Saturday, October 21, 2017
Autori Scris debolbo

bolbo

34 ARTICOLE 0 COMENTARII

0 17

Pana acum s-au facut urmatorii pasi de catre Asociatia Romana de Skandenberg “Brat de Fier”:
– in anul 2003 s-a infiintat Asociatia Română de Skandenberg “Brat de Fier”
– in anul 2004 Asociatia s-a afiliat la Federatia Europeană de Skandenberg (EAF) si la Federatia Mondială de Skandenberg (WAF).
– incepand cu anul 2007 Asociatia a organizat anual Campionatele Nationale de Skandenberg
– in anul 2016 Asociatia a organizat Campionatul European de Skandenberg, un eveniment care a adus tara noastra in elita tarilor care au organizat competii la un standard ridicat.

Asociatia este recunoscuta la Sportaccord ca fiind autoritatea nationala care reprezinta sportul Armwrestling in Romania.

In anul 2016, prin demersurile facute La Ministerul Tineretului si Sportului, Asociatia a reusit recunoasterea practicarii in Romania a ramurii de sport “Skandenberg – Armwrestling”, indeplinand cererile oficiale ale Ministerului:
Cererea de recunoaştere oficială se adresează Ministerului Tineretului şi Sportului şi cuprinde următoarele date:
a) numărul de practicanţi la nivel local şi naţional
b) regulamentele de competiţie;
c) tipurile de instalaţii, materiale şi echipamente utilizate;
d) informaţii sintetice despre practicarea ramurii de sport respective pe plan internaţional;  e) statutul şi regulamentele organizaţiei internaţionale a ramurii de sport, dacă acestea există;
f) orice alte materiale documentare considerate elocvente pentru susţinerea cererii.

Urmatorii pasi care trebuie facuti pentru a infiinta Federatia:
– avem nevoie de 12 cluburi (oficial trebuie 10, dar ca sa fim siguri trebuie infiintate 12, din 5 diferite judete, care sa inregistreze in CIS ramura sportiva Skandenberg-Armwrestling.
– dupa strangerea acestor CIS-uri, Asociatia depune la MTS dosarul de federatie, iar conform legii sportului trebuie sa contina “datele de identificare a membrilor, respectiv denumirea, sediul şi dovada personalităţii juridice ale cluburilor sportive şi ale asociaţiilor judeţene şi a municipiului Bucureşti, pe ramuri de sport ce compun federaţia sportivă naţională”;

Extras din legea sportului:
Condiţiile necesare pentru înfiinţarea unei federaţii sportive naţionale sunt:
a) activitatea ramurii de sport se desfăşoară în minimum 5 judeţe;
b) la data constituirii să existe minimum 10 cluburi sportive care să aibă minimum 200 de membri practicanţi;
c) activitatea în ramura de sport recunoscută oficial să se desfăşoare în mod organizat de cel puţin 3 ani de la recunoaşterea oficială a practicării ramurii de sport în România.

Rugam toti sportivii si oficialii din tara sa infiinteze cluburi sportive care sa inregistreze in CIS ramura sportiva Skandenberg-Armwrestling, iar dupa infiintarea acestora sa facem demersurile necesare la Ministerul Tineretului si Sportului pentru infiintarea Federatiei. Pentru orice ajutor in constituirea cluburilor va rugam sa ne contactati pe adresa de mail contact@bratdefier.ro

Asociatia Romana de Skandenberg “Brat de Fier”

A 39-a ediție a campionatului mondial de skandenberg a avut loc în perioada 2-11 septembrie în minunata capitală a Ungariei, Budapesta.
Lotul Romaniei a înregistrat un adevarat succes prin Alin Tudor, care a reușit să obțină titlul mondial la categoria juniori 18 ani, 75 kg brațul drept, devenind cel mai tânăr campion mondial la skandenberg din istoria României. Nu a fost însă singura medalie de aur a Romaniei, maestrul Mircea Cârloganu a obținut titlul mondial la categoria senior grand masters, 90 kg brațul stâng, și titlul de vice-campion la brațul drept.
Medalii de argint au mai obținut Dan Borbil la categoria master +100 kg, brațul stâng, în cea mai grea categorie dedicată veteranilor, Olimpiu Făt la categoria masters 100 kg și Daniel Patrascu la grand master men 75 kg.
La seniori, campionul european en-titre Viorel Dobrin, a avut o evoluție impresionată trecându-și în palmares argintul mondial, într-una din cele mai grele categorii de la acest campionat mondial, 80 kg bratul drept. De notat este și meciul de la categoria seniori +110 kg unde Sabin Badulescu a reușit să-l învingă pe colosul georgian Levan Saginashvili, sportiv care era considerat de neînfrânt înainte de startul competiției. În aceeasi categorie Ioan Pușcașu s-a clasat pe locul 4, o performanta apropiată de cea mai bună clasare a sa în topul greilor, bronzul mondial din 2010.
Arbitrii români prezenți la acest concurs au fost: Tiberiu Mihalcea, Deniz Ibram, Dragoș Corcoveanu și subsemnatul. De precizat este absența resimtita de catre echipa de arbitrii WAF a maestrului Victor Barbu, trecut în neființă în 2016.

Eduard Dimiean

Alin Tudor
Mircea Carloganu
Danut Borbil
Olimpiu Fat
Gabriel Patrascu
Viorel DObrin

 

Campionatul European de Skandenberg 2017 desfasurat in Polonia la Katowice a reprezentat un real succes pentru Lotul Romaniei care a avut in componenta sa 12 sportivi.
Viorel Dobrin a reusit sa devina campion european la bratul stang, in categoria de 80 kg seniori, reusind sa obtina cea mai buna performanta din ultimii ani pentru skandenbergul romanesc la nivel de seniori.
Sabin Badulescu a obtinut la categoria suprema +110 kg, medalia de bronz, fiind infrant in semifinala dupa un meci spectaculos de catre legenda skandenbergului mondial, georgianul Genadi Kvikvinia.
Ruslan Balaius a obtinut medalia de bronz in categoria 55 kg seniori, bratul drept.
Mircea Carloganul, a obtinut ambele medalii de aur atat la bratul stang cat si la cel drept in categoria  Senior Grand Master (peste 60 ani) 90 kg, confirmand parcursul impecabil pe care l-a avut in ultimii ani, dominand autoritar aceasta categorie.
Dinu Dobrean a obtinut medalia de bronz la bratul drept in categoria Master Men 90 de kg iar Augustin Mantog medalia de argint la categoria 90 kg Grand Master Men bratul drept.
Vasile Scurtu a obtinut doua medalii de bronz, amble brate, la categoria disablead 65 kg seniori.
La juniori Ghisa Bogdan si Alin Tudor au ratat o medalie clasandu-se in final pe locul 4 in categoriile lor de greutate.
La acest campionat Romania a fost reprezentata de 5 arbitrii: Eduard Dimiean, Tiberiu Mihalcea, Deniz Ibram, Daniel Petre si Dragos Corcoveanu, fiind tara cu cei mai multi arbitri prezenti, asa cum ne-a obisnuit in ultimii ani. Deniz Ibram a reusit performanta de a obtine titlu de cel mai bun arbitru din cadrul campionatului european, la doar doi ani distanta de ultimul roman care a obtinut aceasta distinctie, regretatul arbitru Master la nivel mondial, Victor Barbu, trecut in nefiinta la finele anului trecut. De mentionat este faptul ca Romania este singura tara care a obtinut titlul de cel mai bun arbitru al Campionatului European de 4 ori, record absolut in arbitrajul continental.
Urmatoarea competitie majora pentru Lotul National va fi Campionatul Mondial de Skandeberg din Ungaria care va avea loc la inceputul lunii Septembrie.
Eduard Dimiean
Viorel Dobrin
Viorel Dobrin
Ioan Puscasu
Sabin Badulescu
Mircea Carloganu
Ruslan Balaius
Augustin Mantog (dr)
Dinu Dobrean
Vasile Scurtu

Video Viorel Dobrin

Video Sabin Badulescu

Video Ruslan Balaius

Video Mircea Carloganu

0 4965

2017cn-afis2Data: 28 – 30 aprilie 2017
Locatie: Casa de Cultura Codlea
Concurenti: au drept de participare NUMAI cetatenii romani, indiferent de domiciliul acestora. Nu este necesara legitimarea prealabila la vreun club.
Sistem de desfasurare: dubla eliminare.
Seminar de arbitraj: poate participa oricine vorbeste limba romana si cunoaste in teorie regulamentul de skandenberg. Participarea la seminar este gratuita, dar este necesara confirmarea prezentei pana cel tarziu 15.04.2017 pe e-mail: contact@bratdefier.ro Absolventii acestui seminar sunt atestati printr-un certificat recunoscut de Federatia Europeana si de Federatia Mondiala de Skandenberg, putand arbitra in cadrul competitiilor oficiale organizate de catre acestia sau de catre partenerii lor. In acest an se va acorda si titlul de „Cel mai bun arbitru incepator”. Castigatorul va fi invitat la Vendettele televizate si la concursurile organizate de Asociatie.
INREGISTRARE:
– 30 lei/brat/categorie pentru cine a mai participat la concursurile organizate de Asociatie si se afla deja in baza noastra de date. El poate face inregistarea online pana joi, 27.04, sau la locatie in zilele de cantar.
– 30 lei/brat/categorie pentru inregistrarea online pana joi 27.04 sau la cantar vineri, 28.04, pentru cei care nu au mai participat la vreun concurs organizat de Asociatie si nu se afla in baza noastra de date
– 50 leibrat/categorie pentru cei care nu au mai participat la vreun concurs organizat de Asociatie
la locatie si vin sambata sau duminica la cantar fara sa faca inregistrarea online pana joi 27.04
Exista aceasta diferenta deoarece dorim sa incurajam concurentii noi sa faca inregistrarea online pt ca lucrurile sa mearga rapid la cantar.
Inscrierea on-line se face la contact@bratdefier.ro, subiect: Inscriere CN2017, mesaj: nume familie, prenume, sex, data nasterii, greutate, categoriile dorite/ brat, localitatea si judetul de domiciliu, clubul daca este cazul. Mesajele incomplete nu se vor inregistra.
Prezenta la CANTARUL OFICIAL cu act de identitate (CI, carnet conducere, pasaport),  este obligatorie indiferent daca ati facut sau nu inscrierea on-line.


Categorii de greutate:
– juniori mici (cei nascuti intre 1999 si 2003 inclusiv), bratul stang si drept: -50, -55, -60, -65, -70, -75, -80, +80 kg
– junioare mici (cele nascute intre 1999 si 2003 inclusiv), bratul stang si drept: -55 si +55 kg
– juniori mari (cei nascuti intre 1996 si 1999 inclusiv), bratul stang si drept: -55, -60, -65, -70, -75, -80, -85, 90, +90 kg
– junioare mari (cele nascute intre 1996 si 1999 inclusiv), bratul stang si drept: -55 si +55 kg
– seniori (orice varsta), bratul stang si drept: -55, -60, – 65, -70, -75, -80, -85, -90, -100, -110, +110 kg
– senioare (peste 21 de ani), bratul stang si drept: -65, +65 kg
– masters masculin +40 ani (cei nascuti in 1977 sau mai devreme), bratul stang si drept: -80, -90, -100, +100 kg
– masters feminin +40 ani (cele nascute in 1977 sau mai devreme), bratul stang si drept: Open
– grand masters masculin +50 ani (cei nascuti in 1967 sau mai devreme), bratul stang si drept: Open
– persoane cu dizabilitati masculin (orice varsta), bratul stang si drept: Open
– persoane cu dizabilitati feminin (orice varsta), bratul stang si drept: Open
– open seniori bratul stang si drept (cu castigatorii cat. de seniori)
Primii clasati de la fiecare categorie vor primi diplome si medalii. Campionul si vicecampionul national al fiecarei categorii de greutate si brat se califica automat in Lotul National de Skandenberg al Romaniei, cu drept de participare la Europene si Mondiale in 2017.

Program
Vineri, 28 Aprilie 2017
14:00 – Seminar și test arbitraj
19:00 – 21:00 – Cântar oficial și înregistrare concurenți
Sâmbătă, 29 Aprilie 2017
08:00 – 10:00 – Cântar oficial și înregistrare concurenți
10:30 – Deschiderea Oficială
11:00 – Preliminarii brațul stâng
16:30– Finale, premieri, Campionul Campionilor la brațul stang
Duminică, 30 Aprilie 2017
08:00 – 09:00 – Cântar oficial și înregistrare concurenți
09:30 – Preliminarii brațul drept
16:00 – Finale, premieri, Campionul Campionilor la brațul drept

[POZE BRATUL STANG]   [POZE BRATUL DREPT]
Video bratul stang



Video bratul drept


Rezultate

Dizabilitati Masculin Open Left
1 TUDORACHE, ALEODOR – Poiana Lacului (AG)
2 SCURTU, VASILE – Vladeni-Frumusica (BT)
Junioare +55 kg Left
1 SPIREA , ROXANA – Poiana ()
2 TOMA, SIMONA – Caracal ()
Juniori 55 kg Left
1 CIRTOJANU, MARIAN – ()
2 BADULA , MIHAI – Tarlungeni ()
3 JURJESCU, RAUL – Ictar-Budinti (TM)
4 COCIOABA, IONUT – Poiana Lacului ()
Juniori 60 kg Left
1 NEDELESCU, ALIN – ()
2 ENOAE, CRISTIAN – Codlea ()
Juniori 65 kg Left
1 BOACA, PETRUT – ()
2 NICULY, NORBERT – BIXAD (CV)
3 CALINA, IONUT – Falcoiu ()
4 IORGU, COSMIN – Constanta ()
5 ANCULIA, SORIN – TOPOLOVATU MARE (TM)
6 DINESCU, ALEXANDRU – Pitesti ()
7 STANCESCU, VLAD – Brasov ()
8 NICOLAESCU , PAUL – Brasov ()
Juniori 70 kg Left
1 VASIU, IOAN – Racovita (SB)
2 NECULAIE, ANDREI – Eforie-nord ()
3 MIC , ALEXANDRU – LUGOJ (TM)
4 KOCSIS, SAUL – LUDUS (MS)
5 TANASESCU, VLAD – Sector 6 ()
6 NEDELEA, VLADUT – Poiana Lacului (AG)
7 CIORNOHUZ, ALEXANDRU – EFORIE NORS ()
8 ROBESCU, HORATIU – Codlea (BV)
9 NAGHI, BOGDAN – LUDUS ()
10 AIONESEI, MARIAN – IASI ()
Juniori 75 kg Left
1 TUDOR, ALIN – Bucuresti (B)
2 SABOU, SERGIU – Ictar-Budint (TM)
3 TIRCU, ROBERT – Poiana ()
4 PETRACHE, MARIUS – Caracal ()
5 SPIREA, PETRUT – Poiana Lacului (AG)
Juniori 80 kg Left
1 CINTA, IONUT – Baia Mare (MM)
2 BUCUR, EDUARD – Caracal ()
Juniori +80 kg Left
1 GHISA , BOGDAN – Sisesti (MS)
2 BOCA, ALEX – Baia-Sprie (MM)
3 NEDELEA, SILVESTRU – Lunca Calnicului (BV)
4 ILIE, CATALIN – Corabia (OT)
Tinere +55 kg Left
1 NOVITCHI, MIRUNA – Breaza (PH)
2 PAVEN, ADINA – Iosifalau (TM)
3 MOLDOVAN, LIGIA – Fildu de jos ()
Tineri -55 kg Left
1 COSTACHE, CRISTIAN – Pitesti (AG)
2 SCARLAT, ALEXANDRU A – Pitesti (AG)
Tineri 60 kg Left
1 DIACONESCU , GHEORGHE – Talmaciu ()
2 GERGELY, BALAZS – BIXAD (CV)
Tineri 65 kg Left
1 BOBOC , NICUSOR – Valea Stanciului (DJ)
2 NICOLAE, ALEXANDRU – Caracal (OT)
3 DUMITRU, STEFAN – Bucuresti (B)
Tineri 70 kg Left
1 LICUT, MARIUS – Craiova (DJ)
2 MIRCESCU, ANDREI – Bucuresti (B)
3 MIHAI, GHEORGHE – Bucuresti (B)
4 NACU, ANDREI – Caracal ()
Tineri 75 kg Left
1 TUDOREAN , OLEG – VASLUI ()
2 SECAREA, RAZVAN – Brasov (BV)
3 RADU, TUDOR – Brasov (BV)
4 GEAUCA, OVIDIU – Baiculesti (AG)
5 SERBANESCU, CATALIN – PITESTI (AG)
Tineri 80 kg Left
1 MIGIT, CRISTI – Constanta (CT)
2 ANDREI, COSMIN – Draganesti (OT)
3 HADAREAN, HORATIU – Ludus (MS)
Tineri 85 kg Left
1 HASIUC, ALIN – Constanta (CT)
2 APRODU, CATALIN – Tia Mare (OT)
3 ANGHEL, DANIEL – Brasov (BV)
4 SABAU, ADRIAN – Ludus (MS)
Tineri 90 kg Left
1 BUTMALAI, VICTOR – SUCEAVA ()
2 ABABII, GHENADIE – Chisinau ()
3 STROE, DORU – Filipestii de Tirg (PH)
4 GIUGA, AUGUSTIN – Galicea (VL)
Tineri +90 kg Left
1 IORGA, ALIN – Draganesti (OT)
2 PAVEN, SERGIU – Sat Iosifalau Lugoj (TM)
3 PURTAN, OVIDIU – Osorhei (BH)
4 YLDIRIM, ALEX – ()
5 SZAKACS, ERVIN – BIXAD (CV)
6 STANCU , ANDREI – Poiana ()
Masters Fete Open Left
1 GEORGESCU, ROXANA – ()
Masters 80 kg Left
1 PATRASCU, DANIEL – Mizil (PH)
2 CHIVU, DANIEL – Pitesti (AG)
3 NEAGU, CATALIN – Bucuresti (B)
Veterani 90 kg Left
1 DOBREAN, DINU – Subcetate (HR)
2 KOLOZSVARI, EDWARD – Ludus (MS)
3 ALBU, FLORIN – Bucuresti (B)
4 MARICA, EUGEN – Brasov (BV)
Masters 100 kg Left
1 FAT, OLIMPIU – Sisesti (MM)
2 BIDIU, RAUL – Hunedoara (HD)
3 LITA, LIVIU – Ramnicu Valcea (VL)
4 SILAGHI, ADRIAN – Sisesti (MM)
5 BACIU, AUREL – Caracal (OT)
Masters +100 kg Left
1 BORBIL, DANUT – Ludus (MS)
2 RADA, FLORIN – Pitesti (AG)
3 GEORGESCU, RADU – Bucuresti (B)
Grand Master Open Left
1 MANTOG, AUGUSTIN – Insuratei (GJ)
2 CARLOGANU, MIRCEA – Brasov (BV)
3 ROBESCU, RELU – Codlea (BV)
4 CANDREA, CORNELIU – Bucuresti (B)
Senioare -55 kg Left
1 GEORGESCU, ROXANA – ()
2 DOBRIN, ANDREEA – Poiana ()
3 HERA, IOANA – Braila ()
Senioare -65 kg Left
1 ROSU, IONELA – Brasov (BV)
2 MINASCURTA, ANA MARIA – BALTI ()
3 NOVITCHI, MIRUNA – Breaza (PH)
4 PAVEN, ADINA – Iosifalau (TM)
Senioare +65 kg Left
1 HOHOIU, ANDRA – Baia Mare ()
Seniori -55 kg Left
1 ZDRAILA, MARIAN – Codlea (BV)
Seniori 60 kg Left
1 BALAIUS, RUSLAN – Bucuresti ()
2 DIACONESCU , GHEORGHE – Talmaciu ()
3 STANCU, VASILICA – Farcasele ()
4 URUPIN, GABRIEL – Gaiseni (GR)
Seniori 65 kg Left
1 PANCU, DENIS – Mosna (IS)
2 TIRSU, FILIP – Ludus (MS)
3 POP, CRISTIAN – Zalau (SJ)
4 RIZEA, FLORIN – Pitesti (AG)
5 NICOLAE, ALEXANDRU – Caracal (OT)
6 FINA, TRAIAN – TOPLITA (HR)
Seniori 70 kg Left
1 BARAITARU, SAVICEVICI – Caracal (OT)
2 LICUT, MARIUS – Craiova (DJ)
3 DUICA, FLORIN – Slatina (OT)
4 DUMITRESCU, COSMIN – Bucuresti (B)
5 IOVANESCU, ALIN – Ictar Budinti (TM)
6 HERCZEG, LORAND – Ludus (MS)
7 SCURTU, VASILE – Vladeni-Frumusica (BT)
8 CRACIUN, GEORGIAN – Brasov (BV)
Seniori 75 kg Left
1 TUDOREAN , OLEG – VASLUI ()
2 MIHALCEA, TIBERIU – Constanta (CT)
3 TUDOR, ALIN – Bucuresti (B)
4 MOLDOVAN, LUIGI – Cluj-Napoca (CJ)
5 SALAJANU, ALEXANDRU – Bucuresti (B)
6 ENESCA, IONUT – Lugoj (TM)
7 BAN, GABRIEL – Bacau (BC)
8 SANDU, DANIEL – Voluntari (IF)
9 RADU, TUDOR – Brasov (BV)
10 HARAMUZ, IONUT – Stalpeni (AG)
11 CHIONEA, GEORGE – Micesti (AG)
12 DOBRIN, GEORGE – Poiana Lacului ()
13 DRAGAN, ALEXANDRU – Campina (PH)
14 POPA, DANIEL – Brezoiaele (DB)
Seniori 80 kg Left
1 DOBRIN, VIOREL – Poiana Lacului (AG)
2 ANDRONACHE, DANIEL – Bucuresti (B)
3 GABRIAN, CRISTI – ()
4 IONITA, ADRIAN – Bolintin-Vale (GR)
5 NEDELEA, MIHAI – Pitesti (AG)
6 BENDEA, CIPRIAN – Sohodol (AB)
7 NEAGU, CATALIN – Bucuresti (B)
8 BOJICA, RADU – Brastavatu (OT)
9 STAN, DANIEL – Valea Doftanei (PH)
10 SZEKELY, ERVIN – Ludus (MS)
11 PRAF, CRISTI – Gratia (TR)
12 COPOS, MIHAI – Loc Husia, nr 69 (SJ)
13 SABAU, ILIE – Timisoara (TM)
Seniori 85 kg Left
1 MANOLE, VASILE – Bucuresti (B)
2 SAFTA, ANDREAS – Bucuresti (B)
3 GHERMAN, SERGIU – Ludus (MS)
4 GRUMEZA, MIHAIL – CHISINAU ()
5 HASIUC, ALIN – Constanta (CT)
6 APRODU, CATALIN – Tia Mare (OT)
7 MARIN, ALEXANDRU – Bucuresti (B)
8 IONESCU, CRISTIAN – Timisoara (TM)
9 ROMANESCU, COSMIN – Targu Jiu (GJ)
10 TUDOSIE, VLAD – Bucuresti (B)
11 DOBRIN, GEORGE – Poiana Lacului (AG)
12 BOTAR, DAVID – Ictar Budinti (TM)
13 ROBA, SIMION – Timisoara (TM)
Seniori 90 kg Left
1 BUTMALAI, VICTOR – SUCEAVA ()
2 ROBA, MIHAI – Timisoara (TM)
3 DOBREAN, DINU – Subcetate (HR)
4 STOICA, BOGDAN – Campina (PH)
5 MIHAI, CONSTANTIN – Bucuresti (B)
6 COVRIG, ALEXANDRU – Breaza (PH)
7 NICOARA, GABRIEL – Ludus (MS)
8 TOADER , DORIN – Sibiu (SB)
9 LUCZAS, NORBERT – Carei (SM)
10 CUPRINSU, GABRIEL – Bascov (AG)
11 NICULY, MIKLOS – Bixad (CV)
12 MAL, SERGIU – Somcuta Mare (MM)
Seniori 100 kg Left
1 TAMAS, STEFAN – Sisesti (MM)
2 LAZAR, FLORIAN – Arad (AR)
3 PASAROIU, FLORENTIN – Bucuresti (B)
4 BICA, MIRCEA – Bucuresti (B)
5 GIFEI, SORIN – Bucuresti (B)
6 CUEMJIEV, ALIN – Bucuresti (B)
7 TANASE, STEFAN – Costesti (AG)
8 VLAD, FLORIAN – Alba Iulia (AB)
9 GRUMEZA, ALEXANDRU – Chisinau (B)
10 NISTEA , GHEORGHE – Satu Mare (SM)
11 ILUT, RADU – Baia-Mare (MM)
12 ANGHELACHE, CRISTIAN – Bucuresti (B)
13 SABAU, MIHAI – Ictar-Budint (TM)
14 FEKETE, FERENCZ – Ludus (MS)
Seniori 110 kg Left
1 IORGA, ALIN – Draganesti (OT)
2 PODAC, IONUT – Moiseni (SM)
3 TOCU, GABRIEL – Dor Marunt (BZ)
4 SANDU , ALIN – Lehliu Gara (CL)
5 TACHE, LUCIAN – Fundeni (PH)
6 FODOR, GERGO – Sisesti (MM)
Seniori +110 kg Left
1 PODAC, DUMITRU – Negresti Oas (SM)
2 BADULESCU, SABIN – Bucuresti (B)
3 RADA, FLORIN – Pitesti (AG)
4 PUSCASU, IOAN – Fagaras (BV)
5 NICOLAE, NICUSOR – COSTESTI (AG)
6 RADUICA, COSMIN – Cioroiu (OT)
7 BORBIL, DANUT – Ludus (MS)
8 LEONTE, MIHAI – Ramnicu Valea ()
Seniori Open Left
1 TAMAS, STEFAN – Sisesti (MM)
2 PODAC, DUMITRU – Negresti Oas (SM)
3 FAT, OLIMPIU – Sisesti (MM)
4 TUDOREAN , OLEG – VASLUI ()
5 PASAROIU, FLORENTIN – Bucuresti (B)
6 ANDRONACHE, DANIEL – Bucuresti (B)
7 RADA, FLORIN – Pitesti (AG)
8 BUTMALAI, VICTOR – SUCEAVA ()
9 BARAITARU, SAVICEVICI – Caracal (OT)
10 PANCU, DENIS – Mosna (IS)
11 NICOLAE, ALEXANDRU – Caracal (OT)
12 MANOLE, VASILE – Bucuresti (B)
13 STROE, DORU – Filipestii de Tirg (PH)
14 MIHALCEA, TIBERIU – Constanta (CT)
15 GABRIAN, CRISTI – ()
16 HASIUC, ALIN – Constanta (CT)
Dizabilitati Feminin Open Right
1 DRAGHICI, CORINA – CARACAL (OT)
Dizabilitati Masculin Open Right
1 TECU, ION SERGIU –  ()
2 SCURTU, VASILE – Vladeni-Frumusica (BT)
3 TUDORACHE, ALEODOR – Poiana Lacului (AG)
4 DINESCU, ALEXANDRU – Pitesti ()
Junioare +55 kg Right
1 SPIREA , ROXANA – Poiana ()
2 TOMA, SIMONA – Caracal ()
Juniori 55 kg Right
1 BADULA , MIHAI – Tarlungeni ()
2 COCIOABA, IONUT – Poiana Lacului ()
3 JURJESCU, RAUL – Ictar-Budinti (TM)
Juniori 60 kg Right
1 NEDELESCU, ALIN –  ()
2 CIRTOJANU, MARIAN –  ()
3 ENOAE, CRISTIAN – Codlea ()
Juniori 65 kg Right
1 BOACA, PETRUT –  ()
2 NICULY, NORBERT – BIXAD (CV)
3 ANCULIA, SORIN – TOPOLOVATU MARE (TM)
4 DINESCU, ALEXANDRU – Pitesti ()
5 STANCESCU, VLAD – Brasov ()
6 IORGU, COSMIN – Constanta ()
7 CALINA, IONUT – Falcoiu ()
8 NICOLAESCU , PAUL – Brasov ()
Juniori 70 kg Right
1 NECULAIE, ANDREI – Eforie-nord ()
2 VASIU, IOAN – Racovita (SB)
3 MIC , ALEXANDRU – LUGOJ (TM)
4 NEDELEA, VLADUT – Poiana Lacului (AG)
5 NAGHI, BOGDAN – LUDUS ()
6 KOCSIS, SAUL – LUDUS (MS)
7 ROBESCU, HORATIU – Codlea (BV)
8 BALAN, FLORIN – Ungureni (DB)
9 TANASESCU, VLAD – Sector 6 ()
10 AIONESEI, MARIAN – IASI ()
11 CRETU, COSMIN – Codlea ()
Juniori 75 kg Right
1 TUDOR, ALIN – Bucuresti (B)
2 SABOU, SERGIU – Ictar-Budint (TM)
3 SIMA, ELISEI – HALCHIU (BV)
4 SPIREA, PETRUT – Poiana Lacului (AG)
5 TIRCU, ROBERT – Poiana ()
Juniori 80 kg Right
1 ILIE, STEFAN – Berceni (IF)
2 CINTA, IONUT – Baia Mare (MM)
3 PETRACHE, MARIUS – Caracal ()
4 BUCUR, EDUARD – Caracal ()
Juniori +80 kg Right
1 GHISA , BOGDAN – Sisesti (MS)
2 NEDELEA, SILVESTRU – Lunca Calnicului (BV)
3 ILIE, CATALIN – Corabia (OT)
4 BOCA, ALEX – Baia-Sprie (MM)
5 DASCALU, ANDREI – Eforie Nord ()
6 BANU, IUSTIN – Mizil (PH)
 Tinere +55 kg Right
1 NOVITCHI, MIRUNA – Breaza (PH)
2  PAVEN, ADINA – Iosifalau (TM)
3  MOLDOVAN, LIGIA – Fildu de jos ()
Tineri -55 kg Right
1 COSTACHE, CRISTIAN – Pitesti (AG)
2 SCARLAT, ALEXANDRU A – Pitesti (AG)
Tineri 60 kg Right
1 DIACONESCU , GHEORGHE – Talmaciu ()
2 GERGELY, BALAZS – BIXAD (CV)
3 REKETES, GELLERD – SF GHEORGHE (CV)
Tineri 65 kg Right
1 BOBOC , NICUSOR – Valea Stanciului (DJ)
2 MIHALACE, ALEXANDRU – BAICOI (PH)
3 DUMITRU, STEFAN – Bucuresti (B)
4  NICOLAE, ALEXANDRU – Caracal (OT)
5 HARAMUZ, ANDREI – Stalpeni (AG)
Tineri 70 kg Right
1 LICUT, MARIUS – Craiova (DJ)
2 ALEXANDRU, ADRIAN – Optasi (OT)
3 MIHAI, GHEORGHE – Bucuresti (B)
4 MIRCESCU, ANDREI – Bucuresti (B)
5 MIGIT, CRISTIAN – Constanta (CT)
6 BADULESCU, ORLANDO – VULCAN (HD)
7 NACU, ANDREI – Caracal ()
Tineri 75 kg Right
1 TUDOREAN , OLEG – VASLUI ()
2 GEAUCA, OVIDIU – Baiculesti (AG)
3 RADU, TUDOR – Brasov (BV)
4 SECAREA, RAZVAN – Brasov (BV)
5 SERBANESCU, CATALIN – PITESTI (AG)
Tineri 80 kg Right
1 MIGIT, CRISTI – Constanta (CT)
2 ANDREI, COSMIN – Draganesti (OT)
3 HADAREAN, HORATIU – Ludus (MS)
4 IANCU, CONSTANTIN – PLOIESTI (PH)
Tineri 85 kg Right
1 HASIUC, ALIN – Constanta (CT)
2 APRODU, CATALIN – Tia Mare (OT)
3 ANGHEL, DANIEL – Brasov (BV)
4 SABAU, ADRIAN – Ludus (MS)
5 MARINESCU, OCTAVIAN – Brasov ()
Tineri 90 kg Right
1 BUTMALAI, VICTOR – SUCEAVA ()
2 STROE, DORU – Filipestii de Tirg (PH)
3 GIUGA, AUGUSTIN – Galicea (VL)
4 ABABII, GHENADIE – Chisinau ()
Tineri +90 kg Right
1 PAVEN, SERGIU – Sat Iosifalau Lugoj (TM)
2 PURTAN, OVIDIU – Osorhei (BH)
3 IORGA, ALIN – Draganesti (OT)
4 YLDIRIM, ALEX –  ()
5 SZAKACS, ERVIN – BIXAD (CV)
6 STANCU , ANDREI – Poiana ()
Masters Open Right
1 GEORGESCU, ROXANA –  ()
Masters -80 kg Right
1 PATRASCU, DANIEL – Mizil (PH)
2 CHIVU, DANIEL – Pitesti (AG)
3 SPIREA , IONEL – Pitesti (AG)
4 NEAGU, CATALIN – Bucuresti (B)
5 TUDOR, LUCIAN – Bucuresti (B)
Masters  90 kg Right
1 DOBREAN, DINU – Subcetate (HR)
2 KOLOZSVARI, EDWARD – Ludus (MS)
3 ALBU, FLORIN – Bucuresti (B)
4 MARICA, EUGEN – Brasov (BV)
Masters 100 kg Right
1 BIDIU, RAUL – Hunedoara (HD)
2 FAT, OLIMPIU – Sisesti (MM)
3 SILAGHI, ADRIAN – Sisesti (MM)
4 LITA, LIVIU – Ramnicu Valcea (VL)
Masters +100 kg Right
1 RADA, FLORIN – Pitesti (AG)
Grand Master Open Right
1 MANTOG, AUGUSTIN – Insuratei (GJ)
2 CARLOGANU, MIRCEA – Brasov (BV)
3 DOBRIN, LIVIU – Poiana Lacului (AG)
4 ROBESCU, RELU – Codlea (BV)
5 CANDREA, CORNELIU – Bucuresti (B)
Senioare -55 kg Right
1 HERA, IOANA – Braila ()
2 DOBRIN, ANDREEA – Poiana ()
3 DRAGHICI, CORINA – CARACAL (OT)
Senioare -65 kg Right
1 NOVITCHI, MIRUNA – Breaza (PH)
2 ROSU, IONELA – Brasov (BV)
3 MINASCURTA, ANA MARIA – BALTI ()
4 PAVEN, ADINA – Iosifalau (TM)
Senioare +65 kg Right
1 STANCU, CONSTANTA – POIANA LACULUI (AG)
2 SPIREA , ROXANA – Poiana ()
3 HOHOIU, ANDRA – Baia Mare ()
4 VLAD, DORINA – CODLEA (BV)
Seniori -55 kg Right
1 ZDRAILA, MARIAN – Codlea (BV)
2 COSTACHE, CRISTIAN – Pitesti (AG)
Seniori 60 kg Right
1 BALAIUS, RUSLAN – Bucuresti ()
2 DIACONESCU , GHEORGHE – Talmaciu ()
3 NEDELESCU, ALIN –  ()
4 URUPIN, GABRIEL – Gaiseni (GR)
5 GERGELY, BALAZS – BIXAD (CV)
6 STANCU, VASILICA – Farcasele ()
7 TOTAN, RAZVAN – Comarnic (PH)
8 CIRTOJANU, MARIAN –  ()
9  BRUTEANU, VLAD – Bucuresti (B)
Seniori 65 kg Right
1 PANCU, DENIS – Mosna (IS)
2  POP, CRISTIAN – Zalau (SJ)
3 RIZEA, FLORIN – Pitesti (AG)
4 TIRSU, FILIP – Ludus (MS)
5 BOACA, PETRUT –  ()
6 FINA, TRAIAN – TOPLITA (HR)
7 SPIREA , IONEL – Pitesti (AG)
Seniori 70 kg Right
1 LICUT, MARIUS – Craiova (DJ)
2 GHIDIA, IONUT – Mizil (PH)
3 SCURTU, VASILE – Vladeni-Frumusica (BT)
4 HERCZEG, LORAND – Ludus (MS)
5 DUICA, FLORIN – Slatina (OT)
6 IOVANESCU, ALIN – Ictar Budinti (TM)
7 DUMITRESCU, COSMIN – Bucuresti (B)
8 IBRAM, DENIZ – Constanta (CT)
9 MIRCESCU, ANDREI – Bucuresti (B)
10 DUMITRU , MARIAN – Ungureni (DB)
Seniori 75 kg Right
1 TUDOREAN , OLEG – VASLUI ()
2 TUDOR, ALIN – Bucuresti (B)
3 SANDU, DANIEL – Voluntari (IF)
4 BAN, GABRIEL – Bacau (BC)
5 CIOBANU, NICOLAE – loc. Plostina (GJ)
6 MOLDOVAN, LUIGI – Cluj-Napoca (CJ)
7 DINU, DANIEL – Gaiseni (GR)
8 LEAH, DANIEL – Cimpeni (AB)
9 HARAMUZ, IONUT – Stalpeni (AG)
10 RADU, TUDOR – Brasov (BV)
11 SALAJANU, ALEXANDRU – Bucuresti (B)
12 CHIONEA, GEORGE – Micesti (AG)
13 BANU, EDUARD – Mizil (PH)
14 MIHALCEA, TIBERIU – Constanta (CT)
15 DOBRIN, GEORGE – Poiana Lacului ()
16 ENESCA, IONUT – Lugoj (TM)
17 TUDOR, LUCIAN – Bucuresti (B)
18 POPA, DANIEL – Brezoiaele (DB)
Seniori 80 kg Right
1 DOBRIN, VIOREL – Poiana Lacului (AG)
2 ANDRONACHE, DANIEL – Bucuresti (B)
3 MIGIT, CRISTI – Constanta (CT)
4 BOJICA, RADU – Brastavatu (OT)
5 GABRIAN, CRISTI –  ()
6 STAN, DANIEL – Valea Doftanei (PH)
7  SZEKELY, ERVIN – Ludus (MS)
8 BENDEA, CIPRIAN – Sohodol (AB)
9 COPOS, MIHAI – Loc Husia, nr 69 (SJ)
10 ENACHE, ADRIAN – Stolnici (AG)
11 NEDELEA, MIHAI – Pitesti (AG)
12  IONITA, ADRIAN – Bolintin-Vale (GR)
13 NEAGU, CATALIN – Bucuresti (B)
14 SALARU, ALIN – Simionesti (NT)
Seniori 85 kg Right
1 SAFTA, ANDREAS – Bucuresti (B)
2 MANOLE, VASILE – Bucuresti (B)
3 ROBA, SIMION – Timisoara (TM)
4 STANCIU, EMANUEL – Rm. Valcea (VL)
5 HASIUC, ALIN – Constanta (CT)
6 MARIN, ALEXANDRU – Bucuresti (B)
7 ISTRATE, OVIDIU – Targu Neamt (NT)
8 ROMANESCU, COSMIN – Targu Jiu (GJ)
9 CHIS, ADRIAN – ALESD (BH)
10 HAIDAU, CORNELIU – Rasnov (BV)
11 GHERMAN, SERGIU – Ludus (MS)
12 APRODU, CATALIN – Tia Mare (OT)
13 SPIREA, FLORIAN – Poiana Lacului (AG)
14 GRUMEZA, MIHAIL – CHISINAU ()
15 BOTAR, DAVID – Ictar Budinti (TM)
16 ANGHEL, DANIEL – Brasov (BV)
17 HONCIU, LUCIAN – Ungureni (DB)
18 BADULA , BOGDAN – PADUROIU DIN DEAL (AG)
19 SOLOMON, IOAN – Barcani (CV)
20 DOBRIN, GEORGE – Poiana Lacului (AG)
21 TUDOSIE, VLAD – Bucuresti (B)
Seniori 90 kg Right
1 AVRAM, PAUL – Lipova (AR)
2 ROBA, MIHAI – Timisoara (TM)
3 STOICA, BOGDAN – Campina (PH)
4 MIHAI, CONSTANTIN – Bucuresti (B)
5 BUTMALAI, VICTOR – SUCEAVA ()
6 LUCZAS, NORBERT – Carei (SM)
7 NICULY, MIKLOS – Bixad (CV)
8 DUFAR, MARIAN – Dobrogostea (AG)
9 GIUGA, AUGUSTIN – Galicea (VL)
10 COVRIG, ALEXANDRU – Breaza (PH)
11 NICOARA, GABRIEL – Ludus (MS)
12 MOLDOVEANU , DORU – BRASOV (BV)
13 GYARMATI, ARTUR – Ludus (MS)
14 ALBULESCU, NICOLAE – RUPEA (BV)
15 TOADER , DORIN – Sibiu (SB)
Seniori 100 kg Right
1 TAMAS, STEFAN – Sisesti (MM)
2 LAZAR, FLORIAN – Arad (AR)
3 CUEMJIEV, ALIN – Bucuresti (B)
4 PASAROIU, FLORENTIN – Bucuresti (B)
5 VLAD, FLORIAN – Alba Iulia (AB)
6 ANGHELACHE, CRISTIAN – Bucuresti (B)
7 GRUMEZA, ALEXANDRU – Chisinau (B)
8 SABAU, MIHAI – Ictar-Budint (TM)
9 FEKETE, FERENCZ – Ludus (MS)
10 BANCILA, ADRIAN – CODLEA (BV)
11 NISTEA , GHEORGHE – Satu Mare (SM)
12 ILUT, RADU – Baia-Mare (MM)
13 GIFEI, SORIN – Bucuresti (B)
14 TANASE, STEFAN – Costesti (AG)
Seniori 110 kg Right
1 SANDU , ALIN – Lehliu Gara (CL)
2 FODOR, GERGO – Sisesti (MM)
3 TOCU, GABRIEL – Dor Marunt (BZ)
4 PODAC, IONUT – Moiseni (SM)
5 TACHE, LUCIAN – Fundeni (PH)
Seniori +110 kg Right
1 BADULESCU, SABIN – Bucuresti (B)
2 PODAC, DUMITRU – Negresti Oas (SM)
3 PUSCASU, IOAN – Fagaras (BV)
4 BREZOI, MIHAI – Strehaia (MH)
5 UNGURYAN, IGOR – Varfu Dealului (SV)
6 NICOLAE, NICUSOR – COSTESTI (AG)
7 RADUICA, COSMIN – Cioroiu (OT)
8 RADA, FLORIN – Pitesti (AG)
9 LEONTE, MIHAI – Ramnicu Valea ()
10 YLDIRIM, ALEX –  ()
Seniori OPEN Right
1 BADULESCU, SABIN – Bucuresti (B)
2 LAZAR, FLORIAN – Arad (AR)
3 MIGIT, CRISTI – Constanta (CT)
4 STOICA, BOGDAN – Campina (PH)
5 AVRAM, PAUL – Lipova (AR)
6 TAMAS, STEFAN – Sisesti (MM)
7 SANDU , ALIN – Lehliu Gara (CL)
8 SAFTA, ANDREAS – Bucuresti (B)
9 PASAROIU, FLORENTIN – Bucuresti (B)
10 POP, CRISTIAN – Zalau (SJ)
11 PAVEN, SERGIU – Sat Iosifalau Lugoj (TM)
12 TOCU, GABRIEL – Dor Marunt (BZ)
13 MIHAI, CONSTANTIN – Bucuresti (B)

0 1486

Cu regret anuntam ca prietenul nostru, arbitrul Master de skandenberg, antrenor, sportiv de performanta si tata, Victor Barbu, a decedat azi-noapte la varsta de 42 ani din cauza unui infarct. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace. Condoleante familiei indurerate. Vom reveni cu detalii despre inmormantare. Prietenii din Skandenberg nu te vor uita niciodata.

With deep regret we announce that our friend, Armwrestling Master Referee, coach, athlete and father, Victor Barbu, died last night at age 42 years due to a heart attack. God rest his soul in peace. Condolences to the grieving family. Armwrestling friends will never forget you.

victor-barbu-rip

CODLEA POWER CUP editia a-2-a
Data: 29.10.2016
Inscriere si cantar: 09.00 – 11.30
Startul competitiei: 12.00

Categorii:
– juniori bratul drept (cei nascuti intre 1998 si 2002 inclusiv) -70 kg, +70 kg
– seniori bratul drept (peste 18 ani) -75 kg, -85 kg, -95 kg, +95 kg, OPEN
– seniori bratul stang (peste 18 ani) -85 kg, +85 kg
– open masters bratul drept (cei nascuti in 1976 sau mai devreme)
– open feminin bratul drept

Premiile:
Locul 1 – 500 lei + suplimente nutritive
Locul 2 – 300 lei + suplimente nutritive
Locul 3 – 200 lei + suplimente nutritive

Taxa inscriere: 30 lei/brat
La inscriere sportivii primesc kit-ul de participare (suplimente+tricou)

Alte precizari:
*Competitia se va face in colaborare cu Asociatia Romana de Skandenberg ”Brat de Fier” si cu arbitrii acreditati de aceasta.
*Vor fi doua mese de concurs.
*Sportivii trebuie sa aiba un act de identitate la ei.
*Juniorii pot concura si la categoria de seniori (cu achitare diferenta taxe)
*Seniorii care doresc sa participe la ambele brate vor plati 60 lei.

2016codlea-1

[Vezi POZE]

 

 

 

 

 

Seniori 85 kg Left
  1       DOBRIN, VIOREL – Romania
  2       KALCHEV, SVETOSLAV – Bulgaria
  3       BARBU, DANIEL – Romania
  4       TODOROV, MIROSLAV – Bulgaria
  5       HASIUC, ALIN – Romania
  6       BAN, GABRIEL – Romania
  7       BUCUR, PAUL – Romania
  8       FLOROAICA, STEFAN – Romania
  9       MANOLE, VASILE – Romania
  10     DRAGAN, ALEXANDRU – Romania
  11     IONITA, ADRIAN – Romania
  12     ANGHEL, DANIEL – Romania
  13     TRIF, MARIUS – Romania
  14     BARTA, NORBERT – Romania
  15     BOJICA, RADU – Romania
  16     TUDOREAN, OLEG – Moldova
  17     AVRAM, PAUL – Romania
  18     GHEORGHITA, SILVIU – Romania
  19     MOLDOVAN, BOGDAN – Romania
  20     BARAITARU, ALIN – Romania
  21     TUDOSIE, VLAD – Romania
  22     LAZAR, SILVIU – Romania
  23     GERMAN, LIVIU – Romania
  24     BOSHANKOV, YORDAN – Bulgaria
  25     SABAU, ILIE – Romania
  26     MUHSIN, ERKAN – Bulgaria
  Seniori +85 kg Left
  1       TSONEV, YORDAN – Bulgaria
  2       BADULESCU, SABIN – Romania
  3       PUSCASU, IOAN – Romania
  4       MINASCURTA, ANDREI – Moldova
  5       GIFEI, SORIN – Romania
  6       MIHAI, CONSTANTIN – Romania
  7       IORGA, ALIN – Romania
  8       PUIAC, DARIUS – Romania
  9       GHISA , BOGDAN – Romania
  10     SANDU , ALIN – Romania
  11     NICOARA, GABRIEL – Romania
  12     PAVEN, SERGIU – Romania
  13     GRUMEZA, ALEXANDRU – Moldova
  14     FAT, OLIMPIU – Romania
  15     COVRIG, ALEXANDRU – Romania
  16     SABAU, ADRIAN – Romania
  17     NEAGU, CATALIN – Romania
  18     POPESCU, ADRIAN – Romania

Juniori -70 kg Right
  1       MIGIT, CRISTI – Romania
  2       RADU, TUDOR – Romania
  3       SABOU, SERGIU – Romania
  4       NEDELEA, VLADUT – Romania
  5       MIHAI, GHEORGHE – Romania
  6       NEDELESCU, ALIN – Romania
  7       BOACA, PETRUT – Romania
  8       BALAN, FLORIN – Romania
  9       JURJESCU, RAUL – Romania
  Juniori +70 kg Right
  1       IORGA, ALIN – Romania
  2       GHISA , BOGDAN – Romania
  3       SABAU, ADRIAN – Romania
  4       BARTA, NORBERT – Romania
  5       LAZAR, SILVIU – Romania
  6       ANDREI, COSMIN – Romania
  7       SAVU, ANTONIOS – Romania
  8       CARAMAN, LILIAN – Moldova
  9       VOICU, VLAD – Romania
  10     MUHSIN, ERKAN – Bulgaria
  11     MARIN, ANDREI – Romania
  12     CINTA, IONUT – Romania
  13     SPIREA, PETRUT – Romania
  Veterani Open Right
  1       FAT, OLIMPIU – Romania
  2       DOBREAN, DINU – Romania
  3       NEAGU, CATALIN – Romania
  4       KOLOZSVARI, EDWARD – Romania
  5       CARLOGANU, MIRCEA – Romania
  6       BACIU, AUREL – Romania
  Women Open Right
  1       LAZARI, MIHAELA – Moldova
  2       BERBECE, IONELA – Romania
  3       HOHOIU, ANDRA – Romania
  4       NICOARA, TIMEA – Romania
  Seniori -75 kg Right
  1       TUDOREAN, OLEG – Moldova
  2       MIGIT, CRISTI – Romania
  3       GHEORGHITA, SILVIU – Romania
  4       SABAU, MADALIN – Romania
  5       IOVANESCU, ALIN – Romania
  6       DRAGAN, ALEXANDRU – Romania
  7       BOJICA, RADU – Romania
  8       SECAREA, RAZVAN – Romania
  9       CIOBANU, NICOLAE – Romania
  10     SINHUR, VASYL – Ukraine
  11     VOROBETS, MYKHAILO – Ukraine
  12     MOLDOVAN, BOGDAN – Romania
  13     BARAITARU, ALIN – Romania
  14     BOSHANKOV, YORDAN – Bulgaria
  15     ZDRAILA, MARIAN – Romania
  16     BACI, TUDOR – Romania
  17     TALA, MIHAI – Romania
  Seniori 85 kg Right
  1       MANOLE, VASILE – Romania
  2       BARBU, DANIEL – Romania
  3       AVRAM, PAUL – Romania
  4       HASIUC, ALIN – Romania
  5       SZEKELY, ERVIN – Romania
  6       HAJ, MIHAI – Romania
  7       ANGHEL, DANIEL – Romania
  8       ROMANESCU, COSMIN – Romania
  9       TODOROV, MIROSLAV – Bulgaria
  10     GERMAN, LIVIU – Romania
  11     KALCHEV, SVETOSLAV – Bulgaria
  12     ANDREI, COSMIN – Romania
  13     FLOROAICA, STEFAN – Romania
  14     CIRJAN, DRAGOS – Romania
  15     BUCUR, PAUL – Romania
  16     IONITA, ADRIAN – Romania
  17     HADAREAN, HORATIU – Romania
  18     TUDOSIE, VLAD – Romania
  19     TRIF, MARIUS – Romania
  20     DINCA, ALEXANDRU – Romania
  21     BAN, GABRIEL – Romania
  22     MUNTEAN, IULIAN – Romania
  23     HAIDAU, CORNELIU – Romania
  Seniori 95 kg Right
  1       TSONEV, YORDAN – Bulgaria
  2       SANDU , ALIN – Romania
  3       MIHAI, CONSTANTIN – Romania
  4       MINASCURTA, ANDREI – Moldova
  5       NICOARA, GABRIEL – Romania
  6       COVRIG, ALEXANDRU – Romania
  7       POPESCU, ADRIAN – Romania
  8       GIFEI, SORIN – Romania
  9       POP, IOAN – Romania
  10     PUIAC, DARIUS – Romania
  Seniori +95 kg Right
  1       BADULESCU, SABIN – Romania
  2       PUSCASU, IOAN – Romania
  3       GRUMEZA, ALEXANDRU – Moldova
  4       PAVEN, SERGIU – Romania
  5       IACOB, MADALIN – Romania
  6       DECA, ALEXANDRU – Romania
  7       FEKETE, FERENCZ – Romania
  8       POPOVICI, SEBASTIAN – Romania
  9       UNGURYAN, IGOR – Romania
  10     ILUT, RADU – Romania
  Seniori Open Right
  1       BADULESCU, SABIN – Romania
  2       TSONEV, YORDAN – Bulgaria
  3       MIHAI, CONSTANTIN – Romania
  4       SANDU , ALIN – Romania
  5       FLOROAICA, STEFAN – Romania
  6       MANOLE, VASILE – Romania
  7       NICOARA, GABRIEL – Romania
  8       BARBU, DANIEL – Romania
  9       KALCHEV, SVETOSLAV – Bulgaria
  10     MIGIT, CRISTI – Romania

 

 

Cea de-a 38-a editie, desfasurata in Blagoevgrad, Bulgaria, a adunat la startul ei peste 1200 de participanti din 52 de tari, stabilind astfel un nou record de participare.

A fost primul Campionat Mondial desfasurat pe parcursul a 6 zile, primele doua zile fiind rezervate juniorilor, urmatoarele doua veteranilor si persoanelor cu dizabilitati iar ultimele doua seniorilor.

Romania a obtinut la acest campionat 5 medalii. Mai intai a venit argintul la categoria junior boys 75 kg, bratul drept, obtinut de Cristi Migit, in aceeasi categorie Alin Tudor obtinand medalia de bronz. Apoi au venit 3 medalii la categoria Disabled Sitting men, aur la bratul drept si argint la bratul stang prin Vasile Scurtu la 65 kg si un bronz la 75 kg, bratul stang prin Aleodor Tudorache.

|n cadrul congresului anual gazduit de catre Federatia Mondiala de Skandenberg WAF, Mircea Simionescu-Simicel, actualul secretar general al federatiei mondiale a fost votat in unanimitate de catre tarile membre, obtinand un nou mandat de 4 ani. De asemenea, s-a decis ca in 2020 Campionatul Mondial sa aiba loc in Romania, dupa succesul avut prin organizarea Campionatului European din acest an la Bucuresti. De mentionat este ca Romania a fost reprezentata de 5 arbitri la acest mondial: subsemnatul, Victor Barbu, Dragos Corcoveanu, Tiberiu Mihalcea si Deniz Ibram. Primii 3 au obtinut gradul de arbitri  master, cel mai inalt grad din skandenbergul mondial. Pentru al doilea an la rand Romania a fost tara care a avut cei mai multi arbitri, toti 5 avand dreptul de a arbitra in toate zilele de competitie. Anul viitor Campionatul Mondial va avea loc in Ungaria, tara care a demonstrat de fiecare data ca poate asigura cele mai bune conditii de organizare pentru un eveniment de asemenea anvergura.

Eduard Dimiean
244-ska3 244-ska2 244-ska1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[poze ziua 2][poze ziua 3][poze ziua 4][poze ziua 5][poze ziua 6]

 

0 3799

Avem placerea sa va anuntam ca in urma demersurilor Asociatiei Romane de Skandenberg “Brat de Fier”, Ministerul Tineretului si Sportului a decis sa recunoasca oficial skandenbergul ca ramura sportiva in Romania. Acest lucru nu ar fi fost posibil fara ajutorul tuturor sportivilor, arbitrilor, organizatorilor si colaboratorilor care au aceasta pasiune.
Microsoft Word - Skandenberg - Recunoastere ca sport MTS.docx

Data: 5 august 2016
Locatie: Bansko, Bulgaria
Sistem desfasurare: liga profesionista, bratul stang si drept, 80 kg
Galerie foto.
Video

Rezultate:
1. Daniel Procopciuc – Moldova – 238 points
2. Daniel Barbu – Romania – 216 points
3. Kaloyan Tumbev – Bulgaria – 208 points
4. Valentin Gospodinov – Bulgaria – 204 points
5. Petar Manojlovic – Serbia – 159 points
6. Alexandru Dragan – Romania – 151 points
7. Georgi Georgiev – Bulgaria – 151 points
8. Jovan Tepic – Serbia – 129 points

13882165_1297969730243346_552118825907058730_n 13923830_1297968670243452_2187479119276400052_o 13923864_1297961386910847_2662970093916975116_o 13938157_1297960376910948_3043029292693387283_o 13882213_1300378860002433_336688257280757302_n

Data:
vineri, 02.09.2016 – antrenamente
sambata, 03.09.2016, ora 14:00 – concurs bratul stang
duiminca, 04.09.2016, ora 14:00 – concurs bratul drept
Locatie: ROMEXPO, Pavilion C2
Inscriere/cantar:
– vineri, 02.09, orele 17:00 – 20:00 – bratul stang si drept
– sambata, 03.09, orele 11:00 – 13:00 – bratul stang
– duminica, 04.09, orele 11:00 – 13:00 – bratul drept
Categorii:
– juniori (nascuti 1995-2002 inclusiv): 75 kg si +75 kg
– seniori (nascuti in 1995 sau mai devreme): 80 kg, 90 kg, 100 kg, +100 kg si OPEN
– masters (nascuti 1976 sau mai devreme): sistem OPEN
Premii: cupe, medalii, diplome, accesorii sportive, suplimente nutritive.
Taxa de inscriere: nu exista, dar trebuie platita taxa de intrare in Romexpo, 25lei/persoana/zi sau abonament pe mai multe zile

aaaaaa

 

 

 

 

 

 

Poze gasiti aici.
tig2016

 

 

 

 

 

Rezultate complete:


STANGA
Juniori 75 kg
1 CIRTOJANU, MARIAN – Romania
2 TANASESCU, VLAD – Romania
3 CALAFETEANU, TUDOR – Romania
Juniori +75 kg
1 IORGA, ALIN – Romania
2 GHISA , BOGDAN – Romania
3 YLDIRIM, ALEX – Romania
4 BESTEA, BOGDAN – Romania
5 TOTEV, ASPARUH – Bulgaria
6 NEGRARU, ANDREI – Romania
Masters Open
1 GEORGESCU, RADU – Romania
2 NEAGU, CATALIN – Romania
3 CARLOGANU, MIRCEA – Romania
4 BACIU, AUREL – Romania
Seniori 80 kg
1 DETELIN, YONCHEV – Bulgaria
2 DRAGAN, ALEXANDRU – Romania
3 BAN, GABRIEL – Romania
4 BOJICA, RADU – Romania
5 PANA, CLAUDIU – Romania
6 MOLDOVAN, BOGDAN – Romania
7 SANDU, DANIEL – Romania
8 DUICA, FLORIN – Romania
9 GABRIAN, CRISTI – Romania
10 IONITA, ADRIAN – Romania
11 HAMEED, AMIR – Romania
12 CIRTOJANU, ROBERT – Romania
13 CUREA, MIHAI – Romania
14 TUDOSIE, VLAD – Romania
15 BUCUR, PAUL – Romania
16 STAYKOV, MITKO – Bulgaria
17 NEAGU, CATALIN – Romania
18 CIOBANU, ANDREI – Romania
Seniori 90 kg
1 ROTARU, FLORIN – Romania
2 BARBU, DANIEL – Romania
3 STROE, DORU – Romania
4 POPESCU, ADRIAN – Romania
5 SAFTA, ANDREAS – Romania
6 TOTEV, ASPARUH – Bulgaria
7 NEAGU, CATALIN – Romania
8 BUSE, CONSTANTIN – Romania
9 DONCIU, TEODOR – Romania
10 MAL, SERGIU – Romania
Seniori 100 kg
1 GIFEI, SORIN – Romania
2 SANDU , ALIN – Romania
3 MIHAI, CONSTANTIN – Romania
4 STANESCU, ALEXANDRU – Romania
5 GHISA , BOGDAN – Romania
Seniori +100 kg
1 BADULESCU, SABIN – Romania
2 IORGA, ALIN – Romania
3 RADUICA, COSMIN – Romania
4 TITEI, ADRIAN – Romania
5 GEORGESCU , ROBERT – Romania
Seniori Open
1 BADULESCU, SABIN – Romania
2 GIFEI, SORIN – Romania
3 DETELIN, YONCHEV – Bulgaria
4 DRAGAN, ALEXANDRU – Romania
5 ROTARU, FLORIN – Romania
6 BARBU, DANIEL – Romania
7 STROE, DORU – Romania
8 DUICA, FLORIN – Romania

DREAPTA
Juniori 75 kg
1 MIGIT, CRISTI – Romania
2 ANDREI, COSMIN – Romania
3 APRODU, CATALIN – Romania
4 ILIE, STEFAN – Romania
5 SNIHUR, VASYL – Ukraine
6 BALAN, FLORIN – Romania
7 CENUSA, NIKI – Romania
8 IVASCU, ANDREI – Romania
9 CIOBANU, ANDREI – Romania
10 STAYKOV, MITKO – Bulgaria
11 GEAUCA, OVIDIU – Romania
12 NECULAIE, ANDREI – Romania
13 CIRTOJANU, MARIAN – Romania
14 BRATULESCU, EDUARD – Romania
15 PIRLECI, ALEXANDRU – Romania
16 TANASESCU, VLAD – Romania
17 CALAFETEANU, TUDOR – Romania
Juniori +75 kg
1 IORGA, ALIN – Romania
2 POPESCU, ADRIAN – Romania
3 GHISA , BOGDAN – Romania
4 BALAN, ANDREI – Romania
5 TOTEV, ASPARUH – Bulgaria
6 NEGRARU, ANDREI – Romania
Masters Open
1 KOLOZSVARI, EDWARD – Romania
2 MECU, DRAGOS – Romania
3 NEAGU, CATALIN – Romania
4 BACIU, AUREL – Romania
5 GEORGESCU, RADU – Romania
Seniori 80 kg
1 DETELIN, YONCHEV – Bulgaria
2 MIGIT, CRISTI – Romania
3 DRAGAN, ALEXANDRU – Romania
4 STAN, DANIEL – Romania
5 BOJICA, RADU – Romania
6 CENUSA, NIKI – Romania
7 SANDU, DANIEL – Romania
8 ILIE, STEFAN – Romania
9 GEAUCA, OVIDIU – Romania
10 TUDOSIE, VLAD – Romania
11 CALOTA, MARIAN – Romania
12 STAYKOV, MITKO – Bulgaria
13 BALAN, ANDREI – Romania
14 CIRTOJANU, ROBERT – Romania
15 BUCUR, PAUL – Romania
16 UNTEA, ALEXANDRU – Romania
17 CIOBANU, ANDREI – Romania
18 RIZEA, GHEORGHE – Romania
20 APRODU, CATALIN – Romania
21 HAMEED, AMIR – Romania
22 SNIHUR, VASYL – Ukraine
Seniori 90 kg
1 BARBU, DANIEL – Romania
2 GIFEI, SORIN – Romania
3 BAN, GABRIEL – Romania
4 KOLOZSVARI, EDWARD – Romania
5 MAL, SERGIU – Romania
6 POPESCU, ADRIAN – Romania
7 SAFTA, ANDREAS – Romania
8 ROMANESCU, COSMIN – Romania
9 TOTEV, ASPARUH – Bulgaria
10 NEAGU, CATALIN – Romania
11 DONCIU, TEODOR – Romania
Seniori 100 kg
1 SANDU , ALIN – Romania
2 MIHAI, CONSTANTIN – Romania
Seniori +100 kg
1 BADULESCU, SABIN – Romania
2 GEORGESCU , ROBERT – Romania
3 RADUICA, COSMIN – Romania
4 DUMITRASCU, MIHAI-SONGOKU – Romania
5 UNGURYAN, IGOR – Romania
6 YLDIRIM, ALEX – Romania
7 TITEI, ADRIAN – Romania
Seniori Open
1 BADULESCU, SABIN – Romania
2 DETELIN, YONCHEV – Bulgaria
3 SANDU , ALIN – Romania
4 MIHAI, CONSTANTIN – Romania
5 BARBU, DANIEL – Romania
6 GIFEI, SORIN – Romania
7 GHICA, ION – Romania
8 GEORGESCU , ROBERT – Romania
9 UNGURYAN, IGOR – Romania

SOCIAL

3,422FansLike