Friday, November 24, 2017
Autori Scris deBolbo

Bolbo

241 ARTICOLE 0 COMENTARII

Bilant peste asteptari pentru Lotul National al Romaniei la Campionatul
European 2009 desfasurat recent in Sofia, Bulgaria.
In frunte cu Iron Oncescu si Radu Valahu, lotul nostru, cel mai numeros
aliniat vreodata la startul unei competitii de un asemenea nivel, compus
din 31 de sportivi si doi arbitri, a dovedit ca skandenberg-ul romanesc
este in crestere accelerata de valoare.
Prescurtat, am obtinut 5 medalii, doua de aur, doua de argint si una de
bronz.

Daca altadata toata lumea astepta de la Oncescu sau de la Mirela Pirjol sa
iasa campioni, acum si alti sportivi au confirmat si au urcat pe podiumul
de premiere.

Iron Oncescu a avut obiectivul declarat de a adauga primul titlu
continental din cariera celor patru titluri mondiale pe care le detine
deja! Faptul ca a iesit dublu campion european nu mira pe nimeni, ci este
doar o confirmare a valorii sale iesite din comun.

Concursul s-a adresat atat juniorilor, cat si seniorilor, veteranilor si
persoanelor cu dizabilitati. Din acest punct de vedere, Romania a avut in
lot 25 de seniori, 5 juniori si un veteran.
EUROARM 2009 a fost o manifestare de amploare deosebita. La startul
intrecerilor s-au aliniat 24 de tari europene si peste 500 de sportivi.

Campionatul a fost rezervat doar elitelor, numarul de concurenti din
fiecare tara fiind restrictionat la 2 pe fiecare categorie de greutate.

Expunerea mediatica a insemnat transmisiuni TV live sau inregistrate, in
fiecare din cele 4 zile de competitie, in peste 50 de tari din intreaga
lume.

In primele doua zile de competitie, cele mai bune rezultate au fost cele
doua locuri 5 obtinute de juniorul Darius „Cuceritoru” Puiac din Chetani –
Mures, la categoria 80 kg, ambele brate, precum si locurile 4 la bratul
stang si 5 la bratul drept, pe care s-a clasat Mircea „Fighter” Carloganu
din Brasov la grand masters 90 kg.

In cea de-a treia zi a EUROARM 2009 au intrat in lupta seniorii, la bratul
stang.
Iron Oncescu, non-conformist prin excelenta, a uimit din nou pe toata
lumea, dupa ce a reusit “performanta” sa ajunga la sala de concurs abia in
turul al doilea, primul meci pierzandu-l asadar prin neprezentare. Asta
deoarece s-a trezit cu intarziere si in ciuda faptului ca pentru a ajunge
la timp, a fost escortat spre sala de de doua motociclete de politie, pe
contrasens. Ca o mica paranteza, Oncescu inca este mult mai cunoscut in
afara decat in tara natala, ceea ce uneori ii poate fi de ajutor, cum a
fost in aceasta situatie.
Cu tot acest dezavantaj al meciului pierdut, el a castigat toate meciurile
dupa aceea si a reusit sa acceada in finala, unde si-a invins de doua ori
consecutiv adversarul, noua senzatie poloneza Lucjan Fudala,
adjudecandu-si primul titlu european din cariera, la categoria 100 kg,
bratul stang.

In aceeasi zi, Danut “Uriasu” Borbil din Ludus bifeaza si el cea mai buna
performanta a sa, prin medalia de bronz obtinuta la categoria supergrea,
+110 kg, bratul stang. Borbil a facut progrese mari si a demonstrat ca
victoria de la nationale, contra lui Radu „Valahu” Georgescu, nu a fost
intamplatoare. Radu Valahu s-a luptat si el cu supergreii insa nu a reusit
clasarea pe podium. In schimb, a fost declarat cel mai bun sef de galerie,
o bila alba in palmaresul sau de show-man.

Rezultate bune au obtinut si „Chucky” Paul Barbelian din Bucuresti,
locul 5 la 55 kg, precum si „Glontu” Andrei Chipreanov din Radauti, care
a terminat categoria 75 kg tot pe locul 5. „SAS” Lucian Tache a punctat
doar la impresia artistica, efortul mare de slabi pentru a-si face
categoria de greutate punandu-si amprenta asupra evolutiei sale.

In cea de-a patra zi a EUROARM 2009 au avut loc meciurile seniorilor la
bratul drept, in urma carora alti trei romani au urcat pe podium.

“Iron” Ion Oncescu din Bucuresti, s-a impus si la bratul drept, la
categoria 100 kg. Decizia de a lupta si la acest brat a fost luata in
ultimul moment, deoarece Iron s-a temut sa solicite bratul drept cu
putin inainte de meciul de la Las Vegas din 19.06.2009. Categoria sa a
fost una deosebit de dificila, cu masivul ucrainean Taras Ivakin si
rusul Viaceslav Muriev favoriti si ei la castigarea titlului.
Ucraineanul avea ascendentul psihologic al faptului ca, pana la acest
concurs, nu fusese infrant niciodata de Oncescu. Cvadruplul campion
mondial a urcat pe scena decis sa puna punct tuturor indoielilor
referitoare la un meci direct intre ei. L-a batut pe Ivakin de doua ori,
o data chiar in finala si a castigat neinvins al doilea sau titlul
european.

Romanii au mai luat inca doua medalii de argint in aceeasi zi. “Glontu”
Andrei Chipreanov din Radauti, la categoria 75 kg, a pierdut doar in
finala la campionul Rusiei, Khadzimurat Zoloev. El a obtinut astfel
medalia de argint, prima pentru el la un asemenea nivel. “Ursu” Ioan
Puscasu din Fagaras, la categoria +110 kg, nu a putut trece in finala de
campionul Ucrainei, Andriy Pushkar. Argintul reprezinta pentru roman a
doua medalie din cariera obtinuta la europene, dupa bronzul de acum doi
ani.

S-a remarcat si Dorin Tofanescu de la CS Nord Arena Suceava, care a luat
un merituos loc 5 la categoria 60 kg.
Dupa o saptamana de evenimente si intreceri, s-a incheiat Campionatul
European de Skandenberg 2009, care s-a desfasurat in perioada
01-06.06.2009 la Sofia, in Bulgaria. Bilantul este unul peste asteptari,
doua medalii de aur, doua medalii de argint si una de bronz. Din lot au
mai facut parte, alaturi de cei amintiti mai devreme, seniorii Ruslan
Balaius, Ionut Marin, Filip Tirsu, Valentin Mihalache, Ioan Iovanescu,
Matei Truta, Radu Anghel, Mircea Draguleanu, Vasile Manole, Stefan Tamas,
Daniel Andronache, Edward Kolozsvari, Adrian Paslariu, Dinu Dobrean,
Olimpiu Fat, Istvan Tapaszto, Alin Cuemjiev si juniorii Ervin Szekely,
Dorin Moldovan, Marius Matei si Adrian Laurus. Felicitari tuturor
sportivilor pentru curajul dovedit in luptele cu elita continentului.
Capitanul echipei Romaniei, multiplul campion mondial „Iron” Ion Oncescu,
impreuna cu „Valahu” Radu Georgescu, au mers cu Oltenia pe piept la aceste
campionate. La initiativa dlui primar Antonie Solomon, Consiliul Local si
Primaria Craiova au decis sa-i sprijine in aventura lor europeana, intr-un
schimb de imagine prin proiectul „I love Craiova City”, inscriptionat pe
tricourile celor doi.

Alaturi de Asociatia Romana de Skandenberg „Brat de Fier” au contribuit la
deplasarea la europene a echipei noastre companiile Redis Nutritie, Wind
Expert, BridgeConcept.ro si CasaSelect.ro, in timp ce compania de
securitate SAS – Siguranta si Incredere a vegheat sa nu li se intample
nimic celor din lot.

Dragos Corcoveanu si Mircea Simionescu-Simicel, cel de-al doilea in
premiera, pe langa managerierea intregului lot, au fost arbitri seniori si
au impartit dreptatea in toate cele 4 zile de concurs.

Fara indoiala ca rezultatele bune au avut la baza si stagiul de pregatire
centralizata din luna mai, desfasurat cu sprijinul municipalitatii din
Caracal, in judetul Olt, in cabana Romsilva din padurea Resca.

Urmeaza ligile profesioniste balcanice PAL, precum si meciul profesionist
al lui Iron Oncescu din Las Vegas.

video CE 2009

0 2246

Cea de-a 8-a editie s-a desfasurat in orasul Codlea. Principalul organizator, dl. Dan Vlad, impreuna
cu autoritatile locale si cu Asociatia Romana de Skandenberg, „Brat de Fier“, au facut posibila
desfasurarea in foarte bune conditii a acestui eveniment
de mare anvergura. La campionat au fost invitati presedintele WAF, dl. Assen Hadjitodorov, precum si doi arbitrii straini reputati, croatul Alecsandar Jakovac
si bulgarul Hristo Delidzhakov. In opinia mea a fost cel mai
spectaculos concurs de skandenberg de la noi, multe meciuri
electrizante, cu finaluri neasteptate, 252 de participanti la bratul stång si 323 la bratul drept.

CN2014-c

Vezi poze aici.

Vezi video bratul stang si bratul drept.

Juniori 55 kg Bratul Stang
1. Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
2. Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)

Juniori 60 kg Bratul Stang
1. Cristian PINZARIU – Tirgu Neamt (NT)
2. Florin FUNIGANA – Brasov (BV)
3. Darius URDEA – Rasnov (BV)

Juniori 65 kg Bratul Stang
1. Catalin APRODU – Tia Mare (OT)
2. Gabriel GOSA – Bascov (AG)
3. Cristi MIGIT – Constanta (CT)
4. Marius LICUT – Craiova (DJ)
5. Eduard BAN – Bascov (AG)
6. Leonard HIRSCHKORN – Galati (GL)
7. George TROANA – Draganesti Olt (OT)
8. Marin TABACU – Craiova (DJ)

Juniori 70 kg Bratul Stang
1. Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
2. Ionel SLUSAREC – Ulma (SV)
3. Cosmin ANDREI – Draganesti-Olt (OT)

Juniori 75 kg Bratul Stang
1. Dorin PITIAN – Capu Campului (SV)
2. Madalin LAZAR – Slanic (PH)
3. Claudiu CODREAN – Oradea (BH)
4. Alin TUDOR – Bucuresti (B)
5. Gabriel MICE – Dobrosloveni (OT)
6. Adrian SABAU – (MS)
7. Horatiu HADAREAN – Ludus (MS)

Juniori 80 kg Bratul Stang
1. Alin HASIUC – Constanta (CT)
2. Petru LUCAN – Ulma (SV)
3. David BULUGU – Galati (GL)

Juniori +80 kg Bratul Stang
1. Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
2. Alin IORGA – Draganesti (OT)
3. Csongor CSEGODI – Oradea (BH)
4. Sergiu PAVEN – Sat Iosifalau Lugoj (TM)
5. George ISPAS – Berceni (PH)
6. Cosmin MORAR – Hodosa (HR)

Junioare -55 kg Bratul Stang
1. Miruna NOVITCHI – Breaza (PH)
2. Ramona BELA – Brasov (BV)

Tineri 60 kg Bratul Stang
1. Alexandru ROTARU – Valea Padurii (MS)
2. Cristian POP – Tihau (SJ)
3. Marius VOICU – Varbilau (PH)
4. Gheorghe GHIZDAVET – campulung (AG)
5. George JINGA – Rasnov (BV)

Tineri 65 kg Bratul Stang
1. Gabriel POPESCU – Caianu (CJ)
2. Florin ICHIM – Constanta (CT)
3. Bogdan MOLDOVAN – Brasov (BV)
4. Alin BARAITARU – Caracal (OT)
5. Bogdan PRIPON – Lugoj (TM)
6. Catalin GAVRILA – Gheorghe Lazar (IL)
7. Paul LASCU – Brasov (BV)
8. Marian FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)
9. Marian NENCIU – Brasov (BV)
10 Leonid PINTEA – Targu Neamt (NT)

Tineri 70 kg Bratul Stang
1. Gheorghe LUCUTA – Oradea (BH)
2. Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
3. Daniel SANDU – Voluntari (IF)
4. Vlad EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)
5. Gheorghe VAIDOS – Subcetate (HR)
6. Adrian RADUCAN – Zarnesti (BV)
7. Vladislav GATCAN – (BC)
8. Stefan SARBU – Zarnesti (BV)
9. Marius BALUTA – Pitesti (AG)

Tineri 75 kg Bratul Stang
1. Ionut DOMNITEI – Radauti (SV)
2. Razvan IONUTAS – Sisesti (MM)
3. Adrian MURESAN – Cetatele (MM)
4. Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
5. Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
6. David KUPAS – Sisesti (MM)
7. Robert TOCEA – Caracal (OT)
8. Alexandru OARNA – Constanta (CT)
9. Calin SACALIU – Bucuresti (B)

Tineri 80 kg Bratul Stang
1. Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
2. Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
3. Florin CARAGEA – Scoarta (GJ)
4. Lucian VASILE – Caracal (OT)
5. Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)
6. Vasile TANASA – Brasov (BV)
7. Eduard ARITON – Urechesti (BC)

Tineri 85 kg Bratul Stang
1. Vasile GHETES – Brodina (SV)
2. Sergiu MAL – Somcuta Mare (MM)

Tineri 90 kg Bratul Stang
1. Paul PITIAN – Capu Campului (SV)
2. ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
3. Marius CHIRBEA – Mizil (PH)

Tineri +90 kg Bratul Stang
1. Adrian LAURUS – Milisauti (SV)
2. Alexandru EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)
3. Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
4. Gergo FODOR – Sisesti (MM)
5. Marian NICOLAE – Bucuresti (B)
6. Alexandru DECA – Caracal (OT)
7. Adrian MOLDOVAN – Toplita (HR)

Tinere +55 kg Bratul Stang
1. Talida MITURCA – Fintinele (PH)

Senioare -65 kg Bratul Stang
1. Alina COCANEANU – Bucuresti (B)
2. Miruna NOVITCHI – Breaza (PH)
3. Talida MITURCA – Fintinele (PH)
4. Ana-Maria MIHAI – Brasov (BV)
5. Ionela BERBECE – Brasov (BV)

Veterani 80 kg Bratul Stang
1. Constantin DELIU – Alexeni (IL)
2. Lucian TUDOR – Bucuresti (B)
3. Alexandru CRACIUN – Codlea (BV)
4. Laurentiu RADUCANU – Urziceni (IL)
5. Eugen MARICA – Brasov (BV)
6. Corneliu CANDREA – Bucuresti (B)

Veterani 90 kg Bratul Stang
1. Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
2. Gigel NEAGU – Bucuresti (B)
3. Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
4. Valentin MARELE – Brasov (BV)

Veterani 100 kg Bratul Stang
1. Raul BIDIU – Hunedoara (HD)
2. Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
3. Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)
4. Augustin MANTOG – Insuratei (GJ)
5. Aurel BACIU – Caracal (OT)

Seniori -55 kg Bratul Stang
1. Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
2. Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
3. Laurentiu GHEORGHE – Pitesti (AG)
4. Alexandru BARSAN – Talmaciu (SB)
5. Alexandru POJAR – Badon (SJ)

Seniori -65 kg Bratul Stang
1. Florin RIZEA – Pitesti (AG)
2. Ruslan BALAIUS – Bucuresti (B)
3. Valentin BADESCU – Prundeni (VL)
4. Marian CALOTA – Bucuresti (B)
5. Andrei IVANESCU – Zarnesti (BV)
6. Florin LUCUTA – Oradea (BH)
7. Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
8. Filip TIRSU – Ludus (MS)
9. Marian FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)
10 Adrian IOSEF – sarata (BZ)
11 Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
12 Marian ZDRAILA – Codlea (BV)
13 Ionel SPIREA – Pitesti (AG)
14 Georgian CRACIUN – Brasov (BV)

Seniori -70 kg Bratul Stang
1. Gheorghe LUCUTA – Oradea (BH)
2. George DIACONESCU – Bucuresti (B)
3. Ionel SLUSAREC – Ulma (SV)
4. Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
5. Alexandru DRAGAN – Campina (PH)
6. Madalin SABAU – Ludus (MS)
7. Mihai TALA – Bucuresti (B)
8. Stefan SARBU – Zarnesti (BV)
9. Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
10 Bogdan IONUTAS – Sisesti (MM)
11 George TIRLUI – Dr. Tr. Severin (MH)
12 Alin IOVANESCU – Ictar-Budinti (TM)

Seniori -75 kg Bratul Stang
1. Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
2. Florin SPIRIDON – Deleni (IS)
3. Gabriel BAN – Bacau (BC)
4. Daniel CHIVU – Pitesti (AG)
5. Alexandru RUS – Brasov (BV)
6. Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
7. Dorin APOSTOL – Galati (GL)
8. Ion URSEI – Stoilesti (VL)
9. David BOTAR – Ictar Budinti (TM)
10 Sebastian ANDRUSCA – Brasov (BV)
11 Madalin LAZAR – Slanic (PH)
12 Marian PRELUCA – Gura Humorului (SV)
13 Tudor VODA – Toplita (HR)
14 Daniel STAN – Valea Doftanei (PH)
15 Ionut DOMNITEI – Radauti (SV)

Seniori -80 kg Bratul Stang
?. Lelius PREDA – Carpenisu (GR)
1. Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
2. Alin HASIUC – Constanta (CT)
3. Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
4. Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)
5. Florin MOSCALU – Cernavoda (CT)
6. Cosmin EVU – Calan (HD)
7. Lucian TACHE – Fundeni (PH)
8. Sebastian COJOCARU – Brosteni (SV)
9. Cristi Valentin GABRIAN – Bucuresti (B)
10 Marian NINACS – Seini (MM)
11 Alexandru STEFAN –
12 George DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
13 Petru LUCAN – Ulma (SV)
14 Bogdan HAGAU – Ludus (MS)
15 Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
16 George BADEA – Bucuresti (B)
17 Csaba PUSKAS – Galautas (HR)
18 Cezar BAJENARU – Pitesti (AG)
19 Razvan POPESCU – Brasov (BV)
20 Vasile SCURTU – Vladeni-Frumusica (BT)
21 Cristi PRAF – Gratia (TR)

Seniori -85 kg Bratul Stang
1. Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
2. Marius TRIF – Ludus (MS)
3. Ionut DINU – Bucuresti (B)
4. Simion ROBA – Timisoara (TM)
5. Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
6. Mihai COPOS – Husia (SJ)
7. Alexandru SALAJANU – Bucuresti (B)
8. Vasile GHETES – Brodina (SV)
9. Daniel NITOI – Blejoi (PH)
10 Daniel GLIGORAS – Holbav (BV)
11 Ioan ALEXEI – Tecuci (GL)
12 Mihai CUREA – Pitesti (AG)
13 Mihai NEAGU – Bucuresti (B)

Seniori -90 kg Bratul Stang
1. Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
2. Andrei KOPANDI – Bucuresti (B)
3. Florin ROTARU – Bucuresti (B)
4. Florin VLAD – Alba Iulia (AB)
5. Mihai ROBA – Timisoara (TM)
6. Gabriel NICOARA – Ludus (MS)
7. Darius PUIAC – Ludus (MS)
8. Dinu DOBREAN – Subcetate (HR)
9. Alexandru DINCA – Rm. Valcea (VL)

Seniori -100 kg Bratul Stang
1. Bogdan STOICA – Campina (PH)
2. Dumitru PODAC – Negresti Oas (SM)
3. Alexandru MARIN – Bucuresti (B)
4. Ion GHICA – Draganesti (OT)
5. Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)
6. Vladut PUPAZAN – Bucuresti (B)
7. Alexandru GRUMEZA – Chisinau (B)
8. Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
9. Mihai SABAU – Ictar-Budint (TM)
10 Tiberiu POPA – Iasi (IS)
11 Stefan TANASE – Costesti (AG)
12 Alin NASAUDEAN – Hunedoara (HD)
13 Raul BIDIU – Hunedoara (HD)
14 Ferencz FEKETE – Ludus (MS)
15 Adrian IONITA – Bolintin-Vale (GR)

Seniori -110 kg Bratul Stang
1. Olimpiu FAT – Sisesti (MM)
2. Ovidiu IACOB – Piatra Neamt (NT)
3. Adrian LAURUS – Milisauti (SV)
4. Gabriel TOCU – Dor Marunt (BZ)
5. Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
6. Madalin CHIRBEA – Mizil (PH)
7. Robert GEORGESCU – Afumati (IF)
8. Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
9. Ionut NEDELCU – Buzau (BZ)
10 Marius HINCIANU – Simleu Silvaniei (SJ)

Seniori +110 kg Bratul Stang
1. Ioan PUSCASU – Fagaras (BV)
2. Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)
3. Danut BORBIL – Ludus (MS)
4. Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
5. Florin RADA – Pitesti (AG)
6. Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
7. Raul BERGHEA – Brasov (BV)
8. Mirel NICULAE – Buzau (BZ)
9. Daniel ILISAN – Galautas (HR)

Seniori Open Bratul Stang
1. Olimpiu FAT – Sisesti (MM)
2. Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
3. Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
4. Andrei KOPANDI – Bucuresti (B)
5. Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)
6. Marius TRIF – Ludus (MS)
7. Florin SPIRIDON – Deleni (IS)
8. Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
9. Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
10 Alexandru ROTARU – Valea Padurii (MS)
11 Dumitru PODAC – Negresti Oas (SM)
12 Danut BORBIL – Ludus (MS)
13 Florin RIZEA – Pitesti (AG)
14 Alin HASIUC – Constanta (CT)
15 Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)

Veterani +100 kg Bratul Drept
1. Danut BORBIL – Ludus (MS)
2. Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
3. Ion GROSU – Constanta (CT)
4. Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
5. Marin MURESAN – Cluj Napoca (CJ)
6. Benone BULUGU – (GL)
7. Marian CHIRBEA – Mizil (PH)
8. Gabriel STEFAN – Bucuresti (B)

Veterani +100 kg Bratul Stang
1. Danut BORBIL – Ludus (MS)
2. Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
3. Ion GROSU – Constanta (CT)
4. Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
5. Benone BULUGU – (GL)
6. Marian CHIRBEA – Mizil (PH)

Juniori 55 kg Bratul Drept
1. Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
2. Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)

Juniori 60 kg Bratul Drept
1. Cristian PINZARIU – Tirgu Neamt (NT)
2. Daniel VALEA – Singeru (MS)
3. Vasile POPA – Dumbravita (BV)
4. Darius URDEA – Rasnov (BV)

Juniori 65 kg Bratul Drept
1. Catalin APRODU – Tia Mare (OT)
2. Gabriel GOSA – Bascov (AG)
3. Cristi MIGIT – Constanta (CT)
4. George TROANA – Draganesti Olt (OT)
5. Marius LICUT – Craiova (DJ)
6. Alexandru PREDA – Sibiu (SB)
7. Eduard BAN – Bascov (AG)
8. Samuel MOSNEAGU – Rasnov (BV)
9. Marin TABACU – Craiova (DJ)
10 Leonard HIRSCHKORN – Galati (GL)

Juniori 70 kg Bratul Drept
1. Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
2. Vladut SERBAN – Raciu (DB)
3. Ionel SLUSAREC – Ulma (SV)
4. Florentin MIHAI – Carpenisu (GR)
5. Lucian STOICA – Codlea (BV)
6. Cosmin ANDREI – Draganesti-Olt (OT)
7. Ilie STEFAN – Sighisoara (MS)
8. Sorin DUMITRESCU – Vilcanesti (PH)

Juniori 75 kg Bratul Drept
1. Madalin LAZAR – Slanic (PH)
2. Claudiu CODREAN – Oradea (BH)
3. Sergiu BALTEANU – Talmaciu (SB)
4. Dorin PITIAN – Capu Campului (SV)
5. Marius IAMANDI – Carpenisu (GR)
6. Gabriel MICE – Dobrosloveni (OT)
7. Horatiu HADAREAN – Ludus (MS)
8. Adrian SABAU – (MS)
9. Alin TUDOR – Bucuresti (B)
10 Costel ANGHEL – Pucioasa (DB)

Juniori 80 kg Bratul Drept
1. Alin HASIUC – Constanta (CT)
2. Petru LUCAN – Ulma (SV)
3. Gheorghe ONAC – Statesti (DB)
4. Cosmin OLTEANU – Constanta (CT)
5. Sandor BIRTALAN – Sighisoara (MS)
6. David BULUGU – Galati (GL)

Juniori +80 kg Bratul Drept
1. Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
2. George ISPAS – Berceni (PH)
3. Csongor CSEGODI – Oradea (BH)
4. Sergiu PAVEN – Sat Iosifalau Lugoj (TM)
5. Cosmin MORAR – Hodosa (HR)
6. Alin IORGA – Draganesti (OT)
7. Andrei MINA – Silistea Gumesti (TR)
8. Razvan BUCICA – Draganesti Olt

Junioare -55 kg Bratul Drept
1. Miruna NOVITCHI – Breaza (PH)
2. Ramona BELA – Brasov (BV)

Tineri 60 kg Bratul Drept
1. Cristian POP – Tihau (SJ)
2. Marius VOICU – Varbilau (PH)
3. Gheorghe GHIZDAVET – campulung (AG)
4. George JINGA – Rasnov (BV)
5. Alexandru ROTARU – Valea Padurii (MS)

Tineri 65 kg Bratul Drept
1. Gabriel POPESCU – Caianu (CJ)
2. Florin ICHIM – Constanta (CT)
3. Bogdan MOLDOVAN – Brasov (BV)
4. Paul LASCU – Brasov (BV)
5. Bogdan PRIPON – Lugoj (TM)
6. Marian FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)
7. Marian NENCIU – Brasov (BV)
8. Leonid PINTEA – Targu Neamt (NT)
9. Alin BARAITARU – Caracal (OT)
10 Catalin GAVRILA – Gheorghe Lazar (IL)

Tineri 70 kg Bratul Drept
1. Gheorghe LUCUTA – Oradea (BH)
2. Marius BALUTA – Pitesti (AG)
3. Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
4. Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
5. Albert DRAGHICI – Pucioasa (DB)
6. Gheorghe VAIDOS – Subcetate (HR)
7. Stefan SARBU – Zarnesti (BV)
8. Vladislav GATCAN – (BC)
9. Florin PIOARU – Pucioasa (DB)
10 Adrian RADUCAN – Zarnesti (BV)
11 Daniel SANDU – Voluntari (IF)

Tineri 75 kg Bratul Drept
1. Adrian MURESAN – Cetatele (MM)
2. Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
3. Calin SACALIU – Bucuresti (B)
4. Ionut DOMNITEI – Radauti (SV)
5. Razvan IONUTAS – Sisesti (MM)
6. Alexandru OARNA – Constanta (CT)
7. Robert MACSIM – Constanta (CT)
8. David KUPAS – Sisesti (MM)
9. Florin BONEA – Craiova (DJ)
10 Dan SARACUT – Bulz (BH)
11 Robert TOCEA – Caracal (OT)

Tineri 80 kg Bratul Drept
1. Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
2. Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
3. Dan-Andreas DEDIU – Bacau (BC)
4. Eduard ARITON – Urechesti (BC)
5. Florin CARAGEA – Scoarta (GJ)
6. Daniel POP – Dumbravita (MM)
7. Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)
8. Adrian POPA – Dumbravita (BV)
9. Lucian VASILE – Caracal (OT)
10 Cosmin BULARCA – Sita Buzaului (CV)

Tineri 85 kg Bratul Drept
1. Vlad EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)
2. Alexandru NAE – Mizil (PH)
3. Vasile GHETES – Brodina (SV)
4. Sergiu MAL – Somcuta Mare (MM)

Tineri 90 kg Bratul Drept
1. ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
2. Georgian RADULESCU – Mizil (PH)
3. Paul PITIAN – Capu Campului (SV)
4. Marius CHIRBEA – Mizil (PH)
5. Stelut GHERASIM – Timisoara (TM)

Tineri +90 kg Bratul Drept
1. Adrian LAURUS – Milisauti (SV)
2. Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
3. Gergo FODOR – Sisesti (MM)
4. Alexandru DECA – Caracal (OT)
5. Marian NICOLAE – Bucuresti (B)
6. Adrian MOLDOVAN – Toplita (HR)
7. Alexandru EPURAN – Drobeta Turnu Severin (MH)

Tinere +55 kg Bratul Drept
1. Talida MITURCA – Fintinele (PH)
2. Andra NOVITCHI – Breaza (PH)
3. Madalina MURESAN – Cluj Napoca (CJ)

Senioare -65 kg Bratul Drept
1. Miruna NOVITCHI – Breaza (PH)
2. Talida MITURCA – Fintinele (PH)
3. Alina COCANEANU – Bucuresti (B)
4. Ionela BERBECE – Brasov (BV)
5. Andra NOVITCHI – Breaza (PH)
6. Ana-Maria MIHAI – Brasov (BV)

Veterani 80 kg Bratul Drept
1. Lucian TUDOR – Bucuresti (B)
2. Corneliu CANDREA – Bucuresti (B)
3. Eugen MARICA – Brasov (BV)
4. Alexandru CRACIUN – Codlea (BV)

Veterani 90 kg Bratul Drept
1. Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
2. Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
3. Gigel NEAGU – Bucuresti (B)
4. Valentin MARELE – Brasov (BV)

Veterani 100 kg Bratul Drept
1. Raul BIDIU – Hunedoara (HD)
2. Dragos MECU – Bucuresti (B)
3. Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
4. Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)
5. Augustin MANTOG – Insuratei (GJ)

Seniori -55 kg Bratul Drept
1. Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
2. Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
3. Alexandru POJAR – Badon (SJ)
4. Laurentiu GHEORGHE – Pitesti (AG)
5. Alexandru BARSAN – Talmaciu (SB)

Seniori -60 kg Bratul Drept
1. Ruslan BALAIUS – Bucuresti (B)
2. Cristian POP – Tihau (SJ)
3. Alexandru ROTARU – Valea Padurii (MS)

Seniori -65 kg Bratul Drept
1. Florin RIZEA – Pitesti (AG)
2. Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
3. Marian FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)
4. Filip TIRSU – Ludus (MS)
5. Cristian ZIDARU – Tatomiresti (DJ)
6. Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
7. Marian CALOTA – Bucuresti (B)
8. Andrei IVANESCU – Zarnesti (BV)
9. Valentin BADESCU – Prundeni (VL)
10 Georgian CRACIUN – Brasov (BV)
11 Ionel SPIREA – Pitesti (AG)
12 Florin LUCUTA – Oradea (BH)

Seniori -70 kg Bratul Drept
1. Madalin SABAU – Ludus (MS)
2. Ionut GHIDIA – Mizil (PH)
3. Eduard BANU – Mizil (PH)
4. George DIACONESCU – Bucuresti (B)
5. Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
6. Alin IOVANESCU – Ictar-Budinti (TM)
7. Daniel LEAH – Cimpeni (AB)
8. Gheorghe LUCUTA – Oradea (BH)
9. Ovidiu STINGA – Tecuci (GL)
10 Mihai TALA – Bucuresti (B)
11 Bogdan IONUTAS – Sisesti (MM)
12 Ionel SLUSAREC – Ulma (SV)
13 Alexandru DRAGAN – Campina (PH)
14 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
15 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
16 George TIRLUI – Dr. Tr. Severin (MH)
17 Stefan SARBU – Zarnesti (BV)
18 Vlad STEJEROIU – Brasov (BV)
19 Marius BALUTA – Pitesti (AG)

Seniori -75 kg Bratul Drept
1. Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
2. Paul AVRAM – Lipova (AR)
3. Gabriel BAN – Bacau (BC)
4. Daniel CHIVU – Pitesti (AG)
5. Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
6. Florin SPIRIDON – Deleni (IS)
7. Adrian MURESAN – Cetatele (MM)
8. Razvan IONUTAS – Sisesti (MM)
9. Dorin APOSTOL – Galati (GL)
10 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
11 Ionut ENESCA – Lugoj (TM)
12 Laurentiu PICIU – Slobozia (IL)
13 Daniel STAN – Valea Doftanei (PH)
14 Constantin SILAV – Bacau (BC)
15 Vasile SCURTU – Vladeni-Frumusica (BT)
16 Ion OPREA – Rm Valcea (VL)
17 Robert MACSIM – Constanta (CT)
18 Ionut DOMNITEI – Radauti (SV)
19 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
20 Alexandru RUS – Brasov (BV)
21 Marian PRELUCA – Gura Humorului (SV)
22 David BOTAR – Ictar Budinti (TM)
23 Florin BONEA – Craiova (DJ)
24 Istvan PETELEY – Targu Mures (MS)
25 Madalin LAZAR – Slanic (PH)
26 Valentin SANDU – Varbilau (PH)
27 Ion URSEI – Stoilesti (VL)
28 Tudor VODA – Toplita (HR)
29 Sebastian ANDRUSCA – Brasov (BV)

Seniori -80 kg Bratul Drept
1. Denis IONESCU – Constanta (CT)
2. Emanuel STANCIU – Rm. Valcea (VL)
3. Alin HASIUC – Constanta (CT)
4. Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
5. Cosmin EVU – Calan (HD)
6. Sebastian COJOCARU – Brosteni (SV)
7. Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
8. Radu LIXANDRU –
9. Cristi Valentin GABRIAN – Bucuresti (B)
10 George DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
11 Alexandru UNTEA – Zimbreasca (TR)
12 Cezar BAJENARU – Pitesti (AG)
13 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)
14 Lucian TACHE – Fundeni (PH)
15 George BADEA – Bucuresti (B)
16 Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
17 Florin MOSCALU – Cernavoda (CT)
18 Alexandru STEFAN –
19 Petru LUCAN – Ulma (SV)
20 Lucian TUDOR – Bucuresti (B)
21 Alexandru NAE – Mizil (PH)
22 Csaba PUSKAS – Galautas (HR)
23 Razvan POPESCU – Brasov (BV)
24 Bogdan HAGAU – Ludus (MS)
25 Lelius PREDA – Carpenisu (GR)
26 Marian NINACS – Seini (MM)

Seniori -85 kg Bratul Drept
1. Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
2. Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
3. Marius TRIF – Ludus (MS)
4. Simion ROBA – Timisoara (TM)
5. Ioan ALEXEI – Tecuci (GL)
6. Claudiu MITREA – Baile Olanesti (VL)
7. Mihai CUREA – Pitesti (AG)
8. Daniel NITOI – Blejoi (PH)
9. Nicolae NICA – Codlea (BV)
10 Mihai NEAGU – Bucuresti (B)
11 Mihai COPOS – Husia (SJ)

Seniori -90 kg Bratul Drept
1. Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
2. Florin ROTARU – Bucuresti (B)
3. Bogdan ROMAN – Borsa (MM)
4. Florian LAZAR – Arad (AR)
5. Sorin COSMA – Coleseni (AB)
6. Mihai ROBA – Timisoara (TM)
7. Cosmin ROMANESCU – Targu Jiu (GJ)
8. Gabriel NICOARA – Ludus (MS)
9. Darius PUIAC – Ludus (MS)
10 Andrei KOPANDI – Bucuresti (B)
11 Claudiu PUSCAS – Dumbravita (BV)
12 Ionut STANCU – Racari (DB)
13 Alexandru DINCA – Rm. Valcea (VL)
14 Florin VLAD – Alba Iulia (AB)
15 Florin SOFRONIE – Bucuresti (B)
16 Dorel CHITU – Breaza (BV)
17 Emanuel PANFIL – Bucuresti (B)
18 Dinu DOBREAN – Subcetate (HR)
19 Alexandru VLAJOAGA – Pitesti (AG)
20 Marius CHIRBEA – Mizil (PH)

Seniori -100 kg Bratul Drept
1. Bogdan STOICA – Campina (PH)
2. Vasile MANOLE – Bucuresti (B)
3. Dumitru PODAC – Negresti Oas (SM)
4. Ionut CALTOSU – Bucuresti (B)
5. Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)
6. Artur GYARMATI – Ludus (MS)
7. Mihai SABAU – Ictar-Budint (TM)
8. Ion GHICA – Draganesti (OT)
9. Alexandru GRUMEZA – Chisinau (B)
10 Andrei LUPSA – Techirghiol (CT)
11 Andras EGYED – Baraolt (CV)
12 Cristian ANGHELACHE – Bucuresti (B)
13 Stefan TANASE – Costesti (AG)
14 Alin NASAUDEAN – Hunedoara (HD)
15 Tiberiu POPA – Iasi (IS)
16 Cosmin MUREA – Sita Buzaului (BZ)
17 Alexandru MINCU – Campina (PH)
18 Adrian IONITA – Bolintin-Vale (GR)
19 Ferencz FEKETE – Ludus (MS)
20 Vladut PUPAZAN – Bucuresti (B)
21 Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)

Seniori -110 kg Bratul Drept
1. Olimpiu FAT – Sisesti (MM)
2. Adrian LAURUS – Milisauti (SV)
3. Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
4. Ovidiu IACOB – Piatra Neamt (NT)
5. Adrian TUDOSE – Rosiori de Vede (TR)
6. Robert GEORGESCU – Afumati (IF)
7. Gabriel TOCU – Dor Marunt (BZ)
8. Cosmin SOTREANU – Comarnic (PH)
9. Ionut NEDELCU – Buzau (BZ)
10 Marian CHIRBEA – Mizil (PH)
11 Madalin CHIRBEA – Mizil (PH)
12 Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)

Seniori +110 kg Bratul Drept
1. Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
3. Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)
4. Danut BORBIL – Ludus (MS)
5. Florin RADA – Pitesti (AG)
6. Daniel ILISAN – Galautas (HR)
7. Mirel NICULAE – Buzau (BZ)
8. Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
2. Ioan PUSCASU – Fagaras (BV)

Seniori Open Bratul Drept
1. Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)
2. Adrian LAURUS – Milisauti (SV)
3. Olimpiu FAT – Sisesti (MM)
4. Stefan TAMAS – Sisesti (MM)
5. Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
6. Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
7. Madalin SABAU – Ludus (MS)
8. Bogdan STOICA – Campina (PH)
9. Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
10 Denis IONESCU – Constanta (CT)
11 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
12 Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
13 Paul AVRAM – Lipova (AR)
14 Bogdan ROMAN – Borsa (MM)

0 669

Pe data de 27 ianuarie, in direct la televiziunea Sport.ro, a avut loc finala mult asteptatului concurs. Din calificari au intrat in finala: Sabin Badulescu, Viorel Dobrin, Alin Sandu si Constantin Mihai. Datorita faptului ca din cei 4 calificati din oficiu, Olimpiu Fat nu a putut veni, din cauza unei accidentari, cel clasat pe locul 5 in calificari, Daniel Barbu, a intrat in finala.
Sistemul competitiei a fost tip liga, bratul stang si drept.
S-a inceput cu bratul stang, unde, dupa cele 26 de meciuri, primii 5 au fost foarte apropiati, locul 1 si 5 fiind la diferenta de doar 14 puncte. Danut Borbil a iesit pe primul loc, acumuland 110 puncte, fiind favorit la castigarea titlului.
Din pacate, Danut s-a accidentat la bratul drept, in meciul direct cu Sabin Badulescu. Fiind primul meci de la bratul drept, nu a mai putut continua la capacitate maxima, in final iesind abia pe locul 5.
Glontul, Andrei Chipreanov, a fost cel mai constant, obtinand locul secund la ambele brate si total. Un moment important a fost cand a pierdut, din neatentie, prin doua greseli de cot, o confruntare ce parea usoara.
Viorel Dobrin, cel mai usor dintre sportivi, doar 75 kg, este o adevarata forta a naturii, obtinand acelasi punctaj cu Stefan Tamas, 200 puncte, departajarea in clasamentul general facandu-se printr-un meci suplimentar dintre ei, castigat de Stefan.
Surpriza a facut-o Sabin Baduleascu, care nu a pierdut niciun meci la bratul drept, el fiind castigatorul absolut.
Arbitrjaul a fost asigurat de Victor Barbu, Mircea Simionescu-Simicel, Eduard Dimiean si Daniel Petre.

Vezi alte poze aici.

Stanga

Dreapta

Total

Pct.

Loc

Pct.

Loc

Pct.

1.

Sabin Badulescu

103

3

119

1

222

2.

Andrei Chipreanov

108

2

105

2

213

3.

Stefan Tamas

96

5

104

3

200+

4.

Viorel Dobrin

101

4

99

4

200

5.

Danut Borbil

110

1

71

7

181

6.

Alin Sandu

70

7

84

5

154

7.

Daniel Barbu

74

6

70

8

144

8.

C-tin Mihai

66

8

76

6

142

 

0 663

Anul 2014 a inceput in forta cu concursul de calificari pentru Campionul Campionilor, in direct, la Sport.ro. S-au infruntat, 12 sportivi, toti foarte puternici si motivati.

Sistemul competitiei a fost de dubla eliminare, atat pentru bratul stang cat si pentru bratul drept, clasamentul final fiind suma punctelor acumulate, conform locului, pentru fiecare brat.

Au existat atat diferente mari de greutate, cel mai usor avand 75 kg , cel mai greu, 130 kg, cat si de varsta, cel mai tanar avand 19 ani, cel mai in varsta, 37.

Arbitrii au fost Victor Barbu, Eduard Dimiean si Daniel Petre.

Cei patru sportivi calificati pentru lupta finala sunt:
Sabin Badulescu, Viorel Dobrin, Alin Sandu si Constantin Mihai. Acestia ii vor intalni pe Danut Borbil, Stefan Tamas, Olimpiu Fat si Andrei Chipreanov.
Vezi poze aici.

0 1263

In data de 23 noiembrie 2013, la Codlea, a avut loc concursul de skandenberg Cupa Power Gym Codlea. Dan Vlad, principalul organizator, a facut o treaba foarte buna, reusind sa adune peste 120 de sportivi, din toata tara. Au fost doua mese de concurs, arbitrii fiind: Victor Barbu, Mircea Simioneascu-Simicel, Eduard Dimian, Aron Szekely, Roxana Dinca, Daniel Petre si Alexandru Bolborici.
Castigatorul absolut a fost Daniel Borbil, el s-a impus la bratul drept cat si la bratul stang.
Vezi poze aici.
Vezi video aici.


Clasament complet:
juniori -75 kg dreapta
1. Madalin LAZAR – Slanic (PH)
2. Gheorghe LUCUTA – Oradea (BH)
3. Ionut DOMNITEI – Radauti (SV)
4. Andrei JURCA – Timisoara (TM)
5. Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
6. Vladut SERBAN – Raciu (DB)
7. Marius VOICU – Varbilau (PH)
8. Ionut POPA – Valea Mare (VL)
9. Gabriel GOSA – Bascov (AG)
10. Lucian STOICA – Codlea (BV)
11. Constantin IANCU – Mizil (PH)
12. David KUPAS – Sisesti (MM)
13. Ilie STEFAN – Sighisoara (MS)
14. Marian NICA – Codlea (BV)
15. Danut NEACSU – Schiau (AG)
16. Andrei HARAMUZ – Stalpeni (AG)
17. Codrin TURCU – Bacau (BC)
18. Gheorghe DRAGHICI – Ramnicu Valcea (VL)
19. Constantin IANCU – Radesti (AG)
20. Nicolae CONSTANTIN – Ploiesti (PH)
21. Cosmin COJOCARU – Breaza (PH)
22. Iordache PONCI – Codlea (BV)
23. Horatiu HADAREAN – Ludus (MS)

juniori +75 kg dreapta
1. Paul PITIAN – Capu Campului (SV)
2. Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
3. Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
4. Adrian POPA – Dumbravita (BV)

open stanga
1. Danut BORBIL – Ludus (MS)
2. Mircea BICA – Bucuresti (B)
3. Florin RADA – Pitesti (AG)
4. Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
5. Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
6. Andrei JURCA – Timisoara (TM)
7. Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
8. Bogdan STOICA – Campina (PH)
9. Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)
10. Alin CUEMJIEV – Bucuresti (B)
11. Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
12. Daniel BARBU – Optasi (OT)
13. Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
14. ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
15. Alexandru STEFAN – Mioveni (AG)
16. Adrian IONITA – Bolintin Vale (GR)
17. Daniel CHIVU – Pitesti (AG)
18. Ionut DINU – Bucuresti (B)
19. Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
20. Marian DINU – Fartatesti (VL)
21. Adrian MOLDOVAN – Toplita (HR)
22. Paul AVRAM – Lipova (AR)
23. Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
24. Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
25. Paul PITIAN – Capu Campului (SV)
26. Adrian POPA – Dumbravita (BV)
27. Dinu DOBREAN – Subcetate (HR)
28. Alexandru DRAGAN – Campina (PH)
29. Madalin LAZAR – Slanic (PH)
30. Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
31. Laurentiu BOAMFA – Codlea (BV)
32. Adrian IOSEF – Buzau (BZ)
33. Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
34. Daniel VIZUROIU – Minaltan Tepe (TL)
35. Gheorghe LUCUTA – Oradea (BH)
36. Catalin PETREA – Schitu Frumoasa (BC)
37. Adrian RADUCAN – Zarnesti (BV)
38. Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)
39. Bogdan PANAETE – Sarata Monteoru (BZ)
40. Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
41. Cezar BAJENARU – Pitesti (AG)
42. Vasile SCURTU – Vladeni-Frumusica (BT)
43. Liviu MINAC – Codlea (BV)
44. Ionut GHIDIA – Mizil (PH)
45. Ionut VIZUROIU – Mina Altan (TL)
46. Valentin MARELE – Brasov (BV)
47. Codrin TURCU – Bacau (BC)
48. Calin CSIBI – Sarmas (HR)
49. Marius MINAC – Codlea (BV)
50. Razvan BUTUM – Codlea (BV)
51. Ionut DOMNITEI – Radauti (SV)
52. Daniel NITOI – Blejoi (PH)
53. Constantin IANCU – Mizil (PH)
54. Stefan SARBU – Zarnesti (BV)
55. Istvan MOLNAR – Baraolt (CV)
56. Antal BIRO – Baraolt (CV)
57. Gabriel GOSA – Bascov (AG)
58. Daniel LUCESCU – Badeuti (SV)
59. Alexandru COVRIG – Breaza (PH)
60. Daniel HOITAN – Adunati (PH)

seniori -78 kg dreapta
1. Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
2. Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
3. Madalin SABAU – Ludus (MS)
4. Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
5. Marian CALOTA – Bucuresti (B)
6. Ionut GHIDIA – Mizil (PH)
7. Daniel CHIVU – Pitesti (AG)
8. Paul AVRAM – Lipova (AR)
9. Alexandru DRAGAN – Campina (PH)
10. Daniel VIZUROIU – Minaltan Tepe (TL)
11. Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
12. Traian VORNICU – Bucuresti (B)
13. Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
14. Stefan SARBU – Zarnesti (BV)
15. Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
16. Istvan TOROK – Teliu (BV)
17. Paul LASCU – Brasov (BV)
18. Catalin CRISAN – Sisesti (MM)
19. Cristian ZIDARU – Tatomiresti (DJ)
20. Vasile SCURTU – Vladeni-Frumusica (BT)
21. Valentin SANDU – Varbilau (PH)
22. Bogdan MOLDOVAN – Brasov (BV)
23. Delian STAN – Brasov (BV)
24. Istvan MOLNAR – Baraolt (CV)
25. Andrei IVANESCU – Zarnesti (BV)
26. George DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
27. Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)
28. Alexandru COVRIG – Breaza (PH)
29. Silviu BALEA – Miresu Mare (PH)
30. Marius CIOANCA – Gheorgheni (HR)
31. Daniel LUCESCU – Badeuti (SV)
32. Razvan BUTUM – Codlea (BV)
33. Eduard STAN – Breaza (PH)
34. Adrian IOSEF – Buzau (BZ)
35. Laurentiu BOAMFA – Codlea (BV)
36. Adrian RADUCAN – Zarnesti (BV)
37. Eduard COZAC – Codlea (BV)
38. George JINGA – Risnov (BV)
39 Liviu ADAM – Codlea (BV)

seniori -86 kg dreapta
1 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
2 Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
3 Daniel BARBU – Optasi (OT)
4 Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
5 Antal BIRO – Baraolt (CV)
6 George BADEA – Bucuresti (B)
7 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)
8 Daniel GHEORGHE – Popesti-Leordeni (IF)
9 Radu LIXANDRU – Mioveni (AG)
10 Ionut DINU – Bucuresti (B)
11 Daniel NITOI – Blejoi (PH)
12 Daniel PATRASCU – Mizil (PH)
13 Claudiu MITREA – Baile Olanesti (VL)
14 Ionut VIZUROIU – Mina Altan (TL)
15 Nicolae NICA – Codlea (BV)
16 Florin CIUCU – Codlea (BV)
17 Cezar BAJENARU – Pitesti (AG)
18 Calin CSIBI – Sarmas (HR)
19 Sergiu MAL – Somcuta Mare (MM)
20 Bogdan PANAETE – Sarata Monteoru (BZ)
21 Rares PERSOIU – Poiana Marului (BV)
22 Ionut BURCIOAGA – Birlad (VS)
23 Eugen MARICA – Brasov (BV)

beniori -95 kg dreapta
1 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
2 Emanuel PANFIL – Bucuresti (B)
3 Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
4 Andras EGYED – Baraolt (CV)
5 Florin SOFRONIE – Bucuresti (B)
6 Bogdan STOICA – Campina (PH)
7 Adrian IONITA – Bolintin Vale (GR)
8 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
9 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
10 Dinu DOBREAN – Subcetate (HR)
11 Liviu MINAC – Codlea (BV)
12 Catalin PETREA – Schitu Frumoasa (BC)
13 Ferencz FEKETE – Ludus (MS)
14 Claudiu PUSCAS – Dumbravita (BV)
15 Valentin MARELE – Brasov (BV)

seniori +95 kg dreapta
1 Danut BORBIL – Ludus (MS)
2 Mircea BICA – Bucuresti (B)
3 Gergo FODOR – Sisesti (MM)
4 Alin CUEMJIEV – Bucuresti (B)
5 Mihai BREZOI – Strehaia (MH)
6 Florin RADA – Pitesti (AG)
7 Marius MINAC – Codlea (BV)
8 Marian DINU – Fartatesti (VL)
9 Mircea CARLOGANU – Brasov (BV)
10 Ionut NEDELCU – Buzau (BZ)
11 Costel POPESCU – Balan (HR)
12 Daniel HOITAN – Adunati (PH
13 Mirel NICULAE – Buzau (BZ)

open seniori dreapta (primii 2 de la categoriile de seniori)
1 Danut BORBIL – Ludus (MS)
2 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
3 Mircea BICA – Bucuresti (B)
4 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
5 Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
6 Emanuel PANFIL – Bucuresti (B)
7 Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
8 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)

0 933

In data de 19 noiembrie 2013, Asociatia Romana de Skandenberg “Brat de Fier” a organizat Cupa Eroilor Unitatii in cadrul Unitatii 30 Jandarmi Protectie si Obiective Diplomatice, din Bucuresti. Au participat Radu Valahu, Mircea Simionescu-Simicel si Alexandru Bolborici.

Vezi poze aici.
Vezi video aici.


Clasament complet:
stanga open
1. George Munteanu
2. Costel Barbu
3. Dragos Manea
-95 kg
1. Viorel Petre
2. Cristi Balan
3. Viorel Bolos
4. Mircea Cernea
5. Alexandru Borangic
6. Costel Barbu
7. Petrisor Sarpe
8. Radu Mandu
+95 kg
1. Costel Stan
2. Viorel Damian
3. Laur Rasnoveanu
4. Adi Rapdeanu
5. Marian Rosca
6. Florin Cocos
7. Daniel Stanciu
8. C-tin Moroianu
9. Silviu Sigmund
10. Adrian Serban
castigator absolut – Costel Stan

0 1162

Organizator: Primaria Comuna Givarasti – Judetul Olt impreuna cu Asociatia Romana de Skandenberg Brat de Fier

Primar: Dorel-Catalin Imireanu
Viceprimar: Daniel Pana
Invitat special: Radu Valahu
Arbitru international: Mircea Simionescu-Simicel

Vezi aici peste 100 de poze.

Clasament complet:
fete
1. Lavinia Cojoc
2. Alina Imireanu
3. David Geanina
4. Oana Marciuc
5. Andreea Albu
6. Livia Baciu
7. Alina Baronescu
8. Mariana Baciu
9. Ionela Nicolae
10. Cristina Zamfir
11. Ionela Baciu
12. Denisa Sima
13. Janina Costica
14. Roxana Ciuciucu
15. Ana Giulea
16. Florinela Imireanu
17. Nicoleta Streche
18. Florinela Soare
19. Mihaela Calin
20. Daniela Baciu
21. Isabelle Prioteasa
22. Ofelia Golgojanu
23. Laura Lupancu
24. Andreea Gheorghita
25. Andreea Virdol
26. Mihaela Pana
27. Maria Bocai
28. Florinela David
29. Camelia Tebeica
30. Madalina Titirica
31. Alexandra Stoichita
32. Cristina Rusu
juniori -45 kg
1. George Albu
2. Daniel Soare
3. Mihai Albu
4. Dorin Virdog
5. Daniel Nitu
6. George Spinu
7. Daniel Albu
8. Marin Mihaila
9. Bogdan Mihaila
10. Ginel Pena
11. Victor Naidin
12. Valentin Simion
13. Dorin Sima
14. Danut Naidin
15. George Vulpe
16. Madalin Gagiu
17. Petrita Mihaita
18. Florin Flanca
19. Dan Minca
20. Alexandru Baciu
21. Andrei Cotelin
22. Florin Naidin
23. Nicu Raceala
24. Mugurel Datcu
25. Evelin Bunea
26. Marius Mitru
27. Marian Capatana

juniori +45 kg
1. Catalin Aprodu
2. Adrian Zarcu
3. Evelin Niculeasa
4. Tiberiu Veselin
5. Catalin Tanase
6. Alexandru Lia
7. Ionut Voinea
8. Mirel Barbu
9. Ionut Staicu
10. Florin Petcu
11. Marius Muculeasa
12. Madalin Patachia
13. Ionut Moise
14. Georgian Stanciu
15. Dorinel Istrate
16. Adelin Nutu
17. Stefan Pena
18. Vladimir Racu
19. Florin Mirea
20. Cristian Stanica
21. Florin Bunea
22. Valentin Filigeanu
23. Sebastian Purcea
24. Lucian Matoi
25. Bogdan Hoarca
26. Mihai Mitroi
27. Marius Podaru
28. Florentin Pastaie
29. Alexandru Baciu
30. Cosmin Virdol
31. Madalin Pistae
32. Cosmin Mitrica
33. Mihai Andrei
34. Florinel Voinea

seniori
1. Marius Lambeanu
2. Daniel Moraru
3. Cristian Ilie
4. Valentin Dinca
5. Mihaita Panait
6. Florin Filip
7. Gelu Pistae
8. Mirel Neatu
9. Nelus Pistae
10. Ovidiu Dinca

Prima Liga Balcanica desfasurata la noi, a avut loc in direct, la TV, la Sport.ro, luni, 14 octombrie 2013. Cei mai buni 8 sportivi din Romania si Bulgaria s-au infruntat in limitele categoriei -85 kg. A fost un maraton de 56 de meciuri, 28 de meciuri pe fiecare brat, fiecare sportiv intalnind o singura data pe ceilalti concurenti.

Din pacate, cel mai titrat sportiv roman, Andrei Chipreanov a pierdut de 3 ori la bratul stang. Daca nu pierdea la bratul drept atunci devenea castigatorul Ligii, dar a peierdut in fata lui Tumbev, dupa un meci controversat, astfel incat a trebuit sa se multumeasca cu locul 3. Oricum, diferenta dintre primii 3 a fost de cate 2 puncte, cea mai mica posibila la un astfel de concurs.
Urmatorul roman clasat a fost Daniel Andronache, pe locul 5, ceilalti doi, Marius Jurovschi si C-tin Piticar, au facut o figura frumosa, fiind inca juniori.

Arbitrii au fost: Victor Barbu, Tiberiu Mihalcea, Eduard Dimian si Cristian Anheliuc.

Vezi alte poze aici.

 

Stanga

Dreapta

TOTAL

Loc

Nume

kg

Pct.

Loc

Pct.

Loc

Pct.

1.

Plamen Dimitrov

83

119

1

99

3

218

2.

Kaloyan Tumbev

82

97

4

119

1

216

3.

Andrei Chipreanov

85

98

3

116

2

214

4.

Dimitar Yulev

84

103

2

83

5

186

5.

Daniel Andronache

85

84

6

98

4

182

6.

Marius Jurovschi

75

87

5

75

7

162

7.

Hristo Delidjakov

75

77

7

63

8

140

8.

Constantin Piticar

85

63

8

75

6

138

 

0 948

Concursul s-a desfasurat cu ocazia Zilelor orasului Draganesti-olt, pe data de 28 septembrie 2013. Datorita premiilor in bani anuntate, au venit sportivi din toate colturile tarii, fiind cel mai valoros concurs de skandenberg din acest an, dupa Nationale. Au participat medaliati la mondiale si multi campioni nationali.

Concursul s-a desfasurat la doua mese de concurs, arbitrii fiind: Mircea Simionescu-Simicel, Victor Barbu, Eduard Dimian, Alin Cuemjiev, Cristian Anheliuc si Ramona Nicolae.

Vezi 300 de poze aici.

Vezi video aici.

Rezultate complete:
Juniori 16 Open Right
1 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
2 Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
3 Marin ANGHEL – Draganesti Olt (OT)
4 Paul ANDREI – Draganesti Olt (OT)
5 Gabriel PERCEA – Draganesti Olt (OT)
6 Ilie BALTEANU – Sibiu (SB)
7 Leon BARBULESCU – Draganesti Olt (OT)
8 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
9 Marin TABACU – Craiova (DJ)
10 Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
11 Marius NICULICI – Draganesti Olt (OT)
12 Nicolae SANDESCU – Draganesti Olt (OT)
13 George TROANA – Draganesti Olt (OT)
14 Silviu IOVA – Draganesti Olt (OT)
15 Razvan BUCICA – Draganesti Olt (OT)
16 Razvan PASCU – Comani (OT)
17 Albert COTTA – Sibiu (SB)
18 Ovidiu PASCU – Comani (OT)
19 Ionut PATAINEA – Comani (OT)

Juniori 18 Open Right

1 Andrei JURCA – Timisoara (TM)
2 Andrei NAGODA – Pitaru (DB)
3 Teodor DUMITRU – Caracal ()
4 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)
5 Catalin APRODU – Tia Mare (OT)
6 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
7 Vasile SLUSAREC – Ulma (SV)
8 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
9 Cristian NEDA – Caracal (OT)
10 Petru LUCAN – Ulma (SV)
11 Ionut NECULAI – Draganesti Olt (OT)
12 Tony MARDALE – Draganesti (OT)
13 Nelut LUPU – Corzu (MH)
14 Cristian ILIE – Sarbii Magura (OT)
15 Adrian COTENEANU – Draganesti Olt (OT)
16 Alexandru JIGA – Draganesti Olt (OT)
17 Adrian CIOBANU – Tia Mare (OT)
18 Marinica NEACSU – Slatina (OT)
19 Marius PRUNA – Draganesti Olt (OT)
20 Daniel PETCAN – Caracal (OT)
21 Catalin IRIMIA – Bucuresti (B)
22 Cristinel COCOSATU – Comani (OT)
23 Doinel MITRICA – Maruntei (OT)
24 Alin BARAITARU – Caracal (OT)
25 Ionut COTARCEA – Draganesti Olt (OT)
26 Vasile GHETES – Brodina (SV)
27 Cristian NITISOR – Daneasa (OT)
28 Ionel SLUSAREC – Ulma (SV)
29 Daniel SULEA – Draganesti Olt (OT)

Juniori Open Stg Left

1 Andrei JURCA – Timisoara (TM)
2 Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
3 Andrei NAGODA – Pitaru (DB)
4 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)
5 Adrian CIOBANU – Tia Mare (OT)
6 Teodor DUMITRU – Caracal ()
7 Vasile GHETES – Brodina (SV)
8 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
9 Petru LUCAN – Ulma (SV)
10 Tony MARDALE – Draganesti (OT)
11 Ionel SLUSAREC – Ulma (SV)
12 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
13 Catalin APRODU – Tia Mare (OT)
14 Daniel PETCAN – Caracal (OT)
15 Marius NICULICI – Draganesti Olt (OT)
16 Gabriel PERCEA – Draganesti Olt (OT)
17 Alexandru JIGA – Draganesti Olt (OT)
18 Alin BARAITARU – Caracal (OT)
19 George TROANA – Draganesti Olt (OT)
20 Alin IORGA – Draganesti (OT)
21 Paul ANDREI – Draganesti Olt (OT)
22 Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
23 Catalin IRIMIA – Bucuresti (B)
24 Cristinel COCOSATU – Comani (OT)
25 Cristian NEDA – Caracal (OT)
26 Ovidiu PASCU – Comani (OT)
27 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
28 Adrian COTENEANU – Draganesti Olt (OT)
29 Silviu IOVA – Draganesti Olt (OT)
30 Vasile SLUSAREC – Ulma (SV)
31 Leon BARBULESCU – Draganesti Olt (OT)
32 Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
33 Ilie BALTEANU – Sibiu (SB)
34 Ionut PATAINEA – Comani (OT)
35 Nicolae SANDESCU – Draganesti Olt (OT)
36 Cristian NITISOR – Daneasa (OT)
37 Marin ANGHEL – Draganesti Olt (OT)
38 Albert COTTA – Sibiu (SB)
39 Marius MITALA – Comani (OT)
40 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
41 Razvan PASCU – Comani (OT)
42 Doinel MITRICA – Maruntei (OT)

Seniori 75 kg Right

1 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
2 Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
3 Paul AVRAM – Lipova (AR)
4 Mihai HAJ – Volovat (SV)
5 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
6 Lucian BOZU – Radauti (SV)
7 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
8 Marius BALUTA – Pitesti (AG)
9 George BADEA – Bucuresti (B)
10 Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
11 Ionut RACESCU – Draganesti Olt (OT)
12 Traian VORNICU – Bucuresti (B)
13 Marian CALOTA – Bucuresti (B)
14 Eduard STAN – Breaza (PH)
15 Cristian BULFAN – Draganesti (OT)
16 Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
17 Catalin PETCULESCU – Comani (OT)
18 Marian CIRSTEA – Draganesti Olt (OT)
19 Marius NEDELEA – Comani (OT)

Seniori 90 kg Right

1 Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
2 Daniel BARBU – Optasi (OT)
3 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
4 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
5 Darius PUIAC – Ludus (MS)
6 Cristian ANGHELACHE – Bucuresti (B)
7 Alexandru UNTEA – Zimbreasca (TR)
8 Emanuel NICOLAESCU – Radauti (SV)
9 Dragos BALUTA – Pitesti (AG)
10 Stefan TANASE – Podu Brosteni (AG)
11 Ion CHITU – Breaza (PH)
12 Andreas SAFTA – Bucuresti (B)
13 Liviu STEFAN – Draganesti Olt (OT)
14 George FIERARU – Slatina (OT)
15 Alexandru COVRIG – Breaza (PH)

Seniori 100 kg Right

1 Mihai BREZOI – Strehaia (MH)
2 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
3 Edmond CRISTESCU – Bucuresti (B)
4 Ion GHICA – Draganesti (OT)
5 Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
6 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)
7 Marius NICOARA – Alba Iulia (AB)
8 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
9 Aurel BACIU – Caracal (OT)
10 Marius DURSAN – Caracal (OT)
11 Adrian DRAGUT – Draganesti Olt (OT)

Seniori +100 kg Right

1 Mircea BICA – Bucuresti (B)
2 Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
3 Adrian TUDOSE – Rosiori de Vede (TR)
4 Florin RADA – Pitesti (AG)
5 Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)
6 Mihai-Songoku DUMITRASCU – Bucuresti (B)
7 Daniel HOITAN – Adunati (PH)
8 George PITIGOI – Draganesti Olt (OT)

Open Dr Right

1 Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
2 Daniel BARBU – Optasi (OT)
3 Mircea BICA – Bucuresti (B)
4 Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
5 Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
6 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
7 Mihai BREZOI – Strehaia (MH)

Seniori Open Stg Left

1 Andrei CHIPREANOV – Radauti (SV)
2 Mircea BICA – Bucuresti (B)
3 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
4 Florin RADA – Pitesti (AG)
5 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
6 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
7 Bogdan GUTA – Bucuresti (B)
8 Edmond CRISTESCU – Bucuresti (B)
9 Ionut HARAMUZ – Stalpeni (AG)
10 Marius JUROVSCHI – Satu-Mare (SV)
11 Constantin MIHAI – Bucuresti (B)
12 Mihai BREZOI – Strehaia (MH)
13 Traian VORNICU – Bucuresti (B)
14 Aurel BACIU – Caracal (OT)
15 Adrian TUDOSE – Rosiori de Vede (TR)
16 Daniel BARBU – Optasi (OT)
17 Cristian ANGHELACHE – Bucuresti (B)
18 Darius PUIAC – Ludus (MS)
19 Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)
20 Stefan TANASE – Podu Brosteni (AG)
21 George FIERARU – Slatina (OT)
22 Marian CALOTA – Bucuresti (B)
23 Marius NICOARA – Alba Iulia (AB)
24 Lucian BOZU – Radauti (SV)
25 Catalin BIZBAC – Bucuresti (B)
26 Ion GHICA – Draganesti (OT)
27 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)
28 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)
29 Marian CIRSTEA – Draganesti Olt (OT)
31 Ionut RACESCU – Draganesti Olt (OT)
32 Alexandru COVRIG – Breaza (PH)
33 Catalin PETCULESCU – Comani (OT)
34 Daniel HOITAN – Adunati (PH)
35 George BADEA – Bucuresti (B)
36 Marius NEDELEA – Comani (OT)
37 Adrian DRAGUT – Draganesti Olt (OT)
38 Cristian BULFAN – Draganesti (OT)

0 715

Concursul s-a desfasurat pe data de 21 septembrie, in Targu Neamt, la Hotel Ozana. Din partea Asociatiei Romana de Skandenberg “Brat de Fier” au fost invitati Radu Valahu si arbitrii Mircea Simionescu-Simicel si Alexandru Bolborici.

Au fost 3 categorii de greutate atat la juniori cat si la seniori, plus openuri. Multe meciuri foarte disputate, cu rasturnari de situatie. Castigatorul absolut, Cosmin Alexandrescu, a inceput cu stangul, pierzand primul meci pe greseli de cot, insa a castigat apoi totul.

Vezi poze aici.

Vezi video aici.

SteelMan201343

Juniori 70 kg
1. Traian Avacaretei – Vinatori Neamt (NT)
2. Ioan Anitulesei – Radauti (SV)
3. Eduard Brinzei – Targu Neamt (NT)
4. Emanuel Leonte – Oglinzi (NT)
5. Remus Balut- Petricani (NT)
6. Iustin Lazar – Vinatori (NT)
7. Andrei Bodron – Timisesti (NT)
8. Cristian Pinzariu – Targu Neamt (NT)
9. Dragos Tomiuc – Galanesti (SV)
10. Ionut Scutaru – Filioara (NT)
11. Constantin Ticu – Vinatori (NT)
12. Razvan Movila – Brusturi (NT)
13. Radu Oltianu – Agapia (NT)
14. Cosmin Sodomanu – Targu Neamt (NT)
15. Ionut Venin – Gura Humorului (SV)
16. Dumitru Ursache – Targu Neamt (NT)

Juniori 80 kg
1. Andrei Cerbu – Poiana Teiului (NT)
2. Cosmin Aflorei – Poiana Teiului (NT)
3. Laviniu Apostoae – Oglinzi (NT)
4. Gabriel Moisii – Targu Neamt (NT)
5. Bogdan Crismariu – Urecheni (NT)
6. Marius Obreja – Brusturi (NT)

Juniori +80 kg
1. Ionut Buhaianu – Siret (NT)
2. Vlad Ignea – Targu Neamt (NT)
3. Ioan Onea – Vinatori (NT)

Juniori Open Right
1. Cosmin Aflorei – Poiana Teiului (NT)
2. Ionut Buhaianu – Siret (NT)
3. Traian Avacaretei – Vinatori Neamt (NT)
4. Ioan Anitulesei – Radauti (SV)
5. Andrei Cerbu – Poiana Teiului (NT)
6. Vlad Ignea – Targu Neamt (NT)

Seniori 70 kg
1. Dumitru Tanu – Frasin (SV)
2. Claudiu Olar – Vascauti (SV)
3. Cristian Pop – Tihau (SJ)
4. Mihai Ichim – Targu Neamt (NT)
5. Leonid Pintea – Targu Neamt (NT)
6. Traian Avacaretei – Vinatori Neamt (NT)
7. Gabriel Popa – Brusturi (NT)
8. Ioan Anitulesei – Radauti (SV)
9. Dragos Tomiuc – Galanesti (SV)
10. Robert Tepelus – Braila (BR)
11. Alin Betianu – Targu Neamt (NT)

Seniori 80 kg
1. Mihai Haj – Volovat (SV)
2. Laurentiu Gusavan – Vanatori (NT)
3. Gabriel Ursachi – Radauti (SV)
4. Rainer Brasoveanu – Radauti (SV)
5. Cosmin Aflorei – Poiana Teiului (NT)
6. Andrei Cerbu – Poiana Teiului (NT)
7. Paul Daila – Petricani (NT)
8. Laviniu Apostoae – Oglinzi (NT)
9. Florin Oncioiu – Ianca (BR)

Seniori +80 kg
1. Cosmin Alexandrescu – Radauti (SV)
2. Ovidiu Istrate – Targu Neamt (NT)
3. Vasile Vrinceanu – Targu Neamt (NT)
4. Ioan Ursu – Campu Lung Moldovenesc (SV)
5. Robert Murariu – Petricani (NT)
6. Lucian Maftei – Urecheni (NT)
7. Adrian Oresciuc – Fundu Moldovei (SV)
8. Robert Ungureanu – Suceava (SV)

Seniori Open Right
1. Cosmin Alexandrescu – Radauti (SV)
2. Mihai Haj – Volovat (SV)
3. Dumitru Tanu – Frasin (SV)
4. Laurentiu Gusavan – Vanatori (NT)
5. Ovidiu Istrate – Targu Neamt (NT)
6. Claudiu Olar – Vascauti (SV)

SOCIAL

3,437FansLike