Tuesday, November 21, 2017
Autori Scris debolbo

bolbo

34 ARTICOLE 0 COMENTARII

Cea de-a 37-a editie a Campionatului Mondial de Skandenberg, desfasurata in Malaezia, Kuala Lumpur, a adunat la startul ei 784 de concurenti veniti din toate colturile lumii.
Echipa Romaniei a obtinut la aceasta editie 3 medalii, doua de argint si una de bronz fiind reprezentata de 6 sportivi: Mircea Carloganu care a obtinut doua medalii de argint la categoria Senior Grand Master 90 kg, atat la bratul stang cat si la cel drept, confirmand forma buna din acest an. Alin Sandu medaliat cu bronz la categoria Junior 21 90 kg, bratul drept a completat numarul de medalii de la aceasta editie pentru Romania.
Restul sportivilor romani au obtinut urmatoarele clasari: Stefan Tamas locul 5 la ambele brate in categoria Senior 90 kg, Viorel Dobrin locul 4 bratul stang si locul 5 bratul drept la categoria Senior 75 kg, Sabin Badulescu locul 7 bratul stang si locul 9 bratul drept la categoria Senior 110 kg si Dinu Dobrean locul 11 bratul stang respectiv locul 6 bratul drept la categoria Master 90 kg.
De mentionat este ca Romania a fost reprezentata de 4 arbitri la acest campionat mondial: Eduard Dimiean, Victor Barbu, Dragos Corcoveanu si Tiberiu Mihalcea, fiind tara care a aliniat cei mai multi arbitri depasind tari cu traditie in skandenberg-ul mondial precum Statele Unite, Canada sau Rusia.
ee8d7c_dsc-9892 12087083_448797168660584_3722119060876093717_oUrmeaza anul viitor Campionatul European gazduit de Romania, o competitie de maxima amploare unde sportivii romani vor fi prezenti intr-un numar mult mai mare.

0 3159

Data: 10-11 octombrie 2015
Locatie: Sala Agronomia, Bucuresti, (Bul. Marasti nr. 59 – Universitatea Agronomia – USAMVB)
Sistem competitie: dubla eliminare.
Taxa inregistrare: 25 lei/brat pentru sportivii care au mai participat la conbcursuri organizate de Asociatia Romana de Skandenberg Brat de Fier, 50 lei (10 euro)/brat pentru cei care nu au mai participat;
Cantar si inregistrare:
10 octombrie, 9:00 – 11:00 pentru bratul stang si drept
11 octombrie, 9:30 – 11:00 pentru bratul drept
Sportivii trebuie sa prezinte la inregistrare un act de identitate cu poza (CI, carnet conducere, pasaport etc); Juniorii sub 18 ani trebuie sa aduca declaratie din partea unui parinte ca este de acord sa poata concura.
Categorii
 – juniori (pana in 18 ani inclusiv): cat. 70 kg, 80 kg, + 80 kg si open
– seniori (peste 18 ani): cat. 60 kg, 70 kg, 80 kg, 90 kg, 100 kg, + 100 kg si open
– masters: open
Premii (bratul stang si drept):
– toti sportivii vor primii tricouri personalizate
– la fiecare categorie, locurile 1-3: medalii, tricouri, diplome si suplimente nutritive
– open juniori: trofeu + 300 lei + voucher sesiune foto profesionala;
– open seniori: trofeu + 600 lei + voucher sesiune foto profesionala;
– castigator masters: 200 lei + voucher sesiune foto profesionala
Program
10 octombrie 2015 – bratul stang
9:00 – 11:00 – cantar
13.00 – incepere competitie
11 octombrie 2015 – bratul drept
9:30 – 11:00 – cantar
13.00 – incepere competitie

Poze de la premiere aici.

DSC_0139

 

 

 

 

bratul stang

bratul drept

Rezultate complete:

Juniori 70 kg Left
1     PINZARIU, CRISTIAN – Romania
2     MIGIT, CRISTI – Romania
3     TABACU, MARIN – Romania
  Juniori 80 kg Left
1     TUDOR, ALIN – Romania
2     ZAMFIR, ALEXANDRU – Romania
3     SAVU, ANTONIOS – Romania
4     SIMION, BOGDAN – Romania
5     ANDREI , COSMIN – Romania
6     DIACONU, ALEXANDRU – Romania
7     MARIN, STEFAN – Romania
Juniori +80 kg Left
1     IORGA, ALIN – Romania
2     GHISA , BOGDAN – Romania
3     MICE, GABRIEL – Romania
4     VARIA, LIVIU – Romania
Veterani Open Left
1     FAT, OLIMPIU – Romania
2     BACIU, AUREL – Romania
3     ALBU, FLORIN – Romania
4     TUDOR, LUCIAN – Romania
Juniori Open Left
1     PINZARIU, CRISTIAN – Romania
2     ZAMFIR, ALEXANDRU – Romania
3     IORGA, ALIN – Romania
4     GHISA , BOGDAN – Romania
5     TUDOR, ALIN – Romania
Seniori -60 kg Left
1     BALAIUS, RUSLAN – Romania
Seniori 70 kg Left
1     CHIVU, DANIEL – Romania
2     DRAGAN, ALEXANDRU – Romania
3     SANDU, DANIEL – Romania
4     LICUT, MARIUS – Romania
5     APRODU, CATALIN – Romania
Seniori 80 kg Left
1     HASIUC, ALIN – Romania
2     BOJICA, RADU – Romania
3     BARAITARU, ALIN – Romania
4     MATEESCU, RAYMOND – Romania
5     BOSEV, IVAYLO – Bulgaria
6     SULARIU, VLADIMIR – Romania
7     DINA, DANIEL – Romania
Seniori 90 kg Left
1     DIMITROV, PLAMEN – Bulgaria
2     YONCHEV, DETELIN – Bulgaria
3     ANDRONACHE, DANIEL – Romania
4     STROE, DORU – Romania
5     SAFTA, ANDREAS – Romania
6     BARBU, DANIEL – Romania
7     GEREV, TODOR – Bulgaria
8     VALEAN, CIPRIAN – France
9     PUPAZAN, VLADUT – Romania
10    TECU, SERGIU – Romania
11    GRECU, NICOLAE – Romania
12    IONITA, ADRIAN – Romania
Seniori 100 kg Left
1     BICA, MIRCEA – Romania
2     CUEMJIEV, ALIN – Romania
3     GHICA, ION – Romania
4     POPA, TIBERIU – Romania
5     MANASIEV, EMANUIL – Bulgaria
6     MIHAI, CONSTANTIN – Romania
Seniori +100 kg Left
1     FAT, OLIMPIU – Romania
2     GIFEI, SORIN – Romania
3     NICOLAE, MARIAN – Romania
4     PLOPEANU, CRISTIAN – Romania
5     ANGHELACHE, CRISTIAN – Romania
6     TOCU, GABRIEL – Romania
7     GEORGESCU , ROBERT – Romania
8     URS, BENEAMIN – Romania
9     DECA, ALEXANDRU – Romania
Seniori Open Left
1     DIMITROV, PLAMEN – Bulgaria
2     FAT, OLIMPIU – Romania
3     BICA, MIRCEA – Romania
4     BOJICA, RADU – Romania
5     YONCHEV, DETELIN – Bulgaria
6     NICOLAE, MARIAN – Romania
7     HASIUC, ALIN – Romania
8     DRAGAN, ALEXANDRU – Romania
9     BALAIUS, RUSLAN – Romania
10    CUEMJIEV, ALIN – Romania

 

Juniori 70 kg Right
1     PINZARIU, CRISTIAN – Romania
2     MIGIT, CRISTI – Romania
3     TABACU, MARIN – Romania
4     OPREA, ADRIAN – Romania
5     ANDREEVICI, GABRIEL – Romania
Juniori 80 kg Right
1     TUDOR, ALIN – Romania
2     SIMION, BOGDAN – Romania
3     DIACONU, ALEXANDRU – Romania
4     MARIN, STEFAN – Romania
5     ZAMFIR, ALEXANDRU – Romania
6     ANDREI , COSMIN – Romania
Juniori +80 kg Right
1     IORGA, ALIN – Romania
2     MICE, GABRIEL – Romania
3     GHISA , BOGDAN – Romania
4     BUCICA, RAZVAN – Romania
5     VARIA, LIVIU – Romania
Veterani Open Right
1     DOBREAN, DINU – Romania
2     MECU, DRAGOS – Romania
3     NEAGU, CATALIN – Romania
4     TUDOR, LUCIAN – Romania
Juniori Open Right
1     PINZARIU, CRISTIAN – Romania
2     TUDOR, ALIN – Romania
3     TABACU, MARIN – Romania
4     GHISA , BOGDAN – Romania
5     SIMION, BOGDAN – Romania
6     MICE, GABRIEL – Romania
Seniori -60 kg Right
1     BALAIUS, RUSLAN – Romania
Seniori 70 kg Right
1     APRODU, CATALIN – Romania
2     CIOBANU, NICOLAE – Romania
3     MIGIT, CRISTI – Romania
4     CALOTA, MARIAN – Romania
5     TALA, MIHAI – Romania
6     CHIVU, DANIEL – Romania
7     DRAGHICI, ALBERT – Romania
8     SANDU, DANIEL – Romania
9     SCURTU, VASILE – Romania
10    DINCA, MARIUS – Romania
11    LICUT, MARIUS – Romania
Seniori 80 kg Right
1     HASIUC, ALIN – Romania
2     ZAMFIR, ALEXANDRU – Romania
3     BOJICA, RADU – Romania
4     BAN, GABRIEL – Romania
5     PETRE, ROMEO – Romania
6     SULARIU, VLADIMIR – Romania
7     TUDOR, ALIN – Romania
8     BOSEV, IVAYLO – Bulgaria
9     STAN, DANIEL – Romania
Seniori 90 kg Right
1     BARBU, DANIEL – Romania
2     SAFTA, ANDREAS – Romania
3     YONCHEV, DETELIN – Bulgaria
4     ANDRONACHE, DANIEL – Romania
5     ROMANESCU, COSMIN – Romania
6     IONITA, ADRIAN – Romania
7     STROE, DORU – Romania
8     NITOI, DANIEL – Romania
9     GRECU, NICOLAE – Romania
10    GEREV, TODOR – Bulgaria
11    PUPAZAN, VLADUT – Romania
12    ANGHEL, COSTEL – Romania
13    BODOR, STEFAN – Romania
14    POPESCU, ALEXANDRU – Romania
Seniori 100 kg Right
1     SANDU , ALIN – Romania
2     MIHAI, CONSTANTIN – Romania
3     GHICA, ION – Romania
4     BICA, MIRCEA – Romania
5     MANASIEV, EMANUIL – Bulgaria
6     POPA, TIBERIU – Romania
Seniori +100 kg Right
1     PUSCASU, IOAN – Romania
2     BADULESCU, SABIN – Romania
3     GIFEI, SORIN – Romania
4     ANGHELACHE, CRISTIAN – Romania
5     GEORGESCU , ROBERT – Romania
6     URS, BENEAMIN – Romania
7     PLOPEANU, CRISTIAN – Romania
Seniori Open Right
1     BADULESCU, SABIN – Romania
2     MIHAI, CONSTANTIN – Romania
3     BARBU, DANIEL – Romania
4     GIFEI, SORIN – Romania
5     APRODU, CATALIN – Romania
6     ZAMFIR, ALEXANDRU – Romania
7     YONCHEV, DETELIN – Bulgaria
8     GHICA, ION – Romania
9     BALAIUS, RUSLAN – Romania
10    HASIUC, ALIN – Romania
11    CIOBANU, NICOLAE – Romania

mondiale_2015_142Cea de-a 37-a editie a Campionatului Mondial de Skandenberg va avea loc in Malaysia, Kuala Lumpur, in perioada 26 septembrie- 04 octombrie 2015.
Lotul national va fi reprezentat de 6 sportivi: Mircea Carloganu, Dinu Dobrean, Alin Sandu, Stefan Tamas, Viorel Dobrin si Sabin Badulescu.
Deasemenea lotul national va avea in componenta 4 arbitri: Eduard Dimiean ( capitan echipa ), Tiberiu Mihalcea, Dragos Corcoveanu si Victor Barbu.
Romanii sunt prezenti si in organizarea concursului prin: Mircea Simionescu-Simicel ( Secretar General WAF ), Florin Lazar ( Director Scoring WAF ), Dorin Costache si Ana-Maria Lazar.
Speram la rezultate cat mai bune la aceasta editie din partea lotului national, pentru a continua traditia Romaniei in skandenberg-ul mondial.

0 2101

Data: 22 august 2015
Locatie: SALA SPORTURILOR CONSTANTA (Bld Tomis 102 – 104, Constanta, 032593)

Pentru participarea la acest concurs, nu este necesara legitimarea prealabila la vreun club.
Pret/ bilet intrare: 20 lei (vor fi puse la vanzare in data de 22 august, la Sala Sporturilor)
Sportivii vor primi la inscriere bratari personalizate, pe care vor trebuie sa le poarte la mana, pentru a avea acces gratuit in locatia de competitie!
Accesul spectatorilor si insotitorilor sportivilor in Sala Sporturilor se va face doar in baza biletului de intrare!

Inscrierea sportivilor: 22 august, in intervalul orar 9.00-11.00, la Sala Sporturilor
Sistem de desfasurare: dubla eliminare.
Categorii (stanga si dreapta):
– juniori (cat. 70 kg, 80 kg, +80 kg si OPEN)
– seniori (cat. 70 kg, 80 kg, 90, 100 kg, +100 kg si OPEN)
– masters (sistem OPEN)
Premii oferite:
TOTI sportivii vor primi la inscriere tricouri personalizate!
Locurile 1-3: medalii, tricouri, diplome, suplimente nutritive;
OPEN juniori: trofeu personalizat + 300 lei;
OPEN seniori: trofeu personalizat + 400 lei.

TAXA GENERALA DE INSCRIERE: 25 lei/brat
IMPORTANT:
Sportivii se vor putea înscrie numai dacă au asupra lor un document de identitate (C.I./pașaport) + se va completa “la fața locului” de către fiecare concurent o declarație de participare la concurs pe propria raspundere.
Sportivii se pot inscrie doar la o categorie pe brat.
Concursurile de skandenberg se vor desfășura în conformitate cu prevederile regulamentului Asociației Române de Skandenberg “Braț de Fier”.
Arbitrii: Tiberiu Mihalcea, Deniz Ibram, Bogdan Purnavel, Dan Vlad, Alexandru Bolborici, Andrei Vlad.

Poze aici.
Video aici.

Rezultate complete:

STANGA
juniori 70 kg
1. Cristian Pinzariu
2. Darius Iakabos
3. Marius Popescu
juniori 80 kg
1. Alin Tudor
2. Cristi Migit
masters
1. Ion Grosu
2. Culea Vicentiu
3. Aurel Baciu
seniori 70 kg
1. Alexandru Dragan
2. Catalin Aprodu
3. Ibram Deniz
seniori 80 kg
1. Gabriel Ban
2. Alin Hasiuc
3. Florin Ichim
4. Sebastian Cojocaru
5. Alexandru Toba
seniori 90 kg
1. Marian Rotaru
2. Ruslan Gutsanu
3. Doru Stroe
4. Adrian Ionita
5. Robert Macsim
seniori 100 kg
1. Tiberiu Popa
2. Vladimir Sulariu
Open juniori – Cristian Pinzariu
Open seniori – Marian Rotaru
DREAPTA
juniori 70 kg
1. Cristian Pinzariu
2. Darius Iakabos
juniori 80 kg
1. Cristi Migit
2. Alin Tudor
3. Mihai Grosu
masters
1. Ion Grosu
2. Culea Vicentiu
3. Aurel Baciu
seniori 70 kg
1. Catalin Aprodu
2. Alexandru Dragan
3. Ibram Deniz
seniori 80 kg
1. Alin Hasiuc
2. Florin Ichim
seniori 90 kg
1. Marian Rotaru
2. Sebastian Cojocaru
3. Nicu Popa
4. Alex Cucli
5. Emanuel Ciuta
6. Adrian Ionita
7. Ruslan Gutsanu
8. Doru Stroe
9. Robert Macsim
seniori 100 kg
1. Ionut Caltosu
2. Tiberiu Popa
3. Vladimir Sulariu
Open juniori – Cristian Pinzariu
Open seniori – Ionut Caltosu

0 2011

Data: 16 august 2015
Locatie: Shopping City Sibiu, in fata la Alexandria Librarii
Inscriere: 10.00-13.00
Incepe concurs: 14.00
Categorii (bratul stang si drept):
– open juniori mici pana in 14 ani inclusiv
– open juniori (pana in 18 ani inclusiv)
– open feminin
– open veterani
– seniori 70 kg, 85 kg, 100 kg si +100 kg
Invitat special: Radu Valahu
Arbitrii: Mircea Simionescu-Simicel, Alexandru Bolborici, Ana-Maria Lazar.

SB_Skandenberg_FBpost

Vezi poze1  poze2
Vezi    video1   video2.
Rezultate complete:


Copii 14 Open Left
1. Bogdan CARTAU – Talmaciu (SB)
2. David IAKABOS – Talmaciu (SB)
Juniori 18 Open Left
1. Alin IORGA – Draganesti (OT)
2. Alex YILDIRIM – Rm. Valcea (SB)
3. Stefan ALBU – Valea Stanciului (DJ)
4. Alin TUDOR – Bucuresti (B)
5. Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
6. Ioan AJDEROF – Racovita (SB)
7. Gabriel MICE – Dobrosloveni (OT)
8. Bogdan BAGHIU – Ludus (MS)
9. Radu BECKERT – Sibiu (SB)
10. Andrei MINA – Silistea Gumesti (TR)
11. Alexandru DAVID – Telna (AB)
12. Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
13. Sebastian NEAMTU – Sibiu (SB)
14. Robert LEONTE – Sibiu (SB)
15. Claudiu CIONTEA – Poplaca (SB)
16. Andrei NEAMTIU – Poplaca (SB)
17. Alexandru PETRU- Sibiu (SB)
18. Ioan GELERIU – Sibiu (SB)
19. Radu BOARTA – Selimbar (SB)
20. Alexandru APOLZAH – Poplaca (SB)
21. Ciprian DAMIAN – Sibiu (SB)
22. Radu DINU – Sibiu (SB)
23. Mihai VASIU – Rocovita (SB)
Masters Open Left
1. Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
2. Aurel BACIU – Caracal (OT)
3. Lucian TUDOR – Bucuresti (B)
Feminin Open Left
1. Roxana AVRAM – Snagov (IF)
2. Georgiana MOIS – Sibiu (SB)
Seniori -70 kg Left
1. Gabriel POPESCU – Caianu (CJ)
2. Bogdan PRIPON – Lugoj (TM)
3. Ciprian BENDEA – Sohodol (AB)
4. Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
5. Radu CRAFCIC – Vesteu (SB)
6. Raul MANIUTIU – Sibiu (SB)
7. Relu DRAGOMIR – Baldovinesti (SB)
8. Marius LICUT – Craiova (DJ)
9. Alexandru BARSAN – Talmaciu (SB)
10. Nicusor BOBOC- Valea Stanciului (DJ)
11. Mihai BARBUSIU – Sibiu (SB)
Seniori 85 kg Left
1. Marius TRIF – Atintis (MS)
2. Robert TOCEA – Caracal (OT)
3. Cosmin ROMANESCU – Targu Jiu (GJ)
4. Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
5. Horatiu AJDEROF – Racovita (SB)
6. Florin BOGYA – Sibiu (SB)
7. Adrian MIHAI – Ianca (SB)
Seniori 100 kg Left
1. Gabriel NICOARA – Ludus (MS)
2. Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
3. Dorin TOADER – Sibiu (SB)
4. Petru CABUZ – Deda (MS)
5. Augustin GIUGA – Galicea (VL)
6. Bogdan ZORILA – Ianca (BR)
7. Beneamin NAGY – Blaj (AB)
8. Stefan LODROMANEAN – Seica-Mare (SB)
Seniori +100 kg Left
1. Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
2. Alexandru DECA – Caracal (OT)
3. Marian MOTOC – Fagaras (BV)
4. Adrian TUDOSE – Rosiori de Vede (TR)

Copii 14 Open Right
1. Bogdan CARTAU – Talmaciu (SB)
2. David IAKABOS – Talmaciu (SB)
Juniori 18 Open Right
1. Alin TUDOR – Bucuresti (B)
2. Gabriel MICE – Dobrosloveni (OT)
3. Alex YILDIRIM – Rm. Valcea (SB)
4. Sergiu BALTEANU – Talmaciu (SB)
5. Mihai VASIU – Rocovita (SB)
6. Claudiu DIACONESCU – Talmaciu (SB)
7. Ioan AJDEROF – Racovita (SB)
8. Adrian SABAU – Ludus (MS)
9. Stefan ALBU – Valea Stanciului (DJ)
10. Radu BECKERT – Sibiu (SB)
11. Bogdan BAGHIU – Ludus (MS)
12. Alin IORGA – Draganesti (OT)
13. Andrei MINA – Silistea Gumesti (TR)
14. Ioan GELERIU – Sibiu (SB)
15. Radu BOARTA – Selimbar (SB)
16. Robert LEONTE – Sibiu (SB)
17. Claudiu CIONTEA – Poplaca (SB)
18. Andrei NEAMTIU – Poplaca (SB)
19. Radu DINU – Sibiu (SB)
20. Alexandru DAVID – Telna (AB)
21. Sebastian NEAMTU – Sibiu (SB)
22. Alexandru APOLZAH – Poplaca (SB)
23. Ciprian DAMIAN – Sibiu (SB)
24. Alin VACARIU – Sibiu (SB)
25. Alexandru PETRU- Sibiu (SB)
26. Darius IAKABOS – Talmaciu (SB)
Masters Open Right
1. Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
2. Liviu LITA – Ramnicu Valcea (VL)
3. Lucian TUDOR – Bucuresti (B)
4. Aurel BACIU – Caracal (OT)
Feminin Open Right
1. Adela BACIU – Caracal (OT)
2. Roxana AVRAM – Snagov (IF)
Seniori -70 kg Right
1. Gabriel POPESCU – Caianu (CJ)
2. Radu CRAFCIC – Vesteu (SB)
3. Nicolae CIOBANU – Motru (GJ)
4. Marius LICUT – Craiova (DJ)
5. Ciprian BENDEA – Sohodol (AB)
6. Cristinel PADURARU – Sibiu (SB)
7. Nicusor BOBOC- Valea Stanciului (DJ)
8. Relu DRAGOMIR – Baldovinesti (SB)
9. Raul MANIUTIU – Sibiu (SB)
10. Bogdan PRIPON – Lugoj (TM)
11. George CIOLPAN – Stroesti (VL)
12. Mihai BARBUSIU – Sibiu (SB)
Seniori 85 kg Right
1. Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
2. Marius TRIF – Atintis (MS)
3. Cosmin ROMANESCU – Targu Jiu (GJ)
4. Robert TOCEA – Caracal (OT)
5. Ioan VITAN – Alba Iulia (AB)
6. Stefan ANDREI – Sibiu (SB)
7. Horatiu AJDEROF – Racovita (SB)
8. Florin BOGYA – Sibiu (SB)
9. Claudiu MANOLE – Ianca (SB)
10. Adrian MIHAI – Ianca (SB)
11. Ion NEGUT- Focsani (VN)
12. Andrei SICOE – Sohodol (AB)
13. Emanoil POPA – Sibiu (SB)
Seniori 100 kg Right
1. Artur GYARMATI – Ludus (MS)
2. Dorin TOADER – Sibiu (SB)
3. Augustin GIUGA – Galicea (VL)
4. Gabriel NICOARA – Ludus (MS)
5. Petru CABUZ – Deda (MS)
6. Bogdan ZORILA – Ianca (BR)
7. Beneamin NAGY – Blaj (AB)
8. Stefan LODROMANEAN – Seica-Mare (SB)
Seniori +100 kg Right
1. Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
2. Adrian TUDOSE – Rosiori de Vede (TR)
3. Alexandru DECA – Caracal (OT)
4. Marian MOTOC – Fagaras (BV)
Seniori Open Right
1. Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
2. Artur GYARMATI – Ludus (MS)
3. Gabriel MICE – Dobrosloveni (OT)
4. Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
5. Marius TRIF – Atintis (MS)
6. Adrian TUDOSE – Rosiori de Vede (TR)
7. Augustin GIUGA – Galicea (VL)

 

 

 

 

 

 

 

0 1936

Data: 8 august 2015
Locatie: Sala Polivalenta, Strada Uzinei Electrice, Cluj Napoca
Inscriere: 8 august, Sala Polivalenta, intre orele 9.00-11.00
Taxa participare: 25 lei/brat
Categorii (stanga, dreapta)
– juniori (80 kg, +80 kg si OPEN)
– seniori (80 kg, 90, 100 kg, +100 kg si OPEN)
– masters (sistem OPEN)
Incepere concurs: 13.00
Premii:
TOTI sportivii vor primi la inscriere tricouri personalizate!
Locurile 1-3: medalii, tricouri, diplome, suplimente nutritive;
OPEN juniori: trofeu personalizat + 300 lei + voucher sedinta foto profesionala;
OPEN seniori: trofeu personalizat + 400 lei + voucher sedinta foto profesionala.

Alte informatii:
Pentru participarea la acest concurs, nu este necesara legitimarea prealabila la vreun club.
Sportivii se vor putea înscrie numai dacă au asupra lor un document de identitate (C.I./pașaport) + se va completa “la fața locului” de către fiecare concurent o declarație de participare la concurs pe propria raspundere.
Concursurile de skandenberg se vor desfășura în conformitate cu prevederile regulamentului Asociației Române de Skandenberg “Braț de Fier”, arbitrii ce vor oficia la mesele de concurs fiind acreditați de aceasta.
Pret/ bilet intrare: 20 lei (vor fi puse la vanzare in data de 8 august, la Sala Polivalenta Cluj Napoca)
Sportivii vor primi la inscriere bratari personalizate, pe care vor trebui sa le poarte la mana, pentru a avea acces gratuit in locatia de competitie!
Spectatorii vor avea acces in sala de competitie de la ora 11.00, evenimentul sportiv urmand sa inceapa la ora 13.00. Accesul spectatorilor si insotitorilor sportivilor in Sala Polvalenta Cluj se va face doar in baza biletului de intrare!

Rezultate complete:

Juniori 80 kg Left
1 Cristian PINZARIU – Tg. Neamt (NT)
2 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
3 Adrian SABAU – Str Zavoiului bl9, scB ap 3 (MS)
4 Daniel UNGUREANU – Tg. Neamt (NT)
5 Mircea SUTEU – Caianu (CJ)
6 Razvan MOGA – Ludus (MS)
7 Darius PALFI – Caianu (CJ)
8 Iulian CINTA – Baia-Sprie (MM)
Juniori +80 kg Left
1 Bogdan GHISA – Baia Mare (MM)
2 Ovidiu PURTAN – Osorhei (BH)
Juniori Open Left
1 Cristian PINZARIU – Tg. Neamt (NT)
2 Bogdan GHISA – Baia Mare (MM)
3 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
4 Ovidiu PURTAN – Osorhei (BH)
Seniori 80 kg Left
1 Gabriel POPESCU – Caianu (CJ)
2 Andrei MAIOR – Oradea (BH)
3 Daniel POP – Dumbravita (MM)
4 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
5 Bogdan PRIPON – Lugoj (TM)
6 Ciprian BENDEA – Sohodol (AB)
7 Valentin BADESCU – Prundeni (VL)
8 Radu HINGAN – Dobricel (BN)
9 Claudiu SAMOILA – Baia Mare (MM)
10 Andrei BONCEA – Bistra (AB)
Seniori 90 kg Left
1 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
2 Dinu DOBREAN – Subcetate (HR)
3 Marius TRIF – Atintis (MS)
4 Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
5 Sergiu MAL – Somcuta Mare (MM)
6 Radu ILUT – Baia Mare (MM)
7 Violin CANTA – Danesti (MM)
Seniori 100 kg Left
1 Olimpiu FAT – Sisesti (MM)
2 Florian LAZAR – Arad (AR)
3 Ferencz FEKETE – Ludus (MS)
Seniori +100 kg Left
1 Bogdan MOLDOVAN – Cluj-Napoca (CJ)
2 Aron BLAGA – Oradea (BH)
3 Marian MOTOC – Fagaras (BV)
Seniori Open Left
1 Olimpiu FAT – Sisesti (MM)
2 Gabriel POPESCU – Caianu (CJ)
3 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
4 Andrei MAIOR – Oradea (BH)
5 Bogdan MOLDOVAN – Cluj-Napoca (CJ)
Veterani Left
1 Dinu DOBREAN – Subcetate (HR)
2 Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)


Juniori 80 kg Right
1 Cristian PINZARIU – Tg. Neamt (NT)
2 Adrian SABAU – Str Zavoiului bl9, scB ap 3 (MS)
3 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
4 Daniel UNGUREANU – Tg. Neamt (NT)
5 Razvan MOGA – Ludus (MS)
6 Paul RUS – Cluj-Napoca (CJ)
7 Mircea SUTEU – Caianu (CJ)
8 Iulian CINTA – Baia-Sprie (MM)
9 Darius PALFI – Caianu (CJ)
10 Claudiu SAMOILA – Baia Mare (MM)
Juniori +80 kg Right
1 Ovidiu PURTAN – Osorhei (BH)
2 Bogdan GHISA – Baia Mare (MM)
Juniori Open Right
1 Cristian PINZARIU – Tg. Neamt (NT)
2 Ovidiu PURTAN – Osorhei (BH)
3 Adrian SABAU – Str Zavoiului bl9, scB ap 3 (MS)
Seniori 80 kg Right
1 Paul AVRAM – Lipova (AR)
2 Gabriel POPESCU – Caianu (CJ)
3 Madalin SABAU – Ludus (MS)
4 Luigi MOLDOVAN – Fildu de Jos (SJ)
5 David KUPAS – Sisesti (MM)
6 Andrei BONCEA – Bistra (AB)
7 Andrei SICOE – Sohodol (AB)
8 Daniel POP – Dumbravita (MM)
9 Bogdan PRIPON – Lugoj (TM)
10 Ciprian BENDEA – Sohodol (AB)
11 Alexandru OANEA – Baia Sprie (MM)
12 Andrei MAIOR – Oradea (BH)
13 Valentin BADESCU – Prundeni (VL)
14 Alexandru HINGAN – Dobricel (BN)
15 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
Seniori 90 kg Right
1 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
2 Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
3 Nicu POPA – Constanta (CT)
4 Marius TRIF – Atintis (MS)
5 Violin CANTA – Danesti (MM)
6 Horatiu HADAREAN – Ludus (MS)
7 Mihai LUPEA – Cluj-Napoca (CJ)
8 Radu ILUT – Baia Mare (MM)
9 Sergiu MAL – Somcuta Mare (MM)
10 Istvan KORMOCZKI – Tg. Mures (MS)
Seniori 100 kg Right
1 Olimpiu FAT – Sisesti (MM)
2 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
3 Florian LAZAR – Arad (AR)
4 Gergo FODOR – Sisesti (MM)
5 Ferencz FEKETE – Ludus (MS)
Seniori +100 kg Right
1 Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
2 Bogdan MOLDOVAN – Cluj-Napoca (CJ)
3 Marian MOTOC – Fagaras (BV)
Seniori Open Right
1 Olimpiu FAT – Sisesti (MM)
2 Ciprian TAPASZTO – Ludus (MS)
3 ALIN SANDU – Lehliu Gara (CL)
4 Ervin SZEKELY – Ludus (MS)
5 Florian LAZAR – Arad (AR)
6 Daniel ANDRONACHE – Bucuresti (B)
7 Bogdan MOLDOVAN – Cluj-Napoca (CJ)
Veterani Right
1 Edward KOLOZSVARI – Ludus (MS)
2 Adrian SILAGHI – Sisesti (MM)

0 1698

S-au inscris 50 de sportivi la cele 4 categorii iar primii doi clasati s-au luptat pentru premiul cel mare. Olimpiu Fat, cel mai bun sportiv din Baia Mare si din tara, a venit si a ajutat la arbitraj, insa nu a concurat, lasand sportivii mai putin cunoscuti sa se afirme.
Arbitrajul a fost asigurat de Mircea Simionescu-Simicel, Alexandru Bolborici si Ana-Maria Lazar. Concursul a fost transmis  live in HD. Atmosfera a fost asigurata de Radu Valahu.
Multumim celor implicati in organizare, Mall-ului Gold Plaza, lui Horea Bogar pentru pozele reusite si sportivilor pentru combativitate si spirit de fair-play.
SPS_5983

 

Peste 200 de poze aici.


Juniori
1 Bogdan GHISA – Baia Mare (MM)
2 Alexandru CIOCOTISAN – Baia Mare (MM)
3 Imi POCI – Baia Mare (MM)
4 Claudiu SAMOILA – Baia Mare (MM)
5 Nelu MAGALAU – Baia Mare (MM)
6 Ionut CINTA – Baia Mare (MM)
7 Roberto CHIRA – Baia Mare (MM)
8 Mihai MICHI – Baia Mare (MM)
9 Raul OLTEAN – Baia Mare (MM)
10 Andrei NAGY – Baia Mare (MM)
11 Sergiu SALAJEAN – Baia Mare (MM)
12 Raymond CHELARU – Baia Mare (MM)
Seniori 75 Kg
1 Flaviu GOIA – Crucisor (SM)
2 Alexandru OANEA – Baia Sprie (MM)
3 Robert POCI – Baia Mare (MM)
4 Cristian OLARU – Baia Mare (MM)
5 Alexandru POP – Baia Mare (MM)
6 Claudiu IONUTAS – Baia Mare (MM)
7 Tibor HORVAT – Baia Mare (MM)
8 Rozmalin ANTAL – Baia Mare (MM)
9 Marius BARLEA – Baia Mare (MM)
10 Pinte BORSE – Baia Mare (MM)
11 Florin MARIAS – Baia Mare (MM)
12 Claudiu SAMOILA – Baia Mare (MM)
13 Horia ONTIU – Baia Mare (MM)
14 Marian ORTAN – Baia Mare (MM)
15 Daniel PETRULE – Baia Mare (MM)
16 Laurentiu REVNIC – Baia Mare (MM)
17 Vlad FIEREA – Baia Mare (MM)

Seniori 95 Kg
1 Violin CANTA – Danesti (MM)
2 Catalin CRISAN – Sisesti (MM)
3 Cristian MAGHEAR – Baia Mare (MM)
4 Adrian SILAGHI – Sisesti (MM)
5 Daniel POP – Dumbravita (MM)
6 Alexandru LEORDEAN – Leordina (MM)
7 Radu ILUT – Baia Mare (MM)
8 Adrian SALAJAN – Baia Mare (MM)
9 Artur BUTUZA – Baia Mare (MM)
10 Bogdan DIMANESCU – Sisesti (MM)
11 Bogdan ALBU – Constanta1234 (CT)
12 Vasile COZMA – Baia Mare (MM)
13 Emanuel SIMON – Buzesti (MM)
Seniori +95 Kg
1 Gheorghe NISTEA – Carei (SM)
2 Dorel TIPLEA – Baia Mare (MM)
3 Doru STETCA – Satu Mare (SM)
4 Dani VELEA – Baia Mare (MM)
5 Danie SISESTEAN – Baia Mare (MM)
6 Daniel TANE – Baia Mare (MM)
7 Gabriel DANCIU – Baia Mare (MM)
Seniori Open
1 Gheorghe NISTEA – Carei (SM)
2 Flaviu GOIA – Crucisor (SM)
3 Violin CANTA – Danesti (MM)
4 Dorel TIPLEA – Baia Mare (MM)
5 Bogdan GHISA – Baia Mare (MM)
6 Alexandru OANEA – Baia Sprie (MM)

0 1127
Data: 17 Iulie 2015, ora 18:00
Locatie: Gold Plaza Baia Mare
Inscrieri: se fac la biroul de informatii de la parterul Gold Plaza sau inainte de concurs la scena, pana la ora 17:30
Categorii doar bratul drept: juniori open, fete open, seniori 75 kg, seniori 95 kg, seniori +95 kg
Premii: pelerine de ploaie Gold Plaza, vouchere in food court, vouchere turistice sau o sesiune de cumparaturi in valoare de 100 de euro.
Arbitrii: Mircea Simionescu-Simicel, Alexandru Bolborici si Ana-Maria Lazar.
Invitat: Radu Valahu.
Va asteptam!
11692685_10152946910906560_3700093216742374999_n

A 25-a editie a Campionatului European de Skandenberg a aliniat la startul ei un numar record de 793 de concurenti, dintre care 28 au fost romani.
A fost probabil cel mai disputat campionat european pana in prezent, nivelul de pregatire al sportivilor fiind unul extrem de ridicat. Sportivii nostri nu au dezamagit, cei care au ratat podiumul fiind foarte aproape de el. Am avut bineinteles si medaliati cu aur, argint si bronz, fiecare din ei reusind meciuri spectaculaose rasplatite prin medalii si prezenta pe podium.
Titlul european a fost obtinut de catre maestrul Mircea Carloganu la categoria Senior Grand Master 100 kg bratul drept dupa ce cu o zi inainte, sportivul roman obtinuse medalia de argint la aceeasi categorie insa la bratul stang.
Radu Georgescu “Valahu” a obtinut dupa grele batalii medalia de bronz la categoria Master Men +100 kg bratul stang, o performanta demna de toata lauda pentru unul din cei mai vechi sportivi de skandenberg din Romania.
Viorel Dobrin a avut parte de o categorie infernala unde cele mai titrate nume din skandenbergul mondial si-au facut simtita prezenta, Viorel si-a acontat medalia de bronz la categoria Seniors Men 75 kg bratul stang, totodata el reusind si cea mai buna clasare din cadrul lotului national de seniori prezent la Sofia. Dragos Mecu, a urcat pe ultima treapta a podiumului fiind medaliat cu bronz la categoria Grand Master Men 90 kg bratul drept, performanta realizata si de catre sportivul Dinu Dobrean medaliat cu bronz insa la categoria Master Men 90 kg bratul stang.
In categoriile de juniori si tineret Romania a fost reprezentata cu succes de catre trei sportivi: Cristi Migit medaliat cu argint la categoria Juniori 18, 70 kg baieti bratul drept, Claudiu Diaconescu medaliat cu argint la categoria Juniori 18, 55 kg baieti bratul stang si Andreas Safta la categoria de varsta Tineret 21, baieti 80 kg bratul drept medaliat cu bronz.
Pe linie de arbitraj Romania a fost prezenta cu un numar record de arbitrii 6 la numar. Eduard Dimiean, Victor Barbu, Dragos Corcoveanu, Tiberiu Mihalcea, Vlad Andrei si Deniz Ibram au facut parte in toate cele 5 zile de concurs din brigada europeana de arbitri care a oficiat la acest campionat european. Victor Barbu a fost votat cel mai bun arbitru al competitiei devenind al 3-lea roman care obtine acest titlu dupa Dragos Corcoveanu in 2010 si Tiberiu Mihalcea in 2014. Romania este singura tara care a reusit tripla acestui trofeu din arbitraj.
La nivel de organizare romanii au fost prezenti prin Mircea Simionescu- Simicel secretarul general al federatiei europene si mondiale, Florin Lazar director of scoring federatia mondiala, asistati de Ana-Maria Lazar si Dorin Costache.
Lotul national a reprezentat cu cinste Romania la acest campionat european dovedind ca drapelul national va continua sa se afle pe podium mult timp de acum inainte.

Eduard Dimiean
Head Referee, Romania

Radu Valahu
Radu Valahu
11407072_1005148939525428_4799713660905268672_n
Cristi Migit
Viorel Dobrin
Viorel Dobrin
11351163_1004448759595446_9086462004843434727_n
Claudiu Diaconescu
Dragos Mecu
Dinu Drobean
Dinu Drobean
Mircea Carloganu
Mircea Carloganu
Andreas Safta
Andreas Safta

 

0 1725

Vezi poze aici.

Vezi video stanga, dreapta.

Rezultate oficiale:

JUNIORI OPEN STANGA
1 Ovidiu PURTAN – Osorhei (BH)
2 Csongor CSEGODI – Oradea (BH)
3 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
4 Samuel BRADEA – Tileagd (BH)
5 Sorin DARIE – Oradea (BH)
6 Gergo SZILAGYI – Oradea (BH)
7 Daniel ERDELI – Burzuc (BH)
8 Marco TIPI – Oradea (BH)
9 Mihai SOLAR – Oradea (BH)

SENIORI 75 KG STANGA
1 Gheorghe LUCUTA – Oradea (BH)
2 Alexandru CACUCI – Suncuius (BH)
3 Alin IOVANESCU – Ictar Budinti (TM)
4 Paul AVRAM – Lipova (AR)
5 David BOTAR – Ictar Budinti (TM)
6 Daniel MENTEA – Cornisesti (BH)
7 Marius MATICA – Oradea (BH)
8 Ionut DOBOS – Oradea (BH)
9 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
10 Radu HINGAN – Dobricel (BN)
11 Florin LUCUTA – Oradea (BH)
12 Adrian CIOLOFAN – Slatioara (VL)
13 Ioan MENTEA – Oradea (BH)
14 Mariua MARINCA – Cohani (BH)
16 Alexandru HINGAN – Dobricel (BN)
17 Gabriel VIMAN – Carei (BH)

SENIORI 95 KG STANGA
1 Florian LAZAR – Arad (AR)
2 Mihai SABAU – Ictar-Budint (TM)
3 Claudiu CODREAN – Oradea (BH)
4 Andrei MAIOR – Oradea (BH)
5 Sergiu JURCUT – Oradea (BH)
6 Paul INCICAS – Sintea Mare (BH)
7 Ionut POPA – Abram (BH)
8 Alexandru BONTA – Sannicolau Roman (BH)
9 Adrian ioan ROSCA – Oradea (BH)
10 Adrian ROSCA – Oradea (BH)
11 Gabriel TIUGEA – Oradea (BH)

SENIORI +95 KG STANGA
1 Zoltan VARGA – Diosig (BH)
2 Marian BANC – Tilecus (BH)
3 Sergiu PAVEN – Sat Iosifalau Lugoj (TM)
4 Alexandru LEORDEAN – Leordina (MM)
5 Aron BLAGA – Oradea (BH)
6 Gheorghe NISTEA – Carei (SM)
7 Ionut CABA – Oradea (BH)
8 Traian LUNCAN – Oradea (BH)
9 Canu MARINCEAN – Nojord (BH)
10 Alexandru MEHES – Oradea (BH)
11 Adrian POPA – Tileagd (BH)


FEMININ OPEN DREAPTA
1 Mihaela AVRAM – Timisoara (TM)
2 Natalya MURA – Timisoara (TM)
3 Bianca AVRAM – Lipova (AR)

JUNIORI OPEN DREAPTA
1 Ovidiu PURTAN – Osorhei (BH)
2 Samuel BRADEA – Tileagd (BH)
3 Mark POP – Oradea (BH)
4 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
5 Bogdan IAGAR – Girisu Negru (BH)
6 Daniel ERDELI – Burzuc (BH)
7 Claudiu CIMPAN – Balaia (BH)
8 Danut LOBONT – Cociub Mare (BH)
9 Sergiu TIRTAN – Oradea (BH)
10 Csongor CSEGODI – Oradea (BH)
11 Rares HEREDEA – Oradea (BH)
12 Darius SANDOR – Oradea (BH)
13 Dan PUSCAS – Oradea (BH)
14 Gabriel MARTIN – Oradea (BH)
15 Marco TIPI – Oradea (BH)
16 Mihai SOLAR – Oradea (BH)
17 Flaviu MECHERES – Saldabagiu (BH)
18 Sorin DARIE – Oradea (BH)
19 Gergo SZILAGYI – Oradea (BH)

SENIORI 75 KG DREAPTA
1 Paul AVRAM – Lipova (AR)
2 Gheorghe LUCUTA – Oradea (BH)
3 Alin IOVANESCU – Ictar Budinti (TM)
4 David BOTAR – Ictar Budinti (TM)
5 Dan FRITEA – Marghita (BH)
6 Alexandru CACUCI – Suncuius (BH)
7 Daniel VUSCA – Oradea (BH)
8 Alexandru BOLDIJAR – Dioszig (BH)
9 Emanuel PASCA – Oradea (BH)
10 Adrian CIOLOFAN – Slatioara (VL)
11 Radu HINGAN – Dobricel (BN)
12 Dan sorin FRITEA – Marghita (BH)
13 Florin LUCUTA – Oradea (BH)
14 Paul POP – Oradea (BH)
15 Gabriel VIMAN – Carei (BH)
16 Andrei OROS – Oradea (BH)
17 Daniel MENTEA – Cornisesti (BH)
18 Ciprian HANGA – Oradea (BH)
19 Ionut DOBOS – Oradea (BH)
20 Marius MATICA – Oradea (BH)
21 Alin TUDOR – Bucuresti (B)
22 Mariua MARINCA – Cohani (BH)
23 Alexandru HINGAN – Dobricel (BN)
24 Ioan MENTEA – Oradea (BH)
25 Remus IGNA – Cepiu (BH)

SENIORI 95 KG DREAPTA
1 Florian LAZAR – Arad (AR)
2 Mihai SABAU – Ictar-Budint (TM)
3 Claudiu CODREAN – Oradea (BH)
4 Cristian CRET – Vitera (BH)
5 Paul INCICAS – Sintea Mare (BH)
6 Andrei MAIOR – Oradea (BH)
7 Marian BANC – Tilecus (BH)
8 Ferenc VARGA – Diosig (BH)
9 Victor CONBILEANSCHI – Oradea (BH)
10 Sergiu JURCUT – Oradea (BH)
11 Peter ORBAN – Tinca (BH)
12 Alexandru BONTA – Sannicolau Roman (BH)
13 Marius PETRUS – Chesa (BH)
14 Petru BALOG – Oradea (BH)
15 Ionut POPA – Abram (BH)
16 Madalin MICULA – Oradea (BH)
17 George CHIS – Marghita (BH)
18 Ioan DOBAI – Santandrei (BH)
19 Gica VARCIUC – Leordina (MM)
20 Ionel SUCIU – Gepiu (BH)
21 Dacian BRAGYE – Uileanu de Cris (BH)
22 Gabriel TIUGEA – Oradea (BH)
23 Octavian GHINDEA – Oradea (BH)
24 Sergiu TONT – Alesd (BH)

SENIORI +95 KG DREAPTA
1 Gheorghe NISTEA – Carei (SM)
2 Florin BERE – Oradea (BH)
3 Alexandru LEORDEAN – Leordina (MM)
4 Alexandru MEHES – Oradea (BH)
5 Cristian LAL – Oradea (BH)
6 Teodor PURTAN – Osorhei (BH)
7 Zoltan VARGA – Diosig (BH)
8 Emilian BAN – Saldabagiu-Mic (BH)
9 Adrian POPA – Tileagd (BH)
10 Canu MARINCEAN – Nojord (BH)
11 Florin IENCIU – Oradea (BH)
12 Ionut CABA – Oradea (BH)
13 Sergiu PAVEN – Sat Iosifalau Lugoj (TM)
14 Nicolae ILIES – Salonta (BH)

SENIORI OPEN DREAPTA
1 Florian LAZAR – Arad (AR)
2 Mihai SABAU – Ictar-Budint (TM)
3 Paul AVRAM – Lipova (AR)
4 Gheorghe LUCUTA – Oradea (BH)
5 Gheorghe NISTEA – Carei (SM)
6 Ovidiu PURTAN – Osorhei (BH)
7 Samuel BRADEA – Tileagd (BH)
8 Florin BERE – Oradea (BH)

SOCIAL

3,437FansLike