Friday, November 24, 2017
Autori Scris deBolbo

Bolbo

241 ARTICOLE 0 COMENTARII

0 1156

In data de 3 decembrie 2014 s-a desfasurat a doua editie a concursului de skandenberg Cupa Eroilor Unitatii in cadrul Unitatii 30 Jandarmi Protectie si Obiective Diplomatice, din Bucuresti. Din partea Asociatiei Romane de Skandenberg “Brat de Fier” au participat Radu Valahu, Mircea Simionescu-Simicel si Alexandru Bolborici.

open stanga
1. Damian
2. Balos
3. Barbu
-95 kg dreapta
1. Damian
2. Petre
3. Barbu
+95 kg dreapta
1. Stan
2. Grigore
3. Rapeanu

 

Luni, 10 noiembrie 2014, in direct la TV la sport.ro, a avut loc Liga Balanica la categoria -86 kg. Au participat 3 romani, 3 bulgari, un turc si un sarb.
La bratul stang, turcul Unal Turker, nu a pierdut niciun meci, dupa el urmand Viorel Dobrin si vicecampionul mondial, bulgarul Stefan Todorov.
La bratul drept, sportivii au fost mai apropiati ca valoare, fiecare a pierdut cel putin un meci, turcul trebuind sa se recunoasca invins in meciul direct cu Viorel Dobrin.
Castigatorul ligii a fost Unal Turker, urmat de Viorel Dobrin si Stefan Malinov. Pe locurile urmatoare au fost, in ordine, Marian Rotaru, Daniel Andronache, Dimitar Danovski, Antic Bojan si Stefan Todorov.

Alte poze gasiti aici.

LigaBalcanica2014-86kg-6 LigaBalcanica2014-86kg-5 LigaBalcanica2014-86kg-4 LigaBalcanica2014-86kg-3 LigaBalcanica2014-86kg-2 LigaBalcanica2014-86kg-1

0 1169

In data de 8 noiembrie 2014, a avut loc cea de-a doua editie a concursului de skandenberg Trofeul Steel Man, desfasurat la Casa de Cultura “Ion Creanga” din Targu Neamt. Principalul organizator a fost dl. Gligor Mosor in colaborare cu Asociatia Romana de Skandenberg “Brat de Fier”. Arbitrii competitiei au fost Mircea Simionescu-Simicel si Ana-Maria Lazar, iar invitat special a fost Radu Valahu.

Vezi poze aici.

Vezi video aici.

TGNeamt2014

Iata rezultatele complete:
juniori -70 kg
1. Cristian Panzariu
2. Alin Tudor
3. Vasile Ciausu
4. Iustin Andrei Lazar
5. Claudiu Ciausu
6. Narcis Cojocaru
7. C-tin Cobzariu
8. Eduard Afloarei
9. laurentiu Haripca
10. Andrei Ciobanu
juniori -80 kg
1. Traian Avacaritei
2. Silviu Puscasu
3. Toma Ciocarlan
juniori +80 kg
1. Iulian Mihaila
2. Vlad Ignea
3. Mirel Bobric
4. Silviu Afloarei
5. Gabriel Moisii
seniori -75 kg
1. Dumitru Mihalschi
2. Florin Spiridon
3. Remus Balut
4. Leonid Pintea
5. Ioan Ripan
6. Lucian Tudor
7. C-tin Letan
8. Silviu Diaconu
9. Sorin Ursu
10. Vasile Gabor
seniori -90 kg
1. Sebastian Cojocaru
2. Gheorghe Lucuta
3. Laurentiu Gusavan
4. Ruslan Gutsanu
5. Sergiu Sas
6. Nicolae Iovita
7. Paul Pitian
8. Valentin Hutopila
9. Daniel Pascar
10. Aleandru Florut
seniori +90 kg
1. Ioan Ursu
2. Iulian Mihaila
3. Dinu Dobrean
4. Ionut Blaga
5. Tiberiu Popa
6. Attils Solyom
7. Ovidiu Istrate
open – Cristian Panzariu

Lotul national al Romaniei a facut o figura frumoasa la aceasta editie a Campionatelor Mondiale de skandenberg, desfasurate in perioada 15-20 septembrie 2014, prin castigarea a sase medalii, 3 de aur si 3 de bronz. Medaliile da aur au fost aduse de Mirela Pirjol, care nu a lasat nicio sansa, la niciun brat, celorlalte sportive inscrise la master +80 kg. Cea de-a treia medalie de aur a fost castigata surprinzator de Catalin Aprodu la juniori 18 ani, bratul stang. Medaliile de bronz au fost aduse de Adrian Laurus si Istvan Dobray la juniori 21 ani si de Viorel Dobrin la seniori 75 kg.


Si alti sportivi au fost foarte aproape de podium, dupa cum vedeti in lista de mai jos:
loc. nume, categoria
1. Mirela Pirjol, master stanga+80 kg
1. Mirela Pirjol, master women dreapta+80 kg
1. Catalin Aprodu, junior18 stanga 65 kg
3. Adrian Laurus, junior21 dreapta +90 kg
3. Dobray Istvan, juniori21 stanga 80 kg
3. Viorel Dobrin, seniori stanga 75 kg
4. Dobray Istvan, juniori21 dreapta 80 kg
5. Alin Hasiuc, juniori18 stanga 80 kg
5. Viorel Dobrin, seniori dreapta 75 kg
6. Adrian Laurus, juniori21 stanga +90 kg
6. Alin Hasiuc, juniori18 dreapta 80 kg
6. Alin Sandu, juniori21 dreapta 90 kg
6. Daniel Patrascu, master dreapta 80 kg
6. Eduard Kolosvari, master dreapta 90 kg
7. Catalin Aprodu, juniori18 dreapta 65 kg
8. Daniel Patrascu, master stanga 80 kg
9. Alin Tudor, juniori18 dreapta 70 kg
10. Alin Sandu, juniori21 stanga 90 kg
10. Daniel Andronache, seniori dreapta 85 kg
11. Daniel Andronache, seniori stanga 85 kg
11. Eduard Kolosvari, master stanga 90 kg
11. Ioan Puscasu, seniori stanga +110 kg
13. Alin Tudor, juniori18 stanga 70 kg
13. Bogdan Guta, master stanga +100 kg
13. Bogdan Guta, master dreapta +100 kg
14. Adrian Laurus, seniori dreapta 110 kg
16. Adrian Laurus, seniori stanga 110 kg
16. Liviu Lita, master stanga 100 kg
17. Ioan Puscasu, seniori dreapta +110 kg
17. Liviu Lita, master dreapta 100 kg
19. Alin Hasiuc, seniori stanga 80 kg
20. Ervin Szekely, seniori stanga 85 kg
22. Ervin Szekely, seniori dreapta 85 kg
22. Lucian Tudor, master dreapta 80 kg
32. Alin Tudor, seniori stanga 70 kg

Arbitrii nostri au fost Mircea Simionescu-Simicel, Victor Barbu, Tiberiu Mihalcea si Eduard Dimiean. Romania s-a clasat pe locul 16 la echipe din 46 tari participante.

Au fost aproape 400 de meciuri la acest concurs international, cu 4 francezi si 4 ucraineni printre sportivii inscrisi. S-au impus multiplii campioni nationali, surpriza venind de la Marian Rotaru care a castigat openul la bratul stang seniori si a ajuns in finala de la bratul drept, unde a fost invins de Sabin Badulescu. Arbitrii au fost Alexandru Marin, Deniz Ibram, Daniel Petre, Ramona Nicolae, Ana Maria Lazar si Bogdan Purnavel.

2014-Tiger-ska

Vezi video aici

Juniori -78 kg Left

1 Madalin LAZAR – Slanic (PH)

2 Alexandru MAIANU – Rasi (CL)

3 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)

4 Cristi MIGIT – Constanta (CT)

5 Cristian STEFAN – Lehliu-Gara (CL)

6 Vladut SERBAN – Raciu (DB)

7 Alin TUDOR – Bucuresti (B)

8 Valentin BOROSOIU – (DB)

9 Cosmin ANDREI – Draganesti (OT)

Juniori +78 kg Left

1 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)

2 Iulian MIHAILA – Capu Campului (SV)

3 George ISPAS – Ploiesti (PH)

4 Alin IORGA – Draganesti (OT)

5 Gabriel MICE – Dobrosloveni (OT)

6 Andrei MINA – Silistea Gumesti (TR)

7 Florin CRISTIAN – Draganesti (TR)

8 Adrian MATAC – Ploiesti (PH)

Masters Open Left

1 Ion GROSU – Constanta (CT)

2 Dragos MECU – Bucuresti (B)

3 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)

4 Gilles DANIEL – Franta ()

5 Marian CHIRBEA – Mizil (PH)

6 Bruno BIAVA – Franta ()

7 Aurel BACIU – Caracal (OT)

Seniori -70 kg Left

1 Florin ICHIM – Constanta (CT)

2 Daniel CHIVU – Pitesti (AG)

3 Alexandru DRAGAN – Campina (PH)

4 Alin BARAITARU – Caracal (OT)

5 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)

6 Ionuţ GHIDIA – Mizil (PH)

7 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)

8 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)

9 Daniel SANDU – Voluntari (IF)

10 Valentin TUNARU – Silistea (TR)

11 Marian CALOTA – Bucuresti (B)

12 Relu DRAGOMIR – Baldovinesti (TR)

13 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)

14 Robert HAIDUCU – Farcasele (OT)

Seniori -86 kg Left

1 Florin ROTARU – Bucuresti (B)

2 Daniel BARBU – Optasi (OT)

3 Ciprian X-MAN – Franta ()

4 Lucian TACHE – Fundeni (PH)

5 Cristi Valentin GABRIAN – Bucuresti (B)

6 Paul PITIAN – Capu Campului (SV)

7 Nicu POPA – Constanta (CT)

8 Sebastian COJOCARU – Brosteni (SV)

9 Robert TOCEA – Caracal (OT)

10 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)

11 Florin ION – Urziceni (IL)

12 Marius BAIKA – Ucraina ()

13 Jeremy DICHARRY – Franta ()

14 Daniel NITOI – Blejoi (PH)

15 Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)

16 Ovidiu STINGA – Tecuci (GL)

17 Mykola ARICHUK – Ucraina ()

Seniori -100 kg Left

1 Mircea BICA – Bucuresti (B)

2 Bogdan STOICA – Campina (PH)

3 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)

4 Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)

5 Ion GHICA – Draganesti (OT)

6 Tiberiu POPA – Iasi (IS)

7 Dan SCARLAT – Baciu (TR)

8 Stefan TANASE – Costesti (AG)

9 Adrian IONITA – Bolintin-Vale (GR)

10 Cristian PLOPEANU – Caracal (OT)

11 Stepan PYNZARU – Ucraina ()

12 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)

13 Marius CHIRBEA – Mizil (PH)

Seniori +100 kg Left

1 Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)

2 Constantin MIHAI – Bucuresti (B)

3 Bogdan MOLDOVAN – Cluj Napoca (CJ)

4 Florin RADA – Pitesti (AG)

5 Robert GEORGESCU – Afumati (IF)

6 Gabriel ŢOCU – Bucuresti (B)

7 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)

8 Madalin CHIRBEA – Mizil (PH)

Juniori -78 kg Right

1 Madalin LAZAR – Slanic (PH)

2 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)

3 Cristi MIGIT – Constanta (CT)

4 Cristian STEFAN – Lehliu-Gara (CL)

5 Alexandru MAIANU – Rasi (CL)

6 Alin TUDOR – Bucuresti (B)

7 Vladut SERBAN – Raciu (DB)

8 Cosmin ANDREI – Draganesti (OT)

9 Valentin BOROSOIU – (DB)

10 Costel ANGHEL – Pucioasa (DB)

11 Aurelian PETRE – Brezoaia ()

12 Marius IAMANDI – Carpenisu (GR)

13 Razvan NEDELCU – Breaza (PH)

14 Mihail GROSU – Constanta` (CT)

Juniori +78 kg Right

1 Iulian MIHAILA – Capu Campului (SV)

2 Catalin UOCARU – (DB)

3 Alin IORGA – Draganesti (OT)

4 Florin CRISTIAN – Draganesti (TR)

5 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)

6 George ISPAS – Ploiesti (PH)

7 Andrei DONCIU – Buftea (IF)

8 Gabriel MICE – Dobrosloveni (OT)

9 Adrian MATAC – Ploiesti (PH)

10 Andrei MINA – Silistea Gumesti (TR)

Masters Open Right

1 Ion GROSU – Constanta (CT)

2 Dragos MECU – Bucuresti (B)

3 Marian CHIRBEA – Mizil (PH)

4 Bruno BIAVA – Franta ()

5 Cornel NOVITCHI – Breaza (PH)

6 Gilles DANIEL – Franta ()

7 Razvan TICA – Bucuresti (B)

8 Corneliu CANDREA – Bucuresti (B)

Seniori -70 kg Right

1 Marian FRUNZA – Nicolae Balcescu (CT)

2 Florin ICHIM – Constanta (CT)

3 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)

4 Alexandru DRAGAN – Campina (PH)

5 Ionuţ GHIDIA – Mizil (PH)

6 Daniel CHIVU – Pitesti (AG)

7 Robert HAIDUCU – Farcasele (OT)

8 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)

9 Florin DANILESCU – Mioveni (AG)

10 Daniel SANDU – Voluntari (IF)

11 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)

12 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)

13 Alin BARAITARU – Caracal (OT)

14 Valentin TUNARU – Silistea (TR)

15 Mihai TALA – Bucuresti (B)

Seniori -86 kg Right

1 Florin ROTARU – Bucuresti (B)

2 Daniel BARBU – Optasi (OT)

3 Andreas SAFTA – Bucuresti (B)

4 Emanuel CIUTA – Murgeanca (AB)

5 Nicu POPA – Constanta (CT)

6 Mykola ARICHUK – Ucraina ()

7 Paul PITIAN – Capu Campului (SV)

8 Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)

9 Robert TOCEA – Caracal (OT)

10 George CIOCIRLAN – Bucuresti (B)

11 Marius BAIKA – Ucraina ()

12 Cristi Valentin GABRIAN – Bucuresti (B)

13 Catalin STANCIU – Otopeni (IF)

14 Alexandru COVRIG – Breaza (PH)

15 Daniel NITOI – Blejoi (PH)

16 Cristian IVAN – Fetesti (IL)

17 Alin PANA – Filipesti de Targ (PH)

18 Sebastian COJOCARU – Brosteni (SV)

19 Ovidiu STINGA – Tecuci (GL)

20 Laurentiu PICIU – Slobozia (IL)

21 Jeremy DICHARRY – Franta ()

22 Costin TRANDAFIR – Urziceni (IL)

Seniori -100 kg Right

1 Ionut CALTOSU – Bucuresti (B)

2 Mircea BICA – Bucuresti (B)

3 Bogdan STOICA – Campina (PH)

4 Florentin PASAROIU – Bucuresti (B)

5 Ion GHICA – Draganesti (OT)

6 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)

7 Cristian PLOPEANU – Caracal (OT)

8 Marius CHIRBEA – Mizil (PH)

9 Casian CIUTA – VALEA CIORII (IL)

10 Marian NICOLAE – Bucuresti (B)

11 Stepan PYNZARU – Ucraina ()

12 Tiberiu POPA – Iasi (IS)

13 Stefan TANASE – Costesti (AG)

14 Adrian IONITA – Bolintin-Vale (GR)

15 Bogdan MIHAI – Bucuresti (B)

16 Dorel CHITU – Breaza (BV)

17 Sergiu TECU – Racari (DB)

18 Flaviu BUSTAN – Cp Turzii (CJ)

19 Dan SCARLAT – Baciu (TR)

Seniori +100 kg Right

1 Sabin BADULESCU – Bucuresti (B)

2 Constantin MIHAI – Bucuresti (B)

3 Mihai-Songoku DUMITRASCU – Bucuresti (B)

4 Florin RADA – Pitesti (AG)

5 Bogdan MOLDOVAN – Cluj Napoca (CJ)

6 Constantin GIGEA – 1 Decembrie (IF)

7 Madalin CHIRBEA – Mizil (PH)

8 Igor UNGURYAN – Ucraina ()

9 Robert GEORGESCU – Afumati (IF)

10 Gabriel ŢOCU – Bucuresti (B)

Miercuri, 17 septembrie 2014, incep Campionatele Mondiale de skandenberg, in orasul Vilnius din Litaunia. In prima zi vor debuta categoriile de la bratul stang pentru juniori (pina in 18 ani), tineret (pana in 21 ani) si masters (peste 40 de ani), joi vor fi aceleasi categorii dar la bratul drept iar vineri si sambata vor fi seniorii.
Iata componenta lotului:
Alin Sandu T90 // T90+M90
Alin Hasiuc J80+M80 // J80
Alin Tudor J75 // J75
Lucian Tudor V80 // V80
Catalin Aprodu J65 // J65
Adrian Laurus T+90 M110 // T+90 M110
Ioan Puscasu M+110 // M+110
Eduard Kolosvari V90 // V90
Istvan Dobray T80 // T80
Szekely Ervin M85 // M85
Ion Grosu V+100 // V+100
Bogdan Guta V+100 // V+100
Viorel Dobrin M75 // M75
Liviu Lita V100 // V100
Daniel Patrascu V80 // V80
Mirela Pirjol VF+80 // VF+80
Arbitrii care intregesc lotul sunt Mircea Simionescu-Simicel, Victor Barbu, Tiberiu Mihalcea si Eduard Dimiean.

Logo Asociatia Romana de Skandenberg "Brat de Fier"
Logo Asociatia Romana de Skandenberg “Brat de Fier”

0 1134

Datorită locatiei si premiilor atractive, peste 100 de sportivi au venit la concursul de skandenberg organizat la initiativa lui Valentin Bădescu, la Promenada Mall Shopping Sibiu. Concursul a fost un adevărat maraton, tinand 8 ore, punand la grea încercare atat sportivii cat si arbitrii prezenti: Mircea Simionescu-Simicel si Ana-Maria Lazăr. Radu Valahu a întretinut atmosfera, în concurs fiind înscrisi foarte multi campioni nationali.
Au fost meciuri cu adevărat spectaculoase, cu înfruntări dintre actuali campioni nationali de la categorii diferite, multi dintre ei întalnindu-se pentru prima oară într-o confruntare directă, nestiind nimeni care va fi rezultatul final.
Desi cu o greutate în jur de 75 kg, Viorel Dobrin s-a înscris la categoria -85 kg si s-a impus foarte clar. Multi, inclusiv eu, îi atribuiau titulatura de „adevărată fortă a naturii“, care însă trebuie schimbată pentru că a depăsit-o. El este seniorul cu cele mai mari sanse la Campionatul Mondial din septembrie, din Lituania, anul trecut castigand bronzul la -70 kg, bratul drept.

Vezi poze aici.

Vezi video aici.

Juniori 14 Open Right
1 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
2 David DINCULETE – Sibiu (SB)
3 Vlad TUFIS – Sibiu (SB)
4 Bogdan TERTECI – Talmaciu (SB)
Juniori 18 Open Right
1 Iulian MIHAILA – Capu Campului (SV)
2 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
3 Gabriel GOSA – Bascov (AG)
4 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
5 Horatiu AJDEROF – Racovita (SB)
6 Cristian SEFAN – Lehliu Gara (CL)
7 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
8 Cristinel PADURARU – Sibiu (SB)
9 Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
10 Adrian SABAU – (MS)
11 Sergiu BALTEANU – Talmaciu (SB)
12 Alexandru STRAUTIU – Sibiu (SB)
13 Ioan AJDEROF – Racovita (SB)
14 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
15 Daniel VASS – Cisnadie (SB)
16 Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
17 Cosmin MANIUTIU – Avrig (SB)
18 Ioan GELERIU – Sibiu (SB)
19 Alexandru DAVID – Telna (AB)
20 Catalin VELTAN – Vesten (SB)
21 Mihai VASIU – Rocovita (SB)
Seniori 70 kg Right
1 Madalin SABAU – Ludus (MS)
2 Gabriel POPESCU – Lipanesti (PH)
3 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
4 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
5 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
6 Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
7 Radu CRAFCIC – Vesteu (SB)
8 Ionel POP – Ilva Mare (BN)
9 Rashad ABBASOV – Bucuresti (B)
10 Dumitru ANGHEL – Prundeni (VL)
11 Marian CALOTA – Bucuresti (B)
12 Valentin BADESCU – Prundeni (VL)
13 Alexandru STRAUTIU – Sibiu (SB)
14 Florin DANILESCU – Mioveni (AG)
15 Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
16 Claudiu MOLDOVAN – Sibiu (SB)
17 Mihai TALA – Bucuresti (B)
18 Horatiu AJDEROF – Racovita (SB)
19 Dan-Critian CODOREAN – Sibiu (SB)
20 Gabriel ZAHARIA – Fagaras (BV)
21 Alexandru COMAN – Selimbar (SB)
22 Cristinel PADURARU – Sibiu (SB)
23 Claudiu MITEA – Sibiu (SB)
24 Alexandru BARSAN – Talmaciu (SB)
25 Alexandru POJAR – Badon (SJ)
Seniori 85 kg Right
1 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
2 Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
3 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
4 Paul AVRAM – Lipova (AR)
5 Daniel BARBU – Optasi (OT)
6 Simion ROBA – Timisoara (TM)
7 Marius TRIF – Atintis (MS)
8 Adrian ENACHE – Stolnici (AG)
9 Paul PITIAN – Capu Campului (SV)
10 Darius PUIAC – Ludus (MS)
11 Ciprian GIOSU – Huedin (CJ)
12 Cosmin ROMANESCU – Targu Jiu (GJ)
13 Ioan AJDEROF – Racovita (SB)
14 Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
15 Gigel NEAGU – Bucuresti (B)
16 Ruslan GUTSANU – Iasi (IS)
17 Florin IONESCU – Sibiu (SB)
18 Marius PASTIU – Sibiu (SB)
19 Florin CARAGEA – Scoarta (GJ)
20 Dumitru FIRACHE – Caracal (OT)
21 Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)
22 Bogdan TINT – Orlat (SB)
Seniori 100 kg Right
1 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
2 Stefan TANASE – Costesti (AG)
3 Raul BIDIU – Hunedoara (HD)
4 Sorin COSMA – Bucium (AB)
5 Gabriel NICOARA – Ludus (MS)
6 Artur GYARMATI – Ludus (MS)
7 Daniel MOSIN – Sibiu (SB)
8 Olivu DAVID – Sibiu (SB)
9 Andrei MANTA – Rm Valcea (VL)
10 Mihai HARSAN – Sibiu (SB)
11 Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
12 Tiberiu POPA – Iasi (IS)
13 Florin IVANOAIE – Timisoara (TM)
14 Bobi ANTONIE – Rovinari (GJ)
15 Ferencz FEKETE – Ludus (MS)
Seniori +100 kg Right
1 Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
2 Bogdan MOLDOVAN – Cluj Napoca (CJ)
3 Florin RADA – Pitesti (AG)
4 Marius HINCIANU – Simleu Silvaniei (SJ)
5 Paul FEDIUC – Radauti (SV)
Juniori 18 Open Left
1 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
2 Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
3 Iulian MIHAILA – Capu Campului (SV)
4 Alexandru ZAMFIR – Lehliu-Gara (CL)
5 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
6 Ioan AJDEROF – Racovita (SB)
7 Gabriel GOSA – Bascov (AG)
8 Cristinel PADURARU – Sibiu (SB)
9 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
10 Alexandru STRAUTIU – Sibiu (SB)
11 Mihai VASIU – Rocovita (SB)
12 Cristian SEFAN – Lehliu Gara (CL)
13 Ioan GELERIU – Sibiu (SB)
14 Daniel VASS – Cisnadie (SB)
15 Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
16 Alexandru DAVID – Telna (AB)
17 Horatiu AJDEROF – Racovita (SB)
18 Danut TOMOROGA – Rapoltu Mare (HD)
19 Andrei PLESA – Vestem (SB)
20 Vlad TUFIS – Sibiu (SB)
21 Florin BOGYA – Sibiu (SB)
22 Cosmin MANIUTIU – Avrig (SB)
Seniori 70 kg Left
1 Madalin SABAU – Ludus (MS)
2 Gabriel POPESCU – Lipanesti (PH)
3 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
4 Rashad ABBASOV – Bucuresti (B)
5 Alexandru STRAUTIU – Sibiu (SB)
6 Radu BOJICA – Brastavatu (OT)
7 Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
8 Mihai NEDELEA – Pitesti (AG)
9 Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
10 Mihai TALA – Bucuresti (B)
11 Gabriel ZAHARIA – Fagaras (BV)
12 Dan-Critian CODOREAN – Sibiu (SB)
13 Alexandru BARSAN – Talmaciu (SB)
14 Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
15 Liviu NEAGU – Sibiu (SB)
16 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
17 Alexandru COMAN – Selimbar (SB)
18 Ionel POP – Ilva Mare (BN)
19 Valentin BADESCU – Prundeni (VL)
20 Alexandru POJAR – Badon (SJ)
21 Dumitru ANGHEL – Prundeni (VL)
Seniori 85 kg Left
1 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
2 Viorel DOBRIN – Poiana Lacului (AG)
3 Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
4 Daniel BARBU – Optasi (OT)
5 Alexandru SALAJANU – Bucuresti (B)
6 Darius PUIAC – Ludus (MS)
7 Gigel NEAGU – Bucuresti (B)
8 Doru STROE – Filipestii de Tirg (PH)
9 Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
10 Paul PITIAN – Capu Campului (SV)
11 Simion ROBA – Timisoara (TM)
12 Ruslan GUTSANU – Iasi (IS)
13 Cosmin ROMANESCU – Targu Jiu (GJ)
14 Gabriel CUPRINSU – Bascov (AG)
15 Ciprian GIOSU – Huedin (CJ)
16 Ioan AJDEROF – Racovita (SB)
17 Adrian ENACHE – Stolnici (AG)
18 Usama SYED – PAKISTAN (SB)
19 Marius TRIF – Atintis (MS)
20 Florin IONESCU – Sibiu (SB)
Seniori 100 kg Left
1 Raul BIDIU – Hunedoara (HD)
2 Marian DUFAR – Dobrogostea (AG)
3 Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
4 Stefan TANASE – Costesti (AG)
5 Gabriel NICOARA – Ludus (MS)
6 Tiberiu POPA – Iasi (IS)
7 Raul ROMAN – Rapold (HD)
8 Ferencz FEKETE – Ludus (MS)
Seniori +100 kg Left
1 Bogdan MOLDOVAN – Cluj Napoca (CJ)
2 Florin RADA – Pitesti (AG)
3 Olivu DAVID – Sibiu (SB)
4 Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
5 Marius HINCIANU – Simleu Silvaniei (SJ)

0 1087
Add content here
Add content here
Add content here
In data de 23 august 2014, la Promenada Mall din Targu Mures, a avut loc un concurs de skandenberg pentru seniori, numai la bratul drept. Invitat special a fost Radu Valahu iar arbitrii, din partea Asociatiei Romane de Skandenberg „Brat de Fier“, au fost Mircea Simionescu Simicel si Ana-Maria Lazăr.

S-au înscris 32 de sportivi , multi dintre ei medaliati la nationale. O figură frumoasă a făcut Alex Cucli, care a castigat categoria -75 kg. Echipa din Ludus a ocupat locuri fruntas e iar campionul absolut al competitiei este castigătorul nationalelor din acest an, Ciprian Tapaszto.
Vezi poze aici.
Vezi video aici.

Seniori -75 kg Right
1 Alex CUCLI – Constanta (CT)
2 Gabriel BAN – Bacau (BC)
3 Cosmin DUMITRESCU – Bucuresti (B)
4 Filip TIRSU – Ludus (MS)
5 Sorin BERKI – Bogata (MS)
6 Simion GERGELY – Targu Mures (MS)
7 Istvan PETELEY – Targu Mures (MS)
8 Lorand HERCZEG – Ludus (MS)
9 Raul SAVA – Targu Mures (MS)
10 Bogdan MOLDOVAN – Nazna (MS)
11 Andrei SUTEU – Targu Mures (MS)
12 Mihai GROZA – Idicel (MS)
13 Dorin MARGINEAN – Copsa Mica (SB)
14 Daniel VALEA – Singeru (MS)
15 Hunor MARKOS – Targu Mures (MS)
Seniori -90 kg Right
1 Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
2 Istvan DOBRAY – Ludus (MS)
3 Ruslan GUTSANU – Iasi (IS)
4 Marius TRIF – Ludus (MS)
5 Dorin ION – Valchid (SB)
6 Florin MUSTA – Bahnea (MS)
7 Lehel NAGY – Targu Mures (MS)
8 Catalin GHIOCA – Dedrad (MS)
9 Vasile SABAU – Silivasu de Campie (MS)
Seniori +90 kg Right
1 Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
2 Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
3 Artur GYARMATI – Ludus (MS)
4 Karoly HAYNAL – Bagaciu (MS)
5 Ferencz FEKETE – Ludus (MS)
6 Tiberiu POPA – Iasi (IS)
7 Gicu ZABALA – Tg. Mures (MS)
8 Vlad FARCAS – Ludus (MS)
Open Right
1 Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
2 Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
3 Alex CUCLI – Constanta (CT)
4 Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
5 Artur GYARMATI – Ludus (MS)
6 Gabriel BAN – Bacau (BC)

0 723

Pe data de 7 august 2014, la Bansko (Bulgaria), a avut loc Liga Balcanică la categoria 80 kg. S-au înfruntat 8 sportivi foarte valoroși, campioni naționali sau medaliați la europene: doi bulgari, doi români, doi greci, un croat și un sârb.

Din partea României au participat Viorel Dobrin, multiplu campion național și bronz la europene, și Daniel Andronache, multimplu campion național. Echipa noastră a fost întregită de arbitrul Eduard Dimiean care a oficiat la masa de concrus alături de cunoscutul bulgar Hristo Delidzhakov.

Ambii sportivi s-au comportat foarte bine, Viorel Dobrin reușind să ocupe locul secund, la doar două puncte de bulgarul Dimitar Yulev, vicecampion european. Viorel s-a clasat pe locul 3 la brațul stâng și pe primul loc la brațul drept. Daniel Andronache a trebuit să țină regim strict într-o perioadă scurtă pentru a scădea sub 80 kg. Chiar și așa s-a clasat pe locul 4, ocupând poziția secundă la brațul stâng și locul 6 la cel drept.

loc

nume

greutate

stânga

dreapta

total

puncte

puncte

loc

puncte

loc

1.

Dimitar Yulev

78

119

1

111

2

230

2.

Viorel Dobrin

77

109

3

119

1

228

3.

Stefan Malinov

80

93

4

102

3

195

4.

Daniel Andronache

79

111

2

75

6

186

5.

Dimitrios Filikidis

79

79

5

101

4

180

6.

Petru Manojlovicu

80

63

8

87

5

150

7.

Christos Aslanidis

80

76

7

70

7

146

8.

Drazen Kogl

73

78

6

63

8

141

 

În data de 06 iunie 2014, a avut loc prima Liga Balcanică, la categoria +90 kg, în Pomorie, Bulgaria. Arbitrajul a fost asigurat de Hristo Delidzhakov și Eduard Dimiean.
România a fost reprezentata de 3 sportivi: Sabin Bădulescu, Ștefan Tămaș și Alin Sandu. Alin a avut ghinion încă de la startul competiției, o mai veche accidentare recidivand la cot și nu a putut concura la capacitate maximă. Ștefan Tămaș a demonstrat încă o dată că deține printre cele mai puternice brațe dintre sportivi, incheietura fiind punctul sensibil, majoritatea meciurilor pierdute fiind în top-roll. Sabin Bădulescu s-a luptat de la egal la egal pentru locul 1 cu Mitko Petrov campionul mondial en-titre la tineret + 90 kg

LB2014-01

Clasament final:
1. Mitko Petrov 225 p = 103 (3) +122 (1)
2. Sabin Badulescu 208 p = 96 (4) + 112 (2)
3. I. Mladenov 189 p = 108 (2) + 81 (6)
4. M. Pantaleev 182 p = 79 (7) + 103 (3)
5. Xris. Marinov 180 p = 84 (6) + 96 (4)
6. L. Milanov 179 p = 111 (1) + 68 (7)
7. Stefan Tamas 167 p = 84 (5) + 83 (5)
8. Alin Sandu 129 p = 63 (8) + 66 (8)

SOCIAL

3,437FansLike