiti traditional, conform obiceiurilor din Bucovina.

Sportivii au venit foarte pregatiti iar concursul a fost un adevarat show transmis live pe internet.

Fiind prima editie si inainte cu doar 2 saptamani de nationale, participarea nu a fost atat de numeroasa, dar a fost de calitate.

Zona in care s-a desfasurat concursul este nemaipomenit de frumoasa iar localnicii sunt foarte primitori.

Arbitrajul a fost asigurat de catre Tiberiu Mihalcea, doi arbitri incepatori (Adriana Paunescu si Vaman Vasile), care s-au descurcat destul de bine, Mircea Simionescu-Simicel si finalele de catre Ion Oncescu iar atmosfera a fost intretinuta de Radu Valahu.

Multumiri speciale domnilor Liviu Anton si Adrian Urdoi.

Alte poze aici.

Vezi video aici.

REZULTATE

Juniori -75 kg Dreapta
1 Gabriel VLAD – Satu Mare (SV)
2 Laurentiu GUSAVAN – Vanatori (NT)
3 Claudiu OLAR – Vascauti (SV)

Juniori +75 kg Dreapta
1 Cristian PITICAR – Frasin (SV)
2 Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
3 Paul PITIAN – Capu Campului (SV)

Seniori -75 kg Dreapta
1 Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
2 Gabriel VLAD – Satu Mare (SV)
3 Dumitru TANU – Frasin (SV)

Seniori -90 kg Dreapta
1 Ovidiu ISTRATE – Targu Neamt (NT)
2 Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
3 Sebastian COJOCARU – Brosteni (SV)

Seniori +90 kg Dreapta
1 Adrian LAURUS – Milisauti (SV)
2 Adrian PASLARIU – Radauti (SV)
3 Ovidiu IACOB – Piatra Neamt (NT)

Seniori Open Stanga
1 Danut BORBIL – Ludus (MS)
2 Ovidiu IACOB – Piatra Neamt (NT)
3 Adrian LAURUS – Milisauti (SV)

Sala Polivalenta din municipiul Caracal a gazduit weekendul trecut competitia internationala de skandenberg Romania International Open – Cupa Romanatiului 2012.

Concursul, devenit unul traditional, s-a aflat la cea de-a patra editie si a reunit la start un numar record de 216 participanti din 4 tari, clasamentul fiind: Romania, Bulgaria, Azerbaijan si Marea Britanie.

In acest an cupa, inscrisa in calendar de catre Federatia Mondiala de Skandenberg (WAF), s-a dovedit a fi cel mai mare concurs international de skandenberg organizat vreodata in Romania.

Festivitatile de deschidere si premiere au urmat tiparul emotionant al competitiilor internationale consacrate, cu prezentarea natiunilor participante, arborarea drapelelor tarilor prezente si intonarea imnurilor de stat.
Municipalitatea locala a onorat si ea cu prezenta prin secretarul orasului dl Ionut Galea.

Traditiile oltenesti au fost evidentiate printr-un moment coregrafic sustinut de Calusarii din Caracal, urmati de ceva modern, un dans Thriller executat de fetele din echipa de handbal Prietenia a clubului local. Intru cinstirea istoriei locului, s-a impartit publicului ultimul numar al ziarului „Romanatul” oferit de Fundatia Iancu Jianu.

Partenerul general CRESC, prin d-l presedinte Stefan Ganuci, a premiat reprezentantii gazdelor.

In memoria d-lui Prof. Ilie Corcoveanu (1949-2009), initiatorul competitiei, s-a tinut un moment de reculegere in debut, apoi un concurs – surpriza de rebus si integrame, pe tema de skandenberg, adresat celor prezenti in Polivalenta. Responsabil de show-ul ce a urmat a fost binecunoscutul Radu Valahu.

In categoriile juniorilor s-au remarcat bulgarii Petyr Ivanov si Mitko Petrov, alaturi de Alexandru Nae (PH), Ionut Haramuz (AG) si Robert Nicula (SB). Robert Tocea a adus singura medalie (argint) pentru clubul gazda – Prietenia Caracal.

Veteranii au fost dominati de Daniel Patrascu (PH), ce a construit o puternica echipa in Mizil.

La seniori bratul stang s-au impus doar sportivi bulgari: la categoriile mici Hristo Delidzhakov si Daniel Golemanov, iar la categoria grea Krasimir Kostadinov. Acesta a desfasurat un adevarat razboi in urma caruia Danut Borbil (Paco Power Gym Ludus) a luat argintul, iar Mircea Bica (B) a luat bronzul.

La bratul drept, romanii s-au evidentiat prin medaliile de aur obtinute de Florin Rizea, Daniel Andronache si Stefan Tamas. Categoria supergrea +95 kg, a fost castigata detasat de tot de Krasimir Kostadinov, secondat de Mircea Bica, favoritul Ioan Puscasu parasind din pacate competitia accidentat.

Marele premiu, Trofeul memorial „Profesor Ilie Corcoveanu”, acordat celui mai bun sportiv din competitie, castigatorul categoriei Open bratul drept, a trecut din nou granita la vecini, campionul mondial en-titre Krasimir Kostadinov (23 ani, 99 kg) impunandu-se clar in fata lui Stefan Tamas. Bronzul aici l-a luat legendarul bulgar Cvetan Gashevski ( 6 titluri mondiale si 10 europene in palmares).
Vedeta IRON Ion Oncescu nu a participat la concurs din cauza unei accidentari la cot.

Arbitru Sef si Supervisor al Federatiei Europee (EAF) a fost Mr. David Shead – Marea Britanie.

Premiile puse in joc au fost bani, trofee, medalii, echipamente sportive si suplimente nutritive.

Organizatori: As CS Prietenia Caracal (presed. Aurel Baciu), Asociatia Romana de Skandenberg „Brat de Fier” (secretar general Dragos Corcoveanu), Consiliul Local si Primaria Municipiului Caracal.

Se cuvin multumiri sponsorilor, mass-mediei si tuturor celor ce sprijina an de an manifestarea.

Evenimentul a fost transmis live pe internet pe www.sport.ro, fiind vizionat in lumea intreaga.

Cupa Romanatiului a fost primul mare concurs din acest an.


Peste 2000 de poze gasiti aici.

Rezultate podium in format pdf aici.

Video bratul stang    bratul drept

Rezultate:

Juniori -70 kg stanga left

1 Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
2 Robert TOCEA – Caracal (OT)
3 Vladimir MLADENOV – Selanovci (BG)
4 Adrian ALEXANDRU – Optasi (OT)
5 Vlad EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)
6 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
7 Gabriel GOSA – Bascov (AG)
8 Mihnea MICU – Stoenesti (OT)
9 Valdut RADOI – Pitesti (AG)
10 Catalin CONSTANDA – Stoenesti (OT)


Juniori -78 kg stanga left

1 Petyr IVANOV – Gorna Oriabovitsa (BG)
2 Andrei STAMATE – Bucuresti (B)
3 Andrei JURCA – Timisoara (TM)
4 Marius BALUTA – Pitesti (AG)
5 Ionut BUTUSINA – Traian (OT)
6 Tony MARDALE – Draganesti (OT)
7 Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
8 Teodor DUMITRU – Caracal ()
9 Laurentiu NUTU – Bucuresti (B)
10 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)


Juniori +78 kg stanga left

1 Mitko PETROV – Selanovci (BG)
2 Plamen IVANOV – Tutrakan (BG)
3 Vladut LEAHU – Bucuresti (B)
4 Cristian PLOPEANU – Caracal (OT)
5 Alexandru DECA – Caracal (OT)
6 Dragos BALUTA – Pitesti (AG)
7 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
8 Razvan CAZACU – Voluntari (IF)
9 Mihai ACHIM – Bucuresti (B)
10 Sorin NICOLAESCU – Radauti (SV)
11 Valeri VASELINOV – Selanovci (BG)
12 Daniel PETCAN – Caracal (OT)
13 Marius CHIRBEA – Mizil (PH)
14 Bogdan IONESCU – Pitesti (AG)
15 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)


Seniori -70 kg stanga left

1 Hristo DELIDZHAKOV – Sofia (BG)
2 Daniel CHIVU – Pitesti (AG)
3 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
4 Plamen BAMBOV – Kozloduy (BG)
5 Traian VORNICU – Bucuresti (B)
6 Rashad ABBASOV – Bucuresti (B)
7 Florin RIZEA – Pitesti (AG)
8 Cosmin BODRON – Tg Neamt (NT)
9 Orlando BIZGAN – Volovat (SV)
10 Ionut GHIDIA – Mizil (PH)
11 Svetoslav KALCHEV – Tutrakan (BG)
12 Aurel MIRCEA – Draganesti (OT)
13 Mihai TALA – Bucuresti (B)
14 Marian CALOTA – Bucuresti (B)
15 Ruslan BALAIUS – Bucuresti (B)
16 Valentin MIHALACHE – Bucuresti (B)
17 Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
18 Casian MARES – Miercurea Ciuc (HR)
19 Florin MINTAS – Marca (SJ)
20 Iulian DUMITRACHE – Ploiesti (PH)
21 Venislav MAMULSKI – Selanovci (BG)
22 Marian LUPU – Corzu (MH)
23 Cristian BULFAN – Draganesti (OT)


Seniori -86 kg stanga Left

1 Daniel GOLEMANOV – Gorna Oriaovitsa (BG)
2 Plamen DIMITROV – Gorna Oriahovitsa (BG)
3 Daniel ANDRONACHE – Galati (GL)
4 Ionel VASILOVSCHI – Marginea (SV)
5 Alexander BALABANOV – Kozloduy (BG)
6 Edmond CRISTESCU – Bucuresti (B)
7 Vanyo VALKOV – Pleven (BG)
8 Iordan IVANOV – Kozloduy (BG)
9 Anton MARINOV – Koslodui (BG)
10 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)
11 Daniel BARBU – Optasi (OT)
12 Bogdan STOICA – Campina (PH)
13 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
14 Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
15 Paul POPESCU – Ploiesti (PH)
16 Mihai CUREA – Pitesti (AG)
17 Ovidiu ISTRATE – Targu Neamt (NT)
18 Alexandru RUS – Brasov (BV)
19 George TUDOR – Clinceni (IF)
20 Stefan GORDEAN – Bucuresti (B)
21 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
22 Blagovest BORISOV – Selanovci (BG)
23 Mihai ACHIM – Bucuresti (B)
24 Costin ION – Ploiesti (PH)
25 Ovidiu PADURARIU – Bucuresti (B)
26 Mihai HAJ – Volovat (SV)
27 Alexandru NEAGOE – Osica de Jos (OT)
28 Razvan CAZACU – Voluntari (IF)
29 Daniel VIZUROIU – Minaltan Tepe (TL)
30 Nikolay KOLEV – Selanovci (BG)
31 Stefan PETRESCU – Dragasani (VL)
32 Mihai NEAGU – Bucuresti (B)
33 Valentin PEEV – Selanovci (BG)
34 Alexandru DAVID – 1 Decembrie (GR)
35 Krum PRIBILOVSKI – Sofia (BG)
36 George BADEA – Bucuresti (B)
37 Cezar BAJENARU – Pitesti (AG)


Seniori +86 kg stanga Left

1 Krasimir KOSTADINOV – Tutrakan (BG)
2 Danut BORBIL – Ludus (MS)
3 Mircea BICA – Bucuresti (B)
4 Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)
5 Ioan PUSCASU – Fagaras (BV)
6 Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
7 Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
8 Radu ENACHE – Bucuresti ()
9 Florin RADA – Pitesti (AG)
10 Ivan MLADENOV – Kozloduy (BG)
11 Vladut PUPAZAN – Bucuresti (B)
12 Cosmin SOTREANU – Comarnic (PH)
13 Detelin YONCHEV – SOFIA (BG)
14 Zoltan ILYES – Remetea (HR)
15 Ion GHICA – Draganesti (OT)
16 Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
17 Stefan TODOROV – Sofia (BG)
18 Raul BERGHEA – Sibiu (SB)
19 Alexandru EPURAN – Drobeta Turnu Severin
20 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
21 Cosmin BURDUCEA – Buzau (BZ)
22 Adrian TEODORESCU – Bucuresti (B)
23 Nicolae MANOLE – Bucuresti (B)
24 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)
25 Mihai GHITA – Pitesti (AG)


Veterani open stanga Left

1 Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
2 Vasil TSENKOV – Enitsa (BG)
3 Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)
4 Augustin MANTOG – Insuratei (GJ)
5 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
6 Marian CHIRBEA – Mizil (PH)


Juniori -70 kg dreapta Right

1 ROBERT NICULA – Sibiu (SB)
2 Petru FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)
3 Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
4 Vladimir MLADENOV – Selanovci (BG)
5 Catalin DANCIU – Slatina (OT)
6 Catalin APRODU – Tia Mare (OT)
7 Cristian POP – Zalau (SJ)
8 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
9 Robert TOCEA – Caracal (OT)
10 Mihnea MICU – Stoenesti (OT)
11 Dragos POPONECI – Mizil (PH)
12 Vlad EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)
13 Valdut RADOI – Pitesti (AG)
14 Gabriel GOSA – Bascov (AG)
15 Adrian ALEXANDRU – Optasi (OT)
16 Costin MIHAI – Filipesti de Tirg (PH)
17 Madalin BREZOI – Biclesi (MH)
18 Raul MANUTOIU – Sibiu (SB)
19 Cosmin ANDREI – Draganesti (OT)
20 Catalin CONSTANDA – Stoenesti (OT)
21 Madalin FOTESCU – Vladila (OT)
22 Corneliu BOLOCAN – Caracal (OT)


Juniori -78 kg dreapta Right

1 Alexandru NAE – Mizil (PH)
2 Petyr IVANOV – Gorna Oriabovitsa (BG)
3 Georgian RADULESCU – Mizil (PH)
4 Marius BALUTA – Pitesti (AG)
5 Andrei JURCA – Timisoara (TM)
6 Cristian NEDA – Caracal (OT)
7 Alin NEGHINA – Motru (GJ)
8 Florin BONEA – Craiova (DJ)
9 Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
10 Teodor DUMITRU – Caracal ()
11 Marinica NEACSU – Slatina (OT)
12 Razvan NEACSU – Marsani (DJ)
13 Ionut PODEANU – Filipestii de Tirg (PH)
14 Andrei STAMATE – Bucuresti (B)
15 Cornel PENESCU – Corabia (OT)
16 Tony MARDALE – Draganesti (OT)
17 Laurentiu NUTU – Bucuresti (B)
18 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)


Juniori +78 kg dreapta Right

1 Mitko PETROV – Selanovci (BG)
2 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
3 Plamen IVANOV – Tutrakan (BG)
4 Cristian PLOPEANU – Caracal (OT)
5 Sorin NICOLAESCU – Radauti (SV)
6 Daniel PETCAN – Caracal (OT)
7 Valeri VASELINOV – Selanovci (BG)
8 Bogdan FLOROIU – Totea (GJ)
9 Dragos BALUTA – Pitesti (AG)
10 Marius ISIDOR – Caracal (OT)
11 Adrian STAN – Stoenesti (OT)
12 Andrei Marcel MANOLE – Ploiesti (PH)
13 Marius CHIRBEA – Mizil (PH)
14 Alexandru DECA – Caracal (OT)
15 Razvan CAZACU – Voluntari (IF)
16 Vladut LEAHU – Bucuresti (B)
17 Daniel NEMOIANU – Caracal (OT)
18 Mihai ACHIM – Bucuresti (B)
19 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)


Senioare open dreapta Right

1 Lavinia CRACIUN – Slatina (OT)


Veterani open dreapta Right

1 Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
2 Augustin MANTOG – Insuratei (GJ)
3 Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)
4 Vasil TSENKOV – Enitsa (BG)
5 Lyuben IVANOV – Kozloduy (BG)
6 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
7 Marian CHIRBEA – Mizil (PH)


Seniori -63 kg dreapta Right

1 Florin RIZEA – Pitesti (AG)
2 Ruslan BALAIUS – Bucuresti (B)
3 Paul BARBELIAN – Bucuresti (B)
4 Cosmin BODRON – Tg Neamt (NT)
5 Casian MARES – Miercurea Ciuc (HR)
6 Catalin FLOAREA – Mioveni (AG)
7 Stefan STEFANOV – Gorna Oriakovitsa (BG)
8 Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
9 Orlando BIZGAN – Volovat (SV)
10 Venislav MAMULSKI – Selanovci (BG)
11 Marian CALOTA – Bucuresti (B)
12 Ionel SPIREA – Pitesti (AG)
13 Matei ANITESCU – Iasi-Gorj (GJ)
14 Alexandru DUMITRESCU – Giubega (DJ)
15 Cristian ALAN – Rosiori de Vede (TR)


Seniori -70 kg dreapta Right

1 Hristo DELIDZHAKOV – Sofia (BG)
2 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
3 Svetoslav KALCHEV – Tutrakan (BG)
4 Daniel CHIVU – Pitesti (AG)
5 Plamen BAMBOV – Kozloduy (BG)
6 Eduard BANU – Mizil (PH)
7 Traian VORNICU – Bucuresti (B)
8 Adrian UNGUREANU – Mirsani (DJ)
9 Rashad ABBASOV – Bucuresti (B)
10 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
11 Constantin SILAV – Bacau (BC)
12 Cristian ZIDARU – Tatomiresti (DJ)
13 Dorin BOBOCEL – Draghicesti (OT)
14 Cici FERARU –
15 Iosif BORA – Motru (GJ)
16 Valentin MIHALACHE – Bucuresti (B)
17 Ionut GHIDIA – Mizil (PH)
18 Adrian MITREA – Rosiorii de vede (TR)
19 Cristian BARAITARU – Caracal (OT)
20 Florin MINTAS – Marca (SJ)
21 Florin DANILESCU – Mioveni (AG)
22 Mihai TALA – Bucuresti (B)
23 Emanuel POLCOVNICU – Muntenii de Jos (VS)
24 Cristian BARAITARU – Caracal (OT)


Seniori -78 kg dreapta Right

1 Plamen DIMITROV – Gorna Oriahovitsa (BG)
2 Cvetan GASHEVSKI – Grona Oriahovitza (BG)
3 Emanuel STANCIU – Rm. Valcea (VL)
4 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)
5 George BADEA – Bucuresti (B)
6 Blagovest BORISOV – Selanovci (BG)
7 George TUDOR – Clinceni (IF)
8 Gabriel BAN – Bacau (BC)
9 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
10 Nikolay KOLEV – Selanovci (BG)
11 Petrica RADUCANU – Caracal (OT)
12 Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
13 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
14 Alexandru RUS – Brasov (BV)
15 Florin ILINCA – Bucuresti (B)
16 Viorel VIZIREANU – Dedulesti (BR)
17 Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)
18 Paul POPESCU – Ploiesti (PH)
19 Anton MARINOV – Koslodui (BG)
20 Mihai HAJ – Volovat (SV)
21 Ion OPREA – Rm Valcea (VL)
22 Daniel VIZUROIU – Minaltan Tepe (TL)
23 Florin CARAGEA – Scoarta (GJ)
24 Paul TUDOSA – Rosiori de Vede (TR)
25 Valentin PEEV – Selanovci (BG)
26 Mihai CUREA – Pitesti (AG)
27 Alexandru NAE – Mizil (PH)
28 Cezar BAJENARU – Pitesti (AG)


Seniori -86 kg dreapta Right

1 Daniel ANDRONACHE – Galati (GL)
2 Daniel GOLEMANOV – Gorna Oriaovitsa (BG)
3 Alexander BALABANOV – Kozloduy (BG)
4 Edmond CRISTESCU – Bucuresti (B)
5 Marian ROTARU – Bucuresti (B)
6 Stefan GORDEAN – Bucuresti (B)
7 Ionel VASILOVSCHI – Marginea (SV)
8 Bogdan STOICA – Campina (PH)
9 Costin ION – Ploiesti (PH)
10 Daniel BARBU – Optasi (OT)
11 Ovidiu PADURARIU – Bucuresti (B)
12 Stefan PETRESCU – Dragasani (VL)
13 Iordan IVANOV – Kozloduy (BG)
14 Mihai ACHIM – Bucuresti (B)
15 Claudiu MITREA – Baile Olanesti (VL)
16 Vanyo VALKOV – Pleven (BG)
17 Razvan CAZACU – Voluntari (IF)
18 Ovidiu ISTRATE – Targu Neamt (NT)
19 Adrian ROTARU – Bacau (BC)
20 Mihai NEAGU – Bucuresti (B)
21 Krum PRIBILOVSKI – Sofia (BG)
22 Ionut VIZUROIU – Mina Altan (TL)


Seniori -95 kg dreapta Righ

1 Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
2 Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
3 Mihai BREZOI – Strehaia (MH)
4 Ivan MLADENOV – Kozloduy (BG)
5 Alexandru MARIN – Bucuresti (B)
6 Detelin YONCHEV – SOFIA (BG)
7 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
8 Alexandru EPURAN – Drobeta Turnu Severin
9 Emanuel PANFIL – Bucuresti (B)
10 Mihai GHITA – Pitesti (AG)
11 Alexandru DINCA – Rm. Valcea (VL)
12 Adrian TEODORESCU – Bucuresti (B)
13 Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
14 Florian MITREA – P Campina (PH)
15 Ion GHICA – Draganesti (OT)
16 Rares NISTOR – Bucuresti (B)
17 Stefan TODOROV – Sofia (BG)
18 Daniel BRULEA – Caracal (OT)
19 Vladut PUPAZAN – Bucuresti (B)
20 Gabriel PARIS – Craiova (DJ)
21 Cristian ANGHELACHE – Bucuresti (B)


Seniori +95 kg dreapta Right

1 Krasimir KOSTADINOV – Tutrakan (BG)
2 Mircea BICA – Bucuresti (B)
3 Cosmin SOTREANU – Comarnic (PH)
4 Florin RADA – Pitesti (AG)
5 Ioan PUSCASU – Fagaras (BV)
6 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)
7 Zoltan ILYES – Remetea (HR)
8 Nicolae MANOLE – Bucuresti (B)
9 Marian COBZARU – Mioveni (AG)
10 Raul BERGHEA – Sibiu (SB)
11 Adrian TUDOSA – Rosiori de Vede (TR)
12 Cosmin BURDUCEA – Buzau (BZ)
13 Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
14 Daniel HOLTAN – Adunati (PH)


Seniori open dreapta Right

1 Krasimir KOSTADINOV – Tutrakan (BG)
2 Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
3 Cvetan GASHEVSKI – Grona Oriahovitza (BG)
4 Daniel ANDRONACHE – Galati (GL)
5 Mircea BICA – Bucuresti (B)
6 Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
7 Plamen DIMITROV – Gorna Oriahovitsa (BG)
8 Cosmin SOTREANU – Comarnic (PH)

In data de 12.02.2012 a avut loc in Italia un concurs de skandenberg international in Torino (Italia) cu urmatoarele categori: -65 kg, -75 kg, -85 kg, -95 kg, +95 kg.

Au participat doi romani:
Bazgan Emanuel la -75 kg, ocupand locul trei si
Adrian-CatalinPaslariu la +95 kg ocupand locu 1 si 2 la OPEN.

Pentru Adrian-Catalin Paslariu a fost a doua cupa castigata in Italia la -95kg.

In data de 27-29 martie se va desfasura internationalul Super Match cu primii

in valoare de pana la 1800 de euro.

0 653

Concursul s-a bucurat de un numar foarte mare de participanti, peste 120. Categoriile au fost facute inainte de inceperea concursului, in functie de inscrieri.

Datorita numarului mare de juniori, s-a facut o categorie pentru ei, in sistem open, in sistem simpla eliminare.

La seniori s-au facut 4 categorii, iar castigatorii s-au intalnit la un open pentru impartirea premiilor puse la dispozitie de organizatori.

Din partea Asociatiei Romane de Skandenberg “Brat de Fier” au fost invitati arbitrul Mircea Simionescu Simicel si Radu Valahu.


Vezi alte poze aici.

Vezi video aici.

Rezultate:

juniori – 34 participanti
1. Florin Petrescu
2. Dragos Baluta
3. Mihai Stancea
4. Florin Gionete

seniori 70 kg – 21 participanti
1. Traian Vornicu
2. Catalin Dimulescu
3. George Dobrin
4. Catalin Florea
5. Alexandru Ion
6. Florin Danilescu

seniori 80 kg – 32 participanti
1. Viorel Dobrin
2. George Badea
3. Andrei Baluta
4. Alin Preda
5. Cosmin Ilie
6. Cosmin Tanase

seniori 90 kg – 17 participanti
1. Marian Dufar
2. Marian Albu
3. Daniel Barbu
4. Stefan Laurentiu
5. Adrian Enache
6. Tony Gionete

seniori +90 kg – 26 participanti
1. Rada Florin
2. Mihai Constantin
3. Razvan Barbulescu
4. Ionut Tanase
5. C-tin Davidoiu
6. Mihai Ghita

open seniori – Viorel Dobrin

0 648

Dupa ce a fost condus cu 1-0 la runde, Valahu a revenit si a dominat lupta cu Micutu, in direct la Sport.ro. In final, Valahu a castigat cu 4-2.

Valahu 0-1 Micutu: Valahu a pierdut prima lupta cu Micutu dupa ce a facut o greseala de cot. Cei doi au reusit in prima runda sa ramana in echilibru perfect pentru mai bine de 30 de secunde.

Valahu 1-1 Micutu: Valahu a revenit in runda a doua si a reusit sa egaleze dupa o lupta extrem de echilibrata.

Valahu 2-1 Micutu: Micutu a pierdut doua runde la rand. Valahu l-a pus dupa doua incercari.

Valahu 3-2 Micutu: lupta e stransa si cei doi merg cap la cap. Valahu reuseste insa sa-si pastreze avantajul.

Valahu 4-2 Micutu: Valahu a castigat lupta cu uriasul de 140 de kg si doi metri! L-a pus pe Micutu’ fara probleme!

Vezi video.

SOCIAL

3,685FansLike